49/1961. (XII. 30.) Korm. rendelet
a kisiparosok betegség esetére szóló önkéntes biztosításáról
A2 1961. évi 20. számú törvényerejű rendelet bevezette a kisiparosok kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosítását és az ezzel kapcsolatos feladatokat a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központra bízta. Ez szükségessé teszi a kisiparosok jelenleg is érvényben levő önkéntes betegségi biztosításának új szabályozását is. Erre tekintettel a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a következőket rendeli:
1. § (1) A kisiparosok a kölcsönösség elve alapján betegség, szülés és elhalálozás esetére önkéntesen biztosíthatók.
(2) Önkéntesen biztosíthatók továbbá a kisiparosok kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosítása alapján nyugellátásban részesülő személyek is.
2. § (1) Az e rendeletben szabályozott betegségi önkéntes biztosítást a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ (a továbbiakban: SZTK) látja el,
(2) A kisiparosok és háziiparosok önkéntes biztosításáról szóló 33/1954. (VI. 2.) MT számú rendeleten alapuló és a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet által ellátott betegségi önkéntes biztosítást az SZTK az 1962. évi január hó 1. napjától kezdődően átveszi. A folyamatban levő biztosítási szolgáltatásokat az említett naptól kezdődően az SZTK terhére kell tovább teljesíteni.
(3) A Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézetnek a (2) bekezdésben meghatározott betegségi önkéntes biztosításból származó vagyona (összes joga és kötelezettsége), az 1962. évi január hó 1. napjától kezdődően az SZTK-ra száll át.
3. § (1) A betegség esetére önkéntesen biztosított kisiparosok, valamint a kisiparosok kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosítása alapján nyugellátásban részesülő és betegség esetére önkéntesen biztosított személyek (a továbbiakban: önkéntesen biztosítottak), úgyszintén mindezek családtagjai betegség, szülés és elhalálozás esetében - táppénz, valamint terhességi-gyermekágyi segély kivételével - ugyanazokra a szolgáltatásokra jogosultak, mint a kötelező betegségi biztosítás hatálya alá tartozó dolgozók, illetőleg nyugellátásban részesülő személyek és azok igényjogosult családtagjai.
(2) A kötelező betegségi biztosításban, valamint az önkéntes betegségi biztosításban - ideértve a 83/1954. (VI. 2.) MT számú rendeleten alapuló önkéntes betegségi biztosítást is - szerzett biztosítási időket kölcsönösen egybe kell számítani és a szolgáltatásokra jogosultság szempontjából jogszerző időnek kell tekinteni.
4. § (1) Az önkéntes betegségi biztosítással járó kiadások fedezetére az önkéntesen biztosítottak járulékot kötelesek fizetni.
(2) A járulék összegét - a Kisiparosok Országos Szervezetének meghallgatásával - a Szakszervezetek Országos Tanácsa a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg úgy, hogy a bevételek a kiadásokat fedezzék. A járulék összegét átalányban is meg lehet határozni.
5. § (1) Az önkéntes betegségi biztosítással járó kiadásokat és bevételeket az SZTK-nak alapszerűen külön kell kezelnie.
(2) Az önkéntesen biztosítottak és családtagjaik részére az állami egészségügyi szolgálat útján nyújtott szolgáltatásokért az SZTK az Egészségügyi Minisztérium részére térítést fizet. A térítés összegét a pénzügyminiszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben állapítja meg.
6. § E rendeleten alapuló betegségi önkéntes biztosításra vonatkozó részletes szabályokat a Szakszervezetek Országos Tanácsa az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a könnyűipari miniszterrel, valamint a Kisiparosok Országos Szervezetével egyetértésben szabályzatban állapítja meg.
7. § A Szakszervezetek Országos Tanácsa felhatalmazást kap arra, hogy a betegségi önkéntes biztosítást - e rendelet elveinek alapulvételével - az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint az érdekelt miniszterekkel egyetértésben kiterjeszthesse más személyek csoportjaira is.
8. § Ez a rendelet az 1962. évi január hó 1. napján lép hatályba. A kisiparosok és háziiparosok önkéntes biztosításáról szóló 33/1954. (VI. 2.) MT számú rendelet egyidejűleg hatályát veszti.
Kádár János s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke