Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

43/1962. (XII. 8.) Korm. rendelet

a választók névjegyzékének összeállításától

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a tanácsok tagjainak választásáról szóló 1954. évi IX. törvény (a továbbiakban: Tv.) 59. §-a és a Népköztársaság Elnöki Tanácsának az országgyűlési választásokra vonatkozó hatályos törvényi rendelkezések hivatalos összeállításáról szóló 1958. évi 1-19. számú határozata 80. pontja alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A választójogosult állampolgárokról új névjegyzéket kell készíteni.

(2) A választók névjegyzékét a városi, városi (fővárosi) kerületi, községi tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: végrehajtó bizottság) állítja össze [Tv. 3. § (2) bek.].

(3) A választók névjegyzékébe fel kell venni minden magyar állampolgárt, aki nagykorú, valamint, aki a tizennyolcadik évét az 1963. február 24. napjáig betölti, ha a névjegyzék összeállításának idején állandó lakóhelye az illető tanács működési területén van.

(4) Nem lehet a választók névjegyzékébe felvenni azt, aki

a) közügyektől, illetőleg a választójog gyakorlásától eltiltó ítélet hatálya alatt áll;

b) szabadságvesztés-büntetését tölti, vagy előzetes letartóztatásban van;

c) rendőri felügyelet alatt van;

d) elmebeteg, tekintet nélkül arra, hogy gondnokság alatt áll vagy sem.

2. § (1) A választók névjegyzékének összeállítása összeírás útján, összeírólapok (1. számú melléklet) alapján történik.

(2) Az összeírást a végrehajtó bizottság által kijelölt összeíróbiztosok végzik.

(3) A fegyveres erők, valamint a fegyveres, illetőleg rendészeti testületek laktanyában elhelyezett választójogosult tagjait az illetékes parancsnokságok írják össze.

(4) Az érvényes útlevéllel külföldön tartózkodó magyar állampolgárok összeírásáról a Kormány a Külügyminisztérium útján gondoskodik.

3. § (1) A végrehajtó bizottság az összeírás megkezdéséről és szabályairól az 1962. december 8. napján hirdetményt bocsát ki.

(2) A hirdetményt falragasz útján és a helyileg szokásos egyéb módon közhírré kell tenni.

4. § (1) Az összeíróbiztos az összeírólapokat a részére kijelölt területen lakó nagykorú személyeknek, valamint azoknak, akik a tizennyolcadik évüket az 1963. február 24. napjáig bezárólag betöltik, az 1962. december 9-13. napja között kiosztja.

(2) Az összeírólapot az érdekelt személy 1982. december 17. napjáig köteles kitölteni és aláírni vagy kézjegyével ellátni. Ha valaki testi fogyatékossága miatt vagy más okból (kórházi ápolás, üdülés stb.) az összeírólapot nem töltheti ki, helyette azt hozzátartozója, szomszédja vagy az öszszeíróbiztos is kitöltheti, a kitöltő személy köteles azonban az akadályozó körülményt megjelölni és az összeírólapot aláírni.

(3) Az összeírólapot magyar nyelven vagy az érdekelt anyanyelvén kell kitölteni.

(4) Az összeíróbiztos a kitöltött összeírólapokat legkésőbb 1962. december 18. napján beszedi és átadja annak a végrehajtó bizottságnak, amelytől azokat átvette.

5. § (1) A végrehajtó bizottság az összeírólapok alapján megállapítja, hogy kik azok a személyek, akik a választók névjegyzékébe felvehetők, illetőleg nem vehetők fel [1. § (4) bek.]. Az erre vonatkozó határozatot az összeírólapra a végrehajtó bizottság elnöke jegyzi fel és írja alá.

(2) A végrehajtó bizottság legkésőbb 1963. január 12. napjáig összeállítja a választók ideiglenes névjegyzékét (2. számú melléklet).

(3) A választók névjegyzékét községi, városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi választókerületenként a választók nevének abc sorrendjében, sorszámmal ellátva kell összeállítani. A névjegyzéknek a város belterületére vonatkozó részét utcánként és ezen belül házanként ugyancsak a választók nevének abc sorrendjében és sorszámmal ellátva kell összeállítani.

(4) Minden választót csak egy névjegyzékbe szabad felvenni, mégpedig annak a választókerületnek a névjegyzékébe, ahol állandó lakása van.

(5) A keltezéssel és bélyegzővel ellátott ideiglenes névjegyzéket a végrehajtó bizottság elnöke és titkára írja alá.

6. § (1) A választók ideiglenes névjegyzékét az 1963. január 14. napjától január 19. napjáig a végrehajtó bizottság hivatali helyiségében közszemlére kell tenni. A névjegyzéknek a város belterületére vonatkozó részét a házakban is ki kell függeszteni.

(2) A közszemléretétel időpontját a helyileg szokásos módon a lakosság tudomására kell hozni.

7. § (1) Az ideiglenes névjegyzékből történt törvényellenes kihagyás miatt a kihagyott személy, a névjegyzékbe történt törvényellenes felvétel miatt pedig bárki kifogással élhet. [Tv. 7. § (1) bek.]

(2) A kifogást az illetékes végrehajtó bizottságnál az 1963. január 14. napjától január 22. napjáig lehet írásban vagy szóban bejelenteni. A szóban bejelentett kifogást a végrehajtó bizottság jegyzőkönyvbe foglalja.

(3) A kifogás átvételéről a végrehajtó bizottság elismervényt ad.

(4) Ha kihagyás miatt olyan személy jelent be kifogást, aki összeírólapot nem töltött ki, a végrehajtó bizottságtól személyesen vagy megbízottja útján összeírólapot kell igényelnie és annak kitöltésével kéri a névjegyzékbe való felvételét.

8. § (1) Ha a végrehajtó bizottság megállapítása szerint a választók névjegyzékéből történt kihagyás törvényellenes volt, a kihagyott személy adatait pótnévjegyzékbe veszi fel.

(2) A végrehajtó bizottság azokat a kifogásokat, amelyeket alaptalannak tart, valamint azokat, amelyek valamely személynek a névjegyzékből való törlésére irányulnak, legkésőbb a beérkezést követő napon a beadványokkal együtt átteszi az illetékes járásbírósághoz (városi, kerületi bírósághoz).

(3) A végrehajtó bizottság hivatalból törli a választók névjegyzékéből annak az adatait, aki meghalt, aki más választókerület névjegyzékében már szerepel, vagy aki valamely hatóság értesítése szerint választójogosultságát elvesztette.

(4) Azt a személyt, aki a választók névjegyzékének összeállítása után szerzi meg a választójogosultságot - kérelmére - a végrehajtó bizottság felveszi a választók névjegyzékébe.

9. § (1) A járásbíróság azt a személyt, aki kifogással élt és azt, akinek a névjegyzékbe történt felvételére a kifogás vonatkozott, meghallgatás céljából megidézi; a megidézett személy távolmaradása az eljárás lefolytatását nem akadályozza.

(2) A kifogás tárgyában a járásbíróság az áttételtől számított három napon belül végérvényesen határoz. Ha a kifogást alaposnak találja, elrendeli a névjegyzék megfelelő kiigazítását; ellenkező esetben a kifogást elutasítja.

(3) A járásbíróság a határozatát haladéktalanul közli a végrehajtó bizottsággal és azzal, aki a kifogást bejelentette. Ha a járásbíróság határozata névjegyzékbe felvett személy törlését rendeli el, a határozatot a névjegyzékből törlendő személlyel is közölni kell.

10. § (1) A választók ideiglenes névjegyzéke, valamint a pótnévjegyzék és a járásbíróságnak a kifogások elbírálására vonatkozó határozatai alapján a végrehajtó bizottság legkésőbb az 1963. február 7. napjáig elkészíti a választók végleges névjegyzékét. A végleges névjegyzéket az 5. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezésnek megfelelően kell lezárni.

(2) A végleges névjegyzéket az 1963. február 8. és február 12. napja között - a 6. §-ban foglalt rendelkezések szerint - közszemlére kell tenni.

11. § (1) Ha a választójogosult személy a választók névjegyzékének összeállítását követően állandó lakóhelyét megváltoztatta, az új lakóhelye szerint illetékes végrehajtó bizottságtól kérheti a választók névjegyzékébe való felvételét [Tv. 11. § (1) bek.]

(2) A kérelemhez csatolni kell a korábbi lakóhely szerint illetékes végrehajtó bizottság által kiállított igazolást (3. számú melléklet) arról, hogy a kérelmezőt a választók névjegyzékébe felvették. Az igazolás kiadását a kérelmező korábbi lakóhelyén a választók névjegyzékének "Megjegyzés" rovatában fel kell tüntetni és a választójogosult személy nevét a névjegyzékből áthúzással törölni kell.

(3) Az igazolás és a személyi igazolvány alapján az új lakóhely szerint illetékes végrehajtó bizottság a választók névjegyzékét megfelelően kiegészíti.

12. § Aki e rendeletet megszegi vagy kijátssza, az a Magyar Népköztársaság Büntetőtörvénykönyvének 143. §-ában megállapított esetekben bűntettet követ el.

13. § A választók névjegyzékének összeállításával kapcsolatos minden államigazgatási és bírósági eljárás illetékmentes.

14. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

1. számú melléklet a 43/1962. (XII. 8.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet (Összeírólap) hátoldala]

2. számú melléklet a 43/1962. (XII. 8.) Korm. rendelethez

3. számú melléklet a 43/1962. (XII. 8.) Korm. számú rendelethez

Tartalomjegyzék