Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

17/1956. (VI. 3.) MT rendelet

a gépállomások és a termelőszövetkezetek között a gépállomási szerződéssel kapcsolatban keletkező vitás ügyek eldöntésére alakított döntőbizottság szervezetéről és működéséről

1. §

(1) A gépállomások, valamint a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok (továbbiakban: termelőszövetkezetek) között a gépi munkák elvégzésére és egyéb szolgáltatásokra kötött szerződés megszegéséből eredő, vagy a szerződéssel kapcsolatban egyébként felmerülő vitás ügyekben

elsőfokon a járási, a fővárosi és megyei jogú városi kerületi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya, illetve csoportja (továbbiakban: járási mezőgazdasági osztály) keretében szervezett döntőbizottság;

másodfokon pedig a járási, a fővárosi és megyei jogú városi kerületi tanács végrehajtó bizottsága (továbbiakban: járási tanács végrehajtó bizottsága) jár el.

(2) A döntőbizottság elnöke a járási mezőgazdasági osztály vezetője; tagjai a járási mezőgazdasági osztály főagronómusia és a járási tanács végrehajtó bizottsága elnöke által erre kijelöli, jogi képesítésű tanácsi dolgozó.

2. §

A vitás ügy eldöntésére az a döntőbizottság illetékes, amelynek működési területén a gépállomás telephelye van.

3. §

(1) A döntőbizottság az eljárást az érdekelt termelőszövetkezet elnökének, illetőleg gépállomás igazgatójának kérelmére, vagy saját kezdeményezésére hivatalból indítja meg. Hivatalból kell az eljárást megindítani, ha a döntőbizottság arról értesül, hogy bármelyik fél a gépállomási szerződés alapján támasztható igényét indokolatlanul nem érvényesíti.

(2) A vitás ügy eldöntésére irányuló kérelmet az illetékes járási mezőgazdasági osztálynál kell benyújtani.

4. §

(1) A döntőbizottság sürgős termelési érdekből (munkák kijavítása, vagy újbóli elvégzése, a munkál akadályozó körülmények elhárítása stb.) késedelem nélkül, egyébként 15 napon belül köteles a vitás ügyben dönteni.

(2) A felek kötelesek a döntőbizottság előtt idézésre megjelenni, a tényállást a valóságnak megfelelően előadni, a hozzájuk intézett kérdésekre a valóságnak megfelelően válaszolni és a rendelkezésükre álló összes - rájuk nézve akár kedvező, akár hátrányos - bizonyítékokat feltárni.

(3) A döntőbizottság határozatát szótöbbséggel hozza. A határozatban pontosan meg kell jelölni a kötelezettséget, a teljesítés határidejét és módját, valamint a határozat végrehajtásáért felelős személyeket. A határozatot a tárgyalás napján ki kell hirdetni és azt a feleknek, valamint a többi érdekelteknek lehetőleg azonnal, de legkésőbb 8 napon belül írásban is ki kell kézbesíteni.

5. §

A felek a döntőbizottság előtt - az eljárás bármely szakában - egyezséget köthetnek. Az egyezségei a döntőbizottság megvizsgálja s ha úgy találja, hogy az egyezségben megállapított jogok és kötelezettségek megfelelnek a szerződés és az érvényben lévő jogszabályok rendelkezéseinek, azt megerősíti. A megerősített egyezség a jogerős döntőbizottsági határozat hatályával bír.

6. §

(1) Az a fél, aki a döntőbizottság határozatát sérelmesnek tartja, a határozat közlésétől számított 8 napon belül fellebbezéssel élhet. A fellebbezést a járási mezőgazdasági osztálynál kell benyújtani.

(2) Ha a döntőbizottság határozata ellen, annak közlésétől számított 8 napon belül egyik fél sem élt fellebbezéssel, a határozat jogerőssé és végrehajthatóvá válik.

(3) A döntőbizottság sürgős termelési érdekből határozatát - a munkák elvégzésére vonatkozó részében - jogerőre tekintet nélkül végrehajthatónak nyilváníthatja.

7. §

(1) A járási mezőgazdasági osztály vezetője köteles a fellebbezést három napon belül a járási tanács végrehajtó bizottsága elnökéhez felterjeszteni.

(2) A járási tanács végrehajtó bizottságának elnöke gondoskodik a fellebbezés megvizsgálásáról, a döntéshez esetleg szükséges új bizonyítékok és egyéb adatok beszerzéséről, valamint a vitás ügynek végrehajtó bizottság elé való terjesztéséről.

(3) A járási tanács végrehajtó bizottsága a tárgyalás során szakértőkel hallgathat meg és elrendelheti a tanuk kihallgatását vagy más bizonyíték beszerzését. A járási tanács végrehajtó bizottsága a vitás ügyben végérvényesen dönt.

8. §

(1) A döntőbizottság jogerős határozatának, illetve a járási tanács végrehajtó bizottsága határozatának végrehajtásáért a gépállomás igazgatója és a termelőszövetkezet elnöke személyében, fegyelmileg és anyagilag felelős

(2) Azzal a féllel szemben, aki e határozatban megállapított kötelezettségének nem tesz eleget az 1955. évi 21. törvényerejű rendelet 4. §-ának f) pontja alapján bírósági végrehajtási eljárást lehet indítani.

9. §

A döntőbizottsági eljárás illetékmentes. Az eljárással felmerülő költségeket az érdekelt felek viselik. A tanuk és szakértők esetleges díját a felek, a megítélt pénzösszeg vagy más szolgáltatási kötelezettség arányában kötelesek megtéríteni.

10. §

Az elsőfokon eljáró döntőbizottság működése felett a földművelésügyi miniszter felügyeletet gyakorol. E jogkörében a döntőbizottság számára irányelveket adhat ki.

11. §

Ha a kötbérigény megnyílásától számítva, illetve egyéb követelés esedékessége óta egy év eltelt, a jelen rendelet 1. §-ában megjelölt követelést érvényesíteni nem lehet, kivéve, ha a jogosult fél ezen az időn belül igényének érvényesítése végett a döntőbizottsághoz fordult, vagy a követelést a másik fél elismerte.

12. §

(1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell azzal, hogy a rendelet hatálybalépése előtt esedékessé váll követelések elévülésére a 11. §-ban megállapított határidőt a hatálybalépés napjától kell számítani.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével az 1.003/1953. (II. 5.) minisztertanácsi határozat IV. fejezetének 2. b) pontja hatályát veszti.

Hegedüs András s. k.,

a Minisztertanács elnöke