Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1960. (I. 6.) EüM rendelet

a fekvőbeteg-gyógyintézetben ápolt vagy ott járóbetegként ellátott fizetőköteles személyek által fizetendő külön orvosi díj mértékéről és felhasználásáról.

Az orvosi rendtartásról szóló 1959. évi 8. törvényerejű rendelet 24. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:

A külön orvosi díj mértéke és befizetése

1. § Az orvosi rendtartásról szóló 1959. évi 8. számú törvényerejű rendelet 24. §-ának hatálya az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó, továbbá a tanácsok által fenntartott fekvőbeteg-gyógyintézetekre (klinikákra, kórházakra, szanatóriumokra stb.), valamint a MÁV fekvőbeteg-gyógyintézeteire terjed ki.

2. § (1) A fekvőbeteg-gyógyintézetben ápolt fizetőköteles személyek a kórházi ápolási díjon és a vizsgálati díjon (a továbbiakban: ápolási költség) felül külön orvosi díjat kötelesek fizetni.

(2) Nem kell külön orvosi díjat fizetni:

a) azoknak az egyébként fizetőköteles személyeknek, akik olyan betegség (pl. fertőző betegség) miatt részesülnek fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásban, amellyel kapcsolatban az ápolási költséget teljes egészében az állam viseli,

b) azoknak a társadalombiztosítás szolgáltatásaira jogosult személyeknek (SZTK-nál, VSZ-nél, KSZKBI-nél és az Újságírók Szanatóriumi Egyesületénél biztosítottaknak és igényjogosult családtagjaiknak), akik a díjtalan fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásra való jogosultságukat kimerítették és ennek következtében váltak fizetőkötelesekké.

3. § (1) Külön orvosi díj címén - ha a fizetőköteles betegen műtétet nem hajtottak végre - napi átalányt kell fizetni. A napi átalány összege az ápolás első harminc napjára a napi ápolási díj 50%-a, az ápolás 31. napjától az ápolás 60. napjáig bezárólag a napi ápolási díj 25%-a. A 60. napon túl terjedő ápolás idejére külön orvosi díjat fizetni nem kell.

(2) Ha a fekvőbeteg-gyógyintézetben az ott ápolt fizetőköteles betegen műtétet hajtottak végre, külön orvosi díj címén az 1. számú mellékletben megállapított műtéti díjat kell megfizetnie. Ha azonban a műtéti díj összege kisebb az (1) bekezdés alapján felszámítható külön orvosi díj összegénél, ez utóbbi (magasabb) összeget kell megfizetni. A napi átalányt és a műtéti díjat együttesen felszámítani nem szabad.

(3) A napi átalány összegét olymódon kell megállapítani, hogy az 50 fillért el nem érő töredék-összeget el kell hagyni, az 50 fillért vagy az ezt meghaladó töredékösszeget pedig egész forintra kell kiegészíteni.

4. § (1) A fekvőbeteg-gyógyintézetben - a fekvőbeteg-gyógyintézet orvosa vagy más orvos javaslata alapján - járóbetegként ellátott fizetőköteles személyek a 2. számú mellékletben megállapított díjat kötelesek fizetni.

(2) A fizetendő díj 40%-a anyagtérítési díj, 60%-a pedig orvosi díj. Az anyagtérítési díj a fekvőbeteg-gyógyintézet bevételét képezi.

5. § (1) A napi átalányt (műtéti díjat) a kórházi ápolási költséggel együtt kell számlázni és az a kórházi ápolási költség befizetésére vonatkozó rendelkezések szerint kell a fekvőbeteg-gyógyintézet pénztárába befizetni.

(2) A 4. § alapján befizetendő díjat naponként kell a fekvőbeteg-gyógyintézet pénztárába befizetni.

6. § (1) A 3. és a 4. § alapján fizetendő díjak elengedésére, illetőleg csökkentésére, továbbá az említett díjakkal kapcsolatban részletfizetés engedélyezésére, valamint e díjak behajtására a kórházi ápolási költségekre vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(2) A fizetőköteles fekvőbeteg után felmerült költségek (díjak) vagy a 4. § alapján fizetendő díjak egy részének elengedése esetében elsősorban az orvosi díjat szabad elengedni (csökkenteni). A kórházi ápolási költség, illetőleg az anyagtérítési díj csak abban az esetben engedhető el (csökkenthető), ha az orvosi díjat már teljes egészében elengedték.

(3) A kórházi ápolási költségnek és a külön orvosi díjnak vagy a 4. § alapján fizetendő díjnak részletekben történő befizetése esetében a befolyó részleteket az államot megillető kórházi ápolási költség, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézetet megillető anyagtérítési díj törlesztésére kell fordítani mindaddig, amíg az teljes összegben kiegyenlítést nem nyer.

7. § A 3. § alapján befolyt . összegeket, valamint a 4. § alapján befizetett orvosi díjakat elkülönítetten kell kezelni és azokat havonként át kell utalni a kórház részére a Magyar Nemzeti Banknál vezetett letéti számlára.

8. § Az 1. és 2. számú mellékletben megállapított díjak jegyzékét, valamint a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásnak fizetőköteles betegek részéről történő igénybevételével kapcsolatos egyéb tudnivalókat a fekvőbeteg-gyógyintézetben megfelelő helyen, jól látható módon ki kell függeszteni.

A külön orvosi díjak felhasználása

9. § (1) A 3. § alapján befizetett külön orvosi díjak, valamint a 4. § alapján befizetett orvosi díjak összegének 50 százalékát a fekvőbeteg-gyógyintézet orvosai, 30 százalékát a fekvőbeteg-gyógyintézet szakképzett és egyéb egészségügyi dolgozói. 20 százalékát a fekvőbeteg-gyógyintézet egyéb dolgozói között fel kell osztani.

(2) A felosztást évenként - ha évközben megfelelő összeg áll rendelkezésre, félévenként, illetőleg negyedévenként - kell végrehajtani.

10. § (1) A fekvőbeteg-gyógyintézet vezetője részére járó összeget a közvetlen felettese, a fekvőbeteg-gyógyintézet többi dolgozója részére járó összeget pedig a fekvőbeteg-gyógyintézet vezetője állapítja meg az erre a célra alakított bizottság javaslata alapján. A megállapítás ellen jogorvoslatnak nincs helye.

(2) Az (1) bekezdésben említett bizottság tagjai a fekvőbeteg-gyógyintézet vezetőjének, pártszervezetének és szakszervezeti bizottságának egy-egy kiküldötte, valamint a személyzeti előadói teendőket ellátó dolgozó. A bizottság ülésén a gazdasági vezető és a főkönyvelő tanácskozási joggal vesz részt.

(3) A bizottságnak javaslata megtételénél, valamint a fekvőbeteg-gyógyintézet vezetőjének az egyes dolgozók részére kifizetendő összeg megállapításánál figyelembe kell vennie a dolgozónak a tárgyidőszak alatt végzett munkája mennyiségét és minőségét, a dolgozó beosztását, szakképzettségét, a betegekkel kapcsolatos magatartását, valamint azt, hogy a dolgozó a tárgyidőszakban mennyi időn át dolgozott a fekvőbeteg-gyógyintézetnél. A fekvőbeteg-gyógyintézet vezetőjének a nála őrzött számlajegyzékeket a javaslat elkészítésénél való figyelembevétel végett a bizottság rendelkezésére kell bocsátania.

(4) A részesedést a kifizető szerv annak folyósításakor a 6/1959. (I. 25.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében meghatározott adókulcsok alkalmazásával levonásos módon tartozik adó alá vonni.

Hatálybaléptető rendelkezés

11. § (1) Ez a rendelet az 1960. évi február hó 1. napján lép hatályba.

(2) A kórházi (klinikai) ápolási díjaknak, valamint a kórházi (klinikai) járóbeteg-szakorvosi ellátás igénybevételének és a szakorvosi ellátásnál fizetendő anyagtérítési díjaknak szabályozásáról szóló 169/1955. (Eü. K. 18.) EüM utasítás 3. és 7. §-a, valamint az említett utasítás melléklete e rendelet hatálybalépésével hatályát veszti.

Dr. Doleschall Frigyes s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet az 1/1960. (I. 6.) EüM rendelethez

A fekvőbeteg-gyógyintézetekben ápolt fizetőköteles betegek által fizetendő műtéti díjak

Az I. csoportba tartozó műtétek díja 200,- Ft

A II. csoportba tartozó műtétek dija 500,- Ft

A III. csoportba tartozó műtétek díja 800,- Ft

A IV. csoportba tartozó műtétek díja 1200,- Ft

Az V. csoportba tartozó műtétek díja 2000,- Ft

Az I. csoportba tartozó műtétek

1. Az általános sebészet körében:

Végtagtörések ellátása.

Nagyobb heveny ficamok helyretétele.

Kis enucleatiók, resectiók.

2. Az urológiai sebészet körében:

Vese functionális vizsgálata uréter katéterezés útján.

Idegentest eltávolítása hólyagból húgycsövön át.

3. A fül-orr-gégészet körében:

Bronchoskopia.

4. A szájsebészet körében:

Cysta műtét.

5. Az idegsebészet körében:

Neuroexairesis.

Arteriektomia.

Az agyi erek (a. carotis, a. vertebralis) angiographiája.

A II. csoportba tartozó műtétek

I, Az általános sebészet körében:

Nodus műtét.

Feltárások.

Brisement forcé.

Biopsia kis feltárással.

Fedett repositio.

2. Az ortopédiai sebészet körében:

Tenotomia.

Digitus malleus.

Subcutan tenotomia.

Novocain blokád-sorozat.

Szakaszos redressziók.

3. Az urologiai sebészet körében:

Epididymectomia.

Orchidektomia.

Castratio.

Prostata-biopsia.

Prostata-tályognyitás.

Endovesicalis elektro-coagulatio.

4. A nőgyógyászat-szülészet körében:

Curettage.

Szülés levezetése, gátmetszéssel.

5. A szemészet körében:

Pterygium műtét.

6. A fül-orr-gégészet körében:

Tonsillektomia.

Endonasalis műtétek (orrsövény, polip, rostasejt, hallójárat, exostosis, antrumsipolyzárás).

7. A szájsebészet körében:

Prothetikai előkészítő műtétek.

Nyúlajkműtét (féloldali).

Velumplastica.

8. Az idegsebészet körében:

Neurolysis, neuroraphia (1 idegtörzs).

Koponya kültakarónak daganatai.

9. A gyermeksebészet körében:

Biopsia.

Feltárások.

Fedett repositio.

A III. csoportba tartozó műtétek

1. Az általános sebészet körében:

Hernia műtét.

Appendektomia.

Varix műtét.

Exploratív laparotomía.

Csonttörések és ficamok véres úton való repositiója.

Osteotomiák.

Exploratív arthrotomia.

Biopsia nagyobb feltárással.

Denervatiók.

Habitualis vállficam műtéte.

Habitualis patellaficam műtéte.

Térdszalag pótlás.

Quadriceps plastica.

2. Az ortopédiai sebészet körében:

Contracturák megoldása lágyrész műtéttel.

Kisízületi arthroplastica.

Arthrodesis lábon, csuklón.

Izom-inátültetés.

Meniscus műtét.

3. Az urológiai sebészet körében:

Sectio alta.

Nephropexia.

Vesefeltárás.

Penis-amputatio.

4. A nőgyógyászat-szülészet körében:

Kimeneti fogó alkalmazásával végzett műtét.

Lepény eltávolítása.

Császármetszés.

Lábrafordítás.

Hüvely- és méhsüllyedés helyzetjavító műtétei.

5. A szemészet körében:

Enucleatio bulbi.

Kis szemészeti plasztikák.

Kancsalsági műtétek.

Könnytömlő műtétek.

Punctio corneae.

6. A fül-orr-gégészet körében:

Külső orrmelléküreg műtétek.

Szövődménymentes mastoidektomia.

Részleges külső gégeműtétek.

Kisebb orr-, fül-plasztikai műtétek.

7. A szájsebészet körében:

Partialis maxillaresectio.

Partialis mandibula resectio.

Prognathia műtét.

Nyúlajkműtét (kétoldali).

Kisebb plasztikai műtétek.

Subperiostealis implantatio.

8. Az idegsebészet körében:

Neurolysis, neuroraphia (több idegtörzs, plexus brachialis).

Nyaki borda műtéte.

Nyaki sympathektomia (Stellektomia).

Kis cranioplastica (10 cm2-ig, osteotomia nélkül).

9. A gyermeksebészet körében:

Herniák.

Appendectomia.

Biopsia nagyobb feltárással.

Csonttörés véres repositiója.

Osteotomia.

Explor. arthrotomia.

Retentio testis műtéte.

Nyúlajk plasztika.

Farkastorok plasztika.

Syndaktylia műtéte.

Spina bifida.

Epispadiasis.

Hypospadiasis.

Has és mellkas falon levő tumorok,

A IV. csoportba tartozó műtétek

1. Az általános sebészet körében:

Gyomor-resectio.

Epehólyag műtétek.

Golyva műtétek.

Kiterjedt sympathectomia.

Nagy ízületi resectio és plasztikák.

Gyökeres emlőkiirtás.

Vastagbél-daganatok műtétei.

Combnyak-szegezés.

Comb-velőűri szegezés.

Hosszú csövescsontok álízületeinek megoldása.

2. Az ortopédiai sebészet körében:

Térd-, csípő-, váll arthodesis.

Középnagy ízületi arthroplastica (könyök, térd).

Veleszületett csípőficam műtéti repositiója,

3. Az urológiai sebészet körében:

Prostatectomia.

Pyelotomia.

Ureterotomia.

Nephrotomia.

Nephrektomia.

Nephrostomia.

Nephro-resectio.

Ureter plastica.

Pyelum plastica.

Hólyag resectio.

Húgycső plasztika.

4. A nőgyógyászat-szülészet körében:

Méhkiirtás.

Méhfüggelék-daganat műtéte.

Extrauterin terhesség műtéte,

5. A szemészet körében:

Bulbus műtétek.

Hályog műtétek (komplikált vagy egyszerű).

Glaukoma ellenes műtétek.

Áthatoló sérülések műtétei.

Retina-leválás műtéte.

Szaruhártya átültetés.

Nagy szemészeti plasztikák.

6. A fül-orr-gégészet körében:

Teljes gégekiirtás.

Gége-garatműtétek.

Hangréstágító műtétek.

Radikális fülműtét.

Nagyobb fül-, orr-, gégeplasztikai műtétek.

7. A szájsebészet körében:

Totalis maxillaresectio.

Teljes féloldali mandibularesectio.

Ankylosis műtét.

Progenia műtét.

Farkastorok műtét.

Nagyobb plasztikai műtétek,

8. Az idegsebészet körében:

Nagyobb cranioplastica (10 cm2-nél nagyobb).

Egyéb, a koponya csontjain végzett műtétek (kisebb csontdaganatok, osteomyelitis).

Encephalocele.

Gerincműtétek (laminectomiák, meningocele, myelocele).

Sympathectomiák (felsőháti, mellkasi, ágyéki).

9. A gyermeksebészet körében:

Pylorus stenosis.

Gastrostomia.

Pancreas annulare.

Veleszületett vékony- és vastagbél atresia.

Végbél atresia.

Maconium ileus.

Invaginatio bélresectióval.

Pectus excavatus.

Intra-thoracalis tumorok.

Veleszületett diaphragma hernia.

Veleszületett epeútelzáródás.

Splenectomia.

Wilms tumor.

Sacralis és retreperitonealis teratoma.

Az V. csoportba tartozó műtétek

1. Az általános sebészet körében:

Teljes gyomorkiirtás.

Vena-venosus (shunt) anastomosisok.

Végbélrák műtétek.

2. Az ortopédiai sebészet körében:

Csípőízületi arthroplastica.

3. A mellkasi sebészet körében:

Aorta szűkület (Botall-vezeték) műtéte és egyéb szívműtétek.

A nyelőcső és a mediastinum daganatai.

Mellkasplasztikai műtétek.

Pulmonectomia.

Segmentresectio.

Lobectomia.

Decorticatióval kapcsolatos resectio és reresectio.

4. Az urológiai sebészet körében:

Cystektomia.

Uretero-sigmoidostomia.

Ileocystoplastica.

5. A szemészet körében:

Exenteratio orbitae.

6. A fül-orr-gégészet körében:

Egy ülésben végzett nyaki dissectio és teljes gégekiirtás.

Fülműtét endocranialis szövődménnyel.

Nagyobb hallásjavító műtétek,

7. Az idegsebészet körében:

Koponyaűri műtétek (agydaganat, aneurysma, fájdalomcsillapító, célzottműtétek).

8. A gyermeksebészet körében:

Oesophagus atresia.

Sweenson műtét.

E mellékletben fel nem sorolt műtéteket - a szóban forgó műtét szakmai követelményei tekíntetében fennálló hasonlóságok figyelembevételével - esetről-esetre a fekvőbeteg-gyógyintézet igazgatója sorolja a megfelelő csoportba.

2. számú melléklet az 1/1960. (I. 6.) Eü. M. számú rendelethez

A díjak felszámítására vonatkozó általános rendelkezések

Tétel szerinti díjazás általában csak akkor számítható fel, ha a ténykedést önálló (külön) ténykedésként végezték. Ha a ténykedés valamely komplex ténykedés tartozéka vagy kiegészítője, csupán a komplex ténykedésért járó díjtételt lehet felszámítani. Pl. egy injekció külön ténykedés, tehát külön felszámítandó, de a foghúzást megelőző Novocain injekció a foghúzáshoz tartozik, érte tehát külön díjazás nem számítható fel. A transfusiót megelőző vércsoport meghatározás ugyancsak nem számítható fel külön ténykedésként.

Külön ténykedésként kell felszámítani mindazokat a ténykedéseket, amelyeket nem az alapvizsgálatot, gyógykezelést vagy műtétet végző orvos, hanem ez utóbbinak megkeresésére más szakmai osztályon működő orvos végzett el.

E mellékletben fel nem sorolt ténykedéseket szakmai követelményeik tekintetében fennálló hasonlóságok figyelembevételével - esetről-esetre - a fekvőbeteg-gyógyintézet igazgatója sorolja a megfelelő díj tételcsoportba.

A felhasznált kötözőszer, gipszpólya, sebkenőcs, sebhintőpor, lemosószer, fertőtlenítőszer, altatáshoz használt gyógyszer, valamint a film, az előhívó és a kontraszt anyag ára (a pyelographia, a cholangiographia, a bronchographia és az angiographia kontraszt anyaga árának kivételével) a felsorolt anyagtérítési díjakban bennfoglaltatik. Külön kell azonban számlázni injekció vagy infúzió esetében a felhasznált gyógyszer, transfusio esetében pedig a felhasznált vérkészítmény árát, illetőleg a vértadó díját.

Tartalomjegyzék