2/1958. (III. 27.) PM-FM együttes rendelet
a földművesszövetkezeteknek a keretükben működő termelői szakcsoportokkal és mezőgazdasági társulásokkal kapcsolatos pénz- és hitelgazdálkodásáról
A Szövetkezetek Országos Szövetsége (SZÖVOSZ) Igazgatóságának elnökével egyetértésben a következőket rendeljük:
I. Általános rendelkezések
1. § (1) A jelen rendelet hatálya kiterjed a mezőgazdasági termelésre alakult szövetkezetek működési engedélyezéséről szóló 5/1958. (I. 15.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) alapján engedélyezett és a R. 5-7. §-aiban meghatározott alapvető szabályok szerint működő termelői szakcsoportokra (a továbbiakban: csoport) és mezőgazdasági társulásokra (a továbbiakban: társulás).
(2) Az önálló szakszövetkezet [R. 7. § (1) bekezdés] pénz- és hitelgazdálkodását külön rendelet szabályozza.
2. § (1) A csoporttal és a társulással kapcsolatos pénzforgalmat és hitelellátást a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: Bank) bonyolítja le - amennyiben a jelen rendelet eltérő rendelkezést nem tartalmaz - a földművesszövetkezetek pénzforgalmára és hitelellátására vonatkozó szabályok szerint.
(2) Annak a földművesszövetkezetnek, amelynek keretében a csoport vagy társulás működik a pénzforgalom és hitelellátás lebonyolítására a Bank illetékes fiókjával (a továbbiakban: bankfiók) keretmegállapodást és egyedi hitelmegállapodásokat kell kötnie.
II. Pénzforgalom
3. § (1) A földművesszövetkezet a keretén belül önelszámoló és önálló egységet képező csoportok vagy társulások bevételeit, kiadásait, valamint tagjainak közös vagyonát külön-külön kezeli és számvitelüket is egymástól, valamint a földművesszövetkezet egyéb számvitelétől elkülönítve végzi.
(2) A Bank a földművesszövetkezetek részére a pénzforgalom lebonyolítására csoportonként, illetőleg társulásonként egyedi betétszámlát vezet.
III. Hitelellátás
4. § (1) A Bank - ha ez a csoport vagy társulás R. szerinti működéséhez szükséges - hitelt nyújthat annak a földművesszövetkezetnek, amelynek keretében a csoport vagy társulás működik; A Bank hitelt csak a csoport vagy társulás tagjainak közös tulajdonába kerülő beruházáshoz és a közösen végzett termelési folyamathoz nyújt.
(2) A bankfióknak a csoport céljára engedélyezett hitel folyósítását a jóváhagyott és hitelbírálatra alkalmas termelési- és pénzügyi terv bemutatásához kell kötnie.
(3) A bankfiók a csoport vagy társulás céljára történő hitelengedélyezés alkalmával vizsgálja, hogy a földművesszövetkezetnek a csoport vagy társulás tagjaival kötött megállapodása kielégítően rendezi-e a hitelnyújtással kapcsolatban a tagok által vállalt kötelezettségeket.
(4) A Bank a csoport vagy társulás céljára csak a földművesszövetkezet írásbeli kérelmére (hiteligénylés) és esetenkénti hitelmegállapodás alapján nyújt hitelt. A hiteligénylésben meg kell jelölni a csoport vagy társulás célját, a termeléshez vagy beruházáshoz szükséges anyagi eszközök mennyiségét és értékét, valamint a saját eszközök [5. §(2) bekezdés] összegét és felhasználásának módját.
5. § (1) A csoport vagy társulás a termeléséhez, valamint beruházásaihoz szükséges anyagi eszközöket elsősorban tagjai befizetéseiből, illetőleg közös gazdálkodása eredményéből teremti elő. A csoport vagy társulás céljára hitel csak a R. szerint működő csoport vagy társulás tagjai saját eszközeinek a (2) bekezdés szerint tönténő kiegészítéseként, termelésének - és különösen árutermelésének - előmozdítására, továbbá közös gazdálkodását elősegítő nagyüzemi jellegű beruházásai megvalósítására nyújtható.
(2) Annak a célnak, amelynek elérésére az (1) bekezdés szerint hitel nyújtható, a rnegvalósításához szükséges anyagi eszközök legalább 50%-át a csoport vagy társulás tagjainak saját, a csoport vagy társulás közös gazdálkodásinak előmozdítására szánt pénzéből és anyagából (saját eszközök) kell fedeznie. A Bank csak a megvalósításhoz szükséges anyagi eszközök további, legfeljebb 50%-a erejéig nyújthat hitelt. A hitel összegéből le kell vonni a csoport vagy társulás céljára nyújtott termeltetési előleg összegét. Az anyaghozzájárulásból álló saját eszközök értékének kiszámításánál az anyagok állami (közületi árai az irányadók.
(3) A Megyei Szövetkezetek Szövetsége (MÉSZÖV), továbbá az a földművesszövetkezet, amelynek pénzügyi helyzete azt lehetővé teszi, a keretébe tartozó és a hitelnyújtáshoz a (2) bekezdés szerint szükséges saját eszközöknél kevesebb, de legalább 35%-os saját eszközökkel rendelkező csoportot vagy társulást a csoport vagy társulás saját eszközeinek az előírt 50%-os, vagy ezt meghaladó mértékűre történő kiegészítésével támogathatja. A támogatás visszatérítésének idejét és módját a 4. § (3 bekezdésében említett megállapodásban kell meghatározni.
A) Rövidlejáratú hitel
6. § (1) A földművesszövetkezet a keretében működő csoport vagy társulás termelésével kapcsolatban felmerült indokolt pénzszükségletének kielégítésére a Banktól rövidlejáratú hitelt kaphat, ha a csoport vagy társulás részére kötött termelési, hizlalási, nevelési, értékesítési és szállítási szerződésekből (a továbbiakban: szerződés) eredő követeléseket a hitel fedezetéül leköti. A szerződés alapján történő áruértékesítésből várható bevételek legfeljebb 50%-a vehető hitelfedezetként figyelembe.
(2) A szerződést a hitel engedélyezése előtt a bankfióknak be kell mutatni. A csoport vagy társulás őszi - a következő gazdasági évet terhelő - beszerzéseire és gépállomási munkadíjaira igényelt rövidlejáratú hitelekre a fedezetet olyképpen kell a földművesszövetkezetnek lekötnie, hogy kötelezettséget vállal a szükséges hitelfedezetnek megfelelő értékű bevételt eredményező szerződésnek - a csoport vagy társulás részére - a bankfiók által megállapított határidőben történő megkötésére.
(3) A szerződésből eredő követeléseket a folyósított hitelek összege erejéig a Bankra kell engedményezni. Ha az esedékessé váláskor a hitel visszafizetése nem történik meg, a bankfiók az esedékessé vált hitel összegét az engedményezett követelésből kiegyenlíti.
(4) A bankfióknak a fedezet megállapításánál számításba kell vennie, hogy a hitel visszafizetésére nyújtott fedezeteken felüli bevételek biztosítják-e a gazdasági évben esedékessé váló összes kötelezettség kiegyenlítését.
7. § Rövidlejáratú hiteleket a Bank a csoport vagy társulás közös termelését elősegítő
a) eszközök - vetőmag, szerves- és műtrágya, növényvédőszerek, és egyéb, a közös termeléshez szükséges anyagok - beszerzésére,
b) gépállomási munkadíjak kiegyenlítésére,
c) süldő- és marhahízlalás céljára történő állat- és takarmánybeszerzésre, továbbá
d) baromfitenyésztésre folyósíthat.
8. § (1) A rövidlejáratú hitelt általában egy éves időtartamra lehet folyósítani. A csoport vagy társulás céljára június 30. napja után szállított műtrágya, az őszi vetéshez vásárolt vetőmagvak, valamint az őszi gépállomási munkák ellenértékének kiegyenlítésére igénybevett hitelt a szerződésből származó és fedezetül lekötött bevételtől függően, de legkésőbb a következő gazdasági év végéig kell visszafizetni.
(2) A hitel visszafizetésének időpontjára nézve az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével- minden esetben a folyósítás előtt kell a bankfiókkal megállapodni.
B) Beruházási hitel
9. § (1) Az 5. § (1) bekezdésében meghatározott beruházások esetén a Bank beruházási hitelt a következő célokra nyújthat:
a) tenyészállat (szarvasmarha, sertés, juh) beszerzésére,
b) szőlő, gyümölcsös, valamint egyéb évelő növények (málna, ribizli, spárga, komló, egres stb.) telepítésére, valamint szakszerű fenntartásukhoz szükséges szerves- és műtrágya, továbbá növényvédőszerek beszerzésére,
c) fásításra,
d) talajjavításra,
e) öntözőtelep létesítésére,
f) építkezésre és mezőgazdasági kisgép beszerzésére.
(2) Jelentősebb beruházás, valamint a közellátás vagy az export szempontjából fontos évelőkultúrák telepítése esetén a Bank az 5. § (2) bekezdésében meghatározott mértéket meghaladó beruházási hitelt is engedélyezhet.
(3) Az évelőnövények telepítésére igényelt beruházási hitel engedélyezésének előfeltétele az, hogy a földművesszövetkezet a 6. §-ban előírt rendelkezések szerint a csoport vagy társulás részére az évelőnövények termelésére szerződést kössön és a szerződésből eredő követeléseket fedezetül lekösse, valamint engedményezze a Bankra.
10. § (1) Beruházási hitelt 10 évnél hosszabb időre folyósítani nem lehet.
(2) A beruházási hitelek visszafizetésének feltételeit a hitelengedélyezéskor a földművesszövetkezettel történt megegyezés alapján a Bank állapítja meg az (1) bekezdés szerinti határidőn belül. A visszafizetési határidő megállapításánál figyelembe kell venni a beruházás gazdaságosságát, annak amortizálódását és a csoport vagy társulás teherbíróképességét.
11. § (1) Amennyiben az 1. § (1) bekezdésében megjelölt csoport vagy társulás betakarítás kezdetéig (június 30.) mezőgazdasági termelőszövetkezetté (termelőszövetkezeti csoporttá) alakul át, a gazdasági évben mindazok a kedvezmények megilletik, amelyek a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre (termelőszövetkezeti csoportokra) vonatkoznak. A kedvezményt meg kell adni azokra a mezőgazdasági ráfordításokra is, amelyek az előző gazdasági évben (július 1-től) fordultak elő, de az átalakulás gazdasági évének termelése érdekében történtek.
(2) A visszamenőleges kedvezményt hitelelengedés formájában kell érvényesíteni.
12. § A jelen rendelet rendelkezéseit 1958. évi január hó 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni.
Kardos Géza s. k.,
pénzügyminiszterhelyettes
Dögei Imre s. k.,
földművelésügyi miniszter