Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1958. (I. 15.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági termelésre alakult szövetkezetek működésének engedélyezéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a mezőgazdasági termelésre alakult szövetkezetek működésének alapelveit és a működés engedélyezésének szabályait az alábbiak szerint állapítja meg:

Engedélyező hatóság

1. § Mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport részére a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága (továbbiakban: megyei tanács végrehajtó bizottsága), termelői szakcsoport, szakszövetkezet és mezőgazdasági társulás részére a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága (továbbiakban: járási tanács végrehajtó bizottsága) ad működési engedélyt.

A működés alapvető szabályai

2. § Mezőgazdasági termelőszövetkezet működésének alapvető szabályai a következők:

a) A termelőszövetkezetekben közösek a háztáji gazdaság kereteit meghaladó termelőeszközök; a háztáji föld és a jószágállomány nem haladja meg a törvényes mértéket.

b) A tagok a nagyüzemi munkamegosztás előnyeit kihasználva, a termelés minden ágában közösen végzik a munkát.

c) A jövedelem túlnyomó részét a végzett munka alapján osztják el. Ennek érdekében a munkát - az eddig legjobban bevált - munkaegységgel mérik. A jövedelem kisebb részét a földjáradék kifizetésére használják fel.

d) Évről-évre a kiosztható - természetbeni és pénzbeli - jövedelemnek legkevesebb 5 %-ával gyarapítják a fel nem osztható szövetkezeti alapot és a folyamatos üzemvitelhez szükséges tartalékot képeznek.

e) Közösen végzik a beszerzést és az értékesítést.

f) A termelőszövetkezet éves termelési tervet és költségvetést készít.

g) A termelőszövetkezet gazdálkodásáról pontos nyilvántartást és könyvelést vezet, amelynek alapján zárszámadást készít,

h) A termelőszövetkezet szocialista szellemben neveli tagjait, s nem tűri meg a kizsákmányolás semmiféle formáját.

3. § A mezőgazdasági termelőszövetkezet a 2. §-ban foglalt alapvető szabályok megtartásával, a helyi viszonyoknak megfelelően, az érvényben lévő jogszabályokkal kiegészített, illetőleg módosított mintaalapszabály egyes rendelkezéseit kiegészítheti és módosíthatja. Köteles azonban az alapszabály kiegészítésénél, módosításánál a működés alapvető szabályain felül az alábbi rendelkezéseket is megtartani:

a) Háztáji gazdaság céljára a közgyűlés közös háztartásban élő családonként legfeljebb 800-1.600 n. öl területet jelölhet ki.

b) A beviteli kötelezettség alá eső vagyontárgyak - élő és holt gazdasági felszerelés - körére, mértékére és bevitelének időpontjára változatlanul a mintaalapszabály előírásait kell irányadónak tekinteni.

c) A bevitt vagyontárgyak ellenértékének kifizetési módját a közgyűlés állapítja meg.

d) A bevitt vagyontárgyak (igás- és haszonállatok, gazdasági felszerelés, stb.) értékének - a közgyűlés határozatától függően - 20-35 %-át a fel nem osztható szövetkezeti alaphoz kell csatolni; a bevitt takarmány, vetőmag és a háztáji gazdaság szükségletét meghaladó gazdasági épület ellenértéke levonás nélkül kifizethető.

e) A termelőszövetkezet közös vagyonát a tagok között felosztani nem lehet. A termelőszövetkezeti közös vagyont az állam a társadalmi tulajdont megillető fokozott védelemben részesíti és azt a termelőszövetkezet megszűnése esetén mezőgazdasági szövetkezeti célra használja fel.

f) A mezőgazdasági termelőszövetkezet pénzgazdálkodására vonatkozó jogszabályoknak a nyilvántartások és könyvek rendszeres vezetésére, valamint könyvelő beállítására vonatkozó rendelkezéseitől eltérni nem lehet. Mezőgazdasági termelőszövetkezet csak akkor részesülhet bármilyen állami támogatásban és a Magyar Nemzeti Bank csak akkor folyósíthat hitelt, ha a termelőszövetkezet szabályszerű termelési tervet és bevétel-kiadási költségvetést készít és rendszeresen vezetett könyveiből a gazdasági felhasználások ellenőrizhetők.

g) Nem szabad az alapszabályba olyan rendelkezést felvenni, amely a tagok részére a munkateljesítménytől függetlenül előre meghatározott munkadíj (napszámbér, órabér, stb.) fizetését írja elő.

