Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1958. (I. 23.) Korm. rendelet

a magánkisipari árakról és az azokban felszámítható haszonkulcs egységesítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a lakosság érdekei védelmének biztosítására a következőket rendeli:

1. § (1) A magánkisipar (háziipar) olyan fontosabb termékeire (szolgáltatásaira), amelyeket a lakosság igényeinek kielégítése céljából akár közvetlenül, akár a belkereskedelem útján hoz forgalomba, a szükség szerint hatósági árakat, illetve irányárakat kell megállapítani.

(2) A cukrász- és építő kisiparra a jelen rendelet hatálya nem terjed ki.

Hatósági árak

2. § A magánkisipar köteles alkalmazni

a) a fodrászipar díjait,

b) a kenyér, péksütemény és száraztészta,

c) a tőkehús, végül

d) a szikvíz

hatóságilag megszabott árait, akár árjegyzékben, árhatósági rendeletben (utasításban), vagy leiratban vannak megállapítva. [27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet 2. § (3) bekezdés.]

3. § Az árjegyzéki árat kell érvényesíteni az állami és szövetkezeti kereskedelem útján forgalombahozott minden olyan termékre, amelyet a magán-kisiparos (háziiparos) az Egységes Termék- és Árjegyzékben, azok pótfüzeteiben és kiegészítéseiben meghatározott minőségben és kivitelben állít elő.

4. § (1) Mindazokra a termékekre, amelyeket az állami és szövetkezeti kereskedelem magánkisiparostól (háziiparostól) szerez be, ha azoknak fogyasztói ára hatóságilag megállapítva nincs, a kereskedelem köteles az illetékes árhatóságtól a fogyasztói ár megállapítását kérni. Ilyen esetekben a kisiparos eladási árát az árhatóság a kereskedelmi haszonkulccsal csökkentett fogyasztói árnak megfelelően állapítja meg.

(2) A belkereskedelmi miniszter a könnyűipari miniszterrel és az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben a jelen §-ban foglalt rendelkezéseket más viszonylatokra is elrendelheti.

5. § (1) Legmagasabb árakat (díjakat) kell megállapítani egyes termékekre és szolgáltatásokra akkor, ha az irányárak megállapítása az árszínvonal szilárdságának biztosítására nem mutatkozik alkalmasnak.

(2) Az egyes iparágakban a legmagasabb árakat a munka minőségének megfelelő minőségi osztályokra, illetve a földrajzi területre vonatkozó hatállyal is meg lehet állapítani.

(3) A legmagasabb árakat a kisiparos nem lépheti túl. A legmagasabb árak túllépésével a kisiparos árdrágító visszaélést követ el.

6. § (1) A magánkisiparos (háziiparos) az olyan termékért (szolgáltatásért), amelyeknek legmagasabb árát (díját) az illetékes árhatóság a jelen rendelet hatálybalépte után állapította meg (5. §), az 1957. évi augusztus hó 31. napja előtt általa érvényesített árnál (díjnál) magasabb árat (díjat) nem érvényesíthet akkor sem. ha ezek a hatóságilag megállapított legmagasabb árat nem érik el.

(2) A munkafeltételekben bekövetkezett változás esetén a helyi árhatóság egyes kisiparosok kérelmére az érvényesíthető árak (díjak) mértékét külön meghatározhatja; az így engedélyezett ár (díj) azonban nem lehet magasabb az osztálybasorolás, illetőleg a földrajzi terület szerint megszabott legmagasabb árnál,

Irányárak

7. § (1) Kisipari irányár a magánkisiparos (háziiparos) által saját raktárra vagy a kereskedelmi forgalom számára előállított termékek fogyasztói, továbbá a magánkisiparos (háziiparos) által előállított egyéb termékek (szolgáltatások) termelői ára (díja), amelyet a Kisiparosok Országos Szabadszervezete (KIOSZ) a hatályos árszabályozó rendelkezések figyelembevételével alakított ki és az Országos Árhivatal elnöke vagy az arra illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv), illetőleg helyi árhatóság jóváhagyott.

(2) Az irányárak megállapításánál figyelembe kell venni az egyes földrajzi területeken (pl. Budapest-vidék) az irányárak kiadását megelőzően alkalmazott árak színvonalát és a termék (szolgáltatás) minőségi különbségét. Ennek megfelelően az irányárakat földrajzi területre vonatkozó hatállyal, illetve minőségi osztályokra tagozottan is meg lehet állapítani.

8. § Ha a magánkisiparos (háziiparos) az irányárral azonos vagy annál alacsonyabb árat (díjat) érvényesít, árvetést készítenie nem kell és vele szemben meg nem engedett nyereség elvonásának [30/1957. (V. 29.) Korm. számú rendelet 1. §] helye nincs. Azokban a kivételesen indokolt esetekben, ha a magánkisiparos (háziipaios) az irányárnál magasabb árat érvényesít a 27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet értelmében árvetést kell készítenie és az általa érvényesített ár hatósági ellenőrzés tárgya. Az ellenőrzés eredményéhez képest hatósági ármegállapításnak és a meg nem engedett nyereség elvonásnak van helye.

Kalkulált árak

9. § A kisiparos (háziiparos) termékeinek árát (szolgáltatásainak díját) a 27/1957. (V. 18.) Korm. számú, illetőleg az 1/1957. (IV. 13.) ÁH számú rendeletnek megfelelően tartozik kiszámítani akkor, ha

a) a terméknek (szolgáltatásnak) nincs a kisiparosra kötelezően megállapított hatósági ára, illetőleg irányára,

b) a kisiparos olyan termékre (szolgáltatásra), amelyre irányár van érvényben, az irányárat meghaladó árat kíván érvényesíteni.

Osztálybasorolás

10. § (1) A kisiparos (háziiparos) által érvényesíthető árak (díjak) szempontjából való osztálybasorolást a Kisiparosok Országos Szabadszervezete (KIOSZ) javaslatának figyelembevételével a megyei, fővárosi, illetőleg megyei jogú városi tanácsok illetékes szakigazgatási szervei végzik.

(2) Az osztálybasorolás a munka minőségének, a területi elhelyezkedésnek és az eddig alkalmazott áraknak figyelembevételével területi, ezen belül minőségi osztályokba történik.

(3) Kivételesen osztályon felüli besorolást is lehet alkalmazni; az osztályon felüli besorolás személyi és tárgyi feltételeit a KIOSZ előterjesztésére az (1) bekezdésben említett helyi hatóságok határozzák meg.

A haszon egységesítése

11. § (1) Az áraknak (díjaknak) a 27/1957. (V. 18.) Korm. számú és az 1/1957. (IV. 13.) ÁH számú rendeletek alapján való kiszámítása során az árvetésben haszon címén minden kisipari (háziipari) szakmában 8%-ot szabad érvényesíteni.

(2) A mértékutáni és javítószabóságok vállalási díjai tekintetében ez a rendelkezés úgy alkalmazandó, hogy a 8% haszon a munkabér, az SZTK-járulék és a rezsi együttes összege után számítható fel.

Vegyes rendelkezések

12. § A 27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet 4. §-ában és mellékletében megjelölt, illetőleg megadott költségtényezők, haszonkulcsok és árvetési minták megváltoztatása az illetékes miniszterekkel egyetértésben, a KIOSZ meghallgatásával az Országos Árhivatal elnökének hatáskörébe tartozik.

13. § A magánkisiparban (háziiparban) érvényesíthető árakra (díjakra) vonatkozóan az iparáganként (szakmánként) esetleg szükséges részletes szabályokat a jelen rendelet elvei alapján az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben a könnyűipari miniszter állapítja meg.

14. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A jelen rendelet hatálybaléptével a 27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet 2. § (1) és (2) bekezdése a jelen rendelet 3. és 4. §-nak megfelelően a 3. § (1) bekezdés a jelen rendelet 9. §-nak megfelelően módosul, a 3. § (3) bekezdés pedig hatályát veszti, ugyancsak hatályát veszti az 1/1957. (IV. 13.) ÁH számú rendelet 2. § (3) bekezdésében megállapított 20%-os haszonkulcsra vonatkozó rendelkezés is.

(3) A 27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet 4. §-át az árvetési előírások szerint kiszámított legmagasabb árak esetén kell alkalmazni. [27/1957. (V. 18.) Korm. számú rendelet 3. § (2) bekezdés.]

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék