Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1956. (VIII. 2.) PM-VKGM együttes rendelet

az általános lakásépítési kölcsönakcióról szóló 1/1955. (III. 26.) VKGM együttes rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről

A Minisztertanács 2.058/1956. (IV. 12.) számú határozatának 12. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:

1. §

(1) Építési kölcsönt a munkások és alkalmazottak - elsősorban a nagyüzemi munkások, a bányászok és a műszaki alkalmazottak - részére lehet engedélyezni. Lehetőséget kell azonban biztosítani a szellemi szabadfoglalkozásúak (művészek, írók stb.), továbbá a nyugdíjasok igényeinek kielégítésére is. Indokolt esetben - meghatározott keretben - a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tagjai részére is lehet kölcsönt engedélyezni.

(2) Építési kölcsönt főleg Budapesten, vidéki városokban és ipari településeken kell engedélyezni.

2. §

Az üzemek állandó munkásgárdája kialakítása érdekében az előirányzott hitelkeretből - a fennálló kötelezettségek és a fel nem osztható egyéb kölcsönigények figyelembevételével - a legjobban érdekelt termelő minisztériumok részére évenként külön hitelkereteket kell megállapítani. A külön hitelkeretet - az érdekelt miniszterek javaslatának figyelembevételével - a pénzügyminiszter a város-és községgazdálkodási miniszterrel egyetértésben állapítja meg és bontja fel területileg.

3. §

A dolgozóknak a külön hitelkeret terhére benyújtott építési kölcsönigényeit az üzemek (vállalatok, hivatalok stb.) kötelesek minden évben legkésőbb február 28-ig személyenként külön indokolva - az Országos Takarékpénztár területileg illetékes fiókjához (a következőkben: Takarékpénztár) - megküldeni.

4. §

A külön hitelkeret terhére kizárólag új családiház (társasház) építésére, valamint megkezdett családiház (társasház) befejezésére lehet kölcsönt engedélyezni.

5. §

A vállalatok, hivatalok, intézmények vezetői személyesen kötelesek javaslatot tenni a kölcsön engedélyezésére. Kölcsön engedélyezését csak olyan dolgozó részére javasolhatják, aki munkájával, magatartásával erre érdemes.

6. §

Az építési kölcsönkérelmek elbírálásánál az egyenlően jogosultak közül előnyben kell részesíteni azokat a kölcsönigénylőket, akik az építkezés költségeinek nagyobb részét fedezik saját erőből, ezek körén belül előny illeti meg azokat, akik az építkezésben saját munkájukkal is résztvesznek. A kölcsönigénylőnek azonban saját hozzájárulásként közvetlen munkáján kívül készpénzzel, vagy anyaggal is hozzá kell járulnia az építkezéshez. A kölcsönösszeg megállapításánál a saját munkájával résztvevő dolgozó nem kerülhet hátrányba azokkal szemben, akik idegen munkaerő igénybe vételével építkeznek.

7. §

(1) Társasházak építése esetén - a társasház építésének előmozdítása érdekében - az egy lakásra engedélyezhető kölcsön legmagasabb összege 50.000 Ft lehet. Házfelügyelő lakásra külön kölcsönt nem lehet engedélyezni.

(2) Társasháznak olyan emeletes épületet kell letekinteni, amelyben legalább 4 lakás készül.

(3) A 12.260/1948. (XII. 4.) Korm. rendeletnek a társasházak telekkönyvi bekebelezését tiltó rendelkezései nem vonatkoznak az 1/1954. (II. 28.) és az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendeletek alapján folyósított kölcsönnel épített társasházakra.

8. §

A tatarozási kölcsönökkel azonos feltételek szerint lehet kölcsönt engedélyezni meglévő családiházak közműbekötésének költségeire is. Az e célra engedélyezhető kölcsön legmagasabb összege 5000. - Ft lehet.

9. §

(1) A szénbányászok részére az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 23. § (2) bekezdésében megállapított nagyobb kedvezményű kölcsönt csak abban az esetben lehet engedélyezni, ha az építkezés az üzemhez közeleső, lakótelep céljára kijelölt területen történik.

(2) Ugyanebben a nagyobb kedvezményű kölcsönben részesíthetők az állami építőiparban dolgozó építőipari munkások akkor, ha az építésügyi miniszter által megjelölt helyen - elsősorban nagyobb építkezések közelében - kívánnak építkezni

10. §

(1) Annak, aki az építési kölcsöntartozás fennállásának ideje alatt munkahelyét önkényesen elhagyja, vagy akit fegyelmi határozattal elbocsátanak, a még hátralévő tartozás törlesztési idejét egyharmadával csökkenteni kell és a tartozás kamatát 4%-ra fel kell emelni. Amennyiben a Munka Törvénykönyve 114. §-a alapján a fegyelmi büntetés hátrányos következményeit vele szemben megszüntetik, a dolgozót ismét megilletik az eredeti törlesztési feltételek.

(2) A Takarékpénztár az építési kölcsön engedélyezéséről írásban értesíti a kölcsönben részesített dolgozó üzemét (vállalatát, hivatalát stb.). Az üzem (vállalat, hivatal stb) - a Takarékpénztár értesítése alapján - köteles a kölcsön engedélyezését a dolgozó nyilvántartási lapján előjegyezni és amennyiben az a munkahelyét önkényesen elhagyná, vagy őt fegyelmileg elbocsátanák, erről a Takarékpénztárt 8 napon belül értesíteni.

11. §

(1) Az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 19 §-a helyében a jelen rendelet 1. §-a lép.

A 17. § kiegészül a jelen rendelet 2., 3. és 4. §-ában; a 18. § a jelen rendelet 8. §-ában; a 21. § (3) bekezdése a jelen rendelet 10. §-ában; a 20. § c) pontja a jelen rendelet 5. §-ában, a 22. § a jelen rendelet 6. §-ában, a 23. § (2) bekezdése pedig a jelen rendelet 9. §-ában foglaltakkal. A 35. § módosul a jelen rendelet 7. §-ában foglaltakkal.

(2) Az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet egyéb rendelkezéseit változatlanul alkalmazni kell.

Pulai Miklós s. k.,

a pénzügyminiszter helyettese

Nezvál Ferenc s. k.,

a város- és községgazdálkodási miniszter első helyettese