4/1959. (V. 28.) KkM rendelet
az árubehozatali és árukiviteli engedélyezés rendjéről
Az 1950. évi 30. törvényerejű rendelet 35. és 37. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az árubehozatali és az árukiviteli engedélyek kiadásának rendjét a következőkben szabályozom:
I. fejezet
Behozatali engedélyek
1. § A Külkereskedelmi Minisztérium a behozatali engedélyeket a következő formákban állítja ki:
a) kontingens-engedély
b) keretengedély
c) egyedi engedély
2. § (1) Kontingens engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium az államközi megállapodással megállapított kötelező kontingensben foglalt árumennyiség behozatalára.
(2) A kontingens-engedély arra a teljes árumennyiségre vonatkozik, amelyet a tárgyévben egy-egy külkereskedelmi vállalat vagy külkereskedelmi ügylet kötésére jogot nyert egyéb vállalat (a továbbiakban: külkereskedelmi vállalat) kötelező kontingens alapján behoz.
3. § (1) Keretengedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium azon áruk behozatalára, amelyek az ilyen árucikkek jegyzékében szerepelnek. A jegyzéket a Külkereskedelmi Értesítő közli.
(2) A keretengedély alapján az abban feltüntetett árumennyiség az engedélyben foglalt határidő alatt bármely országból behozható.
(3) A Minisztérium a keretengedély érvényét meghatározott országokra korlátozhatja vagy a behozatalt egyéb előfeltételektől is függővé teheti.
4. § (1) Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium olyan áruk behozatalára, amelyek behozatala sem a 2. §-ban szabályozott kontingensengedélyezés, sem a 3. §-ban szabályozott keretengedélyezés alá nem esik.
(2) Az egyedi engedély az abban feltüntetett árunak a megjelölt országból (országokból) meghatározott határidő alatt történő behozatalára jogosít. Az engedély egyéb előfeltételeket is tartalmazhat.
5. § Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium akkor is, ha a külkereskedelmi vállalat valamely áru behozatalát versenytárgyalás eredményétől teszi függővé.
6. § A külkereskedelmi vállalat 25.000 Dft-ot meg nem haladó számla értékű árumennyiséget behozatali engedély nélkül hozhat be.
II. fejezet
Kiviteli engedélyek
7. § A Külkereskedelmi Minisztérium a kiviteli engedélyeket a következő formákban állítja ki:
a) kontingens-engedély
b) keretengedély
c) egyedi engedély.
8. § (1) Kontingens-engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium az államközi megállapodással megállapított kötelező kontingensben foglalt árumennyiség kivitelére.
(2) A kontingens-engedély arra a teljes árumennyiségre vonatkozik, amelyet a tárgyévben egy-egy külkereskedelmi vállalat a kötelező kontingens alapján kivisz,
9. § (1) Keretengedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium azon áruk kivitelére, amelyek az ilyen árucikkek jegyzékében szerepelnek. A jegyzéket a Külkereskedelmi Értesítő közli.
(2) A keretengedély alapján az abban feltüntetett árumennyiség az engedélyben foglalt határidő alatt bármely országba kivihető.
(3) A Minisztérium a keretengedély érvényét meghatározott országokra korlátozhatja vagy a kivitelt egyéb előfeltételektől is függővé teheti,
10. § (1) Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium olyan áruk kivitelére, amelyek kivitele sem a 8. §-ban szabályozott kontingens engedélyezés sem a 9. §-ban szabályozott keretengedélyezés alá nem esik.
(2) Az egyedi engedély az abban feltüntetett áruknak a megjelölt országba (országokba) a meghatározott határidő alatt történő kivitelére jogosít,
Az engedély egyéb feltételeket is tartalmazhat
11. § A 25.000 Dft-ot meg nem haladó számlaértékű Árumennyiségek kiviteli engedély nélkül vihetők ki.
III. fejezet
Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések
12. § (1) A behozatali és a kiviteli engedély kiadására irányuló kérelmet a Külkereskedelmi Minisztérium a kereskedelmi szerződések és árucsereforgalmi megállapodások, valamint az ezekben kikötött kontingensek, az egyes külállamok vámjogi szabályai és a legnagyobb kedvezmény elvének a Magyar Népköztársaság irányában való alkalmazása terén követett gyakorlata alapján kialakított kereskedelempolitikai szempontok, nemkülönben az ország devizagazdálkodási érdekeinek figyelembevételével bírálja el.
(2) Abban az esetben, ha valamely termékből rendelkezésre álló készletre a lakosság ellátása vagy a termelés folytatása végett szükség van, a Külkereskedelmi Minisztérium a már kiadott kiviteli engedélyt visszavonhatja vagy a mennyiség szempontjából korlátozhatja.
13. § Ha valamely ország olyan jogszabályt alkot vagy olyan gyakorlatot folytat, amely a Magyar Népköztársasággal kötött megállapodással ellentétes vagy a Magyar Népköztársasággal folytatott külkereskedelemre megkülönböztető módon egyébként sérelmes, a külkereskedelmi miniszter az ilyen ország irányában a szükséghez képest korlátozza a behozatali vagy a kiviteli engedélyek kiadását, vagy elrendeli, hogy az egyébként keretengedély alá eső áruk behozatalához, illetőleg kiviteléhez egyedi engedélyt, az egyedi engedély alá tartozó árukra vonatkozóan pedig új engedélyt kell kérni.
14. § A behozatali engedély megszerzésével és keze-lésével kapcsolatos eljárási és ügyviteli szabályokat külön utasítás tartalmazza. A kiviteli engedélyezésre vonatkozó utasítás a II. részben foglalt rendelkezések hatálybalépéséről szóló rendelettel egyidejűleg kerül kiadásra.
15. § A jelen rendelet I. és III. fejezetében foglalt rendelkezések 1959. évi június hó 1. napján lépnek hatályba. A II. fejezetben foglalt rendelkezések hatálybalépésének időpontját külön rendelet állapítja meg.
Karádi Gyula s. k.,
a külkereskedelmi miniszter első helyettese