Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1961. (I. 22.) Korm. rendelet

a vizek tisztaságának biztosításáról

1. § (1) Olyan új vállalat, egyéb állami gazdálkodó szerv, szövetkezet, intézet, intézmény, illetőleg a kisiparosnak olyan telephelye (műhelye), üzlete; (a továbbiakban együtt: üzem), illetőleg üzemrész, amelynek működésénél közegészségügyi vagy népgazdasági szempontból káros szennyvíz keletkezik, szennyvíztisztító berendezés nélkül nem tervezhető, nem létesíthető és nem helyezhető üzembe.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt megépült és szennyvíztisztító berendezés nélkül működő üzemet (üzemrészt), amelynek szennyvize közegészségügyi, vagy népgazdasági szempontból káros, szennyvíztisztító berendezéssel kell ellátni, illetőleg a nem kielégítően működő szennyvíztisztító berendezését korszerűsíteni kell.

2. § (1) Az 1. § (2) bekezdésének hatálya alá tartozó állami üzem szennyvíztisztító berendezésének megépítéséhez, illetőleg korszerűsítéséhez szükséges beruházásokat az Országos Tervhivatal az Országos Vízügyi Főigazgatósággal (OVF) egyetértésben - szennyvíztisztító berendezések céljára elkülönítetten - az érintett népgazdasági ágazat hitelkerete terhére irányozza elő annak figyelembevételével, hogy a károk elsősorban a legsúlyosabban szennyezett vízfolyásokban legyenek megszüntethetők.

(2) A hiteleknek az előirányzott célra való felhasználását az OVF ellenőrizni és annak eredményéről a Kormánynak évenként beszámolni köteles.

3. § Olyan üzem. amely folyóba, patakba, tóba. öntöző-, vagy belvízcsatornába (a továbbiakban: befogadóba) akár közvetlenül, akár közcsatorna útján közvetve káros szennyvizet vezet be, vagy a kibocsátott káros szennyvízzel a talajvizet szennyezi, szennyvízbírságot (4. §), illetőleg szennyvízbevezetési díjat (5. §) köteles fizetni.

4. § Szennyvízbírságot (a továbbiakban: bírság) az az üzem köteles fizetni, amely a befogadó, illetőleg a talajvíz szennyezését az elsőfokú vízügyi hatóság által megállapított határidőig a berendezésének kielégítő üzemeltetésével, illetőleg a létesítési ütemterv szerinti megépítésével (korszerűsítésével) nem szünteti meg.

5. § (1) Szennyvízbevezetési díjat (a továbbiakban: díj) az az üzem köteles fizetni, amelynek szennyvíztisztító berendezése nincs és károsan szennyezi a befogadó vízfolyást.

(2) A díjfizetés kötelezettsége megszűnik, ha az üzem a berendezést megépíti.

6. § (1) A bírság, illetőleg a díj összegét a területileg illetékes vízügyi igazgatóság, mint elsőfokú hatóság szabja ki.

(2) A bírság, illetőleg a díj kiszabásának alapja az üzem által kibocsátott szennyvíz egy évi mennyisége. A bírságot, illetőleg a díjat egy évre kell kiszabni.

(3) A bírság, illetőleg a díj összegét a rendelet mellékletének alkalmazásával, a kibocsátott szennyvíz mennyiségének és minőségének, szennyezettségi fokának, a befogadó öntisztulásának, a vízszennyezéssel okozott ártalmaknak és károknak a figyelembevételével kell megállapítani. Ha az üzem már szennyezett vizet használ fel és szennyvizét ugyanabba a befogadóba bocsátja vissza, ezt a bírság, illetőleg a díj összegének megállapításánál figyelembe kell venni. A köbméterenként kiszabott összeg a mellékletben meghatározott felső határt nem haladhatja meg.

(4) Ha a rendelet mellékletét az adott esetre nem lehet alkalmazni, a bírság, illetőleg a díj összegét a mellékletben feltüntetett leginkább hasonló vízszennyezés alapulvételével és a (3) bekezdésben foglaltak alkalmazásával kell megállapítani.

7. § (1) A bírság, illetőleg a díj kiszabásánál a helyszíni eljárás lefolytatására, a határozat meghozatalára és a jogorvoslatra a vízjogi engedélyezési eljárás szabályait [2/1952. (I. 8.) MT számú rendeleti és az 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(2) A helyszíni eljárásra meg kell hívni az érdekelteket, továbbá szakvélemény adása végett a területileg illetékes Közegészségügyi és Járványügyi Állomást.

(3) Az elsőfokú vízügyi hatóság a határozatban köteles megjelölni a Vízügyi Alapnak azt a bevételi számláját, amelyre a kiszabott összeget be kell fizetni. Ha az üzem szennyvíztisztító berendezése hiányzik, vagy korszerűsítést igényel, a létesítési ütemterv [2. § (1) bekezdés] alapján kötelezni kell az üzemet a hiányzó, vagy korszerűsítést igénylő szennyvíztisztító berendezés megépítésére, illetőleg átépítésére.

(4) A jogerős határozattal kiszabott összeget, ha azt a kötelezett az előírt határidőben nem fizeti meg, a beszedési (megbízási) rendszerbe bekapcsolt számlatulajdonosoktól azonnali beszedési megbízás útján, egyéb kötelezettektől adók módjára kell beszedni, illetőleg behajtani.

(5) A bírságból, illetőleg a díjból eredő bevételt a Vízügyi Alapban kiemelten kell kezelni. Ebből a bevételből az OVF vezetője a szennyvíztisztító berendezések létesítéséhez és korszerűsítéséhez - kivételesen indokolt esetben - hozzájárulást adhat. Felhasználását a Vízügyi Alap rendes költségvetésében kell szabályozni. A Vízügyi Alapnak ezt a bevételét, továbbá az ebből adott hozzájárulást más célra felhasználni tilos.

8. § (1) A bírságot a termelői ár kialakításánál áremelő tényezőként figyelembe venni nem szabad.

(2) A bírság, illetőleg a díj fizetése nem érinti a víz szennyezésével kapcsolatos büntetőjogi felelősséget [2/1952. (I. 8.) MT számú rendelet 37. § (1) bekezdés és 1955. évi 17. számú tvr. 8. §1 és nem mentesíti az üzemet a szennyvíztisztító berendezés létesítésére, korszerűsítésére és megfelelő üzemeltetésére vonatkozó kötelezettsége alól.

9. § A városi (községi) csatornamű mentesül a bírság, illetőleg a díj fizetésének kötelezettsége alól, ha bizonyítja, hogy a káros szennyvizet az általa üzemeltetett szennyvízcsatornahálózatba engedély nélkül más üzem bocsátotta be.

10. § Hajóról, úszóműről, úszómunkagépről és átfejtő berendezésből történő vízszennyezés megakadályozását biztosító szabályokat - a rendelet alapelveinek alkalmazásával - a közlekedés- és postaügyi miniszter az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben állapítja meg

11. § (1) Ez a rendelet - az 5. §-ban foglaltak kivételével - a kihirdetés napján, az 5. §-ban foglalt rendelkezések pedig 1962. évi január hó 1-én lépnek hatályba.

(2) A rendelet végrehajtásáról - a vízügyi felügyeleti jogkörében - az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője gondoskodik.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Melléklet az 1/1961. (I. 22.) Korm. számú rendelethez

I.

A szennyvízbírság mértéke.

1. Kátrányos, olajos, fenolos vízszennyezés esetén köbméterenként

60-80 fillér.

2. Savas, lúgos és sós vízszennyezés esetén köbméterenként

40-60 fillér.

Ha az elfolyó szennyvíz összes sótartalma 500 mg/Iit. felett van, köbméterenként

30-50 fillér.

Ha a szennyvíz összes sótartama 500 mg/lit. alatt van, de a bevezetés alatti folyószakaszon öntözés célját szolgáló vízkivétel létesült, és a bevezetett szennyvíz a VITUKI, valamint az OMMI szakvéleménye szerint az öntözésre káros, köbméterenként

40-60 fillér.

Ammóniák tartalmú ipari szennyvíz esetén köbméterenként

20-40 fillér.

3. Ciánnal és egyéb mérgező anyagokkal történő vízszennyezés esetén, ha a vízfolyásba bevezetett szennyvíz 0,2 mg/lit. töménységet meghaladó mennyiségben ciánt, vagy kémiai módszerrel akár nyomokban is kimutathatóan egyéb mérgező anyagot, vagy ezek sóit tartalmazza (állandó komplex cianidok kivételével) köbméterenként

100-120 fillér.

4. Szerves anyagokkal történő vízszennyezés esetén köbméterenként

30-60 fillér.

5. Szerves anyagokat tartalmazó ipari szennyvízzel történő víz szennyezés esetén köbméterenként

a) len, kender és egyéb áztató üzemekből a szennyvíznek százszoros hígítás alatt, kezelés nélküli bevezetése esetén

5-20 fillér.

b) papíripari üzemeknél

20-30 fillér.

6. Ásványi anyagokkal történő vízszennyezés esetén köbméterenként

70-20 fillér.

II.

A szennyvízbevezetési díj mértéke

1. Kátrányos, olajos, fenolos vízszennyezés esetén köbméterenként

a) kátrány és olaj esetén

30-50 fillér,

b) fenol esetén

30-40 fillér.

2. Savas, lúgos és sós vízszennyezés esetén köbméterenként

10-40 fillér.

3. Ciánnal és egyéb mérgező anyagokkal történő szennyezés esetén köbméterenként

az I/3. pontban meghatározott bírságot kell kiszabni, mert ciántalanító, illetőleg semlegesítő berendezés nélkül üzem nem működhet.

4. Szerves anyagokkal történő vízszennyezés esetén köbméterenként

a) folyóba történő szennyvízbevezetés esetén, ha a folyóból vett 1000 gr. vízminta szerint az oxigénfogyasztás

5 mg/lit. alatt van 0,3-0,8 fillér.

10 mg/lit. alatt van 0,8-1,5 fillér.

10 mg/lit. felett van 3.5-5,0 fillér.

b) kisebb vízfolyásba történő szennyvízbevezetés esetében

20-30 fillér.

5. Szerves anyagokat tartalmazó ipari szennyvízzel történő vízszennyezés esetén köbméterenként

a) len, kender és egyéb áztató üzemek, ha a szennyvizet rothasztó medencéből 5,0 mg/lit-nél nagyobb oxigénfogyasztás mellett és 7,5-8.5 pH-tól eltérő pH mellett vezetik be a befogadóba

4-6 fillér.

b) cukoripari üzemek, ha a savanyú vizet a rothasztó medencéből 50 mg/lit-nél nagyobb oxigénfogyasztás mellett és 7,5-8,5 pH-tól eltérő pH mellett vezetik a befogadóba

4-6 fillér.

c) papíripari üzemek

8-15 fillér.

6. Ásványi anyagokkal történő vízszennyezések köbméterenként, ha 1000 gr. vízminta szerint 10 perc alatt

a) 100 mg/lit. üledék képződik 0,5-1,5 fillér,

b) 200 mg/lit. üledék képződik 1,0-3.0 fillér,

c) 300 mg/lit. üledék képződik 2,4-4,0 fillér,

Tartalomjegyzék