Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1960. (V. 25.) MM rendelet

a sajtótermékek köteles- és tiszteletpéldányairól

A 26/1959. (V. 1.) Korm. rendelet 10. §-ában kapott felhatalmazás alapján a könnyűipari miniszterrel és a Kormány Tájékoztatási Hivatalának vezetőjével egyetértésben az alábbiakat rendelem.

Kötelespéldányok

1. § A sajtótermékekből tudományos és igazgatási célokra ingyenes kötelespéldány jár e rendeletben meghatározott szerveknek. A kötelespéldány az arra jogosult szerv tulajdonává válik és - az igazgatási célra szolgáltatott napilapok és folyóiratok kivételével - a szerv tartozik azt leltárba venni.

2. § (1) Tudományos és igazgatási célokra kötelespéldányokat kell beszolgáltatni a Magyarországon kiadott, illetőleg nyomtatás vagy sokszorosítás (litográfia, fotó-litográfia, fénymásolás vagy bármely más módon történő sokszorosítás) útján -a kötelespéldányokat nem számítva - legalább 25 példányban előállított, továbbá a Magyarországon kiadott, de külföldön nyomtatott, valamint a magyar nyelven külföldön kiadott, belföldi terjesztésre átvett következő sajtótermékekből:

a) időszaki és nem időszaki lapok, nyomtatott vagy más úton sokszorosított sajtótudósítások,

b) könyvek, füzetek (önálló vagy sorozatos művek, jegyzetek, különlenyomatok, szöveges naptárak, évkönyvek, évi jelentések, szabványok, szabadalmi leírások, menetrendek, kép- és metszetalbumok, műszaki leírások és prospektusok stb.),

c) nem katonai jellegű térképek,

d) zeneművek,

e) önálló képek és metszetek,

f) vegyes kisebb nyomtatványok (grafikai plakátok, színlapok, falragaszok műsorok, és meghívók, röpcédulák, képes levelezőlapok, gyászjelentések és egyéb egy levélből álló nyomtatványok).

(2) A kötelespéldány szolgáltatási kötelezettség az előző bekezdésben felsorolt sajtótermékek minden változatára egyaránt kiterjed.

(3) Kötelespéldányként csak teljes, hibátlan példányok, terjesztésre kész állapotban szolgáltathatók.

3. § A 2. §-ban felsorolt sajtótermékek közül nem esnek kötelespéldány szolgáltatási kötelezettség alá:

a) a hivatali ügyintézés során kiadott és célszerűségi szempontból sokszorosított intézkedések,

b) az ügykezelésre szánt hivatali és üzleti nyomtatványok,

c) a kötvények, értékjegyek, érték- és hitelpapírok eladásra kerülő posta-, okmány- és tagsági bélyegek,

d) vonalazott űrlapok és könyvek címkéi,

e) családi értesítések, - kivéve a gyászjelentéseket [2. § (1) bekezdés f) pont] - levélpapírok, látogatójegyek, egyesületi szavazólapok.

4. § (1) A kötelespéldányok közül a tudományos célokra szolgáló kötelespéldányokat - a (2) bekezdés a)-c) pontjaiban foglalt kivétellel - a megrendelő terhére a nyomda (sokszorosító) szolgáltatja.

(2) A kiadó szolgáltatja az igazgatási célra szolgáló kötelespéldányokat, továbbá a tudományos célú kötelespéldányokat abban az esetben, ha

a) az egész nyomdaterméket, vagy annak egyes részeit, mellékleteit (szöveg, kép, hangjegy, térkép, borítólap) külföldön nyomtatták,

b) a nyomdatermék előállítása több nyomda, illetőleg könyvkötészet között oszlik meg,

c) a nyomdatermék külföldi kiadóvállalattal közösen került kiadásra és belföldön nyomtatták.

(3) A külföldön kiadott, belföldi terjesztővállalat által legalább 100 példányban belföldi terjesztésre átvett [a 2. § (1) bekezdés b)-d) pontjai alá eső] magyarnyelvű sajtótermékekből a kötelespéldányokat, kizárólag tudományos célra, - a bolti eladási árnak megfelelő térítés ellenében - a terjesztő vállalat szolgáltatja,

5. § (1) Tudományos célokra 4-16 kötelespéldányt kell az Országos Széchenyi Könyvtárnak (OSZK) beszolgáltatni. Vidéki nyomdák a helyi kiadványokból - ideértve a vegyes kisebb nyomtatványokat is [2. § (1) bekezdés f) pont] az ÖSZK-nak járó kötelespéldányok terhére egy példányt közvetlenül a megyei könyvtárnak, a Dunántúl, illetve Dél-Alföld területin nyomtatott kiadványokból egy példányt a Pécsi Egyetemi Könyvtárnak, illetve a Szegedi Egyetemi Könyvtárnak küldenek.

(2) A 2. § (1) bekezdésének a)-d) pontja alá eső sajtótermékekből a kötelespéldányokat az előállításukat követő 48 órán belül külön szállítólevéllel, a 2. § (1) bekezdésének e)-f) pontja alá eső sajtótermékekből pedig az előállításukat követő hó 5. napjáig kell a havi kimutatással [6. § (1) bekezdés] együtt és azon feltüntetve az OSZK-nak beküldeni.

(3) Az OSZK a 2. § (1) bekezdésének a)-d) pontjaiban felsorolt sajtótermékekből a részére beszolgáltatott kötelespéldányokból általában két példányt a saját céljaira tart meg, egy példányt a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Könyvtárának, egy példányt a Központi Statisztikai Hivatal könyvtárának küld meg. A további kötelespéldányokból egy-egy példányt igényelhet az Országos Műszaki Könyvtár, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára, a Budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Könyvtára, az Országgyűlési Könyvtár, a Művelődésügyi Minisztérium Könyvtári Osztálya, a Párttörténeti Intézet Könyvtára, az Országos Mezőgazdasági Könyvtár, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Központi Könyvtára, a Budapesti Orvostudmányi Egyetem Könyvtára és az Országos Pedagógiai Könyvtár, abban az esetben, ha a sajtótermék tárgya, illetőleg tartalma a könyvtár gyűjtőkörének megfelel. Az igénylési jogú könyvtár gyűjtőkörébe nem tartozó műből a kötelespéldány adását az OSZK megtagadhatja.

(4) Az előző bekezdés alapján kiszolgáltatott példányokon felül fennmaradó kötelespéldányok-kal az OSZK rendelkezik és azokat elsősorban nemzetközi csere céljára használhatja fel.

6. § (1) A nyomda az üzemében készült sajtótermékekről, a kiadó pedig az összes kiadványairól köteles az OSZK által rendszeresített kimutatást -a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig - 4 példányban az OSZK-nak megküldeni. Vidéki nyomdák a kimutatást 5 példányban készítik el és az ötödik példányt a megyei könyvtárnak küldik meg.

(2) Arra a hónapra, amelyben a nyomda kötelespéldányszolgáltatás alá eső nyomdaterméket nem állított elő, illetőleg a kiadó ilyen sajtóterméket nem adott ki, az OSZK részére nemleges jelentést kell adni,

(3) A kiadó kiadványairól kiadói könyvet tartozik vezetni. A kiadói könyv a kiadvány szerzőjét, címét ívszámát, az előállított példányszámot, valamint az előállító nyomda nevét és telephelyének feltüntetését tartalmazza.

7. § (1) Az OSZK jogosult a kötelespéldány szolgáltatást ellenőrizni. Ennek során a helyszínen a szolgáltatásra kötelezett vállalatoknak erre a célra rendszeresített nyilvántartásaiba betekinthet.

(2) Ha a kötelespéldány szabályszerű szolgáltatását a kötelezett vállalat elmulasztja és mulasztását felszólítás ellenére sem pótolja, az OSZK jogosult a kötelespéldányt a mulasztó vállalat terhére vétel útján beszerezni.

8. § A Központi Statisztikai Hivatal a könyvkiadási statisztika adatait tudományos feldolgozás céljából az OSZK rendelkezésére bocsátja.

9. § (1) Igazgatási célra kötelespéldány illeti meg -a sajtótermék elkészültétől számított 15 napon belül - a Belügyminisztériumot, a Kiadói Főigazgatóságot, a kiadót, valamint - szépirodalmi és irodalomelméleti művekből - a Magyar Írók Szövetségét és az Irodalmi Alap Könyvtárát, végül a 2. § (1) bekezdésének a) pontjában, valamint a b) pontban megjelölt sajtótermékek közül a szépirodalmi és tudományos művekből a Kormány Tájékoztatási Hivatalát.

(2) Az igazgatási célú kötelespéldányok szolgáltatása a sajtótermék megrendelőjének terhére történik.

Tiszteletpéldányok

10. § (1) Tiszteletpéldány adható a sajtótermék szerzőjének, azoknak a személyeknek, akik a mű eszmei tartalmának kialakításában közreműködtek, a kiadó felügyeletét ellátó szerveknek, valamint a kiadó és a felügyeletét ellátó szerv dolgozói közül azoknak, akik részére tiszteletpéldány juttatása munkakörükre tekintettel indokolt, továbbá sajtó és propaganda célokra.

(2) A tiszteletpéldányokat a kiadóvállalat szolgáltatja és azok az arra jogosult szerv (személy) tulajdonává válnak.

11. § (1) A szépirodalmi és ismeretterjesztő művek magyar szerzőjét, továbbá versek műfordítóját szerzői tiszteletpéldány címén az első kiadás jogdíjköteles példányainak 1%-a, de legfeljebb 30, a második és további kiadások 0,5%-a, de legfeljebb 15 példány, a fordítót pedig a szerzőnek járó példányok fele illeti meg. Műfordítás esetében, ha nyersfordítás is készül, a fordítói tiszteletpéldányok 2/3-a a műfordítót, 1 3-a a nyersfordítást készítőt illeti meg.

(2) Tudományos, szakmai és tankönyvek első kiadásából a szerzőt (több szerző esetén a társszerzőket együttesen) legfeljebb 15, a fordítót (fordítókat együttesen) legfeljebb 5 tiszteletpéldány illeti meg.

(3) Gyűjteményes művek (antológiák), továbbá kézikönyvek szerkesztőit és szerzőit (fordítóit), továbbá, ha tudományos, szakmai, illetőleg tankönyvnek 15-nél több társszerzője van, valamennyi társszerzőt egy-egy, de összesen legfeljebb 30 tiszteletpéldány illeti meg.

12. § A mű illusztrátorát - ha a címlaptervező más személy, úgy őt is - 1-1 tiszteletpéldány illeti meg. Ha az illusztráció a szöveges résszel azonos, vagy azt meghaladó terjedelmű, az illusztrátort a 11. §-ban meghatározott tiszteletpéldányok fele illeti, másik fele a szöveges rész szerzőjét; ilyen esetben sem haladhatja meg azonban a szerzők, szerkesztők és illusztrátorok részére járó tiszteletpéldányok együttes száma a megállapított felső határokat.

13. § A zeneművek után járó tiszteletpéldányokra a 11. és 12. §-okban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

14. § A szerzői tiszteletpéldányok számát a mű kiadására vonatkozó szerződésben - a rendelet keretei között - írásban rögzíteni kell.

15. § (1) Az egyes jogosultaknak járó kötelespéldányok számát, szolgáltatásuk rendjét, valamint a köteles- és tiszteletpéldányokkal való gazdálkodást a 2. § (1) bekezdésének b)-f) pontjaiban felsorolt sajtótermékek tekintetében a Kiadói Főigazgatóság állapítja meg.

(2) A 2. § (1) bekezdésének b) pontjában felsorolt sajtótermékek közül a szépirodalmi és ismeretterjesztő művekből összesen szolgáltatható köteles- és tiszteletpéldányok száma a százhuszonhetet, szakmai és tudományos művek (tankönyvek) esetében pedig a kilencvenhatot nem haladhatja meg.

(3) A 2. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott sajtótermékekből az OSZK-t 16 kötelespéldány illeti meg; e sajtótermékekre vonatkozóan egyébként a köteles- és tiszteletpéldányok számát és elosztását - az 5. § (1) bekezdésében és a 9. §-ban megszabott keretre figyelemmel - a Kormány Tájékoztatási Hivatala állapítja meg és tételesen közli a Könnyűipari Minisztérium Nyomdaipari Igazgatóságával, valamint a lapkiadókkal.

Záró rendelkezések

16. § (1) E rendelet nem vonatkozik az állam érdekében bizalmasan kezelendő adatokat tartalmazó sajtótermékekre.

(2) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba,

Benke Valéria s. k.,

művelődésügyi miniszter

Tartalomjegyzék