2/1958. (XII. 9.) KPM-BM együttes rendelet
a munkásőrség gépkocsi használatáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány felhatalmazása alapján az alábbiakat rendeljük:
1. § (1) A munkásőrség központi és területi szervei az állami, társadalmi és szövetkezeti szervek személy- és teherautóit, vontatógépkocsijait, pótkocsijait, továbbá kivételesen autóbuszait (a továbbiakban: gépkocsi) az illetékes munkásőrparancsnok írásbeli engedélye alapján igénybevehetik. Gépkocsi igénybevétele esetében annak üzembentartója köteles gépkocsivezetőről gondoskodni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti engedély kiadására jogosultak:
a) kizárólag szolgálati célra legfeljebb 3 napi időtartamra a munkásőrség megyei, járási, városi (városi kerületi) parancsnokai (helyettesei),
3 napon túl terjedő időtartamra a Munkásőrség Országos Parancsnoka (helyettesei);
b) szervezett társadalmi, kulturális megmozduláson való részvétel céljából esetenként 24 órát meg nem haladó időtartamra a munkásőrség megyei (budapesti) parancsnoka (helyettese).
(3) Az illetékes parancsnok az engedélyt a Munkásőrség Országos Parancsnoka által e célra rendszeresített "Gépkocsi igénybevételi jegy"-en adja meg.
(4) Nem vehetők igénybe a közművek, a vízügyi szervek, a posta és a MÁV által üzembentartott gépkocsik.
2. § (1) Az 1. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott célra kiadott engedély alapján az állami, társadalmi és szövetkezeti szervek vezetői kötelesek a gépkocsit a munkásőrség rendelkezésére bocsátani.
(2) Az 1. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott célra történő igénybevétel előtt be kell szerezni az (1) bekezdésben említett szerv vezetőjének hozzájárulását. A hozzájárulás nem adható meg, ha az igénybevétel a szerv tevékenységét akadályozná.
3. § A jelen rendelet alapján igénybevett gépkocsik használatáért a munkásőrség szervei:
a) ha az igénybevétel az 1. § (2) bekezdés a) pontja alapján történik, a forgalmi adóval növelt önköltséget,
b) ha az igénybevétel az 1. § (2) bekezdés b) pontja alapján történik, a megfelelő közhasználatú gépjárműközlekedési vállalat díjszabása szerinti díjtételt
tartoznak az üzembentartónak megfizetni.
4. § (1) A "Gépkocsi igénybevételi Jegy"-et 3 példányban kell kiállítani. A "Gépkocsi igénybevételi jegy" első- és másodpéldányát át kell adni a gépkocsi vezetőjének, a tőpéldány a kiállító parancsnokságon marad.
(2) A munkásőrség szervei a fuvarozási teljesítményt - a szabályszerűen vezetett menetlevélen kívül - a "Gépkocsi igénybevételi jegy" első-és másodpéldányán is igazolják. Az igazolt másodpéldányt - a számlával együtt - a Munkásőrség Országos Parancsnokságának kell megküldeni.
(3) A fuvarozási teljesítmények elszámolása a teljesítményigazolás alapján történik.
(4) A Munkásőrség Országos Parancsnoksága a fuvarozásért felszámított díjat a számla beérkezésétől számított 8 napon belül köteles az igénybevett gépkocsi üzembentartójának megfizetni. Ha az üzembentartó költségvetési szerv, a fuvarozásért felszámítható díjat annak bevételi számlájára kell átutalni.
5. § A "Gépkocsi igénybevételi jegy" teherautón és vontatógépkocsi pótkocsiján történő csoportos személyszállításra is feljogosít. Csoportos személyszállítás azonban ilyen esetben is csak az 1/1953. (XII. 4.) BM számú rendelet 78. § (5)-(9) bekezdéseiben foglalt rendelkezések megtartása mellet történhet.
Az állami gépjárművek üzembentartásának szabályozásáról szóló 8/1957. (I. 29.) Korm. számú rendelet 16. §-ának, valamint az 56/1958. (X. 19.) Korm. számú rendelet 11. §-ával módosított 18. §-ának rendelkezéseit alkalmazni kell a munkásőrség által igénybevett gépjárművekre is.
7. § A jelen rendelet az 1959. évi január hó 1. napján lép hatályba.
Dr. Csanádi György s. k.,
a közlekedés- és postaügyi miniszter első helyettese.
Földes László s. k.,
a belügyminiszter első helyettese.