4. § (1) Termelőszövetkezeti csoport működésének alapvető szabályai a következők:

a) A tagok a bevitt szántóföldeken táblás műveléssel, közös vetésforgóban, közös vetésterv alapján gazdálkodnak.

b) A szántóföldi növénytermelés alapvető munkáit (gépi és fogatos szántás, kalászosok vetése) a tagok személyesen - családtagjaik bevonásával - közösen végzik.

c) Közösen végzik a közös termelést beszerzést és értékesítést.

d) Éves termelési és pénzügyi tervet készítenek; az üzemviteli költségek fedezésére elszámolási alapot létesítenek, gazdálkodásukról pontos nyilvántartást vezetnek.

e) Gazdasági erejüknek megfelelően fel nem osztható szövetkezeti alapot létesítenek, amelyet tiszta jövedelmüknek a közgyűlés által megállapított százalékával, de legalább 5 %-kal évről-évre növelnek.

f) Közös betakarítás esetén a tiszta jövedelem elosztásának módját a közgyűlés az alapszabályban maga szabja meg akként, hogy a tiszta jövedelem nagyobb részét a végzett munka alapján osztják el.

(2) A termelőszövetkezeti csoport az (1) bekezdésben foglalt alapvető szabályok megtartásával, az érvényben lévő jogszabályokkal kiegészített, illetőleg módosított mintaalapszabályt kiegészítheti, módosíthatja és a mintaalapszabály keretei között meghatározza az alapvető közös munkákon (gépi és fogatos szántás, kalászosok vetése) túlmenő közös tevékenysége körét.

5. § (1) Termelői szakcsoport működésének alapvető szabályai a következők:

a) A tagok meghatározott helyen fekvő, egészben vagy részben összefüggő, vagy meghatározott művelési ágú földjeiken, illetőleg valamely termelési ágban közösen végzik a mezőgazdasági termelés egyes folyamatait (pl. rizstermelés, öntözéses termelés, zöldség- szőlő- vagy gyümölcstermelés, szerződéses ipari növények termelése, gyógynövénytermelés, közös géphasználat, állattenyésztés, stb.).

b) A tagok a termelői szakcsoport tevékenységében az alapszabályban és a közgyűlés által meghatározott mértékű személyes munkával vesznek részt.

c) Közösen végzik a közös tevékenységet szolgáló beszerzést és értékesítést.

d) A termelői szakcsoport közös tevékenységére vonatkozóan a gazdálkodási időszakra termelési és pénzügyi tervet készítenek.

e) Közös célkitűzéseiknek megvalósítása érdekében jövedelmük meghatározott részéből közös gazdasági alapot létesítenek és azt évről-évre legalább jövedelmük 5 %-ával kiegészítik.

f) A közösen beszerzett vagyontárgyak és a tagok által létrehozott gazdasági alap a termelői szakcsoport tagjainak közös tulajdonát képezik.

g) A közös tiszta jövedelmet a közös tevékenységben való részvétel arányában osztják fel, a teljesített munka és vagyoni érdekeltség szerint,

(2) Önálló szakszövetkezet [7. §. (1) bekezdés] működésére az előző bekezdésben foglalt alapvető szabályok irányadók azzal az eltéréssel, hogy az f) pontban említett vagyontárgyak és gazdasági alap a szakszövetkezet közös vagyonát képezik.

6. § Mezőgazdasági társulás működésének alapvető szabályai a következők:

a) A tagok (meghatározott időre vagy bizonyos meghatározott gazdasági cél megvalósítása érdekében) egy-egy termelési ágban valamely munkafolyamat (gyümölcsös-, szőlőtelepítés, szántás, vetés, permetezés, stb.) közös elvégzésére társulnak.

b) A közös munkákat a tagok személyesen végzik.

c) A közösen beszerzett vagyontárgyak a társulás tagjainak közös tulajdonát képezik.

d) A közös tiszta jövedelmet a társulásban való közreműködés arányában osztják szét, a teljesített munka és a vagyoni érdekeltség szerint.

7. § (1) A termelői szakcsoportok és a mezőgazdasági társulások a földművesszövetkezet keretében működnek. Szakszövetkezet - a földművesszövetkezeti hálózat kötelékében - jogi személyiséggel rendelkező, önálló szövetkezetként működik.

(2) A termelői szakcsoport, a szakszövetkezet és a mezőgazdasági társulás a működésére vonatkozó - az 5., illetőleg a 6. §-ban foglalt - alapvető szabályok megtartásával és a kiadott mintaszabályzat szerint, illetőleg annak a helyi viszonyok által indokolt esetleges kiegészítésével vagy módosításával állapítja meg tevékenysége körét és működési szabályzatát. Kizárólag értékesítésre nem alakulhat. Sem a közös tevékenységben, sem a tagok egyéni gazdaságában a kizsákmányolást nem szabad megengedni.

Engedélyezési eljárás

8. § (1) Az újonnan alakuló mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport vezetősége köteles a működés engedélyezése végett az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvét, valamint az alakulásra vonatkozó egyéb iratokat a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályához (továbbiakban: járási mezőgazdasági osztály) benyújtani.

(2) Ha az alakuló mezőgazdasági termelőszövetkezet egészében - az érvényes jogszabályokkal kiegészített, illetőleg módosított - mintaalapszabály szerint kíván működni, az erről szóló határozatot az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvének tartalmaznia kell. Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet a mintaalapszabályt kiegészítette vagy módosította, a járási mezőgazdasági osztálynak az alakulásra vonatkozó iratokkal együtt a kiegészített vagy módosított alapszabályt is meg kell küldeni.

(3) Az újonnan alakuló termelői szakcsoport és mezőgazdasági társulás működésének engedélyezését annak a földművesszövetkezetnek igazgatósága kéri, amelynek keretében a szakcsoport, illetőleg társulás megalakult; szakszövetkezet működésének engedélyezését annak igazgatósága kéri. A kérvényt, az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvét, valamint az alakulásra vonatkozó egyéb iratokat a földművasszövetkezetek járási központjához (továbbiakban: járási központ) kell benyújtani. A járási központ köteles az iratokat megvizsgálásuk és az esetleg szükséges kiegészítések, pótlások megtörténte után, észrevételeinek közlésével a járási mezőgazdasági osztálynak megküldeni.

(4) A termelőszövetkezeti csoport, illetőleg a termelői szakcsoport és a szakszövetkezet (továbbiakban: szakcsoport), valamint a mezőgazdasági társulás (továbbiakban: társulás) alakulására vonatkozó iratokkal együtt az elfogadott alapszabályt (működési szabályzatot) ugyancsak meg kell küldeni a járási mezőgazdasági osztálynak, illetőleg a járási központnak.

9. § (1) A járási mezőgazdasági osztály a megküldött alapszabályt (működési szabályzatot) köteles felülvizsgálni abból a szempontból, hogy

a) a mezőgazdasági termelőszövetkezet vagy termelőszövetkezeti csoport (továbbiakban: szövetkezet), illetőleg a szakcsoport vagy társulás célja és megvalósítani kívánt gazdasági tevékenysége nem ütközik-e jogszabályba;

b) nincs-e az alapszabályban (működési szabályzatban) olyan rendelkezés, amely kizsákmányolás elemeit tartalmazza, vagy kizsákmányolásra vezethet;

c) az alapszabály (működési szabályzat) a szövetkezet, illetőleg a szakcsoport vagy társulás működésére vonatkozó alapvető szabályoknak és rendelkezéseknek (2., 3., illetőleg 4-6. §) megfelel-e. Köteles továbbá a beküldött iratok és - szükség szerint - helyszíni tájékozódás alapján minden esetben megvizsgálni, hogy a megalakult szövetkezet, illetőleg szakcsoport vagy társulás életképes-e, rendelkezik-e a megalakításhoz és működéshez szükséges gazdasági és szervezeti feltételekkel. A feltételek biztosítása érdekében köteles az alakuló szövetkezetnek, illetőleg szakcsoportnak vagy társulásnak közvetlen segítséget adni.

(2) Szakcsoport és társulás működésének engedélyezése ügyében az (1) bekezdésben előírt vizsgálatot a járási mezőgazdasági osztály a járási központtal együttesen köteles lefolytatni.

(3) A járási mezőgazdasági osztály az előkészítő eljárás után

- ha a működés engedélyezését szakcsoport vagy társulás kérte, az alakulás ügyét javaslattal és a járási központ véleményének közlésével, döntés végett a járási tanács végrehajtó bizottsága elé terjeszti;

- ha a működés engedélyezését szövetkezet kérte, az iratokat - tett intézkedéseinek közlésével és javaslattal - a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályának (továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) küldi meg.

10. § (1) Szövetkezet alakulása esetén a megyei mezőgazdasági osztály a hozzáérkezett iratok és javaslat alapján - szükség szerint a 9. § (1) bekezdése szerinti vizsgálat kiegészítésével - megállapítja, hogy a működés engedélyezéséhez szükséges-e további feltételek biztosítása, s ezek pótlására a szövetkezet vezetőségét felhívja.

(2) A megyei mezőgazdasági osztály a fentiek szerinti előkészítés és a szükséges pótlások megtörténte után az alakulás ügyét - a szövetkezet működésének engedélyezésére vonatkozó javaslattal - döntés végett a megyei tanács végrehajtó bizottsága elé terjeszti.

11. § (1) Szövetkezet működésének engedélyezése ügyében a megyei tanács végrehajtó bizottságának, szakcsoport és társulás működésének engedélyezése ügyében pedig a járási tanács végrehajtó bizottságának határozatát, továbbá engedélyezés esetén az erről kiállított okiratot (engedélyokirat), valamint a bemutatott alapszabályra (működési szabályzatra) vezetett jóváhagyási záradékot a végrehajtó bizottság nevében a végrehajtó bizottság elnöke írja alá.

(2) A végrehajtó bizottság a működés engedélyezéséről a szövetkezet, illetőleg szakcsoport vagy társulás vezetőségét és tagságát az engedélyokirat megküldésével értesíti.

(3) Működés engedélyezése esetén a szövetkezetet, illetőleg szakcsoportot vagy társulást az alakuló közgyűlés időpontjára visszaható hatállyal kell megalakultnak tekinteni.

(4) A járási tanács végrehajtó bizottságának a szakcsoport vagy társulás működése engedélyezését megtagadó határozata ellen a járási központ is fellebbezéssel élhet. A fellebbezés alapján a működés engedélyezése vagy az engedély megtagadása felől a megyei tanács végrehajtó bizottsága további jogorvoslat kizárásával határoz. A megyei tanács végrehajtó bizottsága határozatát a megyei mezőgazdasági osztály, valamint a földművesszövetkezetek megyei központja véleményének meghallgatásával hozza meg.

Nyilvántartás

12. § (1) A megyei mezőgazdasági osztály az engedélyezéssel egyidejűleg az alábbiak végrehajtásáról köteles gondoskodni:

a) A szövetkezetet a megyei mezőgazdasági osztályon rendszeresített nyilvántartókönyvbe be kell vezetni. A nyilvántartásban fel kell tüntetni

- a megalakulás keltét,

- a szövetkezet nevét és székhelyét,

- a működési engedély számát,

- a nyilvántartókönyv "típus" rovatában a "mg. tsz" vagy "tszcs" megjelölést, ezenkívül termelőszövetkezeti csoportnál a szántóföldi növénytermelés alapvető közös munkáin túlmenőleg esetleg elhatározott közös tevékenység körét,

- a szövetkezet gazdálkodási területét, ezen belül a szántóföld nagyságát,

- a tagok és a családok számát.

b) A szövetkezetet be kell jelenteni a Magyar Nemzeti Bank számviteli osztálya központi számlanyilvántartásához. Ebben közölni kell a szövetkezet nevét, székhelyét, típusát és a működési engedély számát.

c) Az engedélyezésről az a) pont szerint nyilvántartásba vett adatok közlésével értesíteni kell a Földművelésügyi Minisztériumot, valamint a járási mezőgazdasági osztályt.

(2) Szakcsoport és társulás működésének engedélyezése esetén a járási mezőgazdasági osztály az engedélyezéssel egyidejűleg az alábbiak végrehajtásáról köteles gondoskodni:

a) A szakcsoportot és a társulást a járási mezőgazdasági osztályon rendszeresített nyilvántartó-könyvbe be kell vezetni. A nyilvántartásban fel kell tüntetni

- a megalakulás keltét,

- a szakcsoport, illetőleg társulás nevét és székhelyét,

- annak a földművesszövetkezetnek a megnevezését, amelynek keretében a szakcsoport, illetőleg társulás működik, önálló szakszövetkezet esetében az "önálló" megjelölést,

- a működési engedély számát,

- a működési szabályzatban megállapított közös tevékenység körét,

- a szakcsoport, illetőleg társulás működési köréhez tartozó terület nagyságát,

- a tagok és a családok számát.

b) Az engedélyezésről az a) pont szerint nyilvántartásba vett adatok közlésével értesíteni keli a járási központot, az érdekelt földművesszövetkezetet, a megyei mezőgazdasági osztályt, valamint a Földművelésügyi Minisztériumot.

Egyesülés, átalakulás

13. § A 8-12 §-okban foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni szövetkezetek, illetőleg szakcsoportok vagy társulások egyesülése vagy átalakulása (más szövetkezeti forma szerint való továbbműködése) esetén is.

Átmeneti és vegyes rendelkezések

14. § (1) Azt a mezőgazdasági termelőszövetkezetet, amely már korábban kiadott engedély alapján működik és 1956. október 1. napja után a 2. és 3. §-ban foglaltaktól eltérő alapszabályt állapított meg, vagy nem az alapvető szabályoknak megfelelően működik, a megyei mezőgazdasági osztály köteles felhívni az alapszabálynak a megyei tanács végrehajtó bizottságához történő bemutatására. Ha az alapszabály a 2. és 3. §-ban foglalt rendelkezéseknek megfelel, a megyei tanács végrehajtó bizottsága azt jóváhagyó záradékkal látja el, ha az alapszabály e rendelkezésektől eltér, a szövetkezet méltányos - legfeljebb a gazdasági év végéig terjedhető - határidő (türelmi idő) kitűzésével felhívja az alapszabály megfelelő módosítására, illetőleg arra, hogy működését az alapvető szabályoknak megfelelően folytassa.

(2) A megyei tanács végrehajtó bizottsága attól a mezőgazdasági termelőszövetkezettől, amely az alapvető szabályoknak megfelelő működéshez szükséges feltételeket az engedélyezett türelmi idő alatt nem biztosítja, a működési engedélyt megvonja.

(3) Attól a termelőszövetkezeti csoporttól, amely - ismételt figyelmeztetés ellenére - a jelen rendelet 4. §-ában foglalt alapvető szabályokkal ellentétes módon gazdálkodik, a megyei tanács végrehajtó bizottsága a működési engedélyt megvonja.

(4) A megyei tanács végrehajtó bizottsága szövetkezettől a működési engedélyt csak a földművelésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával vonhatja meg.

(5) A járási tanács végrehajtó bizottsága a megyei mezőgazdasági osztály előzetes hozzájárulásával megvonja a működési engedélyt attól a szakcsoporttól vagy társulástól, amely - ismételt figyelmeztetés ellenére - az 5., illetőleg 6. §-ban foglalt alapvető szabályoknak nem megfelelő működést folytat, vagy a 7. § (2) bekezdésének a kizsákmányolást tiltó rendelkezését megszegi.

15. § (1) A megyei mezőgazdasági osztály intézkedni köteles az ellenforradalom előtt a termelőszövetkezetek tulajdonában vagy használatában volt és a korábbi tulajdonosnak jogtalanul visszaadott épületek vagy más vagyontárgyaknak termelőszövetkezeti tulajdonba, illetőleg a községi tanács kezelésébe való visszajuttatása iránt.

(2) A feloszlott, valamint jelentős mértékben megkisebbedett termelőszövetkezetek tanácsi kezelésben lévő összes vagyontárgyainak hasznosításánál a 3/1957. (X. 9.) PM-FM számú együttes rendelet 7. §-ának az épületek átadására, illetőleg hasznosítására vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

16. § A jelen rendeletben szabályozott engedélyezési eljárás és az azzal összefüggő minden okirat és vagyonátszállás díj- és illetékmentes.

Hatálybalépés, Hatályukat vesztő rendelkezések

17. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. A már korábban engedélyezett és az 1957. év folyamán felülvizsgált szövetkezetek, szakcsoportok és társulások részére azonban új működési engedélyt nem kell adni.

(2) Egyidejűleg hatályukat vesztik:

a 14.000/1948. (XII. 18.) Korm. számú rendeletnek és

a 133/1950. (V. 7.) MT számú rendeletnek még érvényben lévő rendelkezései,

az 1.091/1956. (IX. 11.) számú minisztertanácsi határozat I. 1. a), c), II. 1. és 2. pontja, valamint

az 1. 067/1957. (VII. 31.) Korm. számú határozat.

(3) A jelen rendeletnek megfelelően módosul:

az 1.070/1953. (XI. 12.) számú és az 1.067/1955. (VII. 28.) számú minisztertanácsi határozattal megerősített, illetve módosított "Mezőgazdasági termelőszövetkezet mintaalapszabálya" 8., 39. a) és 44. pontja, továbbá

az 1.068/1955. (VII. 28.) számú minisztertanácsi határozattal megerősített "Termelőszövetkezeti csoport mintaalapszabálya" 3., 12., 29. és 30. pontja.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék