Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1957. évi 17. törvényerejű rendelet

a magánkereskedés gyakorlásáról

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a lakosság ellátásának előmozdítása érdekében - azokban a szakmákban és azokon a területeken, ahol a magánkezdeményezés az állami és szövetkezeti kiskereskedelem hálózatát megfelelően kiegészíti és ahol az a helyi árualapok fokozott feltárását, a mezőgazdasági termények és termékek felvásárlását elősegíti - lehetővé teszi a magánkereskedés gyakorlását és ennek szabályozásáról a következő törvényerejű rendeletet hozza:

1. § (1) A jelen törvényerejű rendelet rendelkezései szempontjából kereskedő az, aki iparigazolvány alapján saját nevében, rendszeresen és keresetszerűen áruk adás-vételével, vendéglátóiparral, drogériaiparral, kölcsönző- és megőrző tevékenységgel foglalkozik (a továbbiakban: kereskedő).

(2) Nem kereskedő az a kisiparos, háziiparos és őstermelő, aki saját termelvényeit árusítja.

(3) A kereskedők szerződéseire a polgári jog általános szabályait kell alkalmazni.

(4) Kereskedői iparigazolványt csak erkölcsileg megbízható olyan személy kaphat, aki állam- vagy vagyon elleni bűncselekmény miatt 5 éven belül büntetve nem volt.

(5) Kereskedői iparigazolványt egyéni cég vagy legfeljebb háromtagú közkereseti társaság kaphat. Más kereskedelmi társaság részére iparigazolvány csak a belkereskedelmi miniszter engedélyével adható.

(6) Egyes szakmákban a kereskedés gyakorlását a belkereskedelmi miniszter szakképzettség, szakmai gyakorlat, illetőleg szakmai ismeretek igazolásától teheti függővé.

2. § (1) A kereskedés gyakorlásában a kereskedő házastársa, le- és felmenő rokona közreműködhet. A kereskedő kettőnél több alkalmazottat nem tarthat; az I. fokú hatóság (13. §) ez alól a belkereskedelmi miniszter által meghatározott szakmákban kivételt tehet.

(2) A használtcikk kereskedő házról házra járva csak személyesen vásárolhat.

3. § A kereskedő a kereskedést az iparigazolvány kézbesítésétől számított 90 napon belül köteles megkezdeni és folyamatosan gyakorolni.

4. § (1) Megszűnik az iparigazolvány érvénye, ha

a) a kereskedő a kereskedést önként megszünteti;

b) a kereskedő meghal - az 5. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel -, illetőleg a kereskedelmi társaság feloszlik;

c) jogerős büntetőbírói ítélet a kereskedőt foglalkozásától eltiltja;

d) az I. fokú hatóság (13. §) az iparigazolványt megvonja.

(2) Az I. fokú hatóság (13. §) az iparigazolványt megvonja, ha:

a) a kereskedő a kereskedést az iparigazolvány kézbesítésétől számított 90 napig nem kezdte meg, vagy annak megkezdése után 90 napon túl engedély nélkül szüneteltette;

b)[1] a pénzügyi hatóság a kereskedő 6 havi adóhátraléka, vagy 6 havi nyugdíjjárulék hátraléka miatt az iparigazolvány megvonását javasolja,

c) a bíróság a kereskedőt három éven belül kétízben jogerősen vagyon elleni bűncselekmény vagy olyan cselekmény miatt ítélte el, amely szakmai megbízhatóságát kétségessé teszi;

d) a kereskedőt a kereskedés jogosulatlan gyakorlásával vagy a kereskedés gyakorlásának előfeltételét képező egészségügyi rendszabály megsértésével elkövetett szabálysértés miatt háromszor jogerősen elítélték.

e)[2] a kereskedő működése a közellátás biztosítása érdekében szükségtelen. Azt, hogy a kereskedő működése a közellátás biztosítása szempontjából szükségtelen, a belkereskedelmi miniszter állapitja meg, ezért ilyen címen iparigazolványt csak a belkereskedelmi miniszter előzetes hozzájárulása alapján lehet megvonni.

5. § (1) A kereskedő halála után a kereskedést életben maradt házastársa a saját jogán, illetőleg a kiskorú és ellátatlan gyermek vagy unoka jogán, továbbá túlélő házastárs hiányában a gyám a kiskorú jogán újabb iparigazolvány nélkül folytathatja.

(2) Az életben maradt házastárs vagy a gyám szakképzett alkalmazottat köteles foglalkoztatni, ha a megkívánt szakképzettséggel [1. § (5) bekezdés] nem rendelkezik.

6. § A kereskedő a kereskedés megszűnte után megmaradó árukészletével, üzleti berendezési és felszerelési tárgyaival szabadon rendelkezik.

7. § (1) Az iparigazolvány az abban meghatározott telephelyre érvényes.

(2)[3] A kereskedő országos-, havi- és heti vásáron - külön engedély nélkül - az ország egész területén árusíthat. Felhatalmazást kap a belkereskedelmi miniszter, hogy a közellátás biztosítása érdekében a kereskedők vásári árusítását rendelettel korlátozhassa.

(3) A kereskedő telephelyét csak az I. fokú hatóság (13. §) engedélye alapján változtathatja meg.

8. § (1)[4] A kereskedő árut állami iparvállalattól, állami kiskereskedelmi vállalattól, szövetkezeti kiskereskedelmi szervtől és magánkereskedőtől csak a belkereskedelmi miniszter által meghatározott szakmákban szerezhet be. Más személytől (szervtől) árut az ország egész területén szabadon szerezhet be. Felhatalmazást kap a belkereskedelmi miniszter, hogy közellátási vagy export érdekből egyes termékeknek, az ország meghatározott területén, megjelölt időszakban, magánkereskedők által való megvásárlását rendeletileg megtiltsa.

(2) A gyűjtő (felvásárló) jellegű szakmákban a kereskedő (továbbiakban: gyűjtőkereskedő) árut csak közvetlenül a termelőtől, illetőleg a lelőhelyen vásárolhat; e szakmákban az áru értékesítésének módozatait a belkereskedelmi miniszter szabályozza.

9. § A kereskedő az árut az árhatóság által megszabott áron, ennek hiányában az eladó és vevő szabad megegyezésével kialakított (szabadpiaci) áron vásárolhatja és értékesítheti.

10. § (1) A kereskedő kereskedése körében csak olyan áru forgalombahozatalával foglalkozhat, illetőleg olyan tevékenységet folytathat, amely az iparigazolványán feltüntetett kereskedés (szakma) üzletköréhez tartozik.

(2) A belkereskedelmi miniszter meghatározhatja, hogy az egyes szakmák üzletköréhez, milyen árukkal kereskedés, illetőleg milyen egyéb tevékenység folytatása tartozik. Ilyen rendelkezés (üzletköri döntés) hiányában a szakmai szokást kell irányadónak tekinteni.

11. § (1) A kereskedő, aki üzlethelyiségben árusít, köteles üzletét legalább heti negyvennyolc órán át nyitvatartani. Az alkalmazottak foglalkoztatására a munkajogi szabályok az irányadók.

(2) A nyitvatartás kötelezettsége alól az I. fokú hatóság (13. §) adhat felmentést.

12. § A kereskedő családi és utónevét (a kereskedelmi társaság cégét), valamint szakmáját telephelyén szembetűnő módon köteles feltüntetni.

13. § (1) E törvényerejű rendelet alkalmazása szempontjából:

a) I. fokú hatóság: Budapesten és megyei jogú városban a kerületi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi osztálya (csoportja), a járásban és járási jogú városban a tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi csoportja (osztálya);

b) II. fokú hatóság: a fővárosi, a megyei, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi osztálya.

(2) A belkereskedelmi miniszter a jelen törvényerejű rendelet által érintett kérdésekben általános felügyeleti és ellenőrzési jogkört gyakorol.

(3) A belkereskedelmi miniszter egyes szakmákban az iparigazolványok kiadását - az ország egész területére vagy annak egy részére kiterjedően - egy hatóság hatáskörébe utalhatja.

14. § Az I. fokú hatóságnak a jelen törvényerejű rendelet alapján hozott határozata ellen 15 nap alatt halasztó hatályú fellebbezésnek van helye a II. fokú hatósághoz.

15. § A belkereskedelmi miniszter szabályozhatja, hogy mely kereskedői szakmákban és milyen feltételek mellett szabad, illetőleg milyen módon kell iparigazolványt kiadni.

16. § (1) A kereskedő az iparigazolvány kiadásakor ipardíjat köteles fizetni.

(2) Az ipardíj összegét a belkereskedelmi miniszter állapítja meg.

17. §[5]

18. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a belkereskedelmi miniszter gondoskodik.

(2)[6] Az ipartörvényről szóló 1884. évi XVII. törvénynek, az 1884. évi XVII. törvénybe iktatott ipartörvény módosításáról szóló 1922. évi XII. törvénynek, az ipari közigazgatás egyes kérdéseinek szabályozásáról szóló 1936. évi VII. törvénynek a kereskedés gyakorlására vonatkozó rendelkezései, a kisiparosok ipargyakorlásáról szóló 1955. évi 14. törvényerejű rendelet 3. §-a (1) bekezdésének a cukrászipar feletti főfelügyeletre vonatkozó rendelkezése, a cégjog egyes rendelkezéseinek módosítása tárgyában kiadott 2.280/1949. (III. 12.) Korm. számú rendelet 6. §-a, valamint a kereskedés jogosulatlan gyakorlásának megakadályozása tárgyában kiadott 1.230/1949. (II. 10.) Korm. számú rendeletek hatályukat vesztik.

(3) Magánszemély részére bármely hatóság vagy szerv (vállalat) által kiadott és vásárlásra, árusításra (kereskedésre) szóló ideiglenes engedély vagy jogosítvány a lejárata időpontjában, de legkésőbb az 1957. évi április hó 15. napjával hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1969. évi 42. törvényerejű rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1969.12.31.

[2] Beiktatta az 1957. évi 49. törvényerejű rendelet 1. §-a. Hatályos 1957.08.15.

[3] Módosította az 1957. évi 49. törvényerejű rendelet 2. §-a. Hatályos 1957.08.15.

[4] Módosította az 1957. évi 49. törvényerejű rendelet 3. §-a. Hatályos 1957.08.15.

[5] Hatályon kívül helyezte az 1968. évi I. törvény 117. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1968.10.01.

[6] A norma tartalmát módosította az 1958. évi 9. törvényerejű rendelet 31. § (4) bekezdése. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.