1/1958. (I. 15.) BM rendelet

a külföldi állampolgárok bejelentkezéséről

A külföldiek be- és kiutazásáról és az ország területén való tartózkodásáról szóló 17/1954. (III. 10.) MT számú rendelet 20. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

Külföldiek be- és kijelentkezési kötelezettsége

1. §[1] Be- és kijelentkezés teljesítésére köteles korra való tekintet nélkül az ország területén tartózkodó valamennyi külföldi férfi és nő, kivéve

- a területenkívüliséget, illetve személyes mentességet élvező,

- az ország területén csoportos utazás keretében túrisztika céljából tartózkodó, valamint

- az ország területén 48 óráig érvényes átutazó engedéllyel (vízummal) tartózkodó személyeket, továbbá

- a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége, az Albán-, a Bolgár-, a Kínai-, a Lengyel-, a Mongol-, a Román-, a Vietnami Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Koreai Demokratikus Köztársaság és a Csehszlovák Köztársaság azon állampolgárait, akik 30 napot meg nem haladó időtartamig kívánnak az ország területén tartózkodni.

2. § (1) Bejelentkezést kell teljesíteni a külföldinek

- az országba való beutazásakor a beutazást követő 24 órán belül,

- lakásváltozáskor, valamint

- a magyar állampolgárság kötelékéből való elbocsátáskor, a lakhatási, illetve tartózkodási engedély kiállításával egyidejűleg.

(2) Kijelentkezést kell teljesíteni a külföldinek

- az országból való eltávozáskor az eltávozást megelőző 24 órán belül,

- lakásváltozáskor, valamint

- magyar állampolgárság elnyerése esetén.

3. § (1) A be- és kijelentkezést a külföldiek részére rendszeresített nyomtatványon (be- és kijelentő lap) kell teljesíteni.

(2) A 16 éven aluliak részére külön kell nyomtatványt kitölteni. A nyomtatvány II. számú lebélyegzett szelvénye a 16 éven aluli személyek lakásának igazolására szolgál.

4. § (1) A be- és kijelentőlapokat a postahivatalok árusítják.

(2) A be- és kijelentőlapokat magyar nyelven írógéppel vagy tintával (jól olvasható írással) kell kiállítani.

(3) A be- és kijelentőlap adatait a lakhatási (tartózkodási) engedély, illetve útlevél megfelelő adataival azonosan kell bejegyezni.

5. § (1) A be- és kijelentkezést mindenki személyesen köteles teljesíteni, kivéve azt, aki testi fogyatékossága, vagy járóképtelen betegsége miatt személyes megjelenésében akadályozva van.

(2) Ha a be- vagy kijelentkezés egy család több tagját érinti, a be- és kijelentkezést az egyik 16 éven felüli családtag is teljesítheti.

6. § (1) A be- és kijelentőlapot - kivéve a szállodai, turistaházi megszállás esetét - a be- és kijelentkező köteles kitölteni és aláírni.

(2) A be- és kijelentőlapot a szállásadó és a lakónyilvántartókönyv vezető is köteles aláírni.

(3) A be- és kijelentkezési kötelezettség szempontjából szállásadónak kell tekinteni

- azt a bérleménnyel vagy lakással rendelkező személyt, aki bérleményébe, vagy lakásába valakit befogad,

- intézeteknél vagy vállalatoknál (munkásszállásokon) az intézet vagy vállalat vezetőjét.

(4) Szállodákban, turistaházakban a be-és kijelentőlapot a vezető vagy az általa megbízott személy tölti ki és írja alá.

(5) A fő- vagy társbérlőként történő beköltözés esetén a bejelentőlapot csak akkor szabad aláírni a lakónyilvántartókönyv vezetőjének, ha az illetékes tanács végrehajtó bizottsága által kiállított lakáskiutaló végzést is felmutatják.

(6) A rendőrség által bélyegzővel ellátott lakónyilvántartókönyv vezetők aláírásuk hitelesítésére kötelesek a be- és kijelentőlapot lebélyegezni.

7. §[2] A be- és kijelentkezést a külföldi állampolgárok részére rendszeresített be- és kijelentőlappal a lakhatási, vagy tartózkodási engedély, illetőleg útlevél egyidejű felmutatásával kell teljesíteni: Budapesten a kerületi rendőrkapitányságoknál, vidéken a városi (járási) rendőrkapitányságoknál, községekben a területileg illetékes rendőrőrsön.

8. § (1) Az ország területén bejelentett lakással rendelkező külföldi lakásváltozásához az illetékes KEOKH szerv engedélye szükséges.

(2) Ha a lakásváltozás során a külföldi más megye területére kíván költözni a kijelentkezést a régi lakás szerint, a bejelentkezést pedig az új lakás szerint illetékes KEOKH szervnél köteles teljesíteni.

(3) A KEOKH az átvett és felülvizsgált be- és kijelentőlap alapján a lakhatási, illetve tartózkodási engedély e célra meghatározott rovatába a lakásváltozást bejegyzi.

9. § Külföldi állampolgárnak a határövezetbe történő beutazásához, bejelentkezéséhez az illetékes KEOKH szerv engedélye szükséges.

10. § (1) A külföldiek személyi adatait, valamint a be- és kijelentkezést, a lakhatási vagy tartózkodási engedély számának feltüntetésével a magyar állampolgárok részére rendszeresített lakónyilvántartókönyvbe be kell jegyezni.

(2) A lakónyilvántartókönyvbe a külföldi adatait csak a be-, illetőleg kijelentkezés teljesítése, a lakhatási, illetve tartózkodási engedélybe történő bejegyzés után szabad bevezetni. Ennek ellenőrzése céljából a lakhatási, illetőleg tartózkodási engedélyt a lakónyilvántartókönyv vezetőjének be kell mutatni.

(3) Amennyiben a lakónyilvántartókönyv vezetője azt tapasztalja, hogy külföldi állampolgár bejelentés nélkül tartózkodik a lakásban, vagy kijelentkezés teljesítése nélkül elköltözött, köteles azt a legközelebbi rendőri szervnek jelenteni.

11. § (1) Szállodákban, turistaházakban, üdülőkben a felelős vezető vagy az általa megbízott személy köteles minden megszálló külföldit - a lakhatási (tartózkodási) engedélye és útlevele adatai alapján - a rendszeresített nyilvántartókönyvbe bejegyezni.

(2) Szállodákba, turistaházakba, üdülőkbe érkező, illetőleg onnan eltávozó külföldi személyeket a felelős vezető, vagy az általa megbízott személy a külföldiek részére rendszeresített be- és kijelentőlapon köteles be-, illetve kijelenteni és a kitöltött nyomtatványokat naponta az illetékes KEOKH szervnek megküldeni.

(3) Olyan külföldit, akinek lakhatási (tartózkodási) engedélyében a bejegyzések hiányosak, javítottak, elszállásolni, illetve bejelenteni nem szabad, őt az illetékes KEOKH szervhez kell irányítani.

12. § A kórházakban, gyógyintézetekben ápolás végett elhelyezett külföldi állampolgárságú betegeket a felelős vezető, vagy az általa megbízott személy a betegfelvételi jegyzőkönyv egy példányának elküldésével naponta köteles jelenteni az illetékes KEOKH szervnek. Ha a kórházban vagy gyógyintézetben ápolt személy külföldinek vallja magát, de lakhatási (tartózkodási) engedélyt felmutatni nem tud, vagy a lakhatási (tartózkodási) engedély adatai hiányosak, javítottak, ezt a betegfelvételi jegyzőkönyvön, feltűnően jelezni kell.

A külföldiek egyszeri általános bejelentkezése

13. § (1) Az ország területén tartózkodó valamennyi külföldi állampolgár férfi és nő, korra való tekintet nélkül 1958. március 31-ig a jelen rendelet 1-12. §-aiban meghatározottak szerint köteles egyszeri általános bejelentkezést teljesíteni.

(2) A külföldi állampolgárok, a külföldiek részére rendszeresített bejelentőlapon Budapesten és Pest megyében a KEOKH-nál (Budapest, VI., Vörösmarty u. 35.). a többi megyékben az illetékes megyei KEOKH csoportnál kötelesek bejelentkezni.

(3) Valamennyi külföldi állampolgár a bejelentkezéskor köteles bemutatni lakhatási, vagy tartózkodási engedélyét, útlevelét, személyi okmányait (születési bizonyítvány, házasságlevél), állampolgárságát igazoló okmányt (külföldi állampolgársági bizonyítvány, nemleges állampolgársági bizonyítvány, elbocsátási okirat, örökbefogadási okirat), valamint benyújtani 2 db fényképet, (3x3 cm nagyság).

(4) Azok a személyek, akik nem rendelkeznek lakhatási, vagy tartózkodási engedéllyel, de külföldi állampolgárnak vallják magukat, a fent felsorolt okmányokon kívül a bejelentőlappal egyidejűleg kötelesek lakcíműket az illetékes rendőrőrs által kiállított "igazolással" igazolni.

Büntető rendelkezések

14. § A külföldiek be- és kijelentkezésére a 17/1954. (III. 10.) MT számú rendelet 18. és 19. §-aiban foglalt büntető rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

Záró rendelkezés

15. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a KEOKH vezetője és az Országos Rendőrfőkapitányság vezetője gondoskodik.

Biszku Béla s. k.,

belügyminiszter.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1/1960. (III. 27.) BM. rendelet 1. §-a. Hatályos 1960.03.27.

[2] Megállapította a 3/1961. (VII. 30.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1961.08.15.

Tartalomjegyzék