Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1961. (IV. 8.) NIM rendelet

a fáradtolaj gyűjtéséről

A fáradtolaj gyűjtését, forgalmát és felhasználását - az Országos Tervhivatal elnökével és a Központi Döntőbizottság elnökével egyetértésben - az alábbiakban szabályozom:

1. § A rendelet alkalmazásában

a) fáradtolaj az a használt kenőolaj, amelynek eredeti jellemzői mechanikai szennyeződés (víz, piszok, hajtóanyag stb.) következtében olyan mértékben változtak meg, hogy az olaj eredeti rendeltetésének megfelelően - a gépek üzembiztonsága és élettartama veszélyeztetése nélkül - gazdaságosan nem használható,

b) friss olaj az a használatba még nem vett kenőolaj, amely a szabványban, illetőleg a szerződésben előírt minőségi követelményeknek megfelel,

c) fáradtolaj felújítása (regenerálás) az az eljárás, amely a használt olajat mechanikai és vegyi úton minőségileg eredeti rendeltetésének megfelelő felhasználásra alkalmassá teszi,

d) olajszűrés az az eljárás, amely az olajat vegyianyag hozzáadása nélkül, kizárólag mechanikai úton a szennyeződéstől mentesíti.

2. § (1) Az a fogyasztó, akinek összes olajfelhasználása negyedévenként a két tonnát eléri, vagy meghaladja, a fáradtolajat az 1. számú mellékletben az olajtermékek egyes fajtáira meghatározott százaléknak megfelelő mennyiségben együtt gyűjtve köteles beadni.

(2) Az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt vezetője népgazdasági érdekből módosíthatja az (1) bekezdésben az olajfelhasználásra megjelölt mennyiségi határt, jogosult továbbá megváltoztatni az 1. sz. mellékletben az olajtermék választékok körét és az egyes választékokra százalékban megállapított beadási kötelezettség alá eső mennyiséget.

(3) A (2) bekezdés alapján tett intézkedést a Tervgazdasági Értesítőben közlemény formájában közzé kell tenni. Ha az intézkedés magánszemélyeket is érint, azt rendeleti úton kell kiadni.

(4) Növényi, vagy állati olajjal zsírozott olaj fáradtolaját nem szabad, az izzófejes motorok T-2 traktorolaját nem kell beadni.

(5) Ha a beadásra kötelezett fogyasztó a friss olaj egy részét ipari célra bedolgozza, vagy olyan gépet, illetőleg berendezést gyárt, amely olajtöltéssel kerül bel- vagy külföldön forgalomba, vagy olyan kenési helyen használja fel az olajat, ahonnan fáradtolaj vissza nem nyerhető (keverékkenés stb.), ezt a körülményt a 2. számú melléklet szerinti nyilatkozatban köteles a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig az ÁFOR Ásványolaj forgalmi Vállalathoz (a továbbiakban: ÁFOR) bejelenteni. Ha a bejelentésben megjelölt fáradtolaj mennyisége kevesebb, mint a fogyasztó részére előírt beadási kötelezettség, a különbözetet be kell adnia.

3. § (1) Fáradtolajat felújítani (regenerálni), vagy szűrni csak az ÁFOR Ásványolajforgalmi Vállalat Kenéstechnikai Osztálya (a továbbiakban: AKÓ) (Budapest, IX., Közraktár-u. 30.) által a rendelet hatálybalépése után kiadott engedély alapján szabad. Az engedély iránti kérelemben leírást kell adni a felújító- vagy szűrőberendezésről, az eljárás technológiájáról, valamint közölni kell a felújítani vagy megszűrni kívánt fáradtolaj és a felújított (megszűrt) olaj elemzési adatait. Az ÁKÓ köteles a kiadott engedély egy példányát a fogyasztónak, és - ha gazdálkodás alá tartózó termékről van szó - egy további példányát a felügyeletet gyakorló minisztérium (országos hatáskörű szerv) illetékes anyagellátási (ipargazdasági) szervének (osztályának) megküldeni.

(2) Új felújító (regeneráló) berendezés létesítéséhez az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt (Budapest, V., Szt. István körút 11.) engedélyét ki kell kérni.

(3) Az ÁKÓ köteles negyedévenként a felújító (regeneráló) berendezést ellenőrizni. Ennek keretében az ÁKÓ a regenerált olajból jogosult mintát venni és kötelezheti a fogyasztót, hogy a mintát az általa kijelölt laboratóriumban vizsgáltassa meg és a vizsgálat eredményéről hiteles bizonylatot mutasson be. Ha az ÁKÓ megállapítja, hogy a felújító berendezés nem megfelelően működik, a kiadott engedélyt visszavonhatja.

(4) Az a fogyasztó, aki az (1) bekezdés szerinti engedélyt megkapta, a fáradtolajról az ÁFOR-ral a 3. számú melléklet szerint köteles elszámolni. Ugyanezen melléklet szerint köteles elszámolni a fáradtolajat az a fogyasztó is, aki részére más szerv végez felújítást (regenerálást). Az elszámolásokat a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig kell elvégezni.

(5) Ha a felújító- vagy szűrőberendezés nem működik, vagy a fogyasztó az (1) bekezdés szerint engedélyezett tevékenységet nem folytatja, köteles ezt a körülményt az ÁFOR-nak haladéktalanul bejelenteni és fáradtolaj beadási kötelezettségének eleget tenni.

4. § (1) Az a fogyasztó, aki a fáradtolajat - a 2. § (5), vagy a 3. § (1) bekezdéseiben megjelölt eseteken kívül - bármely oknál fogva összegyűjteni nem tudja, a kötelezettség módosítását kélheti. A kérelmet egy példányban az ÁKÓ-hoz kell benyújtani. Az ÁKÓ a kérelemben foglaltakat 45 napon belül megvizsgálja és az adottságok figyelembevételével hozott döntéséről a fogyasztót értesíti.

(2) Ha a kérelem eredményre vezet, a beadás mértékére nézve a kérelem benyújtásának időpontjától kezdődően az ÁKÓ által meghatározott százalék az irányadó.

(3) Az ÁKÓ a fogyasztónál bármikor tarthat felülvizsgálatot, amelynek során a fáradtolajjal való gazdálkodást és a fogyasztóra megállapított beadási százalék mértékének a helyességét ellenőrzi,

(4) Az ÁKÓ-nak a beadási kötelezettség és annak mértékére vonatkozó határozata ellen a fogyasztó fellebbezéssel élhet az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszthöz. A határozatra és a fellebbezésre az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit megfelelően kell alkalmazni.

(5) A 2. és 3. számú melléklet szerinti bejelentés, illetőleg elszámolás egy-egy példányát az ÁKÓ-nak is meg kell küldeni.

5. § (1) Az ÁFOR a kőolajipari termékekre vonatkozó szállítási szerződést a fogyasztóval úgy köti meg, hogy a szerződésben feltünteti a fogyasztó fáradtolaj beadási kötelezettségét. Ha valamely oknál fogva a közlésre nincs mód, a fogyasztó a 2. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően köteles beadási kötelezettségének eleget tenni.

(2) A fáradtolaj beadási kötelezettség az ÁFOR-ral a friss olajra vonatkozó szállítási szerződést megkötő fogyasztót terheli, függetlenül attól, hogy az olajat nem ő, hanem rendelkezése alapján más szerv (telep) használja fel; a fáradtolaj mennyiségét és ellenértékét azzal az ÁFOR teleppel kell elszámolni, amely a szerződést kötötte.

6. § (1) A fogyasztó negyedévenként folyamatosan, de legkésőbb a tárgynegyedévet követő 45 napon belül saját edényzetében, vagy tartánykocsiban köteles az 5. § (1) bekezdés szerint lekötött friss olaj után az összegyűjtött fáradtolajat beadni. A fáradtolaj átvételének a helyét a népgazdasági érdekek szemelőtt tartásával az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt jogosult kijelölni. Az ÁFOR az 5. § (1) bekezdése szerinti szállítási szerződésben az átvétel helyét és az átvevő vállalat nevét (ÁFOR, kőolajipari vállalat) a kijelölésnek megfelelően köteles feltüntetni.

(2) A fogyasztó az ÁFOR-ral a beadás technikai módozataira nézve külön megállapodást is létesíthet.

(3) A fáradtolaj szállítási és esetleges egyéb költségei a feladó vasútállomásig a fogyasztót terhelik; a vasúti fuvarlevélen költségviselőként az ÁFOR-t kell feltüntetni. Nem vasúti szállítás esetén valamennyi szállítási költség a fogyasztót terheli.

(4) Ha a fogyasztó az általa összegyűjtött fáradtolajat vasúton küldi be, a fuvarlevélen köteles megfelelően feltüntetni, hogy a feladott termék "fáradtolaj", megjelölendő továbbá a göngyölegfajta (vashordó, vasdob) is. A göngyölegen meg kell jelölni a fogyasztó nevét és pontos címét. A göngyölegen ezeket az adatokat úgy kell feltüntetni, hogy a szállítmány az átvételkor azonosítható legyen.

(5) Az (1) bekezdésben megszabott határidő nem vonatkozik azokra a fáradtolajokra, amelyeket csak töltéscsere útján lehet visszanyerni, amennyiben a töltéscserét negyedévnél nagyobb időközönként kell elvégezni. Ezekben az esetekben a be-szolgáltatási kötelezettség a fogyasztót a töltéscserét követő 30 napon belül terheli.

