Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

20/1960. (IV. 17.) Korm. rendelet

az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosított ingatlanok kezeléséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosított ingatlanok kezelésével kapcsolatban a következőket rendeli:

1. § (1) Az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosított lakóépületeket - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott esetek kivételével - az épület fekvése szerint illetékes városi (fővárosi, kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottságának házkezelési szerve (házkezelési igazgatóság, ingatlankezelő vállalat, községgazdálkodási vállalat, községi tanács végrehajtó bizottsága; a továbbiakban: tanácsi házkezelési szerv) kezeli.

(2) Ha az állami tulajdonban álló lakóépületben 50%-ot elérő vagy azt meghaladó mértékben szolgálati lakások vannak, az egész épületet az az állami szerv kezeli, amely a lakások nagyobb része felett rendelkezik. E rendelkezés alól az építésügyi miniszter - a lakóház kezelésére kötelezett állami szerv felett felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) javaslatára - kivételt engedélyezhet.

(3) Az állami tulajdonban álló és a fegyveres testületek zárt területén levő lakóépületeket az érdekelt fegyveres testület, a menedékjogot élvező külföldi állampolgárok elhelyezésére szolgáló lakótelepeket az Egészségügyi Minisztérium, az államvasúti dolgozók elhelyezésére szolgáló lakótelepeket, illetőleg lakóépületeket pedig a Magyar Államvasutak kezeli.

(4) Ha az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosított lakóépületet állami szervek 50%-ot elérő vagy azt meghaladó mértékben nem lakás céljára használják, a lakóépületet az az állami szerv kezeli, amely annak nagyobb részét használja.

2. § (1) Az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosító házingatlanok, továbbá a városok (községek) belterületén levő, állami tulajdonban álló, be nem épített telkek kezelőjének kijelölése és ezzel kapcsolatban a telekkönyvi megosztás szükségességének kérdésében az ingatlan fekvése szerint illetékes járási (járási jogú városi, fővárosi, illetőleg megyei jogú városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztálya határoz. A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint fellebbezésnek van helye.

(2) A jogerős határozat alapján - az elsőfokon eljárt hatóság megkeresésére - a telekkönyvben fel kell jegyezni az ingatlan kezelésére jogosult szerv nevét és székhelyét.

3. § (1) A tanácsi házkezelési szerv az 1. § (1) bekezdésében említett házingatlanok kezelésén felül ellátja

a) az 1924. évi XII. törvény alapján létesített társasházakban levő, állami tulajdonban álló lakások és egyéb helyiségek kezelését;

b) a vegyestulajdonban álló házingatlanok kezelését, ha az állam tulajdoni hányada az 50%-ot eléri vagy meghaladja;

c) a vegyestulajdonban álló azoknak a házingatlanoknak a kezelését, amelyeknél az állam tulajdoni hányada az 50%-ot nem éri el, feltéve, hogy a tulajdonostársaknak a tulajdoni hányad arányában számított többsége a tanácsi házkezelési szervet bízza meg a házingatlan kezelésével és ehhez a tanácsi házkezelési szerv felett felügyeletet gyakorló hatóság is hozzájárul;

d) a vegyestulajdonban levő és a kezelésében nem álló házingatlanok tekintetében az állam tulajdoni hányadának nyilvántartását és gyakorolja a tulajdonost megillető jogokat, illetőleg teljesíti a tulajdonost terhelő kötelezettségeket;

e) az állami tulajdonban álló, tartós és ingyenes használatba adott házingatlanok nyilvántartását;

f) a városok (községek) belterületén levő, állami tulajdonban álló, be nem épített telkek kezelését;

g) a kezelésében, továbbá a nyilvántartásában levő, állami tulajdonban álló ingatlanok (tulajdoni hányadok) műszaki leltárbavételével kapcsolatos feladatokat.

(2) Tanácsi házkezelési szerv kizárólag személyi tulajdonban álló ingatlant csak közérdekből, - az építésügyi miniszter külön engedélye alapján - akkor kezelhet, ha az ingatlan kezelése gondnok kirendelése útján egyébként nem biztosítható.

4. § (1) Az 1.930/1949. (III. 3.) Korm. rendelet 1. és 2. §-a, a 2.770/1949. (III. 26.) Korm. rendelet 1. §-a, a 4.136/1949. (VII. 5.) Korm. rendelet 1. §-a, a 4.187/1949. (VIII. 9.) Korm. rendelet 38. §-ának (2) bekezdése, vagy a 195/ 1950. (VII. 22.) MT rendelet 3. §-ának (1) bekezdése alapján a Közületi Ingatlan Központ, illetőleg a tanácsi házkezelési szervek kezelésébe adott, valamint a tulajdonossal kötött megállapodás alapján kezelésbe vett házingatlanokat - feltéve, hogy azokat nem kellett volna állami tulajdonba venni, illetőleg amelyeket a 3. § (2) bekezdése alapján nem kell továbbra is állami kezelésben tartani, - vissza kell adni a tulajdonos kezelésébe.

(2) A tanácsi házkezelési szerv a házingatlannak a tulajdonos kezelésébe való visszaadása során -a kezelési költség (a nyers jövedelem 7,5%-a) és a kezelés tartama alatt a tulajdonost terhelő adók és más köztartozások, valamint kölcsöntartozások, továbbá a házingatlanra fordított egyéb költségek számításbavételével - köteles elszámolni a házingatlannal kapcsolatos bevételekről és kiadásokról. Az elszámolással kapcsolatos viták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.

(3) Az elszámolás szerint a tulajdonost megillető követelést egy összegben kell kiegyenlíteni.

(4) Ha az elszámolás szerint az államnak áll fenn követelése és a tulajdonos az államot megillető követelést egy összegben kiegyenlíteni nem tudja, a községi (járási jogú városi, fővárosi, illetőleg megyei jogú városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi szakigazgatási szerve - a tulajdonos személyi körülményeinek és a megfizetendő összeg nagyságának figyelembevételével - megengedheti a követelés összegének részletekben történő megfizetését. A követelés biztosítására a telekkönyvben - a tartozás erejéig - a Magyar Állam javára jelzálogjogot kell bejegyezni.

(5) A törlesztési részleteket a házadóval együtt kell előírni; a lerovásra és a behajtásra a házadóra vonatkozó szabályok az irányadók.

5. § (1) A tanácsi házkezelési szerv a kezelésében levő, állami tulajdonban álló ingatlanok [1. § (1) bekezdése, 3. § (1) bekezdése a)-b) és f) pontja] tekintetében a tulajdonos jogait gyakorolja, azzal az eltéréssel, hogy az ingatlant el nem idegenítheti, más szerv kezelésébe vagy tartós használatába tovább nem adhatja és le nem bonthatja, viseli továbbá a tulajdonosra háruló kötelezettségeket. A tanácsi házkezelési szerv e jogkörében gondoskodik az ingatlanok rendeltetésszerű használatáról, illetőleg hasznosításáról, fenntartásáról és karbantartásáról, a rendeltetésszerű használatot meg nem változtató átalakításáról és a közterhek viseléséről, továbbá nyilvántartást vezet az ingatlanokról.

(2) A tanácsi házkezelési szervet a nyilvántartásában levő, de a kezelésében nem álló állami tulajdoni hányadok [2. § (1) bekezdés d) pontja] tekintetében is az (1) bekezdésben említett jogok illetik meg és kötelezettségek terhelik, azonban az ingatlan kezelését ellátó tulajdonostárssal (tulajdonostársakkal) való jogviszonyára és a kölcsönös elszámolási kötelezettségre a polgári jognak a közös tulajdonra vonatkozó szabályai az irányadók.

(3) A tanácsi házkezelési szerv a nyilvántartásában levő, állami tulajdonban álló, tartós és ingyenes használatba adott házingatlanok [3. § (1) bekezdés e) pontja] tekintetében köteles ellenőrizni, hogy a használó a használatba adásról szóló határozatban, illetőleg a jogszabályokban meghatározott kötelezettségeit teljesíti-e. Ha a használó a kötelezettségeinek a tanácsi házkezelési szerv felhívására sem tesz eleget, a tanácsi házkezelési szerv javaslatot tehet az illetékes hatósághoz a tartós és ingyenes használatba adásra vonatkozó határozat visszavonására.

(4) A tanácsi házkezelési szerv a vegyestulajdonban álló házingatlanokban levő, megbízásból kezelt személyi tulajdoni hányadok [3. § (1) bekezdés c) pontja], illetőleg a kizárólag személyi tulajdonban álló ingatlanok [3. § (2) bekezdése] kezelése során a tulajdonossal kötött megbízási szerződésnek megfelelően, ha pedig az ingatlant hatósági rendelkezés utalta a kezelésébe, az ügyeinek vitelében akadályozott személy képviseletére kirendelt gondnok jogkörében jár el; az ezen jogviszonyból származó jogaira és kötelezettségeire a polgári jog szabályai az irányadók.

(5) A tanácsi házkezelési szervet a személyi tulajdonban álló ingatlanok (tulajdoni hányadok) kezeléséért díj illeti meg. E díj mértékét az építésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

6. § (1) Felhatalmazást kap az építésügyi miniszter, hogy a tanácsi házkezelési szervek részletes feladatait meghatározza, továbbá, hogy a szolgálati lakások kezelésével kapcsolatos szabályokat - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - megállapítsa.

(2) A tanácsi házkezelési szervek szervezeti és működési szabályait - az építésügyi miniszter által megadott irányelvek figyelembevételével - az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága állapítja meg.

7. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról az építésügyi miniszter - az állami vagyont és egyéb pénzügyi kérdéseket érintő ügyekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben - gondoskodik.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1.630/1949. (II. 20.) Korm. rendelet még hatályos 2. §-a, az 1.930/1949. (III. 3.) Korm., a 2.770/1949. (III. 26.) Korm., a 4.028/1949. (V. 12.) Korm., a 4.136/1949. (VII. 5.) Korm. és a 4.140/1949. (VII. 6.) Korm. rendeletek, a 244/1950. (X. 1.) Korm. rendelet 2. §-ának (3) bekezdése, az 1.095/1954. (XI. 3.) számú minisztertanácsi határozat, a 3.750/1950. (V. 13.) NipM, továbbá az 5.770/1950. (VIII. 5.) NipM rendeletek hatályukat vesztik.

(3) A 244 1950. (X. 1.) M. T. számú rendelet 5. §-ának (1) bekezdése - az állami tulajdonban álló, bérbeadás útján hasznosított házingatlanok, továbbá a városok (községek) belterületén levő, állami tulajdonban álló, be nem épített telkek vonatkozásában e rendelet 2. §-ának megfelelően módosul.

Apró Antal s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese