Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

19/1957. (III. 22.) Korm. rendelet

a sokgyermekes anyák jutalmazásáról szóló 1957. évi 21. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

1. § A sokgyermekes anyák pénzjutalmazásában való részesítésének elbírálásánál az alábbiak szerint kell eljárni:

a) Hat vagy több gyermekes anya részére abban az esetben kell az 1957. évi 21. törvényerejű rendelet alapján jutalmat folyósítani, ha az anyának legutóbb 1957. március 3. napján, vagy azt követően született gyermeke.

b) A gyermekek számának megállapításánál az anya örökbeadott vérszerinti gyermekét, valamint az általa örökbefogadott gyermeket is számításba kell venni. A jutalmazás szempontjából közömbös, hogy a gyermekek az anyával közös háztartásban élnek-e vagy sem, (pl. állami gondozás, a külön-Váltan élő apa háztartásában él stb.) és hogy a gyermekek egy vagy több házasságból származnak-e.

c) A jutalmazást nem befolyásolja, hogy az anya a gyermekek, vagy azok bármelyikének születési időpontjában házassági kötelékben állott-e vagy sem.

2. § (1) A sokgyermekes anyák jutalmazásáról az 1957. évi 21. törvényerejű rendeletben meghatározott feltételek fennforgása esetén - a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága hivatalból gondoskodik. Az elbíráláshoz szükséges adatokat hivatalból kell megállapítani. Az érdekelteket nehezen beszerezhető okiratok bemutatására kötelezni nem lehet.

(2) A sokgyermekes anyának a pénzjutalomra való előterjesztését az anya állandó lakóhelye szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottságának titkára, városban, városi kerületben a tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi osztályának szociálpolitikai csoportja (szociálpolitikai előadó) köteles megtenni. Amennyiben az anya a gyermek születése után lakhelyét megváltoztatta, a lakóhely szerinti végrehajtó bizottság hivatalból megkeresi az anya előző lakhelye szerinti községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságát annak megállapítása végett, hogy pénzjutalomra való előterjesztése megtörtént-e.

3. § (1) A községi tanácsok végrehajtó bizottságai a pénzjutalom összegére vonatkozó igényüket minden hónap utolsó napján összesítve teszik meg az illetékes járási tanács végrehajtó bizottságához. Az összesítésben külön-külön fel kell tüntetni a jutalmazandó anyák nevét, továbbá gyermekeik nevét, születési évét, hónapját és napját, végül, hogy az anyát milyen összegű pénzjutalomban kívánják részesíteni.

(2) A járási, városi és városi kerületi tanácsok végrehajtó bizottságai a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács által rendelkezésükre bocsátott keretből jutalmaznak.

(3) A pénzjutalmat a községi (városi, városi kerületi) tanácsok végrehajtó bizottságai ünnepélyes keretek között fizetik ki.

(4) A kifizetés tényét a legutóbb született (örökbefogadott) gyermek születési anyakönyvi kivonatára kell jegyezni.

4. § (1) A pénzjutalmat minden esetben készpénzben kell kifizetni; azt köztartozás címén lefoglalni, vagy bírósági végrehajtás alá vonni [1955. évi 21. törvényerejű rendelet 60. § (2) bekezdés b) pont] nem szabad. A pénzjutalmat természetbeni juttatásra átváltoztatni nem szabad.

(2) A pénzjutalmat akkor is ki kell fizetni, ha az igény megnyílása és a jutalom kifizetése közötti időben valamelyik gyermek meghalt.

(3) Ha az igény megnyílása és a jutalmazás közötti időben az anya meghalt, a jutalmat a kiskorú gyermekek közt egyenlő arányban meg kell osztani és a törvényes képviselő kezéhez kell kifizetni.

5. § A községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának az anyasági jutalom kifizetése tárgyában hozott határozata ellen egyfokú fellebbezésnek van helye a fölöttes tanács végrehajtó bizottságához.

6. § (1) Az "Anyasági Érdemrend és Érdemérem" adományozására vonatkozó rendelkezések - az 1951. évi 9. törvényerejű rendelet hatályon kívül helyezése következtében - hatályukat vesztik. Ha azonban a hét vagy több gyermekes anya legfiatalabb gyermeke 1957. március 8. napja előtt született, de a jutalmat még bármi okból részére nem folyósították, a jutalom összegét az 1951. évi 9. törvényerejű rendelet rendelkezései szerint kell megállapítani.

(2) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 2.654/1951. (III. 30.) MTE rendelet hatályát veszti.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke