22/1959. (VIII. 30.) PM rendelet
a magániparosok, háziiparosok és magánkereskedők forgalmi adójáról szóló egyes rendelkezések módosításáról és kiegészítéséről
1. § (1) A 21/1955. (XII. 30.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (1) bekezdésének a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 1. §-ával megállapított a), b), e) és f) pontja helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"a) áruelőállítás, továbbmegmunkálás, kitermelés, a továbbeladás céljából vásárolt áruk kisforgalom számára történő kiszerelése;"
"b) termelői forgalmiadóval még meg nem adóztatott áru forgalombahozatala, őstermelői termék iparcikké feldolgozása, felvásárolt baromfi és tojás forgalombahozatala;"
"e) a marhalevélkötelezettség alá eső állatok húsának, fehérárujának, valamint a hentesáruknak közfogyasztásra bocsátása;"
"f) a továbbeladás céljából vásárolt használt tárgyaknak változatlan vagy kijavított, tisztított, átfestett állapotban, magániparosok részéről történő értékesítése; ha a használt tárgyat úgy alakítják át, hogy eredeti jellegétől eltérő új áru keletkezik, az átalakítást (átdolgozást) áruelőállításnak kell tekinteni és a termelői forgalmi adót az újonnan előállított árura megállapított adókulcs szerint kell megfizetni."
(2) A R. 2. §-ának a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 1. §-ával megállapított (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(7) A termelői forgalmi adófizetési kötelezettség szempontjából kisforgalom számára kiszerelt áru az, amely a kiszerelő eredeti (bontatlan) csomagolásában kerül a fogyasztóhoz."
2. § A R. 3. §-ának a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 2. §-ával megállapított f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"f) a szabó és fehérneműkészítő mértékutáni ruha-, illetőleg fehérnemű készítése abban az esetben is, ha az árut saját anyagából állítja elő; ez a mentesség azonban nem vonatkozik a szabó és fehérneműkészítő nem mértékutáni, a fűző- és melltartókészítő, valamint a fürdőruhakészítő áruelőállítási, továbbá a szabó mértékutáni bőr- és mű-bőrkabát előállítási tevékenységére."
3. § (1) A R. 4. §-ának a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 3. §-ával megállapított (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Nem csökkenthető a termelői forgalmi adó alapja az ellenértékből bármilyen címen (jutalék, fuvar, kiszállási költség stb.) kifizetendő összegekkel;"
(2) A R. 4. §-ának a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 4. §-ával megállapított (9) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(9) A továbbeladás céljából vásárolt árunak kisforgalom számára történő kiszerelése esetén a termelői forgalmi adó alapja a teljes árbevétel (eladási ár)."
4. § A R. 5. §-ának a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet 4. §-ával megállapított szövege helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) Az az áruelőállító, aki üzemében (műhelyében) a termelés során több fokozatban végez (bérmunkában végeztet) termelési tevékenységet, a (2) bekezdésben felsorolt mindegyik termelési tevékenység után külön-külön tartozik a termelői forgalmi adót az érvényes adókulcsok alkalmazásával megfizetni.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint kell megfizetni a termelői forgalmi adót az alábbi többfokozatú (vertikális) termelési tevékenység esetében:
a) a faipar körében:
1. fakitermelés,
2. fűrész- vagy furnéráru előállítása,
3. használati tárgy előállítása,
b) a textilipar körében:
1. fonás, szövés, kötszövés, kötés (gépi hurkolás),
2. konfekcionálás,
c) a műanyagipar körében:
1. fonal, fólia, lemez, rúd, cső és műanyag méteráru előállítása,
2. konfekcionált és egyéb más használati tárgyak előállítása."
5. § A 21/1955. (XII. 30.) PM rendelet alapján adóköteles tevékenységek után a termelői forgalmi adót az alább felsorolt adókulcsok alkalmazásával kell megfizetni:






Az egyéb gépek és készülékek termelői forgalmi adómentesek. Ezeknek a termékeknek árjegyzéki áron történő értékesítése esetén az előállító magániparosok az elért nettó árbevételük alapulvételével (a nettó árból) 15% árkiegyenlítési forgalmi adót kötelesek fizetni.
Amennyiben a termelői forgalmi adómentes gépeket és készülékeket az előállító magániparosok - árjegyzéki ár hiányában - kalkulált nettó áron értékesítik, úgy az árkiegyenlítési forgalmi adót a 15%-kal növelt eladási ár után kötelesek megfizetni. Ilyen esetekben tehát a nettó termelői ár alapulvételével kiszámított árkiegyenlítési forgalmi adó a vevőre áthárítható.
21. a mérőeszközök és finommechanikai eszközök körében:
a) a mérőeszközök közül:

továbbá
b) a finommechanikai eszközök közül:


A fenti termékek nettó áron történő beszerzésére az Országos Készletező Vállalat, a minisztériumok irányítása alá tartozó vállalatok, a külkereskedelmi vállalatok, továbbá az állami szervek és intézmények jogosultak. Ezen átvevők részére árjegyzéki áron történő szállítás esetén a magániparosok az elért nettó árbevételük alapulvételével (a nettó árból) 20% árkiegyenlítési forgalmi adót kötelesek fizetni. Ezeknek a termékeknek kalkulált nettó áron történő értékesítése esetén az árkiegyenlítési forgalmi adót az előállító magániparosok - a termelői forgalmi adómentes gépek és készülékek értékesítésével kapcsolatos szabályokhoz hasonlóan - a vevőre átháríthatják.
Amennyiben a fenti termékeket a magániparosok a belkereskedelem, szövetkezet vagy magánfogyasztók felé értékesítik, úgy a fenti 20%-os adókötelezettségen felül, a nagykereskedelmi haszonnal növelt nettó termelői ár alapulvételével további, a vevőre áthárítható árkiegyenlítési forgalmi adót kötelesek fizetni. Az áthárításra kerülő és befizetendő árkiegyenlítési forgalmi adó mértéke ilyen esetekben a következő:


6. § (1) A rendelet 5. §-ában meghatározott forgalmi adókulcsokat az 1959. évi július hó 1. napjától teljesített áruszállítások tekintetében kell alkalmazni a jogügylet megkötésének napjára és feltételeire tekintet nélkül.
(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a 2/1959. (I. 18.) PM rendelet hatályát veszti.
Polónyi-Szűcs Lajos s. k.,
a pénzügyminiszter első helyettese