Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1958. évi 6. törvényerejű rendelet

a hegyközségekről

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a szőlő- és gyümölcstermelők öntevékeny kezdeményezésének összefogása, továbbá az ebből eredő termelésfejlesztési lehetőségek előmozdítása, valamint a szőlő- és gyümölcstermelés önkéntes alapon történő szocialista nagyüzemi átszervezésének elősegítése céljából az alábbiakat rendeli.

1. § (1) Hegyközséget alakíthat önként és együttes elhatározással legalább 20 személy, akiknek ugyanabban a községben, vagy városban legalább 55 kat. hold szőlő- és gyümölcsterület van tulajdonukban, vagy használatukban. A hegyközség abban az esetben is megalakítható, ha összefüggő szőlő- és gyümölcsterület egymással közvetlenül szomszédos községek közös határában fekszik,

(2) Hegyközségnek tagja az lehet, aki a földművesszövetkezeti tagságra megállapított feltételeknek megfelel.

(3) Mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport a közös használatában lévő, szétszórtan fekvő, valamint az 5 kat. holdat meg nem haladó összefüggő szőlő- és gyümölcsösterülettel, a termelőszövetkezeti tag pedig egyénileg háztáji szőlő- és gyümölcsösterületével lehet a hegyközség tagja.

(4) Állami gazdaság a használatában lévő, szétszórtan fekvő, valamint az 5 kat. holdat meg nem haladó összefüggő szőlő- és gyümölcsösterülettel tagként csatlakozhat a hegyközséghez.

(5) Ugyanabban a községben, városban több hegyközség is alakítható.

2. § (1) A hegyközség rendeltetése a szőlő- és gyümölcstermelés fejlesztésének elősegítése, a szőlő- és gyümölcstermelők közös gazdasági érdekeinek képviselete, a szőlők és gyümölcsösök célszerű telepítésének, művelésének, a növényvédelemnek, a szüretelésnek a bor- és a gyümölcs helyes kezelésének előmozdítása.

(2) A hegyközség köteles gondoskodni a területén lévő utak és kutak karbantartásáról, a szőlők és gyümölcsösök őrzéséről, valamint a növényi és állati kártevők elleni, egységesen szervezett védekezésről.

(3) A hegyközség tevékenysége kiterjedhet a termelési feladatok elvégzésének közös megszervezésére, a szőlő feldolgozására, a bor kezelésére és tárolására, a szaporítóanyag előállítására, a termeléshez szükséges anyagok eszközök és védekezőszerek közös beszerzésére, továbbá a tagok termelvényei közös értékesítésének megszervezésére, gépek vásárlására, bérletére és közös üzemeltetésére, valamint egyéb, a gazdálkodás eredményességét fokozó létesítmények megvalósítására és fenntartására.

(4) A hegyközség feladata működési területén a szőlő- és gyümölcstermeléssel kapcsolatos jogszabályok végrehajtásának biztosítása.

3. § (1) A hegyközség a helyi földművesszövetkezet keretében működési szabályzat alapján, vagy a Szövetkezetek Járási Központja (F. J. K.) tagjaként önállóan, alapszabály szerint működik.

(2) A hegyközség működési szabályzatát, illetve alapszabályát maga állapítja meg azoknak az irányelveknek alapján, amelyeket a földművelésügyi miniszter az élelmezésügyi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel és a SZÖVOSZ elnökével egyetértésben állapít meg. Az irányelveknek tartalmazniok kell a hegyközség feladatait, megalakulását, szervezetét, működését, a belépés, kilépés és esetleges kizárás módját, a tagok jogait és kötelességeit, valamint a vagyoni felelősségre, az eredmény felhasználására és a hegyközség megszűnésére vonatkozó szabályokat. Az irányelvek alapján a SZÖVOSZ működési szabályzatmintát, illetőleg alapszabálymintát ad ki.

(3) A hegyközség működését - a községi (városi) tanács véleményének figyelembevételével, a Szövetkezetek Járási Központja javaslatára - a járási (városi, városi kerületi) tanács engedélyezi.

4. §[1] A hegyközség területének őrzésére önállóan alkalmazhat hegyőrt, akinek jogai, kötelességei és a hatósági közeget megillető védelme tekintetében a mezőőrökre vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.

5. § (1) A földművesszövetkezet keretében működő hegyközség önállóan gazdálkodik, vagyonával szervei útján maga rendelkezik. Bevételeit és kiadásait, továbbá közös vagyonát a földművesszövetkezet vagyonától elkülönítve kell kezelni. A hegyközség tevékenységéből eredő bevételeket csak ugyanannak a hegyközségnek a javára lehet felhasználni.

