Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1959. (III. 25.) ÉM-FM együttes rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetek építési beruházásai műszaki feltételeinek és az építkezések kivitelezésének biztosításáról

A termelőszövetkezeti építési beruhá7.ások műszaki feltételeinek biztosítása és a termelőszövetkezeti építkezések kivitelezésének zavartalan lebonyolítása céljából az alábbiakat rendeljük:

I. A TERMELŐSZÖVETKEZETEK ÉPÍTÉSI BERUHÁZÁSAI MŰSZAKI FELTÉTELEINEK BIZTOSÍTÁSA

1. § (1) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek (a továbbiakban: termelőszövetkezetek) majorjainak és gazdasági épületeinek helyét a községi fejlesztési bizottság javaslatai, az adottságok, továbbá az üzemszervezési és területrendezési irányelvek, valamint a helykijelölés szabályainak figyelembevételével kidolgozott távlati fejlesztési tervek [3.004/1/1959. (II. 1.) Korm. határozat I. 4. pontja] szerint kell megállapítani.

(2) A távlati fejlesztési tervek elkészíttetéséről - tervező vállalata útján - a Földművelésügyi Minisztérium gondoskodik olyképpen, hogy a tervezésnél az Építésügyi Minisztérium hatáskörébe tartozó területrendezés szempontjai és követelményei érvényre jussanak.

2. § (1) A termelőszövetkezetek állami hitelt csak azokra az építési beruházásokra kaphatnak - a 4. § (1) bekezdésében foglalt kivételtől eltekintve -, amelyek típustervek, illetőleg államilag ajánlott tervek alapján kerülnek megvalósításra.

(2) A tervek kiválasztására - az építkezés sajátosságait és a helyi körülményeket figyelembe-véve - a termelőszövetkezet jogosult. A kiválasztás során előnyben kell részesíteni azt a tervet, amely a legkorszerűbb termelési, illetőleg tenyésztési igényeket kielégíti, valamint a fokozatos gépesítés lehetőségét biztosítja.

(3) A termelőszövetkezet indokolt esetben - a kivitelezőnek adott megbízás (szerződéskötés) előtt - kérheti a típus-, illetőleg az államilag ajánlott terv épületszerkezetet nem érintő módosítását. Ilyen esetben az építési engedély iránti kérelemhez csatolni kell a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályának (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) a termelőszövetkezet által kért tervmódosításra vonatkozó javaslatát.

3. § (1) A termelőszövetkezeti építkezések típus-, illetőleg ajánlott terveinek helyszínre alkalmazása (adaptálása) az Építésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó, a jelen rendelet 1. számú mellékletében felsorolt tervező vállalatok megyei tervező irodáinak (a továbbiakban: megyei tervező irodák) feladata.

(2) A tervek helyszínre alkalmazása magában foglalja a helyi anyagok felhasználására vonatkozó javaslatot, az ennek megfelelő szerkezetek megállapítását, az építmény helyének kitűzését, a padlószint és alapozás, valamint az igényelt járulékos létesítmények, berendezések (önitató, vízvezeték stb.) meghatározását is.

(3) A tervek helyszínre alkalmazása az alábbi kötelező művezetői tevékenységet is magában foglalja:

a) az építkezés helyének kitűzését, az építkezés megkezdése előtti tervismertetést, valamint a helyszínen található anyagok beépítésének engedélyezését ;

b) az alapozás megkezdése előtti helyszíni ellenőrzést ;

c) a vasbeton födémszerkezetek betonozásának engedélyezését;

d) az épület ideiglenes műszaki átadás-átvételekor szükséges képviseletet.

(4) A tervek helyszínre alkalmazásánál nemcsak az előírásokra kell hivatkozni, hanem azt a szokástól szükség szerint eltérő, magyarázó szöveggel kell elkészíteni.

4. § (1) A termelőszövetkezetek részben vagy egészben állami hitelből fedezett építkezéseinél egyedi terv megrendelésére, illetőleg felhasználására csak megfelelő típus- vagy ajánlott terv hiányában, továbbá felújítási, átalakítási, tatarozási és karbantartási munkák esetén kerülhet sor.

(2) Egyedi terv elkészítésével - a (3) bekezdés kivételével - csak állami tervező vállalatot szabad megbízni. Technológiai vonatkozású egyedi terv készítése a FM Mezőgazdasági Tervező Vállalat feladata.

(3) 100. 000 forint kivitelezési értékhatárt meg nem haladó felújítási, átalakítási, tatarozási és karbantartási munkák tervezésével tervező szövetkezet, valamint az Országos Tervezői Névjegyzékbe felvett magántervező is megbízható,

5. § A megyei tervező irodák tervezési munkáit - a 3. § (1) bekezdés és a 4. § (1) bekezdés alapján felmerült igények fontossági sorrendjének figyelembevételével - a megyei tervező iroda szerint illetékes megyei tanács végrehajtó bizottságának elnöke sorolja.

6. § A műszaki szempontból egyszerű építmények egyedi terveit a helyi anyagok lehető legnagyobb mértékű felhasználásával kell elkészíteni. A műszakilag bonyolultabb építményeket időtálló anyagokkal és szerkezetekkel kell tervezni.

7. § (1) Az állami tervező vállalat és a tervező szövetkezet a tervezési munkáért az érvényes tervezési díjszabásban megállapított díjat számíthatja fel.

(2) A magántervező az általa végzett tervezési tevékenységért az érvényes díjszabás alapján egyébként felszámítható tervezési díj legfeljebb 60%-át számíthatja fel.

8. § (1) A termelőszövetkezet az építmény rendeltetésszerű használatát akadályozó minőségi hiba esetén a műszaki átadás-átvételi eljárás során az átvételt tagadja meg.

(2) A műszaki átadás-átvétel alkalmával felvett jegyzőkönyvben feltüntetett munkák kijavítására, illetőleg pótlására - az abban megállapított határidő elmulasztása esetén - 8 napnál nem rövidebb póthatáridőt kell kitűzni. E határidő eredménytelen eltelte után a termelőszövetkezet a javítási munkákat a kivitelező költségére mással elvégeztetheti.

(3) Az építő kisiparosok által kivitelezett munkák átadás-átvétele alkalmával megállapított hibák kijavítására, illetőleg a hiányok pótlására, valamint az ezzel kapcsolatos igények érvényesítésére a polgári jog általános rendelkezései az irányadók.

9. § A kivitelezők a termelőszövetkezetek által az építkezéshez felajánlott munkaerő- és fuvareszközhozzájárulást a lehető legnagyobb mértékben vegyék igénybe.

10. § (1) A termelőszövetkezetek részére végzett építőipari munkákat a 3/1959. (I. 21.) ÉM-ÁH rendelet 3-5. §-aiban foglalt rendelkezések szerint kell elszámolni.

(2) Az Építésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó építőipari vállalatok az alvállalatba adott munkának [15. § (1) bekezdés] az építőipari szövetkezetekre, illetőleg kisiparosokra érvényes árszabályozások szerinti ellenértékét a termelőszövetkezetnek felszámíthatják.

11. § (1) A termelőszövetkezetnek az építkezéshez munkaerővel és fuvareszközzel, valamint építőanyaggal való hozzájárulása esetén

a) a munkások bérét az Építőipari Költségszámítási Normák általános előírásaiban felsorolt bér-táblázatok szociális teher címén 50 százalékkal növelt bértételei,

b) a fuvardíjat az Építőipari Fuvarozási Költségnormák,

c) az építőanyagok árát pedig az Építőipari Anyagárjegyzékek alapján kell számításba venni és járandóságot csökkentő tételként a számlából levonni.

(2) Az előző bekezdésben foglaltak az építő kis-iparosok által kivitelezett építkezésekre nem vonatkoznak,

II. EGYES ISTÁLLÓÉPÍTKEZÉSEK LEBONYOLÍTÁSA

12. § (1) A Földművelésügyi Minisztérium az újonnan alakult és a területileg erőteljesen fejlődő termelőszövetkezetek (a továbbiakban: új termelőszövetkezetek) istállóépítkezéseinek megvalósítására biztosított állami hitelkeretet megyékre bontja és ezt közli a megyei mezőgazdasági osztállyal.

(2) A megyei mezőgazdasági osztály a megye területén levő új termelőszövetkezetek istállóépítési igényét köteles összegyűjteni, felülvizsgálni és az igények alapján azokat az építkezéseket kijelölni, amelyek az előző bekezdésben említett hitelkeretből kerülnek megvalósításra.

(3) A megyei mezőgazdasági osztály köteles az általa kijelölt építkezések jegyzékét (a továbbiakban: építményjegyzék) az Építésügyi Minisztérium részére három példányban megküldeni.

(4) Az építményjegyzéknek tartalmaznia kell az építtető megnevezését, az építkezés helyét, valamint az építkezés - 1952. január 1-i árszinten számított - hozzávetőleges kivitelezési értékét.

13. § (1) Az Építésügyi Minisztérium az építményjegyzékben felsorolt építkezések kivitelezőjét a helyi igények és az építőipari szervezetek kapacitásának figyelembevételével jelöli ki.

(2) Az Építésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó, a jelen rendelet 2. számú mellékletében felsorolt építőipari vállalatok (a továbbiakban: É. M. vállalatok) által el nem végezhető istállóépítkezések kivitelezőjéül az állami építőipari (tárca-) vállalatok, a tanácsi építő és tatarozó vállalatok és a nem ipari vagy közlekedési vállalatok házilagos kivitelező szervezetei is kijelölhetők.

(3) Az Építésügyi Minisztérium a kijelölésről a kijelölt építőipari szervezet felügyeleti szervét értesíti,

14. § (1) Az Építésügyi Minisztérium az építményjegyzékben felsorolt kisebb építkezések általa összeállított jegyzékét - a kivitelezők kijelölése céljából - a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségének két példányban megküldi,

(2) A Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége a jegyzékben feltüntetett munkák kivitelezésére építőipari szövetkezeteket jelöl ki és erről a kijelölt szövetkezeteket értesíti.

(3) A Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége a jegyzék egyik példányát - a kijelölt építőipari szövetkezetek feltüntetésével - az Építtésügyi Minisztériumnak visszaküldi.

15. § (1) Az ÉM vállalatok az istállóépítkezések egyes munkáit - a 10/1954. (Tg. É. XII. 28.) OÉH-ÉM együttes utasítás 2. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezéstől eltérően - építőipari szövetkezetnek vagy kisiparosnak előzetes engedély alapján alvállalatba adhatják,

(2) Az alvállalatbaadást - az ÉM vállalat kérelme alapján - az Építésügyi Minisztérium engedélyezi,

16. § (1) A Földművelésügyi Minisztérium az új termelőszövetkezetek házilagos úton kivitelezendő istállóátalakítási munkáira biztosított állami hitel-keretet megyékre bontja és ezt közli a megyei mezőgazdasági osztállyal.

(2) Az előző bekezdésben említett istállóátalakítási munkák műszaki irányítása az É. M. vállalatok e célra szervezett műszaki részlegeinek (a továbbiakban: műszaki részleg) feladata. Ezeket a munkákat a megyei mezőgazdasági osztály jelöli ki és közli az É. M. vállalatokkal,

(3) Ha az istállóátalakítási munka kivitelezése a műszaki irányítást meghaladó művezetési feladatokat igényel, a termelőszövetkezet az építőipari vállalat részére a művezetéssel kapcsolatosan felmerült költségeket (a helyszínen eltöltött munkaidő után óránként 20 forintot, valamint a ténylegesen felmerült utazási költséget) kötelei megtéríteni.

III. VEGYES RENDELKEZÉSEK

17. § (1) Célszerű, hogy az új termelőszövetkezetek [12. § (1) bekezdés] a műszakilag kisebb felkészültséget igénylő építkezések, valamint a felújítási, átalakítási, tatarozási és karbantartási munkák elvégzésére házilagos építő brigádokat szervezzenek. A házilagos építő brigád vezetőjének legalább kőművesmesteri vagy ácsmesteri képesítéssel kell rendelkeznie.

(2) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek házilagos építkezései részére nyújtott műszaki segítségre vonatkozólag - jelen rendelet 3. §-ában foglaltakon túlmenően - az 1/1956. (V. 19.) ÉM-FM rendelet 4-6. §-ai az irány-adók.

(3) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az 1/1956. (V. 19.) ÉM-FM rendelet 1-3. §-ai és 7. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti.

Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter

Dögei Imre s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet az 1/1959. (III. 25.) ÉM-FM számú együttes rendelethez.

2. számú melléklet az 1/1959. (III. 25.) ÉM-FM számú együttes rendelethez.

Az ÉM építőipari vállalatok jegyzéke.

Tartalomjegyzék