1960. évi 8. törvényerejű rendelet
a mezőgazdasági termelőszövetkezetről és a termelőszövetkezeti csoportról szóló 1959. évi 7. törvényerejű rendelet módosításáról és kiegészítéséről
1. § Az 1959. évi 7. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 15. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A vezetőségnek kártérítési kötelezettséget megállapító határozata ellen a közgyűléshez lehet fordulni. A közgyűlés másodfokon hozott határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye. A közgyűlés elsőfokon hozott határozata ellen a bíróság előtt keresetet lehet indítani."
2. § A tvr. 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kár megtérítése felől a közgyűlés határoz, határozata ellen a bíróság előtt keresetet lehet indítani."
3. § A tvr. 48. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A kataszteri tiszta jövedelemnek a földjáradék megállapításánál figyelembe vehető mértéke a 25. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel - kat. holdanként nem haladhatja meg a 16 aranykoronát. Egy termelőszövetkezeti tag a vele közös háztartásban élő családtagokkal együtt legfeljebb 25 kat, hold föld alapulvételével részesülhet földjáradékban. A termelőszövetkezetben földjáradék címén kifizetésre kerülő teljes összeg pedig nem lehet több, mint a tagok között kiosztható részesedés bevitt földekre eső részének 25 százaléka."
4. § A tvr. 46. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.
5. § (1) A tvr. 48. §-a (3) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"h) a munkaegységre, valamint a munkán alapuló jövedelemrészesedésre vagy a szociális segélyre vonatkozó, illetőleg általában a tagsági viszonnyal kapcsolatban felmerülő vita eldöntése, ha a követelés értéke a 300 Ft-t meghaladja."
(2) A tvr. 48. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő (4) és (5) bekezdések lépnek:
"(4) a 15. § (4) és a 16. § (2) bekezdésében említett közgyűlési határozaton felül a bíróság előtt keresetet lehet indítani:
a) a lakásbérletből vagy a lakáshasználatból származó vitáról döntő határozat ellen;
b) a kilépéssel, átlépéssel, a tagsági viszony szüneteltetésével vagy a kizárással kapcsolatos vagyonjogi igényről döntő határozat ellen, kivéve a föld kijelölése tárgyában hozott határozatot.
(5) A járási tanács végrehajtó bizottságához (továbbiakban: járási végrehajtó bizottság) lehet fordulni:
a) a (3) bekezdés b) pontja alapján hozott határozat ellen a felvételi kérelmet elutasító határozat kivételével;
b) a tag átlépésének elfogadása, illetőleg a tagsági viszony szüneteltetése tárgyában hozott határozat ellen;
c) minden olyan vagyoni jogvita tárgyában hozott határozat ellen, - kivéve a földjáradékkal kapcsolatos közgyűlési határozatot - amelyet a (4) bekezdés, valamint törvény, törvényerejű rendelet vagy kormányrendelet nem utal bírósági hatáskörbe."
6. § A tvr. 52. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A járási végrehajtó bizottság a termelőszövetkezeti tag bejelentése alapján, az ügyész óvására, illetőleg hivatalból is megsemmisítheti a közgyűlés határozatát, ha az jogszabályt, illetőleg alapszabályt sért. Nincs helye az olyan határozat megsemmisítésének, amely ellen a bíróság előtt keresetet lehet indítani."
7. § (1) A tvr. 53. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A vezetőség hatáskörébe tartozik - a 15. § (1) bekezdésében foglaltakon felül - a tagsági viszonyból származó vita eldöntése, ha a jogvita
a) a munkarend és a munkafegyelem megtartásából, a munkabeosztásból, illetőleg a termelőszövetkezet belső igazgatásából származik;
b) munkaegységre, valamint a munkán alapuló Jövedelemrészesedésre, vagy a szociális segélyre vonatkozó, illetőleg általában a tagsági viszonnyal kapcsolatban felmerülő vita eldöntése, ha a követelés értéke a 300 Ft-ot nem haladja meg.
(4) A vezetőség határozata ellen a közgyűléshez lehet fordulni. A közgyűlés határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye."
(2) A tvr. 53. §-ának jelenlegi (3) bekezdése (5) bekezdésre változik.
