Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1957. évi 45. törvényerejű rendelet

az ellenforradalom során megrokkant vagy meghalt személyek, illetőleg hozzátartozóik nyugdíjjogosultságának szabályozásáról

1. § (1) Rokkantság címén nem igényelhet nyugdíjat az, akinek megrokkanását az 1956. évi október hó 23. napján kezdődött, a proletárdiktatura megdöntésére irányuló ellenforradalmi cselekményekben való közreműködése során kapott sérülés okozta.

(2) Nem lehet nyugdíjat megállapítani annak a dolgozónak a hozzátartozói részére, aki a proletárdiktatúra megdöntésére irányuló valamely ellenforradalmi cselekményben való közreműködése során kapott sérülés, vagy az ellenforradalmi cselekményekben való közreműködése miatt kiszabott halálbüntetés következtében halt meg. Ez a rendelkezés nem érinti a hozzátartozónak a saját jogon szerzett nyugdíjigényét.

2. § Az a dolgozó, aki az ellenforradalmi események során lezajlott harci cselekményekben tevőlegesen nem vett részt, de ennek ellenére megsérült, rokkantsági nyugdíjra, illetőleg halála esetén hozzátartozója nyugellátásra csak abban az esetben jogosult, ha a sérült a rokkantsági nyugdíj megállapításához szükséges időt munkaviszonyban töltötte, kivéve, ha vele szemben az 1954. évi 28. törvényerejű rendeletnek az üzemi balesetekről szóló rendelkezései alkalmazhatók.

3. § (1) Azt, hogy a sérült vagy meghalt személy az 1., illetőleg a 2. § rendelkezéseinek hatálya alá tartozik-e vagy sem, és hogy vele szemben a 2. §-ban meghatározott esetben az 1954. évi 28. törvényerejű rendeletnek az üzemi balesetekről szóló rendelkezéseit alkalmazni lehet-e, a Munkaügyi Minisztériumban alakított bizottság dönti el. A bizottság dönt abban a kérdésben is, hogy a jelen törvényerejű rendelet szerint nyugellátásra nem jogosult sérült, illetőleg hozzátartozója részére különös méltányossági okból milyen összegű kivételes nyugellátás engedélyezhető. A bizottság döntését indokolni köteles, határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs.

(2) A bizottság elnöke a Munkaügyi Minisztérium kiküldötte, tagjai a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, az Igazságügyminisztérium és a Magyar Szabad Szakszervezetek Országos Szövetsége kiküldöttei.

4. § (1) A 14/1956. (XII. 1.) Korm. számú határozat 1. pontja alapján nem lehet nyugdíjat folyósítani olyan személy részére, aki a proletárdiktatúra megdöntésére irányuló valamely ellenforradalmi cselekményben közreműködött. A nyugdíj folyósítása tekintetében a 3. §-ban említett bizottság dönt. Az ellenforradalmi cselekményben való közreműködés tekintetében a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának, illetőleg a munkáltató szerv vezetőjének véleményét kell kikérni.

(2) A bizottság döntését indokolni köteles, határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs.

5. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1956. évi október hó 23. napjától kell alkalmazni. Végrehajtásáról a munkaügyi miniszter gondoskodik.

(2) E törvényerejű rendeletnek a fegyveres testületek tagjai nyugellátása tekintetében való alkalmazását, a fegyveres testületek tagjai nyugellátásáról szóló rendelkezések figyelembevételével, a fegyveres testület szerint illetékes miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben szabályozza.

(3) A már kifizetett nyugdíjakat a jelen törvényerejű rendelet alapján visszakövetelni nem lehet.

Nagy Dániel s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára