6/1958. (II. 25.) FM rendelet
mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél mezőgazdászok alkalmazásáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánytól kapott felhatalmazás alapján a mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél mezőgazdasági szakemberek alkalmazásának szabályait - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következők szerint állapítom meg:
1. § (1) Az 500 kat. holdnál nagyobb földterülettel rendelkező mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél (továbbiakban: termelőszövetkezet) lehetőleg egyetemet, vagy főiskolát, de legalább mezőgazdasági technikumot végzett mezőgazdasági szakembert (továbbiakban: mezőgazdászt) kell alkalmazni.
(2) Szomszédos vagy egymáshoz közelfekvő, egyenként 500 kat. holdnál kisebb földterülettel rendelkező termelőszövetkezetek közösen alkalmazhatnak mezőgazdászt.
(3) Azoknál a termelőszövetkezeteknél, amelyeknél az elnök vagy a vezetőség más tagja megfelelő szakképzettséggel rendelkezik és az eredmények a gazdálkodás szakszerű vezetését bizonyítják, mezőgazdász alkalmazása mellőzhető.
2. § A jelen rendelet alkalmazása szempontjából
a) egyetemet, illetőleg főiskolát végzett mezőgazdásznak az a szakember tekinthető, aki az Agrártudományi Egyetemen vagy valamely mezőgazdasági akadémián, illetőleg volt gazdasági akadémián oklevelet szerzett, továbbá az, akinek külföldi egyetemről származó agrármérnöki oklevelét Magyarországon honosították, végül az, aki a Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán oklevelet szerzett;
b) technikumi végzettségű mezőgazdásznak az a szakember tekinthető, aki mezőgazdasági középiskolát vagy mezőgazdasági technikumot végzett, valamint az is, aki mezőgazdasági szakiskolát végzett és legalább 3 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik;
c) szakképzettnek az a termelőszövetkezeti elnök, illetőleg vezetőségi tag tekinthető, aki az a) vagy b) pontban meghatározott végzettséggel rendelkezik, vagy a Termelőszövetkezeti Elnök- és Vezetőképző Iskolát vagy a két éves termelőszövetkezeti vezetőképző tanfolyamot sikeresen elvégezte, illetőleg az utóbbiakkal azonos megítélés alá eső elméleti és gyakorlati szakképzettsége van.
3. § (1) A mezőgazdász feladata a termelőszövetkezetnél a korszerű, belterjes irányú, szocialista nagyüzemi gazdálkodás szakszerű vezetésének előmozdítása. Feladata különösen:
a) a jövedelmező gazdálkodás kialakításában, a termelési tervek elkészítésében való közreműködés;
b) a helyes vetésforgórendszer kidolgozása:
c) a fejlett agrotechnikai módszerek bevezetésének, a termésátlagok fokozásának és a mezőgazdasági munkák minőségének biztosítása;
d) az állattenyésztés fejlesztésének előmozdítása;
e) a rét- és legelőgazdálkodás megszervezése;
f) javaslattétel a munkaszervezeti egységek helyes kialakítására.
(2) A mezőgazdász feladatait a termelőszövetkezet elnökének közvetlen irányítása és ellenőrzése mellett látja el.
4. § (1) Mezőgazdász - általában pályázat útján történő alkalmazásáról a termelőszövetkezet közgyűlése dönt. A mezőgazdászt munkaszerződéssel kell alkalmazni. A mezőgazdász társadalombiztosítási járulékának fizetése a termelőszövetkezetet terheli.
(2) A mezőgazdász munkabérének megállapításánál általában az állami gazdaságoknál hasonló munkakört betöltő agronómus részére megállapított munkabért kell irányadónak tekinteni. A termelőszövetkezet közgyűlése azonban - a gazdálkodás eredményességéhez képest - a mezőgazdász részére a pénzbeli munkabéren felül prémiumot vagy munkaegységrészesedést is megállapíthat.
(3) A mezőgazdász kiküldetési költségeire a 33/1951. (I. 31.) MT számú rendelet, valamint az ezt kiegészítő és módosító jogszabályok rendelkezései az irányadók,
(4) A közösen alkalmazott mezőgazdász munkabérét és esetleges egyéb járandóságát, valamint ezeknek a rendszeresen végzett munka arányában való megosztását az érdekelt termelőszövetkezetek együttesen állapítják meg.
(5) A közösen alkalmazott mezőgazdász munkakönyvének őrzéséről az érdekelt termelőszövetkezetek közös megegyezés szerint gondoskodnak. A munkakönyv kezelésére az 1/1954. (MT H. K. 10. szám) MTH számú utasítás rendelkezései az irányadók.
(6) A mezőgazdász munkaviszonyára nézve egyebekben a Munka Törvénykönyvének és végrehajtási rendeletének rendelkezései az irányadók azzal, hogy a mezőgazdász munkaügyi vitáiban a közgyűlés határozata ellen a járásbírósághoz lehet fordulni. [53/1953. (XI. 26.) MT számú rendelet 234. § (1) bekezdés.]
5. § (1) Termelőszövetkezetek részére indokolt esetben az alkalmazott mezőgazdász pénzbeli munkabérének 50%-a erejéig egy év tartamára állami támogatás (továbbiakban: állami támogatás) engedélyezhető. Kivételesen az állami támogatás a mezőgazdász pénzbeli munkabérének 50%-án túl is terjedhet, az állami támogatásra megyénként összesen felhasznált keret azonban a megyében alkalmazott valamennyi mezőgazdász pénzbeli munkabérének 50%-át nem haladhatja meg. Az állami támogatás összege átlagosan legfeljebb havi 800 forint lehet.
(2) Állami támogatásban csak olyan termelőszövetkezetek részesíthetők, amelyek az 5 1958. (I. 15.) Korm. számú rendelet 2. és 3. §-ában foglalt alapvető szabályok szerint működnek.
(3) Az állami támogatás folyósítását - kérelem alapján - a rendelkezésre bocsátott hitelkeret terhére, a termelőszövetkezet gazdasági helyzetének figyelembevételével, a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya javaslatára a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya (továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) engedélyezi. Az engedélyezésről - az állami támogatás összegének közlésével - az érdekelt termelőszövetkezetet, valamint rendszeres folyósítás végett a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi osztályát (továbbiakban: megyei pénzügyi osztály) értesíteni kell. Az állami támogatást a megyei pénzügyi osztály az érdekelt termelőszövetkezetnek a Magyar Nemzeti Bank járási fiókjánál vezetett számlájára havonta utólag közvetlenül utalja át.
(4) Az állami támogatás folyósítása abban az esetben, ha annak feltételei már nem állnak fenn, egy év lejária előtt is megszüntethető. Erről a döntésről a termelőszövetkezetet legalább egy hónappal megelőzően értesíteni kell.
(5) Abban az esetben, ha a mezőgazdászt a termelőszövetkezet elnökévé választják, vagy tagként felveszik, az állami támogatást legfeljebb az év végéig fenn lehet tartani. Az állami támogatás egy év előtti megszüntetése, illetőleg év végéig való fenntartása felől a megyei mezőgazdasági osztály határoz.
(6) Az állami támogatás céljára biztosított hitelkeretnek a megyék között történő felosztásáról a földművelésügyi miniszter külön rendelkezik.
6. § Termelőszövetkezeti elnökké megválasztott vagy a tagok sorába felvett mezőgazdászra a jelen rendelet hatálya - az 5. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezések kivételével - nem terjed ki. Az ilyen mezőgazdászra a termelőszövetkezet elnökére, illetőleg tagjaira nézve a hatályos jogszabályokban és a jóváhagyott alapszabályban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
7. § A jelen rendelet rendelkezéseit az 1958. évi január hó 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni. Egyidejűleg a 30/1957. (Mg. É. 17.) FM számú utasítás 2. pontja hatályát veszti.
Dögei Imre s. k.,
földművelésügyi miniszter