7. § (1) Az ÁFOR telepére, vagy a kijelölt kőolajipari vállalathoz beküldött töltő- és szállítóképes fáradtolaj göngyöleget a fogyasztó részére vissza kell küldeni, illetve vissza kell adni.

(2) A fáradtolaj göngyölegét az átvevő a beérkezéstől számított tizenöt napon belül az ÁFOR költségén köteles feladni a fogyasztó címére, jogosult azonban az eredeti göngyöleg helyett töltő-és szállítóképes cseregöngyöleget küldeni.

(3) Ha az átvevő vállalat a (2) bekezdésben foglalt kötelezettségének az előírt időn belül nem tesz eleget, a késedelem első tíz napjára naponként öt forint, a további időtartamra naponként tíz forint, legfeljebb azonban kétszáz forint használati díjat köteles fizetni.

8. § (1) Fáradtolajat csak olyan hordóban szabad szállítani, amelynek mindkét fedéllapját maradandóan zöldre festették.

(2) Ha a fogyasztó a fáradtolajat nem az előírt festéssel ellátott hordóban adja át, az átvevő jogosult a festést elvégeztetni és a fogyasztónak járó összegből ezen a címen hordónként tíz forintot levonni.

9. § (1) A beadandó fáradtolajat víztől és mechanikai szennyeződéstől megtisztítva (kiülepítve) kell összegyűjteni. Amennyiben a víz, vagy a szennyeződés a (2) bekezdésben meghatározott százalék kétszeresét meghaladja, az átvevőnek jogában áll a fáradtolajat átvenni, de ebben az esetben a fogyasztó csak az ár húsz százalékára tarthat igényt,

(2) A fáradtolaj ellenértékét az átvevő értesítése alapján az ÁFOR írja jóvá, illetve utalja át, Az átvételi ár 5 százalékot meg nem haladó víz és mechanikai szennyeződés esetén kilogrammonként 1,40 forint. Az öt százalék feletti víztartalom és mechanikai szennyeződés mennyiségével a fáradtolaj beadást teljesítő fogyasztó kötelezettségének a mennyiségét növelni kell.

(3) A beadott, illetőleg a beadásra felkínált fáradtolaj minősége tekintetében - az ellenkező bizonyításáig - az átvevő megállapítása az irányadó. Az átvevő a minőségi átvételt olyan időben köteles elvégezni, hogy a szállítmány beérkezésétől számított tíz napon belül a minőség megállapítását is tartalmazó értesítés [9. § (2) bekezdés] az ÁFOR illetékes tájegységi telepéhez megérkezzék.

10. § Az átadott, illetve átvett fáradtolaj mennyiségről külön számlát kiállítani nem kell. Az ÁFOR a fáradtolaj ellenértékét az átvételi értesítéstől számított húsz napon belül köteles átutalni.

11. § (1) Ha a fogyasztó a tárgynegyedévet követő negyvenöt napon belül fáradtolaj beadására vonatkozó kötelezettségének nem tett eleget, az ÁFOR-nak meghiúsulási kötbérre nyílik meg igénye. A kötbér mértéke a be nem adott fáradtolaj átvételi árának 80 százaléka.

(2) Ha a fogyasztó a negyvenötödik nap után - bár késedelmesen - legkésőbb a meghiúsulási kötbérigényt érvényesítő keresetlevél részére történt kézbesítésétől számított nyolc napon belül beadási kötelezettségének eleget tesz, az (1) bekezdésben meghatározott kötbér felét köteles késedelmi kötbér címén megfizetni.

(3) A kifizetett meghiúsulási kötbér visszakövetelésének késedelmes teljesítés esetén nincs helye.

12. § (1) Az ÁFOR köteles a fáradtolajat attól a fogyasztótól is átvenni, akit a rendelet beadásra nem kötelez, vagy aki kötelezettségén felül kíván fáradtolajat beadni.

(2) A fáradtolaj gyűjtése, beadása és felhasználása kérdésében az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt a Belügyminisztériummal külön megállapodást létesíthet. A rendelet hatálya a Honvédelmi Minisztériumra és a felügyelete alá tartozó szervekre nem terjed ki.

13. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit először az 1961. második évnegyedre teljesítendő fáradtolaj beadási kötelezettség eseteire kell alkalmazni.

(2) A 3/1958. (XII. 14.) NIM számú rendelet hatályát veszti.

Czottner Sándor s. k.,

nehézipari miniszter

1. számú melléklet a 3 1961. (IV. 8.) NIM számú rendelethez

2. számú melléklet a 3/1961. (IV. 8.) NIM számú rendelethez

3. számú melléklet a 3/1961. (IV. 8.) NIM számú rendelethez

Tartalomjegyzék