Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1962. (I. 27.) FM rendelet

a termelőszövetkezetek közötti termelési kapcsolatokról szóló 10/1961. (IV. 30.) FM rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról

A pénzügyminiszterrel és a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben a következőket rendelem.

1. § A 10/1961. (IV. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha az egyszerűbb gazdasági együttműködést a mezőgazdasági főüzemágakon belül valamely meghatározott termelési cél megvalósítására, vagy pedig a mezőgazdasági termeléshez szorosan kapcsolódó melléküzemági tevékenység folytatására kívánják létrehozni [1. § (2) bekezdésének a) és b) pontja], a résztvevő termelőszövetkezeteknek a termelés (együttműködés) megalapozásához és továbbfejlesztéséhez szükséges álló- és forgóeszközállomány legalább 10%-át saját erőből kell biztosítaniuk; ha pedig az együttműködés más, a mezőgazdasági termelést kiegészítő tevékenységre irányul [1. § (2) bekezdésének c)-i) pontja], legalább 50%-os mértékű saját erő hozzájárulás szükséges. Kivételesen indokolt esetben a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és pénzügyi osztályának (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági, illetőleg pénzügyi osztály) javaslatára a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: megyei tanács végrehajtó bizottsága) mezőgazdasági ügyekkel foglalkozó elnökhelyettese az álló- és forgóeszközállománynak saját erőből történő biztosítását 50%-nál kisebb - de legalább 10%-os - mértékben is engedélyezheti. Az egyszerűbb gazdasági együttműködést létrehozó termelőszövetkezetek a saját erő kiegészítésére - a termelőszövetkezetek hitelellátásának általános szabályai szerint - hitelt igényelhetnek."

2. § A R. 8. §-ának (2) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:

"E személyek készítik el a beruházási programot is, ha a vállalkozás olyan beruházással létesül, amelyre a vonatkozó jogszabály beruházási program készítését írja elő."

3. § A R. 9. §-ának (2) bekezdése a következőképpen módosul:

"(2) A vállalkozás a megyei tanács végrehajtó bizottsága által jóváhagyott működési szabályzat alapján folytatja tevékenységét. A működési szabályzat mintáját a 2. számú melléklet tartalmazza."

4. § A R. 10. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) Ha a vállalkozást a mezőgazdasági főüzemágakon belül valamely meghatározott termelési cél megvalósítására, vagy pedig a mezőgazdasági termeléshez szorosan kapcsolódó melléküzemági tevékenység folytatására kívánják létrehozni [1. § (2) bekezdésének a) és b) pontja], a résztvevő termelőszövetkezeteknek a termelés (vállalkozás) megalapozásához szükséges álló- és forgóeszközállomány legalább 10%-át saját erőből kell biztosítaniuk; ha pedig a vállalkozás más, a mezőgazdasági termelést kiegészítő tevékenységre irányul [1. § (2) bekezdésének c)-i) pontja], legalább 50%-os mértékű saját erő hozzájárulás szükséges. Kivételesen indokolt esetben a megyei mezőgazdasági osztály és a megyei pénzügyi osztály javaslatára a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági ügyekkel foglalkozó elnökhelyettese az álló- és forgóeszközállománynak saját erőből történő biztosítását 50%-nál kisebb - de legalább 10%-os - mértékben is engedélyezheti. A vállalkozást létrehozó termelőszövetkezetek a saját erő kiegészítésére - a termelőszövetkezetek hitelellátásának általános szabályai szerint - hitelt vehetnek igénybe."

5. § A R. 10. § (1) bekezdése c) pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"c) Az üzemelés megindítása után felmerülő és a vállalkozás jövedelméből a 12. § (2), illetőleg (4) bekezdése szerint nem fedezett beruházási szükségletet a termelőszövetkezeteknek az a) pontban foglalt megkülönböztetés szerint legalább 10, illetőleg 50 százalékban saját erőből kell biztosítaniuk; kivételesen indokolt esetben ugyancsak az a) pontban foglaltaknak megfelelően engedélyezhető a felerésznél kisebb, de legalább 10 százalékos mértékű saját erő hozzájárulás. A vállalkozásban résztvevő termelőszövetkezetek a saját erő biztosításán felül fennmaradó szükségletet beruházási hitelből fedezhetik."

