3/1958. (XII. 14.) NIM rendelet

a fáradtolaj gyűjtéséről

A fáradtolaj gyűjtésének, forgalmának és felhasználásának rendjét - az Országos Tervhivatal és a Központi Döntőbizottság elnökeivel egyetértésben - az alábbiakban szabályozom.

1. § A rendelet alkalmazása szempontjából fáradtolajnak kell tekinteni azt a használt kenőolajat, amelynek eredeti jellemzői mechanikai szennyeződés (víz, piszok, hajtóanyag stb.) következtében olyan mértékben változtak meg, hogy az olaj eredeti rendeltetésének megfelelően - a gépek üzembiztonságának és élettartamának veszélyeztetése nélkül - gazdaságosan nem használható,

2. § A fáradtolajat a következő két elkülönített csoportban kell gyűjteni és beszolgáltatni:

a) minőségi motorolajok és minőségi dieselmotorolajok (MDX 40, MDX 60, MDX 90, MM 40, MM 60, MM 90, MSZ 20, MSZ 24, M 165, MK 22, vagy az ezek helyett forgalomba kerülő motorolajok); a felsorolt olaj választékokból az a fogyasztó köteles az összegyűjtött fáradtolajat beszolgáltatni, akinek a negyedévi összes felhasználása a 3 tonnát eléri vagy azt meghaladja. [A beszolgáltatandó fáradtolajmennyiség alsó határa tehát negyedévenként 900 kg, ami negyedévi 3 tonna friss olajnak felel meg (30%)];

b) a 3. §-ban felsorolt kenőolajok. Ezekből az a fogyasztó köteles az összegyűjtött fáradtolajat beszolgáltatni, akinél a fáradtolaj mennyisége negyedévenként a 2 tonnát eléri vagy meghaladja. Az ennek megfelelő friss olajmennyiséget a 3. §-ban közölt táblázat alapján kell kiszámítani.

3. § A 2. § b) pontja alá eső olajválasztékok körét és a beszolgáltatandó fáradtolaj mennyiségét százalék szerint az alábbi táblázat tartalmazza:

4. § (1) Nem esnek beszolgáltatás alá a zsírozott, valamint a növényolajjal kevert fáradtolajok, továbbá az izzófejes motorok T-2 traktorolaja. Az egyéb kétütemű motorok üzemanyagába kevert olajmennyiség után a fogyasztó ugyancsak mentesül a beszolgáltatás alól, ha a motorok számát és az előreláthatóan felhasználásra kerülő olajmennyiséget az Ásványolaj forgalmi Vállalathoz (a továbbiakban: ÁFOR) küldött kőolajtermékre vonatkozó megrendelésében bejelentette.

(2) Amennyiben az (1) bekezdés szerint a kétütemű motorokhoz szerződésileg lekötött motorolajat a fogyasztó nem ilyen célra használja fel, a rendes szabályok szerinti beszolgáltatási kötelezettség terheli.

(3) Az a fogyasztó, aki további feldolgozásra vásárol olajat, mentesül a vásárolt olajmennyiség után a fáradtolaj beszolgáltatási kötelezettség alól. A felhasználási célt azonban az ÁFOR-ral kötött szerződésében fel kell tüntetnie.

(4) Az a fogyasztó, aki az általa gyártott gépek és berendezések olajtöltése céljából vásárol olajat és azt a gyártmányában megrendelőinek továbbadja, mentesül a beszolgáltatás alól. Az így továbbadott olajmennyiség után a fáradtolajat az köteles beszolgáltatni a rendelet általános szabályai szerint, aki a gépet (berendezést) átvette és üzemelteti.

5. § (1) Az a fogyasztó, aki a fáradtolajat bármely oknál fogva az előírt mennyiségben összegyűjteni nem tudja, felszólamlással élhet az ÁFOR Kenéstechnikai Osztályánál (Budapest, IX., Közraktár u. 30., a továbbiakban: ÁKO). A felszólamlást egy példányban kell benyújtani. Az ÁKO a felszólamlásban foglaltakat 30 napon belül a helyszínen megvizsgálja és döntéséről a fogyasztót értesíti.

(2) A felszólamlás benyújtásának időpontjától kezdődően a beszolgáltatás mértéke tekintetében az ÁKO által meghatározott százalék az irányadó.

(3) Az a fogyasztó, akivel szemben a volt Kenőolaj Ellenőrző Intézet, vagy az ÁKO a jelen rendelet hatályba lépése előtt a 2. § a) pontjában, vagy a 3. §-ban megjelölt százalékoktól eltérő kulcsokat állapított meg, ezt a körülményt a be-szolgáltatási előírás hiteles másolatának becsatolásával jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül az ÁKO-nak tartozik bejelenteni. A bejelentés elmulasztása esetén a fogyasztót a jelen rendeletben előírt beszolgáltatási kötelezettség terheli.

(4) Az ÁKO a fogyasztónál bármikor tarthat felülvizsgálatot a fáradtolaj beszolgáltatási százalék ellenőrzése céljából. A felülvizsgálat során az ÁKO a fogyasztót - indokolt esetben - a 2. és 3. §-okban foglaltaknál magasabb százalékban is kötelezheti fáradtolaj beszolgáltatására.

6. § Az ÁKO-nak a beszolgáltatási kötelezettség és annak mértéke felől hozott határozata ellen a fogyasztó fellebbezéssel élhet a Kőolajipari Tröszthöz (Budapest, V., Szent István krt. 11.). A határozatra és a fellebbezésre az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései megfelelően alkalmazandók.

7. § (1) A beszolgáltatás alá eső fáradtolajat az eredeti rendeltetésre mechanikailag tisztított (szűrt, ülepített) állapotban vagy kisebb értékű kenési és egyéb célra csak az ÁKO előzetesen kiadott engedélye alapján szabad felhasználni; az ekként felhasznált fáradtolaj mennyiséget azonban - ha ezt a fogyasztó az eredeti megrendelésnél még nem vette figyelembe - a részére kiutalt negyedéves olajmennyiségből le kell vonni.

(2) Az ÁKO köteles az előző bekezdésben foglalt engedély egy példányát a fogyasztónak és - ha gazdálkodás alá vont termékről van szó -egy további példányát a felügyeletet gyakorló minisztérium (országos hatáskörű szerv) illetékes anyagellátási (iparági) szervének (osztályának) megküldeni.

8. § (1) Az ÁFOR az érdekelt fogyasztóval a kőolajipari termékekre kötött negyedéves szállítási szerződésben köteles közölni fajták szerint a beszolgáltatandó fáradtolaj mennyiségét. A közlés elmaradása a beszolgáltatási kötelezettséget nem érinti.

(2) A fogyasztó negyedévenként folyamatosan, de legkésőbb a tárgynegyedévet követő 30 napon belül saját edényzetében vagy tartánykocsiban köteles

a) a minőségi motorolajokból és a minőségi diesel-motor olajokból eredő fáradtolajat (2. § a) pont) közvetlenül a Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalathoz (Nyírbogdány),

b) az egyéb fáradtolajokat (3. §) pedig az ÁFOR által kijelölt, ennek hiányában az ÁFOR legközelebbi kirendeltségéhez beszolgáltatni (ab ÁFOR-telep). Az ÁFOR a budapesti fogyasztóival a beszállítás módozataira és költségére vonatkozóan külön megállapodást is köthet.

(3) A Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalathoz beküldendő fáradtolaj szállítási és esetleges egyéb költségei a feladó vasútállomásig a fogyasztót terhelik: a fuvarlevélen költségviselőként az ÁFOR-t kell feltüntetni. A szállítmány mennyiségi és minőségi átvételét a Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalat végzi.

(4) Amennyiben a fogyasztó az általa összegyűjtött fáradtolajat vasúton küldi be, a fuvarlevélen tartozik megfelelően feltüntetni, hogy a feladott termék "fáradt motorolaj", vagy "egyéb fáradtolaj", megjelölendő továbbá a göngyöleg fajtája is (vashordó, vasdob). A göngyölegen félreérthetetlenül meg kell jelölni a fogyasztó nevét és pontos címét is.

(5) Ha a fogyasztó a (4) bekezdésben foglalt kötelezettségének nem tesz eleget és ennek következtében a szállítmány nem azonosítható, az átvevő jogosult a teljes szállítmányt 0.60 Ft-os kilogrammonkénti áron elszámolni.

(6) A (2) bekezdésben megszabott határidő nem vonatkozik azokra a fáradtolajokra, amelyeket csak töltéscsere útján lehet visszanyerni, amennyiben a töltéscserét negyedévnél nagyobb időközönként kell elvégezni. Ezekben az esetekben a beszolgáltatási kötelezettség a fogyasztót a töltéscserét követő 30 napon belül terheli.

9. § A fáradtolaj beszolgáltatási kötelezettség azt a szervet terheli, amely a friss olajra vonatkozó szállítási szerződést az ÁFOR-ral megkötötte még akkor is, ha a fáradtolajat annak szervei vagy telepei használják fel.

10. § (1) Az ÁFOR a telepére beküldött töltő- és szállítóképes fáradtolaj göngyölegért a fogyasztónak cseregöngyöleget tartozik kiszolgáltatni.

(2) A Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalathoz küldendő fáradtolaj göngyölegeit az átvevő vállalat a beérkezéstől számított 15 napon belül az ÁFOR költségén köteles feladni a fogyasztó címére, jogosult azonban az eredeti göngyölegek helyett cseregöngyöleget küldeni.

(3) Ha a Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalat a (2) bekezdésben foglalt kötelezettségének 15 napon belül eleget nem tesz, a késedelem első 10 napjára naponként 5.- forint, a további időtartamra naponként 10.- forint, azonban legfeljebb 200 forint használati díjat köteles megfizetni.

11. § (1) Fáradtolajat csak olyan hordóban szabad szállítani, amelynek mind a két oldallapját maradandóan zöldre festették.

(2) A minőségi motorolajokból vagy minőségi diesel olajokból származó, fáradtolajat tartalmazó hordó zöld oldallapjára fehér színnel "M" betűt kell festeni. Az átvevő cseregöngyölegként ugyancsak ilymódon megjelölt hordót köteles visszaküldeni.

(3) Ha a fogyasztó a fáradtolajat nem az előírt festéssel, illetve jelzéssel ellátott hordóban adja át, az átvevő jogosult a festést és jelzést elvégeztetni és a fogyasztónak járó összegből ezen a címen hordónként 10.- forintot levonni.

(4) A beszolgáltatandó fáradtolajat víztől és szennytől kiülepítve kell összegyűjteni. Amennyiben a víz, szennyeződés és felhígulás az (5) bekezdésben előírt százalékok kétszeresét meghaladja, az átvevőnek jogában áll az átvételt megtagadni. Az így felmerült költségek a fogyasztót terhelik. A beszolgáltatási kötelezettség teljesítése tekintetében csak a következő bekezdésekben előírt százalékokat lehet figyelembe venni.

(5) A Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalat által átvett fáradtolaj ellenértékét az ÁFOR az átvevő értesítése alapján írja jóvá, illetve fizeti ki, 5%-ot meg nem haladó víz és mechanikai szennyeződés esetén, továbbá 12%-ot meg nem haladó hígulásnál kg-ként 2.- forint egységáron. Az 5% feletti víz- és mechanikai szennyeződést az átvevő a teljes mennyiségből levonhatja. 12% feletti hígulásnál az átvevő, illetve ennek értesítése alapján az ÁFOR jogosult a 12%-ot meghaladó megfelelő mennyiséget 0.60 forintos kg-kénti áron átvenni.

(6) Az egyéb fáradtolajokat (3. §) az ÁFOR 10%-ot meg nem haladó víz- és mechanikai szennyeződés esetén 0.60 forintos kg-kénti áron veszi át.

(7) A beszolgáltatott fáradtolajok minősége tekintetében - az ellenkező bizonyításáig - az átvevő vállalat megállapítása az irányadó. A Nyírbogdányi Kőolajipari Vállalat a minőségi átvételt oly időben köteles elvégezni, hogy a szállítmány beérkezésétől számított 30 napon belül a minőség megállapítását tartalmazó bizonylat az ÁFOR-hoz megérkezzék.

12. § Az átadott, illetve átvett fáradtolaj mennyiségről külön számlát kiállítani nem kell. Az ellenértéket az ÁFOR utalja át; az ÁFOR nem esik átutalási késedelembe, ha az átutalás a 2. § a) pontjához tartozó fáradtolaj esetén a minőségi vizsgálatra megállapított időt [11. § (7) bekezdés] követő 4 napon belül, a 2. § b) pontja esetében pedig az átvételtől számított 15 napon belül történik.

13. § A fáradtolajat felújítani (regenerálni) csak az ÁKO által e célra kiadott engedély alapján szabad. A saját teljes, illetve részleges felújító (regeneráló) berendezéssel rendelkező fogyasztó köteles az ÁKO-val negyedévenként - a tárgynegyedévet követő hó végéig - elszámolni a tárgyidőszak alatt felújításra átvett fáradtolaj és a belőle nyert friss olaj mennyiségét.

14. § (1) Beszolgáltatási késedelem esetén a fogyasztót a késedelmesen átadott fáradtolaj értéke után napi fél ezrelék, összesen legfeljebb 10% késedelmi kötbér terheli.

(2) A be nem szolgáltatott fáradtolajok tekintetében a meghiúsulás a szállítási szerződés első félévi mennyiségére vonatkozólag a második félév végével, a második félévi mennyiség tekintetében pedig a következő év első félévének végén következik be. Meghiúsulás esetén a fogyasztót 15%-os meghiúsulási kötbér terheli.

15. § A fáradtolaj gyűjtése, beszolgáltatása és felhasználása tekintetében a Kőolajipari Tröszt a Belügyminisztériummal külön megállapodást létesíthet. A rendelet hatálya a Honvédelmi Minisztériumra és a felügyelete alá tartozó szervekre nem terjed ki.

16. § Az ÁFOR köteles a fáradtolajat - a 8., valamint a 10-12. §-ban szabályozott feltételek mellett - attól a fogyasztótól is átvenni, akit a rendelet beszolgáltatásra nem kötelez.

17. § (1) A jelen rendelet 1959. évi január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 107.100/1951. (Tg. É. VI. 21.) OT számú rendelet, a 201/1954. (Tg. É. VII. 14.) OT számú utasítás 8. § (4)-(6) bekezdései, a 37/1957. (NIM É. 21. szám) NIM számú függelék hatályukat vesztik.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése előtti időre szóló kőolajtermékekre kötött szállítási szerződések alapján még nem teljesített fáradtolaj beszolgáltatási kötelezettséget továbbra is az eddig érvényes rendelkezések szerint kell teljesíteni, de a 8., és a 10-12. §-ban foglalt szabályok megfelelő alkalmazásával. Meghiúsul a beszolgáltatási kötelezettség, ha a fogyasztó azt 1959. január 31. napjáig nem teljesíti. A meghiúsulásra egyébként az 50/1955. (VIII. 19.) MT számú rendelet és a 155/1955. (VIII. 19.) KDB. számú utasítás rendelkezései az irányadók.

(3) A fogyasztó az 1959. I. negyedévre kőolajtermékre kötendő szállítási szerződés tekintetében 1958. évi december hó 22-ig teheti meg a jelen rendelet 4. § (1) bekezdésének megfelelő bejelentést.

Czottner Sándor s. k.,

nehézipari miniszter