1/1962. (VII. 7.) MM rendelet
a tolmácsigazolványról, a tolmácsvizsgáról és a tolmácsok nyilvántartásáról
A tolmácsi feladatok ellátásáról szóló 8/1962. (III. 22.) Korm. rendelet 2-3. §-ában foglaltak alapján a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem.
1. § (1) A tolmácsigazolvány kiállítása kérelem alapján történik. A kérelemhez
a) hatósági erkölcsi bizonyítványt és
b) e rendelet 1. számú melléklete szerinti - kitöltött - kérdőívet* kell csatolni.
(2) A hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló 5/1957. (XII. 28.) BM rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében előírt igazolást a Művelődésügyi Minisztérium állítja ki.
2. § Az 1. §-ban foglaltaknak megfelelően előterjesztett kérelem alapján a Művelődésügyi Minisztérium a kérelmezőt tolmácsvizsgára bocsátja és erről őt a vizsga időpontjának és helyének közlésével értesíti.
3. § (1) A tolmácsvizsgát háromtagú bizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét és tagjait a művelődésügyi miniszter bízza meg.
(2) A vizsga eredményéről a vizsgabizottság szótöbbséggel határoz.
(3) A vizsgabizottság elnökét és tagjait működésükért díjazás illeti meg. A díjazás mértékét a művelődésügyi miniszter - a pénzügyminiszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben -külön utasításban szabályozza.
4. § (1) A tolmácsvizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli rész időtartama legfeljebb 5 óra, a szóbeli rész időtartama legfeljebb 1 óra. Az Írásbeli feladat megoldásánál szótár használható.
(2) A vizsga írásbeli részén a jelölt feladata az általános nyelvismeret megállapítására alkalmas
a) magyar nyelvű szöveg fordítása idegen nyelvre (kb. 30 gépelt sornak megfelelő terjedelemben),
b) idegen nyelvű szöveg fordítása magyar nyelvre (kb. 30 gépelt sornak megfelelő terjedelemben).
(3) A vizsga szóbeli részének nyelvi tárgyai:
a) rendszeres leíró nyelvtan;
b) beszélgetés mindennapi tárgykörből;
c) tolmácsolás.
(4) A szóbeli vizsgán meg kell állapítani, hogy a jelölt kielégítő általános tájékozottsággal rendelkezik-e a Magyar Népköztársaság állami, társadalmi és gazdasági rendjéről, valamint kulturális életéről.
5. § (1) Aki a választott nyelvből felsőfokú nyelvtudást igazoló bizonyítvánnyal rendelkezik, továbbá, akinek olyan oklevele van, amely őt alsóvagy középfokú oktatási intézményben a választott nyelv tanítására képesíti, mentesül a vizsga írásbeli része alól és a szóbeli rész nyelvi tárgyai közül csak tolmácsolásból vizsgázik.
(2) Mentesül a vizsga írásbeli része alól az is, akinek - a választott nyelvből - középfokú nyelvtudást igazoló bizonyítványa van, vagy aki oklevelet (iskolai végzettséget tanusító bizonyítványt) szerzett olyan külföldi közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben, ahol az oktatás a választott nyelven folyik.
(3) A vizsga egyes részei alól mentesítő okiratot 30 nappal a vizsga megkezdése előtt a Művelődésügyi Minisztériumban be kell mutatni.
6. § (1) A vizsga sikere esetén a vizsgázó tolmácsigazolványt kap.
(2) A tolmácsigazolványt a rendelet 2. számú mellékletében közölt mintának megfelelően kell kiállítani.
(3) A vizsga - sikertelenség esetén - két alkalommal megismételhető. Újabb vizsgát azonban csak a sikertelen vizsgától számított 1 év eltelte után lehet tenni.
7. § A vizsga díja nyelvenként 100,- Ft, amelyet a vizsga megkezdése előtt kell a Művelődésügyi Minisztérium 161.712-70 MM számú letéti számlájára befizetni. A befizetési lapon a következő megjelölést kell feltüntetni: "Tolmácsvizsga díja".
A befizetés megtörténtét a vizsga megkezdése előtt igazolni kell.
8. § A tolmácsigazolvány illetéke 50,- Ft. Az illetéket a tolmácsigazolványon illetékbélyeggel kell leróni.
9. § (1) A Művelődésügyi Minisztérium az igazolvánnyal ellátott tolmácsokról központi nyilvántartást vezet. A nyilvántartási adatokat, valamint az azokban bekövetkezett változásokat a tolmács lakóhelye szerint illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács vb. művelődésügyi osztályával, Budapesten a Fővárosi Tanács V. B. Népművelési Osztályával közli.
(2) A művelődésügyi (népművelési) osztály a működési területén lakó tolmácsokról a Művelődésügyi Minisztérium által közölt adatokat nyilvántartja és azokról közületi szerv megkeresésére tájékoztatást ad,
10. § Az igazolvánnyal ellátott tolmácsok lakcímük megváltozását kötelesek a változást követő 8 nap alatt a Művelődésügyi Minisztériumnak bejelenteni.
11. § Azoktól, akiket a bíróság bűntett miatt jogerősen elítélt, továbbá akik a tolmácsi feladatok ellátására alkalmatlanná váltak, a művelődésügyi miniszter a tolmácsigazolványt visszavonhatja. A visszavonás határozattal történik, amely ellen az 1957. évi IV. törvény 47. §-ának b) pontjában foglalt rendelkezés folytán fellebbezésnek nincs helye. Az igazolványt a kiállító hatósághoz a visszavonó határozat kézbesítésétől számított 15 nap alatt be kell szolgáltatni.
12. § Közületi szervnél munkaviszonyban álló, tolmácsigazolvánnyal nem rendelkező személy másik közületi szervnél tolmácsként csak annak vezetője által adott megbízás alapján foglalkoztatható.
13. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Ilku Pál s. k.,
művelődésügyi miniszter
* Jegyzet: A kérdőív a Művelődésügyi Minisztériumtól (Bpest, V., Szalay u. 10-14.) szerezhető be.