Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1956. (IV. 24.) MT rendelet

a lakóházszövetkezetek szervezéséről és a szövetkezeti társasházak építéséről

Az állam abból a célból, hogy a dolgozók saját otthont szerezhessenek és ezzel lakásviszonyaikat megjavíthassák, társasházakat épít és az ezekben lévő lakásokat kedvezményes vételárért - lakóházszövetkezetek útján - a dolgozók személyi tulajdonába adja; ezen felül a lakások megszerzésének megkönnyítésére hosszúlejáratú kölcsönt és a jelen rendeletben szabályozott egyéb kedvezményeket biztosít.

I.

A lakóházszövetkezetekről általában

1. §

A lakóházszövetkezet célja

A lakóházszövetkezet (továbbiakban: szövetkezet) a dolgozók önkéntes egyesülése abból a célból, hogy az állam által felépített társasházakban:

a) saját megtakarításaik, valamint az állam által nyújtott kölcsön és támogatás felhasználásával maguknak saját otthont biztosítsanak;

b) a lakás használatbavétele után annak rendeltetésszerű használatáról, a ház kezeléséről, üzemeltetéséről, valamint karbantartásáról, tatarozásáról (felújításáról) együttesen gondoskodjanak.

2. §

Az állam által nyújtott kedvezmények

(1) Az állam a szövetkezetek és tagjai részére a következő kedvezményeket biztosítja:

a) az építkezéshez szükséges házhelyet a telekjuttatás általános szabályai szerint, ,a lelek árának megtérítése ellenében juttatja a tagok részére;

b) viseli a szövetkezeti lakások tervezésével, a típustervek helyszínre alkalmazásával kapcsolatos költségeket, valamint a közművesítés, a közműbekötés költségeit;

c) amennyiben a szövetkezeti tag vállalt kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tesz, a vételárból (építési költségből) kedvezmény illeti meg;

d) az előtakarékossági és előtörlesztési összegekkel [12. § (1) és (2) bekezdés] csökkentett vételár kiegyenlítésére hosszúlejáratú kölcsönt;

e) a szövetkezeti házak részére 15 éves teljes házadómentességet;

f) a szövetkezeti lakás öröklés útján való első megszerzése alkalmával az örökösödési illeték alóli mentességet biztosít;

g) az Országos Takarékpénztár (következőkben: Takarékpénztár) az előtakarékossági összeg, valamint az előtörlesztés címén befizetett összegek után a lakás átadásáig a kölcsön kamattal azonos (2%-os) kamatot térít, melyei a tartozás törlesztésére számol el.

(2) A tag vállalt kötelezettségeinek teljesítése esetén az építési költségnek csak az állami kedvezmény levonása után fennmaradó részét köteles az államnak megtéríteni.

3. §

A szövetkezet szervezése

(1) Szövetkezeteket üzemek, vállalatok - a szakszervezetek helyi szerveinek (üzemi szakszervezeti bizottságok) közreműködésével - továbbá a tanácsok végrehajtóbizottságai szervezhetnek. Ennek megfelelően

a) üzemi (vállalati) szövetkezetek,

b) területi szövetkezetek szervezhetők.

(2) A szövetkezetek megalakulása után az engedélyezett taglétszám keretén belül további szervezést maga a szövetkezet is végezhet.

(3) A szövetkezet önálló jogi személy, meghatározatlan időre alakul; a szövetkezetet az igazgatóság képviseli.

4. §

A szövetkezetek megalakításának engedélyezése

(1) A szövetkezet szervezéséhez a város- és községgazdálkodási miniszter engedélye szükséges. A szövetkezet szervezését olyan területen lehet engedélyezni, ahol az állami lakásépítési terv keretében szövetkezeti lakásépítkezésre sor kerül és a felépítésre kerülő lakások száma a szövetkezeti tagok lakásigényeinek kielégítésére - az erre megállapított határidőn belül - lehetőséget biztosít.

(2) A város- és községgazdálkodási miniszter a szövetkezet taglétszámát, a felépíteni tervezett lakások számának figyelembevételével, szövetkezetenként - egyedileg - állapítja meg.

(3) Szövetkezetet lehet szervezni egyes szövetkezeti társasházakra külön, vagy több szövetkezeti társasházra közösen is. (Például üzemi szövetkezetek esetén egy összefüggő területen felépülő társasházakra.)

(4) A szövetkezel működését csak a szövetkezetek nyilvántartásába történi feljegyzés után kezdheti meg.

5. §

A szövetkezeti tagság

(1) A szövetkezet tagjai:

a) munkások és alkalmazottak,

b) szellemi szabadfoglalkozásúak,

c) nyugdíjasok lehetnek,

amennyiben a szövetkezet tagjaként való felvételüket az üzem (vállalat, hivatal, intézmény stb.) vezetője és a szakszervezeti bizottsága, szellemi szabadfoglalkozásúak esetében a lakóhelyük szerint illetékes tanács végrehajtóbizottsága és az illetékes társadalmi szervezet (írószövetség stb.), nyugdíjasok esetében pedig a lakóhelyük szerint illetékes tanács végrehajtóbizottsága javasolja.

(2) A szövetkezet alapító tagjai (a szervezés engedélyezését kérők) az engedély megadása után alakuló közgyűlésen választják meg a szövetkezet ügyvezetőjét és igazgatóságát, továbbá megállapítják az alapszabályt.

(3) A szövetkezetbe való felvételt saját kezűleg aláírt és két tanú aláírásával ellátott nyilatkozattal kell kérni, s annak benyújtásával egyidejűleg igazolni kell az előtakarékossági összeg [12. § (1) bekezdés] befizetését is. A befizetés igazolását a kérelemhez kell csatolni. A felvétel tárgyában az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés határoz. Akit a közgyűlés a tagok sorába nem vesz fel, annak az általa befizetett előtakarékossági összeget vissza kell fizetni.

(4) A tagnak a szövetkezeibe való belépéskor írásban (kötelezvényben) kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy:

a) a jelen rendelet 12. és 13. §-ában meghatározott fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz, illetőleg a törlesztő részleteknek az illetményből való levonásához hozzájárul;

b) a szövetkezeti alapszabályokat megtartja;

c) amennyiben a felszabadulás után olyan lakás kiutalásában részesült, amelyhez saját anyagi erőből nem járult hozzá (pl. újonnan épített állami lakóházban kapott kiutalást, nem csere, vagy leválasztás útján jutott lakáshoz stb.), a lakást a szövetkezeti lakóházba történő beköltözéskor kiürítve a tanács végrehajtóbizottsága rendelkezésére bocsátja.

(5) Nem lehet lakóházszövetkezet tagja az, aki - vagy együttélő házastársa -

a) valamely lakásépítő szövetkezetnek, vagy lakóházszövetkezetnek már tagja;

b) tulajdonosa olyan lakás céljait szolgáló háznak, házrésznek, vagy öröklakásnak, amely jogos lakásigényét kielégíti és abban lakik.

(6) Az (5) bekezdés b) pontban foglalt rendelkezése nem vonatkozik azokra a földalatti munkahelyeken dolgozó bányászokra, akik munkahelyükre költözés céljából kívánnak szövetkezeti lakáshoz jutni és kötelezettséget vállalnak arra, hogy a más településen lévő lakóházukkal kapcsolatos tulajdonviszonyukat (eladással, vagy egyéb módon) a szövetkezeti lakóházba való költözés előtt megszüntetik

6. §

A tagság megszűnik:

a) a tulajdonjog átruházásával,

b) a tag halálával,

c) a lakásnak jogerős bírói ítélettel történi elkobzásával.

II.

A szövetkezeti lakások felépítése, a szövetkezet működése

7. §

A szövetkezeti építkezés

(1) A Város- és Községgazdálkodási Minisztérium - a tanács végrehajtóbizottsága szakigazgatási szervei útján - évenként közli az egyes szövetkezetekkel, hogy a megalakítási engedélyben megjelölt helyen - a szövetkezet céljaira - az év folyamán hány lakás kerül felépítésre.

(2) A szövetkezeti lakóházépítkezés lebonyolításával kapcsolatos beruházói feladatokat az építkezés helye szerint illetékes megyei, városi (kerületi, járási) tanács végrehajtóbizottsága, nagyobb üzemek (vállalatok stb.) dolgozói állal alakított üzemi szövetkezetek esetében pedig - amennyiben e feladat ellátására alkalmas szervezettel rendelkeznek - az üzemek látják el. A beruházó teendők ellátásánál az egységes eljárás biztosítása a Város- és Községgazdálkodási Minisztérium feladata.

(3) A szövetkezet részére épülő ház építkezését a tagok megbízottjuk útján ellenőrizhetik és a megbízottnak (a tagoknak) joguk van észrevételeiket a beruházóval közölni. A beruházó a tervtől való eltéréssel, vagy a munkák meg nem felelő műszaki kivitelezésével kapcsolatos észrevételeket köteles figyelembevenni és a szükséges intézkedéseket megtenni.

8. §

Várakozási idő

(1) A tag részére annak az évnek a végéig kell lakást biztosítani, amely évre a jelentkezését elfogadták.

(2) Az egyes tagokat az általuk befizetett elő-takarékosság összegétől függően - legkésőbb a belépéstől számított ötödik, a földalatti munkahelyen dolgozó bányászokat és az É. M. főfelügyelete alá tartozó állami építőipari és építőanyagipari vállalatok dolgozóit a harmadik év végéig lakáshoz kell juttatni.

9. §

Üzemeltetés, karbantartás, tatarozás (felújítás)

(1) A szövetkezeti társasházak kezelésével, folyamatos üzemeltetésével és a szövetkezet működésével felmerülő költségeket - ideértve a házfelügyelői költséget is - a tagok tulajdonrészük arányában kötelesek viselni. A tulajdoni arányt a tag által az össz-lakóterületből elfoglalt lakóterület nagysága határozza meg.

(2) A szövetkezeti házat - amikor annak szüksége felmerül - tataroztatni kell. A tatarozás (felújítás), karbantartás, javítás költségeinek fedezésére tartalékalapot kell képezni. (13. §)

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett költségeket minden háznál a házban lakó tagok befizetéseiből kell fedezni.

(4) A házfelügyelő a szövetkezet alkalmazottja.

III.

Pénzügyi lebonyolítás

10. §

A lakások ára

A lakások ára a következő:

11. §

(1) A tagok vállalt kötelezettségének nyilvántartása, a tartozások beszedése és általában a lakáseladás pénzügyi lebonyolítása a Takarékpénztár feladata.

(2) A tagok egyéni hitelszámláit a Takarékpénztár vezeti. Ennek megfelelően a törlesztő részleteket a Takarékpénztárhoz kell befizetni, illetőleg átutalni. Az elmaradt részletek beszedésének biztosítása a Takarékpénztár feladata.

(3) A szövetkezetek pénzeszközeiket kötelesek a Takarékpénztárnál vezetett számlán tartani.

12. §

A tagok fizetési kötelezettségei

(1) Aki a tagok sorába való felvételét kéri, a felvételi kérelem benyújtásakor köteles az igényelt lakás nagyságától, valamint attól függően, hogy a második ötéves terv ideje alatt melyik évben kíván lakáshoz jutni, a jelen rendelet mellékletében megjelölt összegű előtakarékossági összeget a szövetkezetnek a Takarékpénztárnál vezetett számlájára befizetni.

(2) A tag a szövetkezeibe való felvételét követő hónaptól kezdődően a lakás átadását követő naptári félév kezdetéig:

egyszobás lakás esetében havi 140.- Ft.

kétszobás lakás esetében havi 200.- Ft.

háromszobás lakás esetében havi 260.- Ft.

előtörlesztést köteles fizetni.

(3) Az építési költségnek azt a részét, mely az előtakarékossági és az előtörlesztés címén befizetett összeg levonása után mint tartozás fennáll, a tag hosszúlejáratú kölcsönként kapja. A törlesztő-részletek és a kamat meghatározásánál az állami kedvezménnyel (10. §) csökkenteti összeget kell alapul venni, melyet 25 év alatt évi 2% kamat mellett kell törleszteni. A havi kötelező részlet, valamint az esedékes kamat összegét a Takarékpénztár állapítja meg és írásban közli a taggal. A törlesztő részletfizetést a lakás használatbavételét követő naptári félév kezdetétől meg kell kezdeni.

(4) A tag az előtörlesztési, illetőleg rendes havi törlesztési kötelezettség teljesítésének biztosítására köteles illetményének (nyugellátásának) megfelelő részét [54/1953. (XI. 28.) MT rendelet 1. § (1) bekezdés e) pont.] a Takarékpénztár javára engedményezni. Az üzem (vállalat, hivatal, intézmény stb.) az engedményezés alapján köteles az esedékes törlesztőrészletet a tag illetményéből levonni és egyidejűleg a Takarékpénztárhoz a tartozás törlesztésére átutalni.

(5) A törlesztőrészlet levonásáért és haladéktalan átutalásáért az üzem (vállalat, hivatal, intézmény stb.) anyagilag is felelős.

(6) Amennyiben a tag, vagy törvényes örököse tartozását a törlesztésre megállapított határidő előtt fizeti vissza, részére a fennálló tartozás összegéből annyiszor 1% kedvezményt kell biztosítani, ahány évvel előbb fizeti vissza tartozását, feltéve, hogy a lakás továbbra is tulajdonában marad

13. §

Tartalékalap

A tagok a házkezeléssel és a folyamatos üzemeltetéssel felmerülő költségeken felül a tatarozás, karbantartás, felújítás költségeinek fedezésére évenként a 10. §-ban meghatározott - építési költség után számított legalább 3%o-et (három ezreléket) kötelesek havi részletekben a tartalékalap céljára a Takarékpénztárnál vezetett szövetkezeti számlára befizetni. A tartalékalapot a folyamatos üzemeltetés költségeinek fedezésére felhasználni nem szabad.

14. §

A bányász, állami építőipari és épitőanyagipari dolgozók külön kedvezményei

(1) A jelen rendelet rendelkezéseit a földalatti munkahelyen dolgozó bányászok esetében a következő eltéréssel kell alkalmazni:

a) A bányászok részére a szövetkezetbe történő felvételtől számított legkésőbb három éven belül lakást kell biztosítani;

b) az állam a bányászok részére a 10. §-ban biztosított árkedvezményen felül további árkedvezményt ad.

Ennek figyelembevételével:

kötelesek a jelen rendeletben megállapított fizetési feltételek szerint [12. § (3) és (4) bekezdés] az államnak kamatával együtt visszafizetni.

(2) A fenti kedvezmények megilletik az É. M. főfelügyelete alá tartozó állami építőipari és építőanyagipari vállalatoknak azokat a dolgozóit is, akik 3 évet meghaladó idő óta - megszakítás nélkül - az állami építőiparban dolgoznak.

IV.

Vegyes rendelkezések

15. §

Szövetkezeti társasház esetében a házhely és a ház közös használatra szolgáló részeinek telekkönyvi törzsbetétet, az egyes szövetkezeti lakások részére pedig a tulajdonos nevére telekkönyvi albetétet kell nyitni. A telekkönyvi törzsbetétbe felvett közös használatra szolgáló ingatlanrészeket - ideértve a házfelügyelői lakást is - osztatlan közös tulajdonként kell kezelni.

16. §

(1) A lakást élők közötti jogügylettel csak az igazgatóság és a tartozás fennállásának ideje alatt a Takarékpénztár hozzájárulásával lehet elidegeníteni. Az igazgatóság a hozzájárulást megtagadhatja, ha a szerző a jelen rendeletben, valamint az alapszabályban a tagokra nézve meghatározott feltételeknek nem felel meg.

(2) A törlesztő részletek megfizetésének biztosítására a szövetkezeti lakásokra az építési költség erejéig a Takarékpénztár javára jelzálog-jogot kell bekebelezni.

(3) A lakást az állami kölcsöntartozás fennállásának ideje alatt jelzáloggal csak az állam és a Takarékpénztár javára lehet megterhelni.

(4) A szövetkezeti társasházban lévő lakásokra a 12/1954. (II. 14.) MT rendelet rendelkezéseit a jelen rendeletben és a szövetkezeti alapszabályokban megállapított korlátozásokkal kell alkalmazni.

17. §

(1) A jelen rendeletben biztosított árkedvezményt (10. §, illetve 14. §) elveszti az, aki munkahelyét önkényesen elhagyja, fegyelmileg elbocsátják, vagy a törlesztőrészleteket önhibájából nem teljesíti. A még hátralékos tartozás kamatát 4 százalékra kell felemelni.

(2) Ha a tag munkahelyét önkényesen elhagyja, vagy őt fegyelmileg elbocsátják, erről az üzem (vállalat, hivatal stb.) a Takarékpénztárt - a munkakönyvbe történt bejegyzéssel egyidejűleg - értesíteni köteles.

(3) Amennyiben a fegyelmi büntetés hátrányos következményeit a Munka Törvénykönyvének 114. §-a alapján megszüntetik, ettől az időponttól a tagot ismét megilletik az eredeti törlesztési feltételek.

18. §

Az igazgatóság tagjai egyetemlegesen felelnek a jogszabályokba, vagy az alapszabályokba ütköző cselekményeikből, vagy mulasztásukból eredő károkért, vagy veszteségekért, s azokat kötelesek a szövetkezetnek megtéríteni.

19. §

(1) A szövetkezetek feletti főfelügyeletet a város-és községgazdálkodási miniszter, a felügyeletet a tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szervei gyakorolják.

(2) A szövetkezet minta-alapszabályát a pénzügyminiszter és a város- és községgazdálkodási miniszter adja ki.

20. §

A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásával kapcsolatban szükséges intézkedések megtételéről a pénzügyminiszter és a város- és községgazdálkodási miniszter - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - gondoskodik.

Hegedüs András s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet a 11/1956. (IV. 24.) MT rendelethez

A lakóházszövetkezeti tag kötelezettsége

Tartalomjegyzék