(2) A földművesszövetkezet a keretében működő hegyközség közös termelési, beszerzési és értékesítési tevékenységének megvalósításához gazdasági, szervezeti és ügyviteli segítséget nyújt.

6. § A szövetkezetek járási központja tagjaként alakult hegyközség jogi személy, bejegyzésére a földművesszövetkezetekre érvényes rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

7. § (1) A hegyközség szervei: a közgyűlés, az intézőbizottság és az ellenőrző bizottság.

(2) A hegyközséget a közgyűlés által választott elnök képviseli. Elnöknek csak olyan hegyközségi tag vagy hegyközségi tagsággal rendelkező állami gazdaság, mezőgazdasági termelőszövetkezet, illetőleg termelőszövetkezeti csoport képviselője választható, aki a szőlő- és gyümölcstermelésben szakértelmével és gyakorlati jártasságával kitűnt.

8. § (1) A hegyközségek közös érdekeit a földművesszövetkezetek irányító szervei mellett működő szőlő- és gyümölcstermelési tanácsok képviselik. Feladatuk a hegyközségek működésével, az okszerű gazdálkodással, az értékesítéssel, valamint a szőlő- és gyümölcstermelés fejlesztésével kapcsolatos vélemény nyilvánítás és javaslattétel.

(2) A szőlő- és gyümölcstermelési tanácsok ügyrendjét a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben a SZÖVOSZ elnöke állapítja meg.

9. § A hegyközség működéséhez elengedhetetlenül szükséges ügyviteli költségek, - ideértve az általa alkalmazott hegyőrök járandóságait is - továbbá a közérdekű feladatok megvalósításával kapcsolatos kiadások fedezése céljából tagjaira, a hegyközséghez tartozó területük arányában, közgyűlési határozattal járulékot vethet ki.

10. § (1) Ha az összefüggő szőlő- és gyümölcsterületen a tulajdonosoknak (használóknak) több mint fele tagja a hegyközségnek, a községi (városi, városi kerületi) tanács a hegyközség közgyűlésének javaslatára azt a termelőt is kötelezheti a hegyközség közérdekű - kizárólag a szőlő-és gyümölcstermelésre vonatkozó - határozatainak végrehajtására, aki a hegyközségnek nem tagja, de szőlő, gyümölcs, vagy egyéb mezőgazdasági művelés alatt álló területe a hegyközség összefüggő területébe ékelődik, vagy azzal közvetlenül szomszédos és nem belterületen fekszik. A közérdekű határozatokból eredő kötelezettségek, illetőleg jogok ugyanolyan mértékben terhelik, vagy illetik meg a végrehajtásukra kötelezett termelőt, mint a hegyközség tagjait.

(2) Az ilyen közérdekű határozatok végrehajtásához - a községi tanács végrehajtó bizottságának közlése alapján - csatlakozhatnak azok az állami gazdaságok, szőlő- és gyümölcstermelést folytató állami vállalatok és intézmények, amelyeknek szőlő- és gyümölcsterülete, továbbá azok a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, amelyeknek 5 kat. holdat meghaladó összefüggő szőlő- és gyümölcsterülete a hegyközség területéhez csatlakozik, vagy abba ékelődik.

11. § (1) A hegyközségből vagy tagjainak egy részéből alakult szőlő- vagy gyümölcstermelő szakcsoport, illetőleg szakszövetkezet elláthatja a hegyközségnek a jelen törvényerejű rendeletben megjelölt feladatait (2., 9. és 10. §) is.

(2) Azokat a hegyközségeket, amelyek a szakcsoportra, illetve szakszövetkezetre hatályos rendelkezésekben meghatározott szabályok szerint működnek, megilletik a szakcsoport, illetőleg a szakszövetkezet részére megállapított kedvezmények,

12. § (1) A hegyközségek állami felügyeletét a földművelésügyi miniszter, szervezeti és gazdálkodási felügyeletét pedig a SZÖVOSZ látja el.

(2) A hegyközség közérdekű határozatainak végrehajtását a tanácsi igazgatási-szervek, valamint az állami és szövetkezeti vállalatok elősegíteni kötelesek.

13. § A jelen törvényerejű rendelet alapján alakult hegyközségek a 3.300/1949. (IV. 9.) Korm. számú rendelettel megszüntetett hegyközségeknek nem jogutódai.

14. § A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a SZÖVOSZ elnökével együttesen a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] A norma tartalmát módosította az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.