Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1959. (V. 28.) KkM rendelet

az árubehozatali és árukiviteli engedélyezés rendjéről

Az 1950. évi 30. törvényerejű rendelet 35. és 37. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az árubehozatali és az árukiviteli engedélyek kiadásának rendjét a következőkben szabályozom:

I. fejezet

Behozatali engedélyek

1. § A Külkereskedelmi Minisztérium a behozatali engedélyeket a következő formákban állítja ki:

a) kontingens-engedély

b) keretengedély

c) egyedi engedély

2. § (1) Kontingens engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium az államközi megállapodással megállapított kötelező kontingensben foglalt árumennyiség behozatalára.

(2) A kontingens-engedély arra a teljes árumennyiségre vonatkozik, amelyet a tárgyévben egy-egy külkereskedelmi vállalat vagy külkereskedelmi ügylet kötésére jogot nyert egyéb vállalat (a továbbiakban: külkereskedelmi vállalat) kötelező kontingens alapján behoz.

3. § (1) Keretengedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium azon áruk behozatalára, amelyek az ilyen árucikkek jegyzékében szerepelnek. A jegyzéket a Külkereskedelmi Értesítő közli.

(2) A keretengedély alapján az abban feltüntetett árumennyiség az engedélyben foglalt határidő alatt bármely országból behozható.

(3) A Minisztérium a keretengedély érvényét meghatározott országokra korlátozhatja vagy a behozatalt egyéb előfeltételektől is függővé teheti.

4. § (1) Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium olyan áruk behozatalára, amelyek behozatala sem a 2. §-ban szabályozott kontingensengedélyezés, sem a 3. §-ban szabályozott keretengedélyezés alá nem esik.

(2) Az egyedi engedély az abban feltüntetett árunak a megjelölt országból (országokból) meghatározott határidő alatt történő behozatalára jogosít. Az engedély egyéb előfeltételeket is tartalmazhat.

5. § Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium akkor is, ha a külkereskedelmi vállalat valamely áru behozatalát versenytárgyalás eredményétől teszi függővé.

6. § A külkereskedelmi vállalat 25.000 Dft-ot meg nem haladó számla értékű árumennyiséget behozatali engedély nélkül hozhat be.

II. fejezet

Kiviteli engedélyek

7. § A Külkereskedelmi Minisztérium a kiviteli engedélyeket a következő formákban állítja ki:

a) kontingens-engedély

b) keretengedély

c) egyedi engedély.

8. § (1) Kontingens-engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium az államközi megállapodással megállapított kötelező kontingensben foglalt árumennyiség kivitelére.

(2) A kontingens-engedély arra a teljes árumennyiségre vonatkozik, amelyet a tárgyévben egy-egy külkereskedelmi vállalat a kötelező kontingens alapján kivisz,

9. § (1) Keretengedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium azon áruk kivitelére, amelyek az ilyen árucikkek jegyzékében szerepelnek. A jegyzéket a Külkereskedelmi Értesítő közli.

(2) A keretengedély alapján az abban feltüntetett árumennyiség az engedélyben foglalt határidő alatt bármely országba kivihető.

(3) A Minisztérium a keretengedély érvényét meghatározott országokra korlátozhatja vagy a kivitelt egyéb előfeltételektől is függővé teheti,

10. § (1) Egyedi engedélyt ad ki a Külkereskedelmi Minisztérium olyan áruk kivitelére, amelyek kivitele sem a 8. §-ban szabályozott kontingens engedélyezés sem a 9. §-ban szabályozott keretengedélyezés alá nem esik.

(2) Az egyedi engedély az abban feltüntetett áruknak a megjelölt országba (országokba) a meghatározott határidő alatt történő kivitelére jogosít,

Az engedély egyéb feltételeket is tartalmazhat

11. § A 25.000 Dft-ot meg nem haladó számlaértékű Árumennyiségek kiviteli engedély nélkül vihetők ki.

III. fejezet

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

12. § (1) A behozatali és a kiviteli engedély kiadására irányuló kérelmet a Külkereskedelmi Minisztérium a kereskedelmi szerződések és árucsereforgalmi megállapodások, valamint az ezekben kikötött kontingensek, az egyes külállamok vámjogi szabályai és a legnagyobb kedvezmény elvének a Magyar Népköztársaság irányában való alkalmazása terén követett gyakorlata alapján kialakított kereskedelempolitikai szempontok, nemkülönben az ország devizagazdálkodási érdekeinek figyelembevételével bírálja el.

(2) Abban az esetben, ha valamely termékből rendelkezésre álló készletre a lakosság ellátása vagy a termelés folytatása végett szükség van, a Külkereskedelmi Minisztérium a már kiadott kiviteli engedélyt visszavonhatja vagy a mennyiség szempontjából korlátozhatja.

13. § Ha valamely ország olyan jogszabályt alkot vagy olyan gyakorlatot folytat, amely a Magyar Népköztársasággal kötött megállapodással ellentétes vagy a Magyar Népköztársasággal folytatott külkereskedelemre megkülönböztető módon egyébként sérelmes, a külkereskedelmi miniszter az ilyen ország irányában a szükséghez képest korlátozza a behozatali vagy a kiviteli engedélyek kiadását, vagy elrendeli, hogy az egyébként keretengedély alá eső áruk behozatalához, illetőleg kiviteléhez egyedi engedélyt, az egyedi engedély alá tartozó árukra vonatkozóan pedig új engedélyt kell kérni.

14. § A behozatali engedély megszerzésével és keze-lésével kapcsolatos eljárási és ügyviteli szabályokat külön utasítás tartalmazza. A kiviteli engedélyezésre vonatkozó utasítás a II. részben foglalt rendelkezések hatálybalépéséről szóló rendelettel egyidejűleg kerül kiadásra.

15. § A jelen rendelet I. és III. fejezetében foglalt rendelkezések 1959. évi június hó 1. napján lépnek hatályba. A II. fejezetben foglalt rendelkezések hatálybalépésének időpontját külön rendelet állapítja meg.

Karádi Gyula s. k.,

a külkereskedelmi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék