1/1959. (II. 22.) ÉlmM rendelet
a kozmetikai készítmények előállításáról és forgalombahozataláról szóló 8/1959. (II. 12.) Korm. rendelet végrehajtásáról
A kozmetikai készítmények előállításáról és forgalombahozataláról szóló 8/1959. (II. 12.) Korm. rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel és a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. § (1) A kozmetikai készítmények előállításáról és forgalombahozataláról szóló 8/1959. (II. 12.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) hatálya alá tartoznak
a bőrápolószerek,
a fog- és szájápolószerek,
a köröm-, haj-, bajusz-, szemöldök-, szempillaápolószerek, a hideg tartóshullám készítéséhez szükséges folyadék,
arc-, ajak-, bőr-, haj-, szemöldök-, szempilla-, bajusz-, szakáll- és körömszínezők továbbá a színpadon és filmezésnél használt kozmetikai készítmények,
az izzadás elleni szerek,
a szőrtelenítők,
a tyúkszemirtók,
a bőrvédőszerek,
az illatosítók,
fürdésnél használt kozmetikai szerek,
borotválkozáshoz használt kozmetikai szerek, rovarcsípés elleni szerek.
(2) Nem tekinthető kozmetikai készítménynek a gyógyszeripar vagy bármely gyógyszertár által előállított olyan gyártmány, amely gyógyítási cél mellett kozmetikai célt is szolgál, továbbá a foglalkozási ártalmak elleni bőrvédő készítmények (kenőcsök, olajok stb.).
2. § Szájvíz és fogkrém színezésére csak olyan anyagot szabad felhasználni, amely élelmiszer színezésére is megengedett. Egyéb kozmetikai készítmény színezésére - 1960. évi december hó 31. napja után - csak a jelen rendelet mellékletében felsorolt anyagokat szabad felhasználni.
3. § Csak gyártási engedély alapján szabad előállítani azokat a kozmetikai készítményeket, amelyek
a) mérget, mérgező hatású anyagot,
b) különleges élettani hatású anyagot (enzimek, hormonok, vitaminok),
c) a jelen rendelet hatálybalépése előtt kozmetikai készítmények előállításához nem használt anyagot
tartalmaznak,
4. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése időpontjában kozmetikai készítmények előállításával foglalkozó állami vállalat, kisipari szövetkezet, illetőleg kisiparos gyártási engedélyhez kötött készítményt csak engedély alapján állíthat elő. A gyártási engedély iránti kérelmet a jelen rendelet hatálybalépését követő 3 hónapon belül lehet az 5. § (1) bekezdésében említett szervhez benyújtani.
(2) Ha az Élelmezésügyi Minisztérium a gyártási engedély kiadását megtagadta, az állami vállalat, kisipari szövetkezet, illetőleg kisiparos az engedély megtagadásáról szóló határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül köteles a nem engedélyezett kozmetikai készítmény előállítását megszüntetni.
(3) Ha az állami vállalat, kisipari szövetkezet, illetőleg kisiparos az engedély iránti kérelmet az (1) bekezdésben említett határidő alatt nem nyújtja be, a gyártási engedély alá eső termék gyártását a jelen rendelet hatálybalépését követő harmadik hónap végén meg kell szüntetnie.
5. § (1) A gyártási engedély iránti kérelmet
a) minisztériumi irányítás alatt álló vállalatok az Élelmezésügyi Minisztériumhoz,
b) tanácsi irányítás alatt álló vállalatok a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. ipari osztályához,
c) kisipari szövetkezetek a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségéhez,
d) kisiparosok a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. ipari osztályához, nyújthatják be.
(2) A kérelmet a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb. ipari osztálya, illetőleg a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége - véleményével ellátva - az Élelmezésügyi Minisztériumhoz terjeszti fel.
6. § (1) A gyártási engedély iránt benyújtott kérelemhez csatolni kell
a) a kozmetikai készítmény összetételének, gyártási eljárásának és eltarthatóságának pontos és részletes leírását, továbbá a használati utasítást,
b) a csomagolás pontos és részletes leírását, valamint a csomagoláshoz használni kívánt feliratot,
c) a készítmény árkalkulációját,
d) a forgalombahozatal céljából előrecsomagolt (kiszerelt) készítmény súlyát vagy mennyiségét,
e) a készítmény mintáját,
f) a készítmény minőségére és összetételére vonatkozó szakvéleményt.
(2) A kozmetikai készítmény minőségére és összetételére vonatkozó szakvéleményt a Fővárosi Vegyészeti és Élelmiszervizsgáló Intézet adja meg.
(3) Ha az új kozmetikai készítmény élettani hatású anyagokat tartalmaz, az Országos Élelmezés-és Táplálkozástudományi Intézet szakvéleményét kell kikérni,
7. § A kozmetikai készítmények összetételére és gyártási leírására vonatkozó adatok bejelentése nem sértheti a készítményekkel kapcsolatos személyhez fűződő jogokat,
8. § (1) Minden gyártási engedélyhez kötött kozmetikai készítményhez külön gyártási engedély szükséges.
(2) A gyártási engedélyhez kötött kozmetikai készítmény burkolatán vagy címkéjén a gyártási engedély számát is fel kell tüntetni.
(3) Az előállító a készítményt kísérő szállítólevélen vagy egyéb iraton (burkolaton) köteles feltüntetni a készítmény lejárati idejét.
9. § Fogkrémek és egyéb kozmetikai szerek csomagolására csak olyan anyagot szabad felhasználni (tubus, tégely, doboz stb.), amely az egészségre ártalmas kioldható anyagot nem tartalmaz és a készítmény minőségét nem befolyásolja.
10. § (1) A kozmetikai készítményeket minőség, összetétel és a gyártás körülményei, valamint a lejárati idő szempontjából ellenőrizni kell.
(2) Az ellenőrzés során - a vizsgálathoz szükséges mennyiségben - mintát lehet venni. Az ellenmintát az ellenőrzött vállalatnál (állami vállalatnál, kisipari szövetkezetnél, kisiparosnál) vissza kell hagyni. Az ellenmintát úgy kell lezárni, hogy azt a zár megrongálása nélkül ne lehessen felnyitni.
(3) A vizsgálat eredményéről az ellenőrzött vállalatot írásban kell értesíteni.
11. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Kovács Imre s. k.,
élelmezésügyi miniszter.