Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1960. (VI. 16.) MM rendelet

a művelődési otthonokról szóló 2/1960. (I. 6.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A művelődési otthonokról szóló 2/1960. (I. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtása tárgyában - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségével, a KISZ Intézőbizottságával, a Termelőszövetkezeti. Tanács, a Szövetkezetek Országos Szövetsége, valamint a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

[A R. szövegét a vastagabb, a végrehajtási rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szövegét pedig a vékonyabb betűkkel szedett szöveg tartalmazza.]

R. 1. §

(1) A művelődési ház, otthon, kör, vagy klub (a továbbiakban: művelődési otthon) a dolgozók művelődését szolgáló intézmény. Célja és feladata, hogy segítse a lakosság világnézeti, politikai, szakmai, továbbá művészeti nevelését, általános műveltségének emelését, nyújtson ösztönzést és lehetőséget a társasélet formáinak kialakításához és a színvonalas szórakozáshoz. E kitűzött célokat és feladatokat a dolgozók tevékeny közreműködésével valósítja meg.

Vhr. 1. § (1) A művelődési otthon (ház, otthon, terem, kör, vagy klub) feladatai megvalósításának érdekében éves munkatervet és programot készít, amelyet a fenntartó szerv hagy jóvá. A területi jelleggel működő művelődési otthonnak éves munkaterve és programja összeállításánál figyelembe kell vennie a lakosság kulturális igényeit. A munkatervet és a programot egy példányban meg kell küldeni a szakirányítást ellátó tanácsi végrehajtó bizottságnak.

(2) A fenntartó szerv köteles a művelődési otthon működését évente legalább egyszer részletesen megvizsgálni és értékelni, megállapításait pedig az otthon vezetőségével, valamint a szakmai felügyeletet ellátó tanács végrehajtó bizottságával is közölni.

(2) A művelődési otthont a községi, városi, járási, megyei, megyei jogú városi (kerületi), fővárosi (kerületi) tanács (továbbiakban: tanács), vállalat, üzem, hivatal, intézet, intézmény, szövetkezet, vagy szakszervezet (továbbiakban: vállalat) létesíthet és tarthat fenn; az említett szervek művelődési otthont közösen is létesíthetnek és tarthatnak fenn.

Vhr. 2. § (1) Ha a művelődési otthon létesítése 300.000 Ft-ot meghaladó beruházást igényel, az előzetes hozzájárulás megszerzése végett a létesítési kérelmet - az építési terv egy példányát, továbbá a berendezésre és a felszerelésre vonatkozó költségszámítást - a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, illetve a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága népművelési osztályához (továbbiakban: művelődésügyi osztály) kell benyújtani. Mellékelni kell annak igazolását, hogy a létesítéssel és a működéssel kapcsolatos fedezetről mely szerv(ek) gondoskodik(nak). Abban az esetben, ha a beruházás értéke az 1,500.000 Ft-ot nem haladja meg, a kérelmet a művelődésügyi osztály - döntés céljából - a végrehajtó bizottság elé terjeszti, ha pedig a beruházás értéke 1,500.000 Ft-nál nagyobb, az iratokat a végrehajtó bizottság állásfoglalását tartalmazó jegyzőkönyvvel együtt - hozzájárulás végett - a Művelődésügyi Minisztériumhoz kell felterjeszteni. A felterjesztésben a művelődésügyi osztálynak jelentenie kell, hogy a létesíteni kívánt művelődési otthon székhelyén hány és milyen művelődési otthon jellegű intézmény működik.

(2) Az állami vállalatok, intézmények művelődési otthonainak létesítéséhez minden esetben szükséges a felettes szakszervezeti szerv előzetes hozzájárulása is.

Vhr. 3. § (1) Ha több szerv közösen kíván művelődési otthont létesíteni és fenntartani, meg kell állapodni abban, hogy melyikük vállalja magára a működtetéssel járó teendők ellátását. A létesítéssel és a fenntartással kapcsolatos költségeket e szerv rendelkezésére kell bocsátani. A művelődési otthont közösen létesítő, vagy fenntartó szervek dolgozói - a hozzájárulás mérvétől függetlenül - az otthont egyenlő joggal használhatják.

(2) A közösen létesített, vagy fenntartott művelődési otthonról a fenntartással járó teendőket ellátó szerv külön leltárnyilvántartást és elszámolást köteles vezetni.

Vhr. 4. § Egy termelőszövetkezetbe tömörült termelőszövetkezeti városban, községben működő tanácsi művelődési otthont a megyei tanács végrehajtó bizottsága - a mezőgazdasági és művelődésügyi osztályok együttes javaslata alapján - a termelőszövetkezet kezelésébe adhatja át, ha a fenntartással járó költségek fedezetét a szövetkezet biztosítja.

(3) A fővárosi, megyei és járási művelődési otthon a főváros, a megye, illetőleg a járás területén működő művelődési otthonok szakmai segítését is ellátja.

Vhr. 5. § (1) A fővárosi, illetve megyei művelődési ház (Népművelési Tanácsadó) az illetékességi területén működő művelődési otthonok módszertani hálózati központja.

Feladata: tapasztalatcserék szervezésével, módszertani kiadványok szerkesztésével, terjesztésével, műsorpolitikai tanácsadással, a munkához szükséges eszközök kölcsönzésével segíteni a főváros, illetőleg a megye területén működő kerületi, járási, városi és nagyobb vállalati művelődési otthonok munkáját.

A járási művelődési ház a fenti feladatok megvalósításával és a helyi kulturális igények példamutató kielégítésével segíti a területén működő községi és vállalati művelődési otthonok munkáját.

(2) Járási területi feladatokra a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi osztálya jelölhet ki művelődési otthont. A fenntartó szerv hozzájárulásával bármely szerv által fenntartott művelődési otthon kijelölhető a járási művelődési ház feladatainak ellátására. Amennyiben az említett tevékenység a művelődési otthonra többletkiadást hárít, annak fedezetéről a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi osztálya gondoskodik,

R. 2. §

A művelődési otthon - tekintet nélkül arra, hogy mely szerv létesíti és tartja fenn - a területileg illetékes községi, városi, kerületi tanács végrehajtó bizottságának szakmai irányítása és ellenőrzése alatt működik; a járási, megyei jogú városi, a megyei, illetőleg a fővárosi művelődési otthon pedig a járási, megyei jogú városi, a megyei, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának irányítása és ellenőrzése alatt áll.

A művelődési otthonok felett a szakmai irányítást és ellenőrzést legfelsőbb fokon a művelődésügyi miniszter látja el.

Vhr. 6. § (1) A tanácsok végrehajtó bizottsága a művelődéspolitikai elvek megvalósítását és a művelődési otthonok rendezvényeinek összehangolását szakmai irányitó és ellenőrző hatásköre alapján biztosítja.

(2) A vállalati művelődési otthon közvetlen irányítását a fenntartó szerv az illetékes választott szakszervezeti szerv útján látja el. Az ellenőrzés során észlelt hiányosságok megszüntetését a fenntartó szerv útján kell érvényre juttatni.

R. 3. §

(1) A művelődési otthon működését a területileg illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi, illetőleg Budapesten a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának népművelési osztálya engedélyezi. A megyei (megyei jogú városi), illetőleg a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága az engedélyezési jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja. A fővárosi, megyei és megyei jogú városi művelődési otthon működését -a fővárosi, a megyei, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága javaslatára - a művelődésügyi miniszter engedélyezi.

(2) Ha a művelődési otthont több szerv, vagy vállalat közösen tartja fenn, az otthon fenntartóját megillető jogokat gyakorló, illetőleg kötelezettségeket viselő szervet, vagy vállalatot a működési engedély kiadásakor az érdekeltek meghallgatásával kell kijelölni.

(3) A vállalati művelődési otthont - a fenntartó szervvel egyetértésben - a körzet lakossága kulturális igényeinek kielégítésére is fel kell használni abban az esetben, ha elhelyezése és befogadóképessége szempontjából erre alkalmas. Ezt az engedélyezési okiraton fel kell tüntetni. A művelődési otthon ilyen esetben is a vállalat kezelésében marad.

Vhr. 7. § Új művelődési otthon működését a helyi szükségleteknek megfelelően abban az esetben lehet engedélyezni, ha

a) a céljára megfelelő helyiség(ek) és az elengedhetetlenül szükséges berendezés rendelkezésre áll;

b) az engedélyt kérő szerv kötelezettséget vállal a művelődési otthon fenntartására és működtetésére, a közösen fenntartott otthon esetén az erre vonatkozó megállapodást is csatolja;

c) a művelődési otthonban könyvtár vagy letéti könyvtár elhelyezést nyert, vagy nyerhet, illetőleg a rendszeres könyvkölcsönzés feltételei az otthonban biztosíthatók;

d) az épület a műszaki, közegészségügyi és tűzrendészeti előírásoknak megfelel és ennek ellenőrzésére a műszaki átvételről szóló jegyzőkönyv egy példányát, valamint az I. fokú tűzrendészeti hatóság engedélyezését bemutatják.

Vhr. 8. § (1) Az engedélyezésről e rendelethez mellékelt minta szerinti működési engedélyt kell kiadni, feltüntetve a művelődési otthon

a) helyét (község, város, kerület, utca, házszám, hrsz.);

b) a fenntartó szerv nevét és címét (közösen fenntartott otthon esetén a fenntartáshoz hozzájáruló szervek megjelölését is), típusának megjelölését (ház, otthon stb.) és helyiségeinek felsorolását (pl. nagyterem, két öltöző, két szakköri helyiség stb.);

c) működésének jellegét (területi, nem területi);

d) az engedélyezés időpontját;

e) működéséhez közegészségügyi és tűzrendészeti hatóság által kiadott engedély ügyszámát.

(2) A működési engedélyt a művelődési otthonban jól látható helyen ki kell függeszteni.

(3) A kiadott működési engedélyekről a kiállító hatóság köteles nyilvántartást vezetni,

Vhr. 9. § (1) E rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül a már működő művelődési otthonok fenntartói új működési engedélyt kötelesek kérni. A kérelemhez a korábbi engedély hiteles másolatát is csatolni kell.

(2) Az 1960. évi december hó 31. napjával e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott működési engedélyek hatályukat vesztik.

R. 4. §

(1) A művelődési otthon felelős vezetőjét

a) a tanács által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei, jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztályvezető hozzájárulásával, a fővárosi, a megyei és megyei jogú városi művelődési otthon esetében pedig a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával - a felügyeletet gyakorló tanács végrehajtó bizottsága,

b) vállalat által fenntartott művelődési otthon esetében - a megyei, megyei jogú városi művelődésügyi, illetőleg a fővárosi népművelési osztály vezetője előzetes hozzájárulásával - a fenntartó vállalat nevezi ki, illetőleg alkalmazza.

A megyei (megyei jogú városi), illetőleg fővárosi tanács végrehajtó bizottsága előzetes hozzájárulási, kinevezési, illetőleg alkalmazási jogkört a járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg annak szakigazgatási szerve hatáskörébe utalhatja.

Vhr. 10. § Ha a művelődésügyi szakigazgatási szerv és a fenntartó szerv között a művelődési otthon felelős vezetőjének kinevezésével kapcsolatban véleményeltérés merül fel, erről a Művelődésügyi Minisztériumhoz és a fenntartó szerv főfelügyeleti hatóságához jelentést kell tenni.

Vhr. 11. § A felelős vezető kinevezésére vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell a tanácsi művelődési otthon gazdasági vezetőjének kinevezésére is, amennyiben ezt a munkakört külön munkaviszony alapján látja el.

(2) Amennyiben a vállalat által fenntartott művelődési otthon felelős vezetését külön munkaviszony létesítése nélkül, megbízás alapján látják el (nem függetlenített vezető), a megbízáshoz a községi, városi (kerületi) tanács végrehajtó bizottságának előzetes meghallgatása szükséges.

Vhr. 12. § A művelődési otthon igazgató helyettesét - a helyi KISZ Bizottság javaslata alapján - a fenntartó szerv bízza meg. A megbízás nem járhat a művelődési otthon dolgozói létszámának emelésével.

Vhr. 13. § A művelődési otthon felelős vezetőjét munkájában választott társadalmi vezetőség segíti. A társadalmi vezetőségbe be kell vonni a helyi könyvtár, tömegszervezetek és a szövetkezetek képviselőjét, a közösen fenntartott művelődési otthon esetében pedig a fenntartáshoz hozzájáruló szervek képviselőit is. A művelődési otthon gazdálkodásának segítésére és ellenőrzésére választott számvizsgáló bizottság is alakítható. A társadalmi vezetőség szervezésére és feladataira vonatkozó részletes szabályokat a külön kiadott Működési Szabályzat tartalmazza.

R. 5. §

(1) A művelődési otthonok helyiségeit - ideértve a vállalatoknak azokat a helyiségeit is, amelyek kizárólag a dolgozók kulturális nevelését, művelődését szolgálják - más célra igénybe venni legfeljebb 14 napig lehet, mégpedig a megyei, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága népművelési osztályának előzetes hozzájárulásával. A művelődésügyi miniszter kivételes esetekben hozzájárulhat 14 napnál hosszabb időtartamú igénybevételhez is.

(2) Elemi csapás esetén a megyei (megyei jogú városi), illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának elnöke 14 napot meghaladó igénybevételt illetően saját hatáskörében intézkedhet, de erről 48 órán belül köteles értesíteni a művelődésügyi minisztert.

Vhr. 14. § Az igénybevételhez történő előzetes hozzájárulás során meg kell hallgatni a művelődési otthon felelős vezetőjét és a fenntartó szervét is.

Vhr. 15. § A művelődési otthon helyiségeit igénybevétel esetén jegyzőkönyv felvétele mellett kell az engedélyben megszabott időtartamra átadni és az igénybevétel megszűntével átvenni. A jegyzőkönyvben a berendezési és felszerelési tárgyakra is kiterjedően az átadási és átvételi állapotot fel kell venni. Az igénybevétel alatt előállott esetleges károkért az igénybevevő a polgári jog szabályai szerint felelős.

Vhr. 16. § A művelődési otthon igénybe vételéért járó bérleti díj összegét a fenntartó szerv állapítja meg. Ez az arra az időre eső fenntartási költségek, bevételkiesés és a ténylegesen felmerülő kiadások összegénél kevesebb nem lehet.

R. 6. §

(1) A művelődési otthonok létesítésének és működésének részletes szabályait a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, a Szövetkezetek Országos Szövetségével, továbbá a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével - gazdasági kihatású kérdésekben pedig a pénzügyminiszterrel - egyetértésben a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

(2) A művelődési otthon megszüntetéséhez a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulása szükséges. A megszűntetett művelődési otthon céljára rendelt ingó vagyontárgyakat a fenntartó szerv, a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - a vagyontárgyak átadására vonatkozó rendelkezések betartásával - más művelődési otthon részére köteles átadni.

Vhr. 17. § Vállalati művelődési otthon megszüntetése esetén az illetékes szakszervezet, illetve a fenntartó felügyeleti hatósága véleményét is ki kell kérni.

Vhr. 18. § A megszüntetési javaslatot a Vhr. 2. § (1) bekezdésében megjelölt művelődésügyi osztályon kell benyújtani, amely azt véleményével és a művelődési otthon céljára rendelt ingó vagyontárgyak átadására vonatkozó javaslattal ellátva a Művelődésügyi Minisztériumhoz terjeszti fel. A felterjesztésben ki kell térni arra is, hogy a megszűnő művelődési otthont milyen célra kívánják felhasználni és ezáltal milyen összegű beruházási hitel takarítható meg.

R. 7. §

Nem terjed ki e rendelet hatálya a fegyveres testületek által fenntartott zártkörű művelődési otthonokra.

Vhr. 19. § A fegyveres testületek által fenntartott zártkörű művelődési otthon vezetőit a művelődésügyi osztály a népművelési értekezletekre köteles meghívni és részükre művelődéspolitikai kérdésekben segítséget nyújtani.

R. 8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 136/1951. (VII. 4.) MT és az 58/1953. (XII. 16.) MT rendelet hatályát veszti.

Vhr. 20. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Egyidejűleg az 1/1952. (I. 25) NpM. rendelet, továbbá a 8720-2-2/1954 (Np. K. 1.) NpM utasítás hatályát veszti.

Benke Valéria s. k.,

művelődésügyi miniszter

Melléklet a 3/1960. (VI. 16.) MM rendelethez

Tartalomjegyzék