6/1959. (VI. 7.) MüM rendelet
a háztartási alkalmazottak munkaviszonyának és munkafeltételeinek szabályozásáról
A háztartási alkalmazottak munkaviszonyának és munkafeltételeinek szabályozásáról szóló 34/1959. (VI. 7.) Korm. rendeletben kapott felhatalmazás alapján a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. § (1) A háztartási alkalmazottak munkaideje napi nyolc óra.
(2) A munkaszerződésben meg lehet állapodni abban, hogy a munkáltató a háztartási alkalmazottat - a munkabér arányos csökkentése mellett - nyolc óránál rövidebb munkaidővel foglalkoztatja.
(3) A munkaszerződést - a szakszervezet által erre a célra rendszeresített nyomtatvány felhasználásával - írásban kell megkötni.
2. § (1) A munkaidő beosztását a munkaszerződésben kell meghatározni, de azon - a felmerülő szükséghez képest - a munkáltató az alkalmazott érdekeinek sérelme nélkül változtathat.
(2) A bentlakó háztartási alkalmazottat este tizenegy óra után csak különlegesen indokolt esetekben szabad foglalkoztatni.
3. § A heti pihenőnap és a munkaszüneti nap igénybevételének rendjét a munkáltató és a háztartási alkalmazott kölcsönös megegyezéssel állapítják meg. Megegyezés hiánya esetén a heti pihenőnap vasárnap délután három órától hétfő reggel hét óráig, továbbá csütörtök délután három órától este tíz óráig, a munkaszüneti nap pedig a munkaszüneti nap délután három órájától a következő nap reggel hét órájáig illeti meg a háztartási alkalmazottat,
4. § A háztartási alkalmazottak munkabére készpénzből és természetben nyújtott járandóságokból áll.
(1) A havi készpénz járandóság összege
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott munkabér felső határát legfeljebb 50%-ig terjedően fel lehet emelni, ha azt a munka jellege vagy egyéb különleges körülmények (pl. nagy terjedelmű lakás, nagyszámú családtag stb.) indokolják.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott munkabér ellenében a háztartási alkalmazott nagymosást és nagytakarítást önállóan végezni nem köteles, de a munkaszerződésben foglalt megállapodáshoz képest abban közre kell működnie.
6. § (1) A bentlakó háztartási alkalmazott részére természetben
a) megfelelő szálláslehetőséget és
b) teljes ellátást kell nyújtani.
(2) Teljes ellátásként naponként legalább háromszori étkezés, fűtés, világítás, tisztálkodási lehetőség jár (szappannal és egyéb szükséges eszközökkel), ha fürdőszoba van, hetenként egyszer fürdési lehetőséget is biztosítani kell.
(3) A bejáró háztartási alkalmazott természetben kapott járandósága
a) teljes (napi nyolc órás) munkaidő esetében naponként legalább háromszori étkezés, nem teljes munkaidő esetében, [1. § (2) bekezdés] annyi étkezés, ahány a munkaidőre esik és
b) tisztálkodási lehetőség (szappannal és egyéb szükséges eszközökkel).
7. § (1) A túlmunkáért járó díjazást az 5. § szerinti havibér 1/210-ed részének figyelembevételével kell megállapítani.
(2) Ha rendszeresen felmerül a túlmunka végzés szükségessége, a háztartási alkalmazott túlmunkadíját az átlagosan felmerülő túlórák alapulvételével meghatározott átalány összegben kell megállapítani. Az egy hónapra eső túlóraátalány összege 250 forintnál magasabb nem lehet.
8. § A háztartási alkalmazott szabadságidejére és felmondási idejére járó munkabér megállapításánál a készpénzjárandóságon (5. §) felül a természetben nyújtott járandóságnak (6. §) a társadalombiztosítás szempontjából irányadó pénzbeni egyenértékét is számításba kell venni,
9. § A háztartási alkalmazott munkaviszonyára - az 1-8. §-ban nem érintett kérdésekben - a Munka Törvénykönyve és a végrehajtásáról szóló rendelkezések irányadóak,
10. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Hatálybalépésével egyidejűleg a háztartási alkalmazottak és a háztartási alkalmi munkások munkaviszonyával kapcsolatos kérdések szabályozásáról szóló 34.510/1947. (VIII. 5.) NM rendelet, valamint a 6.080/7/1951. OMB. határozat (OMB. Közlöny 47. szám) hatályát veszti,
(2) A jelen rendelet hatálybalépésének időpontjában napi 11 órai munkaidővel foglalkoztatott bentlakó háztartási alkalmazott munkabérében és munkaidejének beosztásában a munkáltatónak és a háztartási alkalmazottnak az 1-7. §-ban foglaltaknak megfelelően újból meg kell állapodni.
Kisházi Ödön s. k.,
munkaügyi miniszter