8. § A tvr. 70. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"70. § (1) A termelőszövetkezet, illetőleg a termelőszövetkezeti csoport és tagja között a tagsági viszonyból származó vitás ügyek eldöntése az előző rendelkezések szerint akkor is jogvita eldöntésére egyébként jogosult szervek (vezetőség, közgyűlés, tanácsi végrehajtó bizottság, bíróság) hatáskörébe tartozik, ha a jogvita a tagsági viszony megszűnése után merül fel, illetőleg ekkor kerül sor az igény elbírálására.
(2) A termelőszövetkezet, illetőleg a termelőszövetkezeti csoport és tagja között nem tagsági viszonyból származó vitás vagyoni ügyek eldöntése bírósági útra tartozik.
70/A. § (1) A termelőszövetkezetek, illetőleg a termelőszövetkezeti csoportok egymás közötti vitás vagyoni ügyei - a föld használatával kapcsolatos viták kivételével - ha törvény, törvényerejű rendelet vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - a bíróság, egyéb vitás ügyei pedig a tanács végrehajtó bizottságának a hatáskörébe tartoznak.
(2) A termelőszövetkezetek (termelőszövetkezeti csoportok) egymás közötti nem vagyonjogi vitáiban - a Termelőszövetkezeti Tanács megyei megbízottjának meghallgatásával -
a) a járási végrehajtó bizottság dönt, ha mindkét termelőszövetkezet (termelőszövetkezeti csoport) ugyanannak a járásnak a területén van;
b) a megyei tanács végrehajtó bizottsága dönt, ha a termelőszövetkezetek (termelőszövetkezeti csoportok) különböző járásban, de ugyanannak a megyének a területén működnek;
c) a Kormány által - a Termelőszövetkezeti Tanács elnökének meghallgatása után - kijelölt megyei tanács végrehajtó bizottsága dönt, ha a termelőszövetkezetek (termelőszövetkezeti csoportok) különböző megyék területén működnek.
70/B. § (1) A vezetőség határozata ellen a határozat közlésétől számított 15 nap alatt lehet a közgyűléshez fordulni.
(2) A közgyűlés határozata ellen a határozat közlésétől számított harminc nap alatt lehet jogorvoslattal élni. Ha a fél a határidőt elmulasztotta, igazolási kérelemmel élhet.
(3) A járási végrehajtó bizottság a közgyűlés határozatát megsemmisítheti; határozata ellen fellebbezésnek nincs helye.
70/C. § (1) A vezetőségnek és a közgyűlésnek a termelőszövetkezeti tagot marasztaló jogerős határozatát a vezetőség hajtja végre. A vagyoni marasztalást tartalmazó határozatot a termelőszövetkezeti tag járandóságából való levonás útján kell végrehajtani.
(2) Ha a vezetőség a végrehajtást nem tudja foganatosítani, úgyszintén ha a vezetőség vagy a közgyűlés határozata nem a termelőszövetkezet tagját marasztalja, a határozat végrehajtása a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozik. A járási végrehajtó bizottság hatáskörébe tartozik azonban a közgyűlési határozattal elfogadott zárszámadásban a termelőszövetkezeti tag javára pénzfizetési kötelezettséget tartalmazó rendelkezés végrehajtása.
(3) A 15. § (2) bekezdésében, valamint a 48. § (4) bekezdésének b) pontjában említett esetben a közgyűlés határozatának a végrehajtása akkor is bírósági végrehajtási útra tartozik, ha a jogosult a keresetet határidőn belül nem indította meg."
9. § (1) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben a földművelésügyi miniszter és az igazságügyminiszter együttesen gondoskodnak.
(2) Ennek a törvényerejű rendeletnek rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben, valamint azoknak a követeléseknek az érvényesítésére is alkalmazni kell, amelyek a tvr. hatálybalépésének napján (1959. március 19-én) még nem évültek el. E törvényerejű rendelet hatálybalépésének napjától számított hat hónapon belül az ilyen követeléseket akkor is lehet érvényesíteni, ha az elévülés időközben bekövetkezett.
(3) Felhatalmazást kap a Kormány azoknak a feltételeknek a megállapítására, amelyek mellett a háztáji gazdaságban tartható állatok száma átmenetileg meghaladhatja a tvr. 29. §-ának c) pontjában meghatározott mértéket.
Dobi István s. k,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Kristóf István s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára