41/1958. (VII. 5.) Korm. rendelet
a mezőgazdasági termények, termékek és állatok termelői értékesítéséről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a termelői piacok rendjének biztosítása és a spekulációs tevékenység kiküszöbölése érdekében a következőket rendeli:
1. § (1) A mezőgazdasági termelőszövetkezet, termelőszövetkezeti csoport, termelői szakcsoport, szakszövetkezet, mezőgazdasági társulás, mindezek tagjai és az egyénileg gazdálkodó (a továbbiakban: termelő) mezőgazdasági terményeit, termékeit és állatait - az egészségügyi és piacrendészeti szabályok megtartásával - szabadon értékesítheti.
(2) A piacokon a mezőgazdasági termelőszövetkezet, termelőszövetkezeti csoport, termelői szakcsoport, szakszövetkezet és mezőgazdasági társulás - a közös termelésből származó mezőgazdasági terményeket, termékeket és állatokat - megbízott tagja útján, a mezőgazdasági termelőszövetkezetnek, termelőszövetkezeti csoportnak, termelői szakcsoportnak, szakszövetkezetnek, mezőgazdasági társulásnak tagja és az egyénileg gazdálkodó pedig - a háztáji, illetőleg az egyénileg megművelt földterületéről és állatállományának hozamából származó mezőgazdasági terményeit, termékeit és állatait - személyesen, vagy háztartásában élő családtagja útján árusíthatja.
(3) Az árusításhoz a jelen rendeletben meghatározott esetben (2. §) termelői igazolvány szükséges.
2. § (1) Az élelmezésügyi miniszter - az érdekelt miniszterekkel, a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével és az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának elnökével egyetértésben - rendeletben állapítja meg, hogy mely piacokon, mely időponttól kezdve és mely mezőgazdasági termények, termékek és állatok árusításához szükséges termelői igazolvány.
(2) Az élelmezésügyi miniszter a spekuláció kiküszöbölése érdekében - az érdekelt miniszterekkel, a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével és az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának elnökével egyetértésben - rendeletben elrendelheti, hogy a kijelölt piacokon csak meghatározott távolságon belül lakó termelők árusíthatnak.
3. § (1) A termelői igazolványt kérelemre ki kell adni a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, termelőszövetkezeti csoportok, termelői szakcsoportok, szakszövetkezetek és mezőgazdasági társulások, továbbá ezek tagjai, valamint az olyan egyéni gazdálkodók részére, akik 1 kat. hold, vagy ezt meghaladó szántóterületen, illetőleg 600 négyszögöl, vagy ezt meghaladó szőlő, gyümölcsös, kert területen gazdálkodnak. Az illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága azonban megtagadhatja a termelői igazolvány kiadását az olyan termelő részére, akit egy éven belül a piac rendjét sértő cselekménye miatt két ízben szabálysértési eljárás során pénzbírsággal sújtottak, vagy akit árdrágító visszaélés bűntette miatt öt éven belül a bíróság jogerősen elítélt.
(2) Azok részére, akik legfeljebb 1 kat. hold szántó, illetőleg 600 négyszögölet el nem érő szőlő, gyümölcsös, kert területen gazdálkodnak, vagy egyéb mezőgazdasági művelés alatt álló területen folytatnak gazdálkodást, továbbá akik mezőgazdasági művelés alá vont földterülettel nem rendelkeznek, de állattenyésztéssel foglalkoznak, a termelői igazolványt csak abban az esetben szabad kiadni, ha ezek hozama a 2. § (1) bekezdés alapján kijelölt piacon való értékesítést - a közös háztartásban élő családtagok számára is tekintettel -indokolttá teszi.
4. § (1) A termelői igazolvány közokirat és azt a termelő lakóhelye (székhelye) szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztálya (községekben vb. titkár) a melléklet szerint rendszeresített nyomtatványon, a termelő kérelmére állítja ki.
