Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1959. (IX. 27.) BkM rendelet

a leltárhiányért fennálló anyagi felelősségről szóló 13/1958. (XI. 13.) BkM rendelet módosításáról

A leltárhiányért fennálló anyagi felelősségről szóló 13/1958. (XI. 13.) BkM rendelet (továbbiakban: R.) a következő rendelkezésekkel módosul :

1. § A R. 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az egységre megállapított elismert (normalizált) hiányt utólagosan a leltár elszámolásakor módosítani, vagy azt az egységek között átcsoportosítani általában nem szabad. Az igazgató azonban, ha a hiány a szakmai szint felső határát nem haladja meg - indokolt esetben - a leltár elszámolásakor az egységre megállapított elismert (normalizált) mértéket meghaladó hiányt, a szakmára megállapított szint felső határáig elismerheti. Áruházi egységek elismert (normalizált) mértékére a szakmai szintek irányadók; az áruház igazgatója azonban indokolt esetben jogosult arra, hogy leltárelszámoláskor az áruházra megállapított elismert (normalizált) hiány összegének felső határáig az egyes osztályoknak a szakmai szintet meghaladó hiányát elismerje."

2. § A R. 2. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) Az egységek elismert (normalizált) hiányának mértékét a miniszteri utasításban szakmánként meghatározott alsó-felső határok (szakmai szintek) között az igazgató állapítja meg."

3. § A R. 2. § (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) A vállalat igazgatója az egységek, elismert (normalizált) hiányát egy évre előre állapítja meg és közli az egységgel. Az elismert (normalizált) hiány mértéke év közben csak profilváltozás okából változtatható meg, de egyes szakmákban (élelmiszer, tüzelőszer stb.) szükség szerint időszakonként eltérő kulcsok is megállapíthatók."

4. § A R. 7. § (3) bekezdés c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"c) kiskereskedelmi egységeknél a bolt analitikus nyilvántartásán (áruforgalmi számlalap), - a vendéglátóipari egységeknél pedig az analitikus nyilvántartásokon alapul. A vendéglátóipari egységeknél azokat az árucsoportokat, illetőleg árukat, amelyek egymással nem kompenzálhatók, külön miniszteri utasítás szabályozza."

5. § A R. 7. § (9) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(9) Leltárfelvétel után a leltározással kapcsolatos észrevételt csak írásban lehet benyújtani, ha a dolgozó egyidejűleg hiteltérdemlően valószínűsíti a hiba vagy hiányosság fennállását és azt, hogy az önhibáján kívül csak a leltárfelvétel befejezése után jutott tudomására."

6. § A R. 7. § (10) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(10) A jegyzőkönyvbe foglalt, vagy az utólagosan észrevételekben tett kifogást a legszélesebb körű és alapos vizsgálattal ellenőrizni kell és ha az a leltáreredményre kihatóan valónak bizonyul, a leltárt ennek megfelelően helyesbíteni kell. Ha a kifogás az egész leltár hitelességét megdöntő eljárási szabálytalanságra enged alaposan következtetni és az helyesbítéssel nem orvosolható, a vállalat igazgatója a leltárfelvétel megismétlését rendeli el. A leltármegismétlést az elrendeléstől számított 24 órán belül foganatosítani kell. Megismételt leltárnál - a további eljárás szempontjából - ennek eredménye az irányadó,"

7. § A R. 8. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A számszerű kidolgozás befejezését követő tíz nap alatt az egyeztetést le kell folytatni. Az egyeztetésre az anyagilag felelős személyt vagy azok megbízottját, a vállalat által kidolgozott leltárérték feltüntetésével, azzal a figyelmeztetéssel kell meghívni, hogy esetleges távolmaradása esetén, az egyeztetésre kitűzött határnapon, a közölt összeg alapján kell a leltáreredményt megállapítottnak tekinteni. Egyeztetés során az anyagilag felelős dolgozó ellenőrizheti a vállalati elszámolás (terhelés, jóváírás stb.) helyességét. Az egyeztetés befejezésének időpontját (év, hó, nap) és annak eredményét (a leltáreredményt) az ügyiraton fel kell tüntetni és azt az egyeztetés lefolytatásával megbízott vállalati dolgozónak és az anyagilag felelős személynek vagy megbízottjuknak alá kell írnia. A Rendelet 5. § (3) bekezdésében meghatározott 30 napos jogvesztő határidő a leltáreredmény megállapítását követő nappal kezdődik. Ha az anyagilag felelős személy a leltáregyeztetésen szabályszerű értesítés ellenére nem jelenik meg, a leltáreredmény megállapítása időpontjának az értesítésben kitűzött napot kell tekinteni."

8. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba és rendelkezéseit a folyamatban levő leltáridőszak elszámolására is alkalmazni kell.

Tausz János s. k.,

belkereskedelmi miniszter