Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1962. (VI. 14.) IM rendelet

a büntető eljárásról szóló 1962. évi 8. törvényerejű rendelet hatálybalépéséről

A büntető eljárásról szóló 1962. évi 8. törvényerejű rendelet 363. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § (1) A büntető eljárásról szóló 1962. évi 8. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Be.) 1962. július 1. napján lép hatályba.

(2) Ha valamely jogszabály a Be. folytán hatályon kívül helyezett jogszabályra utal, ehelyett a Be. megfelelő rendelkezését kell érteni.

2. § A Be. rendelkezéseit - amennyiben ez a rendelet nem állapít meg kivételt - a hatálybalépésekor folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

3. § A Be. hatálybalépésekor folyamatban levő büntető ügyben a hatálybalépése előtt a korábbi jogszabályok szerint végzett eljárási cselekmény abban az esetben is megtartja érvényét, ha a cselekményre a Be. az eddigitől eltérő szabályt állapít meg.

4. § A Be. hatálybalépésekor a bíróság előtt folyamatban levő azokban az ügyekben, amelyekben a bíróságok hatásköre a Be. 47. vagy 349. §-a értelmében megváltozott, az a bíróság folytatja le az eljárást, amelynek a korábbi jogszabályok szerint hatásköre és illetékessége volt. Ha azonban a bíróság még nem rendelte el az ügy tárgyalását [Bp. 140. § (3) bek. a) pont, illetve 141. § (1) bek.], az ügyet ahhoz a bírósághoz teszi át, amelynek a Be. szerint hatásköre és illetékessége van.

5. § (1) Ha a másodfokú bíróság a Be. hatálybalépése után az elsőfokú bíróság határozatát hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, az ügyet ahhoz a bírósághoz küldi, amelynek a Be. szerint hatásköre és illetékessége van.

(2) Ha a hatályon kívül helyezés még a Be hatálybalépése előtt megtörtént, de az a bíróság, amelynek a korábbi jogszabályok szerint hatásköre és illetékessége volt, a megismételt eljárásban a tárgyalást még nem tűzte ki, az ügyet ahhoz a bírósághoz teszi át, amelynek a Be. szerint hatásköre és illetékessége van.

6. § A Be. hatálybalépésekor eljáró bíróságnak a korábbi jogszabályok alapján fennálló illetékességét nem szünteti meg az, hogy az illetékesség alapjául szolgáló okot a Be. nem ismeri.

7. § A Be. hatálybalépésekor az elsőfokú bíróság előtt folyamatban levő ügyekben az eljárást a korábbi jogszabályok alkalmazásával kell lefolytatni, ha a bíróság az ügy tárgyalását már elrendelte [Bp. 140. § (3) bek. a) pont, Bp. 141. § (1) bek.]. A Be-nek az ítéletekre és a tárgyaláson hozott egyéb bírósági határozatokra vonatkozó rendelkezéseit (X. Fejezet) azonban ebben az esetben is alkalmazni kell.

8. § (1) A másodfokú bíróság a fellebbezési eljárást a korábbi jogszabályok alkalmazásával folytatja le, ha a fellebbezési tárgyalást a Be. hatálybalépéséig már kitűzte. A Be.-nek a felülbírálat terjedelmére (241. és 242. §), a bizonyításnak a fellebbezési eljárásban elrendelésére (248. §), a terheltnek a fellebbezési tárgyaláson való részvételére (249. §), a tényállás kiegészítésére és helyesbítésére (255. §), az elsőfokú határozatnak eljárási szabálysértés okából történő hatályon kívül helyezésére (247. és 256. §), valamint a figyelmeztetés (Btk. 60. §) alkalmazásával kapcsolatos eljárásra (257. §) vonatkozó rendelkezéseit azonban ilyen esetben is alkalmazni kell.

(2) Ha a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság határozatát a Be. hatálybalépése után hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, a megismételt eljárásban az elsőfokú bíróság akkor is a Be. rendelkezései szerint jár el, ha az előző eljárásban még a korábbi jogszabályokat alkalmazta.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott szabály irányadó akkor is, ha a hatályon kívül helyezés még a Be. hatálybalépése előtt történt meg, de az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban a tárgyalást még nem tűzte ki.

9. § (1) A Be. hatálybalépése után benyújtott perújítási indítvány szempontjából az alapügyben eljárt elsőfokú bíróságnak azt a bíróságot kell tekinteni, amelynek az ügyben a Be. szerint hatásköre és illetékessége van.

(2) A perújítási eljárást a korábbi jogszabályok szerint kell lefolytatni, ha a bíróság az ügyésznek a Be. hatálybalépése előtt előterjesztett perújítási indítványát a Be. hatálybalépésekor már elbírálta [Bp. 221. § (1) bek.].

10. § (1) A Legfelsőbb Bíróság az ügyet ahhoz a bírósághoz küldi vissza, amelynek a Be. szerint hatásköre és illetékessége van, ha a Be. hatálybalépése után a törvényességi óvással megtámadott határozatot hatályon kívül helyezi, és az ügyben nem maga hoz érdemi határozatot.

(2) Ha a Legfelsőbb Bíróság a törvényességi óvás folytán hatályon kívül helyezett ügyet a Be. hatálybalépése előtt olyan bírósághoz küldte viszsza, amelynek a hatásköre a Be. 47. vagy 349. §-a értelmében megváltozott, ez a bíróság - amennyiben a tárgyalást még nem tűzte ki - az ügyet ahhoz a bírósághoz teszi át, amelynek a Be. szerint hatásköre és illetékessége van.

11.

8. A Be. hatálybalépése után megindított különleges eljárások (XIII. Fejezet) szempontjából az elsőfokon eljárt bíróságnak, illetve az illetékes bíróságnak azt a bíróságot kell tekinteni, amelynek az ügyben a Be. szerint hatásköre és illetékessége van,

12. § Ez a rendelet 1962. július 1. napján lép hatályba,

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter