Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

30/1960. (XII. 19.) FM rendelet

a termelőszövetkezetbe bevitt gyümölcsös telepítési költségének megtérítéséről, valamint a gyümölcsös és erdő után fizetendő földjáradék megállapításáról

A mezőgazdasági termelőszövetkezetről és a termelőszövetkezeti csoportról szóló 1959. évi 7. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 74. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - figyelemmel a Tvr. 25. §-ának (3) bekezdésére - a pénzügyminiszterrel, az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetőjével és a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben a következőket rendelem.

A még nem termő gyümölcsösök telepílési költségeinek megtérítése

1. § A mezőgazdasági termelőszövetkezet (a továbbiakban: termelőszövetkezet) köteles a tagja által közös használatba adott még nem termő gyümölcsös telepítésének és 20%-nál nagyobb arányú pótlásának költségeit a tag részére megtéríteni, ha a gyümölcsös

a) a termelőszövetkezetben kialakított vagy kialakítani kívánt nagyüzemi gyümölcsös területébe esik,

b) telepítése, illetőleg pótlása az érvényben levő rendelkezésekben meghatározott fajtákkal történt,

c) állománya legalább 80%-ban megeredt, szakszerűen kezelt, nyúlrágástól mentes, továbbá

d) állományának átlagos kora a termelőszövetkezetbe történt belépés időpontjában

- alma, körte, birs és dió esetében 8 évnél,

- cseresznye, meggy, szilva, kajszi és mandula esetében 6 évnél,

- őszibarack esetében 4 évnél.

- köszméte, ribiszke és málna esetében 2 évnél nem idősebb.

2. § (1) A telepítés, illetőleg pótlás költségeit e rendelethez mellékelt táblázat alapján kell kiszámítani. Ha a bevitt gyümölcsös talaját a telepítés előtt a gépállomás megforgatta, az igazolt forgatás költségeit is meg kell téríteni. Ilyen esetben azonban a táblázatban egy facsemetére (bokorra) megállapított térítési díj összegét a táblázat 1-3. sorszáma alatt felsorolt gyümölcsnemeknél 5 forinttal, a 4. sorszám alattinál 4 forinttal, az 5. sorszám alattinál pedig 1 forinttal csökkenteni kell. Málnatelepítés esetén a táblázat 6. pontja alapján kiszámított térítésen felül forgatási költséget csak akkor lehet téríteni, ha az igazolt forgatási költség meghaladja a táblázat szerinti térítési díj összegét. Ilyen esetben forgatási költség címén a térítési díj és a forgatás költsége közötti különbözetet kell megfizetni. Az esetleges tám- és védőberendezés (karó, favédőháló stb.) térítési költségeként annak állami kiskereskedelmi eladási árát lehet felszámítani, az elhasználódás folytán bekövetkezett értékcsökkenés figyelembe vételével.

(2) Az (1) bekezdés alapján megállapított térítésből - az alapszabálynak megfelelően - 20-35%-ot a fel nem osztható szövetkezeti alap javára le kell vonni, s az ezenfelüli összeget 1-3 év alatt, ha pedig a termelőszövetkezet a kifizetéshez hitelt vesz igénybe, 4 év alatt kell a tág részére kifizetni.

(3) A tagoknak járó telepítési költségek fedezetére a termelőszövetkezetnek középlejáratú beruházási hitelt lehet, engedélyezni, ha a termelőszövetkezet a térítést saját erőből kifizetni nem tudja.

Gyümölcsösök utáni földjáradék

3. § (1) A tag részére a termelőszövetkezetbe bevitt és a termelőszövetkezet használatában levő saját termő gyümölcsös után a gyümölcsös állagának megfelelő földjáradékot kell fizetni.

(2) A még nem termő gyümölcsös után a tag részére a gyümölcsös talajának megfelelő minőségű szántóföldre megállapított földjáradék fizethető tekintet nélkül arra. hogy részesül-e a tag az előző rendelkezések alapja a telepítési költségek megtérítésében.

4. § A termő gyümölcsösöket - értékelés szempontjából - az állományukat képező gyümölcsnemek és fajták megoszlása, kora, termőképessége, továbbá a kezelés szakszerűségének mérlegelése alapján I-V. minőségi osztályba kell sorolni. A minőségi osztályba sorolásnál a következő irányelvek figyelembe vételével kell eljárni:

a) I. osztályú az a termőre fordult, teljes termőképességű gyümölcs, amely az általánosan használt és szakszerűen alkalmazott kezelés mellett rendszeres és jó termést ad, amellett növényállománya erőteljes fejlődésű;

b) II. osztályú az a termőkor-ban levő gyümölcsös, amelynek állagában és egészségi állapotában kisebb hiányok vannak ugyan, de azok a szokásos kezeléssel helyrehozhatók és a gyümölcsös jó terméshozamra képes;

c) III. osztályú az a termőkorú, kisebb mértékben elhanyagolt, esetleg kissé hiányos állományú, de az agrotechnika rendszeres alkalmazásával, továbbá a mechanikai és vegyi védekezési munkák szakszerű elvégzésével még helyrehozható gyümölcsös, amely már az átvételt követő évben közepes termést hozhat;

d) IV. osztályú az elhanyagoltabb, állományában némileg hiányos, de több év alatt még helyrehozható és szakszerű munkával, valamint védekezéssel termőképességében helyre állítható gyümölcsös;

e) V. osztályú az a leromlott, hiányos állományú gyümölcsös, amely a szokásos kezelési módszerekkel termőképességében már helyre nem állítható és célszerűen már csak új telepítéssel vagy egyéb művelési ágban hasznosítható.

5. § (1) A földjáradék mértékét az értékelés, minőségi osztályba sorolás, a gyümölcsfák neme és fajtája, valamint az elért terméseredmény alapján évenként a zárszámadás elkészítése alkalmával a következőképpen kell megállapítani:

a) Az I-IV. osztályba tartozó gyümölcsösöknél a földjáradék összege egyenlő a termelőszövetkezetben a szántóföldek után fizetett átlagos földjáradéknak az alábbiak szerinti szorzatával:

b) Az V. osztályba tartozó gyümölcsösöknél a földjáradék összege egyenlő a gyümölcsös talajával azonos minőségű szántó után fizetett földjáradékkal.

(2) A földjáradékot pénzben kell kifizetni.

6. § A minőségi osztályba sorolást csak akkor lehet megváltoztatni, ha a gyümölcsös termőképességében olyan mértékű csökkenés következik be, amelynek folytán a gyümölcsös nem felel meg a korábbi minőségi osztályba sorolásnak. Az új értékelés és besorolás iránt a termelőszövetkezet vezetősége köteles intézkedni.

Értékelő bizottság

7. § (1) A termelőszövetkezetbe bevitt nem termő gyümölcsösök telepítési költségeinek megtérítéséhez az 1. § szerint szükséges feltételek megállapítását, illetőleg a termő gyümölcsösök utáni földjáradék fizetéséhez a 4. § szerint szükséges osztályba sorolást a termelőszövetkezet vezetősége által alakított értékelő bizottság a bevitelkor, e rendelet hatálybalépése előtti időben bevitt gyümölcsösökre vonatkozóan pedig 1961. évi március hó 31. napjáig köteles elvégezni. Az értékelő bizottság elnöke a termelőszövetkezet vezetősége által megbízott személy, tagjai a termelőszövetkezet ellenőrző bizottságának egy tagja, a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályának (a továbbiakban: járási mezőgazdasági osztály) kertészeti felügyelője és egy további, a bizottságban való közreműködésre felkért kertészeti szakember.

(2) Még nem termő gyümölcsös bevitele esetén annak megállapítása érdekében, hogy a telepítést, illetőleg pótlást szakszerűen hajtották-e végre és az állományt helyesen kezelték-e, továbbá hogy az állomány fajtaösszetétele megfelel-e az érvényben lévő rendelkezéseknek és a gyümölcsös beilleszthető-e a kialakítani kívánt nagyüzemi gyümölcsösbe, végül hogy az esetleges tám- és védőberendezés elhasználódása milyen mértékű, az értékelő bizottság köteles a járási mezőgazdasági osztály hivatalos véleményét beszerezni.

(3) Ha a termelőszövetkezet a telepítési költségek fedezetére hitelt kíván igénybevenni, az értékelő bizottságba meg kell hívni a Magyar Nemzeti Bank területileg illetékes agronómusát is.

(4) A térítés összegének, illetőleg a gyümölcsös minőségi osztályának megállapítása felől az értékelő bizottság javaslata alapján a közgyűlés határoz.

Erdő és erdőn kívüli fásítás utáni földjáradék

8. § (1) A termelőszövetkezeti tagot a termelőszövetkezetbe bevitt és a termelőszövetkezet használatában lévő saját erdő és erdőn kívüli fásítás (a továbbiakban: erdő) után - ideértve az osztatlan közös erdőkből a tag által a termelőszövetkezet közös használatába adott tulajdoni illetőséget is a tényleges használat idején földjáradék illeti meg. A földjáradékot évenként az erdő használatából származó haszon fogyasztói áron számított és termelési költségekkel csökkentett értéke 20-25 százalékának megfelelő összegben a közgyűlés állapítja meg.

(2) Az erdő után járó földjáradékot pénzben kell kifizetni. Kivételesen a közgyűlés hozzájárulhat ahhoz, hogy a Tvr. 25. §-a (6) bekezdésében megjelölt esetben az olyan családtag részére, akinek megélhetési alapja a közös használatba adott saját föld, illetőleg az idős, élethivatásszerűen mezőgazdasággal foglalkozó dolgozó paraszt részére az erdő utáni földjáradék legfeljebb 30 százalékát fogyasztói áron természetben (fában) adják ki.

9. § (1) A termelőszövetkezeti tagot a termelőszövetkezetbe bevitt erdőbirtokossági társulati illetősége után földjáradék abban az esetben illeti meg, ha a társulati erdőben folytatott gazdálkodás tiszta jövedelemmel zárult.

(2) Az erdőbirtokossági társulati illetőség után fizetett földjáradék mértéke az erdőt kezelő állami erdőgazdaság által az érvényben lévő rendelkezések szerint a gazdasági év végén az erdőbirtokossági társulattal közölt tiszta jövedelem 20-25 százaléka. A földjáradék összegét ezen a mértéken belül a termelőszövetkezet közgyűlése évenként állapítja meg. Az egyes termelőszövetkezeti tagok részére ilymódon kifizetésre kerülő földjáradék összegének megállapításánál a tagok használati illetőségeinek mértékét figyelembe kell venni.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

10. § A gyümölcsös és az erdő, valamint az egyéb művelési ágú földek után földjáradék címén kifizetésre kerülő teljes összeg - a Tvr. 46. §-ának (2) bekezdése értelmében - nem lehet több, mint a tagok között kiosztható részesedés bevitt földekre eső részének 25 százaléka.

11. § Ez a rendelet 1961. évi január hó 1. napján lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter

Melléklet a 30/1960. (XII. 19.) FM rendelethez

Táblázat a telepítési és pótlási költségek kiszámítására

Tartalomjegyzék