6. § A R. 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A vállalkozás önelszámoló egységként gazdálkodik, saját bevételeiből tartja fenn magát. Évente az állam iránti és egyéb esedékes kötelezettségek teljesítése, továbbá a termelési költségek levonása után fennmaradó jövedelméből a működési szabályzatban megállapított hányadot, de legalább 10%-ot a beruházási alaphoz csatol, további 10%-ot a vállalkozás fejlesztésére (karbantartás, felújítás, korszerűsítés, bővítés stb.) fordít, a jövedelem többi részét pedig a résztvevő termelőszövetkezeteknek - a vállalkozás terve alapján teljesített vagyoni hozzájárulásuknak a zárszámadásban megállapított tényleges mértéke arányában - nyereségrészesedésként átutalja."

7. § A 13. § (3) bekezdésének második mondata a következőképpen módosul:

"A résztvevő termelőszövetkezetek egyező közgyűlési határozatával előterjesztett kérelmére a megyei mezőgazdasági osztály engedélyt adhat arra, hogy a vállalkozás a nála dolgozó termelőszövetkezeti tagok részére a munkadíjat közvetlenül fizesse ki."

8. § A R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az önálló közös vállalkozás pénzforgalmának, hitelellátásának és beruházásainak (felújításainak) engedélyezésére, lebonyolítására és ellenőrzésére - amennyiben e rendelet eltérően nem rendelkezik - a termelőszövetkezetekre érvényes jogszabályok irányadók."

9. § (1) A R. 2. számú mellékleteként közölt "Működési szabályzat-minta a termelőszövetkezetek közötti önálló közös vállalkozások részére" elnevezésű szabályzat-minta (a továbbiakban: működési szabályzat-minta) II. fejezete 3. pontjának első mondata helyébe a következő szöveg lép:

(2) A működési szabályzat-minta VI. fejezetének 3. pontja helyébe a következő szöveg lép:

"3. Az önálló közös vállalkozás a bevételeiből az állam iránti és egyéb esedékes kötelezettségek teljesítése, továbbá a termelési költségek levonása után fennmaradó jövedelmét a következőképpen használja fel:

- az igazgatótanács által az év végi zárszámadásban megállapított mértékű hányadrészt - de legalább 10%-ot - a beruházási alaphoz csatolja,

- 10%-ot az önálló közös vállalkozás fejlesztésére (karbantartás, felújítás, korszerűsítés, bővítés stb.) fordít,

- a jövedelem többi részét pedig a résztvevő termelőszövetkezeteknek - a vállalkozás terve alapján teljesített vagyoni hozzájárulásuknak a zárszámadásban megállapított tényleges mértéke arányában - nyereségrészesedésként átutalja."

10. § (1) A R. 1. számú mellékleteként közölt "Szerződés a termelőszövetkezetek közötti egyszerűbb gazdasági együttműködésre" elnevezésű szerződésminta 3. számú lábjegyzete helyébe a következő szöveg lép:

"3 A saját erő mértékére vonatkozó szabályokat a 10/1961. (IV. 30.) FM rendeletnek a 3/1962. (I. 27.) FM rendelet 1. §-ával módosított 4. §-a (2) bekezdése tartalmazza,"

(2) A működési szabályzat-minta 4. számú lábjegyzete helyébe a következő szöveg lép:

"4 A saját erő mértékére vonatkozó szabályokat a 10/1961. (IV. 30.) FM rendeletnek a 3/1962. (I. 27.) FM rendelet 4. §-ával módosított 10. §-a (1) bekezdésének a) pontja tartalmazza."

(3) A működési szabályzat-minta II. fejezete 8. pontja a következő 4/a számú lábjegyzettel egészül ki:

"4/a. A saját erő mértékére vonatkozó szabályokat a 10/1961. (IV. 30.) FM rendeletnek a 3/1962. (I. 27.) FM rendelet 5. §-ával módosított 10. §-a (1) bekezdésének c) pontja tartalmazza."

11. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter