4/1959. (V. 20.) BkM rendelet

a gyógynövény szaküzletekről

Az egészségügyi miniszterrel és a Szövetkezetek Országos Szövetsége Igazgatóságának elnökével egyetértésben - a magánkereskedők tekintetében az 1957. évi 17. törvényerejű rendelet 1. §-ának (6) bekezdésében és 10. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a követke-zőket rendelem.

1. § (1) Gyógynövényszaküzlet létesítéséhez a fővárosi, megyei, illetve megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi és kereskedelmi osztályainak az egészségügyi miniszter előzetes hozzájárulása alapján adható együttes engedélye szükséges.

(2) A gyógynövény szaküzlet működési engedélyében az üzletkört "gyógynövény szaküzlet" megjelöléssel kell meghatározni.

(3) A "gyógynövény szaküzlet" elnevezést a szaküzlet cégtábláján szembetűnő módon fel kell tüntetni,

2. § Gyógynövény szaküzletnek magánszemély részéről történő fenntartására a magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet és az annak végrehajtása tárgyában kiadott jogszabályok, valamint a jelen rendelet rendelkezései az irányadók.

3. § Gyógynövény szaküzletet az vezethet, aki a következő képesítések valamelyikének megszerzését igazolja:

1. drogista képesítés [drogista mesterlevél, vagy a 102/1956. (Eü. K. 1.) EüM utasítás alapján szerzett drogista képesítés],

2. a 93.606/1939. FM rendelet (R. T. 1008. oldal) által szabályozott gyógynövény szakvizsga,

3. valamely magyar egyetemen szerzett vagy honosított

a) gyógyszerészi oklevél,

b) tirocinális gyógyszerészi végbizonyítvány (nem okleveles gyógyszerészi végbizonyítvány) és annak megszerzése után 6 hónapon át végzett szakbavágó gyakorlat,

c) orvosi vagy állatorvosi oklevél és annak megszerzése után 1 éven át végzett szakbavágó gyakorlat.

4. § (1) Gyógynövény szaküzletben szakmunkás munkakörben - a 3. §-ban meghatározott képesítéssel rendelkező személyeken kívül - csak az foglalkoztatható, aki drogista szakmunkás képesítést igazoló bizonyítvánnyal, vagy drogista segédlevéllel rendelkezik.

(2) A szakmunkás munkaköröket a drogista képzésről szóló hatályos rendeletek határozzák meg.

5. § (1) A gyógynövény szaküzlet az alábbi készítményeket árusíthatja:

a) a jelen rendelet 1. számú mellékletében felsorolt belföldi eredetű drogokat (gyógynövényeket) a 61/1952. (Mg. É. 51.) FM utasításban foglalt rendelkezések szerint kiszerelten, zárt csomagolásban,

b) az Egészségügyi Minisztérium által engedélyezett gyógyteakeverékeket kiszerelten, zárt csomagolásban,

c) a jelen rendelet 2. számú mellékletében felsorolt illóolajokat, közvetlenül a fogyasztók részére kiszerelten, zárt csomagolásban,

d) virág- és gyógynövény-vetőmagvakat, az erőshatású gyógynövények kivételével, kimérve, zárt csomagolásban,

e) nem törzskönyvezett gyógyborkülönlegességeket, szörpöket és gyógycukorkákat, tápszereket, a gyógytápszerek kivételével, valamint a nem törzskönyvezett állattápszereket az előállító (forgalombahozó) által kiszerelten, zárt csomagolásban,

f) méregmentes ételfestékeket, aromákat, hús-és ételpácolókat, konzerváló szereket, növénytápsókat, valamint alkoholt, mézet kiszerelten, zárt csomagolásban,

g) forgalomban levő fűszerféleségeket és élvezeti teákat kiszerelten, zárt csomagolásban, ideértve az import fűszerféleségeket és teákat is,

h) gyógynövény-szakkönyveket, herbáriumokat,

(2) A gyógynövény szaküzlet az (1) bekezdés (a-g) pontjaiban felsorolt készítményeken kívül más készítményeket vagy anyagokat raktáron sem tarthat.

6. § (1) Gyógynövény szaküzlet orvosi rendelvényre gyógynövényeket nem szolgáltathat ki; gyógyászati célra gyógynövényeket nem ajánlhat.

(2) Gyógynövény szaküzlet gyógynövényeket ki-szereletlen állapotban nem tarthat és nem árusíthat; teakeveréket nem állíthat össze, lezárt csomagolást e célból nem nyithat fel.

7. § (1) Gyógynövény szaküzlet a jelen rendelet 1. számú mellékletében felsorolt drogokat (gyógynövényeket), valamint az Egészségügyi Minisztérium által árusításra engedélyezett gyógyteakeverékeket csak olyan zárt csomagolásban árusíthatja, amelyen jól olvashatóan fel van tüntetve a kiszerelő vállalat (központ) neve, telephelye, a kiszolgáltatott anyag megnevezése (magyar nyelven), mennyisége, ára, OMMI vizsgálati száma, a kiszerelés kelte és a felhasználhatóság határideje. A gyógyteakeverékek csomagolásán az Egészségügyi Minisztérium engedélyszámát is fel kell tüntetni.

(2) Ha egyéb anyag csomagolása feltünteti, hogy azt csak eredeti gyári csomagolásban szabad árusítani, vagy ha az eredeti csomagolásban való árusítást jogszabály rendeli el, a gyógynövény szaküzlet az árut csak a kiszerelő vállalat által forgalombahozott eredeti csomagolásban szolgáltathatja ki.

(3) A felhasználhatósági határidővel ellátott drogokat (gyógynövényeket), gyógyteakeverékeket, illóolajokat és egyéb készítményeket a felhasználhatósági határidő eltelte után forgalombahozni nem szabad.

8. § A gyógynövény szaküzlet árusítási körébe tartozó drogok (gyógynövények) és illóolajok tárolására a vonatkozó szakmai előírások az irányadók. A gyógynövény szaküzlet árusítási körébe tartozó egyéb anyagokat pedig úgy kell tárolni, hogy azok minősége a tárolás során ne változzék.

9. § Gyógynövény szaküzlet csak száraz, világos, jól szellőztethető, sem közegészségügyi, sem tűzbiz-tonsági szempontból kifogás alá nem eső helyiségben létesíthető.

10. § (1) A gyógynövény szaküzletben alkalmazott személyek az üzlethelyiségben tartózkodásuk ideje alatt kötelesek tiszta fehér köpenyt viselni.

(2) A gyógynövény szaküzlet dolgozóit az élelmezési dolgozókra megállapított rendelkezések szerint időszakos orvosi vizsgálatnak kell alávetni.

11. § (1) A gyógynövény szaküzletet a fővárosi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya (főgyógyszerész) évenként legalább egyízben ellenőrzi. Az egészségügyi osztály a jelen rendelet mellékleteiben felsorolt gyógynövényekből és egyéb anyagokból ellenőrző vizsgálat céljára mintát vehet.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezése nem érinti az állami közegészségügyi felügyelőnek és a közegészségügyi-járványügyi állomásnak az erre vonatkozó jogszabályokban, valamint a földművelésügyi miniszternek az erre vonatkozó jogszabályokban megállapított ellenőrzési jogát.

12. § (1) Ha a gyógynövény szaküzlet árusítási körébe tartozó valamely cikk árusítása közegészségügyi szempontból aggályosnak mutatkozik, az egészségügyi miniszter a kérdéses cikk árusítását megtilt-hatja, vagy a szükséghez képest korlátozhatja.

(2) A gyógynövény szaküzlet cikklistája csak az Egészségügyi Minisztérium előzetes hozzájárulásá-val bővíthető.

13. § A jelen rendelet 1 példányát - mellékleteivel együtt - minden gyógynövény szaküzletben meg kell őrizni.

14. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Tausz János s. k.,

belkereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 4/1959. (V. 20.) BkM rendelethez

2. számú melléklet a 4/1959. (V. 20.) BkM rendelethez

Tartalomjegyzék