(2) A termelői igazolvány egy naptári évre érvényes, annak kiállításáért a termelő az alábbi összegű illetéket köteles leróni.
a) 20. - forintot, ha a használatában álló földterületek nagysága az 1 kat. holdat nem haladja meg és ezen belül a szőlő, gyümölcsös, kert együttes területe legfeljebb 600 négyszögöl;
b) 50. - forintot, ha a használatában álló földterületek nagysága az 1 kat. holdat nem haladja meg, de ezen belül a szőlő, kert, gyümölcsös együttes területe 600 négyszögölnél nagyobb, vagy
ha a használatában álló földterületek nagysága 1 kat. holdnál nagyobb, de az 5 kat. holdat nem haladja meg és ezen belül a szőlő, gyümölcsös, kert együttes területe legfeljebb 2 kat. hold;
c) 100. - forintot, ha a használatában álló összes földterület 5 kat. holdnál nagyobb, illetőleg a szőlő, gyümölcsös, kert együttes területe a 2 kat. holdat meghaladja.
(3) Az elveszett vagy megsemmisült termelői Igazolvány helyett az illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága a naptári éven belül legfeljebb egy esetben, a termelő kérelmére másodlatot állíthat ki. A másodlat kiállításáért a (2) bekezdésben meghatározott illeték kétszeresét kell leróni.
(4) A kiadott termelői igazolványokról az illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága nyilvántartást köteles vezetni.
5. § A piacokon a jelen rendeletben foglalt rendelkezések végrehajtását a tanácsi és a rendőri szervek, továbbá az Állami Kereskedelmi Felügyelet, valamint a megyei felvásárlási kirendeltségek és a Földművelésügyi Minisztérium által a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok ellenőrzésével megbízott szervek jogosultak ellenőrizni.
6. § (1) Szabálysértést követ el és 3.000 forintig terjedhető pénzbírsággal kell sújtani azt a termelőt, aki
a) a jelen rendelet 2. § (1) bekezdése alapján kijelölt piacon saját gazdaságából eredő terményt, terméket, vagy állatot termelői igazolvány nélkül, vagy más termelő részére kiállított igazolvánnyal árusít;
b) az olyan kijelölt piacon árusít, amely lakóhelyétől a 2. § (2) bekezdése alapján kiadott rendeletben meghatározott távolságon kívül esik;
c) - amennyiben a cselekmény büntető rendelkezés alá nem esik, - nem a saját gazdaságából eredő terményt, terméket, vagy állatot árusít.
(2) Azt a mezőgazdasági terményt, terméket vagy állatot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, el lehet kobozni. A lefoglalásra a 32/1955. (VI. 8.) MT számú rendelet 22-24. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértések ügyében hozott határozatban - jelentősebb esetben - az elkövető részére kiadott termelői igazolvány visszavonását is el lehet rendelni. A termelői igazolvány visszavonását el kell rendelni, ha a szabálysértési eljárás alá vont személy egy éven belül két ízben követett el az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést és emiatt jogerősen pénzbírsággal sújtották.
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértések ügyében az eljárást soron kívül kell lefolytatni; az eljárás a cselekmény elkövetésének helye vagy az elkövető lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága igazgatási osztályának hatáskörébe tartozik. A szabálysértési határozat egy példányát a termelő lakóhelye szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának is meg kell küldeni.
7. § (1) A termelő lakóhelye szerint illetékes község (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága a 6. § (1) bekezdése alapján hozott szabálysértési határozatokat köteles a termelői igazolványokról vezetett nyilvántartásába [4. § (4) bekezdés] bejegyezni és a termelői igazolvány visszavonását rendelő határozat végrehajtásáról gondoskodni.
(2) A termelő lakóhelye szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága a termelői igazolványt határozatban köteles visszavonni attól a termelőtől, akit a 6. § (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt egy éven belül legalább két ízben pénzbírsággal sújtottak, de a szabálysértési ügyben eljáró szerv a termelői igazolvány visszavonását nem rendelte el.
(3) A termelői igazolvány visszavonását követő naptári év végéig a termelő részére termelői igazolványt kiállítani nem szabad.
8. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról - ideértve azon helységek kijelölését, melyek piacán az árusításhoz termelői igazolvány szükséges - az élelmezésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel és a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével egyetértésben gondoskodik.
Dr. Münnich Ferenc s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke