Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1958. (I. 15.) BM rendelet

a külföldi állampolgárok bejelentkezéséről

A külföldiek be- és kiutazásáról és az ország területén való tartózkodásáról szóló 17/1954. (III. 10.) MT számú rendelet 20. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

Külföldiek be- és kijelentkezési kötelezettsége

1. §[1] Be- és kijelentkezés teljesítésére köteles korra való tekintet nélkül az ország területén tartózkodó valamennyi külföldi férfi és nő, kivéve

- a területenkívüliséget, illetve személyes mentességet élvező,

- az ország területén csoportos utazás keretében túrisztika céljából tartózkodó, valamint

- az ország területén 48 óráig érvényes átutazó engedéllyel (vízummal) tartózkodó személyeket, továbbá

- a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége, az Albán-, a Bolgár-, a Kínai-, a Lengyel-, a Mongol-, a Román-, a Vietnami Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Koreai Demokratikus Köztársaság és a Csehszlovák Köztársaság azon állampolgárait, akik 30 napot meg nem haladó időtartamig kívánnak az ország területén tartózkodni.

2. § (1) Bejelentkezést kell teljesíteni a külföldinek

- az országba való beutazásakor a beutazást követő 24 órán belül,

- lakásváltozáskor, valamint

- a magyar állampolgárság kötelékéből való elbocsátáskor, a lakhatási, illetve tartózkodási engedély kiállításával egyidejűleg.

(2) Kijelentkezést kell teljesíteni a külföldinek

- az országból való eltávozáskor az eltávozást megelőző 24 órán belül,

- lakásváltozáskor, valamint

- magyar állampolgárság elnyerése esetén.

3. § (1) A be- és kijelentkezést a külföldiek részére rendszeresített nyomtatványon (be- és kijelentő lap) kell teljesíteni.

(2) A 16 éven aluliak részére külön kell nyomtatványt kitölteni. A nyomtatvány II. számú lebélyegzett szelvénye a 16 éven aluli személyek lakásának igazolására szolgál.

4. § (1) A be- és kijelentőlapokat a postahivatalok árusítják.

(2) A be- és kijelentőlapokat magyar nyelven írógéppel vagy tintával (jól olvasható írással) kell kiállítani.

(3) A be- és kijelentőlap adatait a lakhatási (tartózkodási) engedély, illetve útlevél megfelelő adataival azonosan kell bejegyezni.

5. § (1) A be- és kijelentkezést mindenki személyesen köteles teljesíteni, kivéve azt, aki testi fogyatékossága, vagy járóképtelen betegsége miatt személyes megjelenésében akadályozva van.

(2) Ha a be- vagy kijelentkezés egy család több tagját érinti, a be- és kijelentkezést az egyik 16 éven felüli családtag is teljesítheti.

6. § (1) A be- és kijelentőlapot - kivéve a szállodai, turistaházi megszállás esetét - a be- és kijelentkező köteles kitölteni és aláírni.

(2) A be- és kijelentőlapot a szállásadó és a lakónyilvántartókönyv vezető is köteles aláírni.

(3) A be- és kijelentkezési kötelezettség szempontjából szállásadónak kell tekinteni

- azt a bérleménnyel vagy lakással rendelkező személyt, aki bérleményébe, vagy lakásába valakit befogad,

- intézeteknél vagy vállalatoknál (munkásszállásokon) az intézet vagy vállalat vezetőjét.

(4) Szállodákban, turistaházakban a be-és kijelentőlapot a vezető vagy az általa megbízott személy tölti ki és írja alá.

(5) A fő- vagy társbérlőként történő beköltözés esetén a bejelentőlapot csak akkor szabad aláírni a lakónyilvántartókönyv vezetőjének, ha az illetékes tanács végrehajtó bizottsága által kiállított lakáskiutaló végzést is felmutatják.

(6) A rendőrség által bélyegzővel ellátott lakónyilvántartókönyv vezetők aláírásuk hitelesítésére kötelesek a be- és kijelentőlapot lebélyegezni.

7. §[2] A be- és kijelentkezést a külföldi állampolgárok részére rendszeresített be- és kijelentőlappal a lakhatási, vagy tartózkodási engedély, illetőleg útlevél egyidejű felmutatásával kell teljesíteni: Budapesten a kerületi rendőrkapitányságoknál, vidéken a városi (járási) rendőrkapitányságoknál, községekben a területileg illetékes rendőrőrsön.

8. § (1) Az ország területén bejelentett lakással rendelkező külföldi lakásváltozásához az illetékes KEOKH szerv engedélye szükséges.

(2) Ha a lakásváltozás során a külföldi más megye területére kíván költözni a kijelentkezést a régi lakás szerint, a bejelentkezést pedig az új lakás szerint illetékes KEOKH szervnél köteles teljesíteni.

(3) A KEOKH az átvett és felülvizsgált be- és kijelentőlap alapján a lakhatási, illetve tartózkodási engedély e célra meghatározott rovatába a lakásváltozást bejegyzi.

9. § Külföldi állampolgárnak a határövezetbe történő beutazásához, bejelentkezéséhez az illetékes KEOKH szerv engedélye szükséges.

10. § (1) A külföldiek személyi adatait, valamint a be- és kijelentkezést, a lakhatási vagy tartózkodási engedély számának feltüntetésével a magyar állampolgárok részére rendszeresített lakónyilvántartókönyvbe be kell jegyezni.

(2) A lakónyilvántartókönyvbe a külföldi adatait csak a be-, illetőleg kijelentkezés teljesítése, a lakhatási, illetve tartózkodási engedélybe történő bejegyzés után szabad bevezetni. Ennek ellenőrzése céljából a lakhatási, illetőleg tartózkodási engedélyt a lakónyilvántartókönyv vezetőjének be kell mutatni.

(3) Amennyiben a lakónyilvántartókönyv vezetője azt tapasztalja, hogy külföldi állampolgár bejelentés nélkül tartózkodik a lakásban, vagy kijelentkezés teljesítése nélkül elköltözött, köteles azt a legközelebbi rendőri szervnek jelenteni.

11. § (1) Szállodákban, turistaházakban, üdülőkben a felelős vezető vagy az általa megbízott személy köteles minden megszálló külföldit - a lakhatási (tartózkodási) engedélye és útlevele adatai alapján - a rendszeresített nyilvántartókönyvbe bejegyezni.

(2) Szállodákba, turistaházakba, üdülőkbe érkező, illetőleg onnan eltávozó külföldi személyeket a felelős vezető, vagy az általa megbízott személy a külföldiek részére rendszeresített be- és kijelentőlapon köteles be-, illetve kijelenteni és a kitöltött nyomtatványokat naponta az illetékes KEOKH szervnek megküldeni.

(3) Olyan külföldit, akinek lakhatási (tartózkodási) engedélyében a bejegyzések hiányosak, javítottak, elszállásolni, illetve bejelenteni nem szabad, őt az illetékes KEOKH szervhez kell irányítani.

12. § A kórházakban, gyógyintézetekben ápolás végett elhelyezett külföldi állampolgárságú betegeket a felelős vezető, vagy az általa megbízott személy a betegfelvételi jegyzőkönyv egy példányának elküldésével naponta köteles jelenteni az illetékes KEOKH szervnek. Ha a kórházban vagy gyógyintézetben ápolt személy külföldinek vallja magát, de lakhatási (tartózkodási) engedélyt felmutatni nem tud, vagy a lakhatási (tartózkodási) engedély adatai hiányosak, javítottak, ezt a betegfelvételi jegyzőkönyvön, feltűnően jelezni kell.

A külföldiek egyszeri általános bejelentkezése

13. § (1) Az ország területén tartózkodó valamennyi külföldi állampolgár férfi és nő, korra való tekintet nélkül 1958. március 31-ig a jelen rendelet 1-12. §-aiban meghatározottak szerint köteles egyszeri általános bejelentkezést teljesíteni.

(2) A külföldi állampolgárok, a külföldiek részére rendszeresített bejelentőlapon Budapesten és Pest megyében a KEOKH-nál (Budapest, VI., Vörösmarty u. 35.). a többi megyékben az illetékes megyei KEOKH csoportnál kötelesek bejelentkezni.

(3) Valamennyi külföldi állampolgár a bejelentkezéskor köteles bemutatni lakhatási, vagy tartózkodási engedélyét, útlevelét, személyi okmányait (születési bizonyítvány, házasságlevél), állampolgárságát igazoló okmányt (külföldi állampolgársági bizonyítvány, nemleges állampolgársági bizonyítvány, elbocsátási okirat, örökbefogadási okirat), valamint benyújtani 2 db fényképet, (3x3 cm nagyság).

(4) Azok a személyek, akik nem rendelkeznek lakhatási, vagy tartózkodási engedéllyel, de külföldi állampolgárnak vallják magukat, a fent felsorolt okmányokon kívül a bejelentőlappal egyidejűleg kötelesek lakcíműket az illetékes rendőrőrs által kiállított "igazolással" igazolni.

Büntető rendelkezések

14. § A külföldiek be- és kijelentkezésére a 17/1954. (III. 10.) MT számú rendelet 18. és 19. §-aiban foglalt büntető rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

Záró rendelkezés

15. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a KEOKH vezetője és az Országos Rendőrfőkapitányság vezetője gondoskodik.

Biszku Béla s. k.,

belügyminiszter.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1/1960. (III. 27.) BM. rendelet 1. §-a. Hatályos 1960.03.27.

[2] Megállapította a 3/1961. (VII. 30.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1961.08.15.

Tartalomjegyzék