Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

7/1962. (X. 10.) BkM rendelet

a termelői borkimérési engedélyről

A szőlő-, gyümölcs- és borgazdálkodásról szóló 1959. évi 23. törvényerejű rendelet 24. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az élelmezésügyi miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. § (1) Termelői borkimérési tevékenységet - engedély alapján - csak mezőgazdasági termelőszövetkezet, termelőszövetkezeti csoport és egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezet (a továbbiakban: szövetkezet) folytathat.

(2) A termelői borkimérési tevékenység: a saját termésű bor kicsinyben (25 literen aluli mennyiségben) utcán át történő kimérése. A termelői borkimérés mellett egyéb vendéglátóipari szolgáltatás nem nyújtható.

(3) A kimért bornak az üzlethelyiségben történő elfogyasztásához külön poharazási engedély szükséges.

2. § (1) A termelői borkimérési (poharazási) engedély kiadásának, illetve meghosszabbításának feltétele, hogy a szövetkezet a területileg illetékes állami pincegazdasággal vagy a Vendéglátóipari Országos Szövetkezeti Központtal termésének legalább 70%-ára borszőlő-, must- vagy borértékesítési szerződést kössön.

(2) A termés mennyiségének megállapítása szempontjából a bort (mustot), valamint a szőlőből állami pincegazdaság útján értékesített mennyiségeket kell számításba venni, éspedig:

a) mezőgazdasági termelőszövetkezet esetén a közös szőlő területén termett termést, tekintet nélkül a jövedelemelosztás módjára és a művelés során alkalmazott munkaszervezési formára;

b) termelőszövetkezeti csoport, vagy egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezet esetén a közösen és egyénileg művelt szőlő területének együttes termését, a kedvezményes adótétel alá eső mennyiség levonásával.

(3) A szőlőnek, továbbá a mustnak, a seprős bornak és az egyszer fejtett bornak átszámítása tekintetében a 2/1960. (I. 22.) PM rendelet irányadó.

(4) A 70%-os szerződési kötelezettség teljesítésébe be kell számítani a földadó címén borban teljesített mennyiséget is,

(5) A 70%-os szerződéskötési kötelezettség teljesítését a területileg illetékes állami pincegazdaság, a Vendéglátóipari Országos Szövetkezeti Központ, a pénzügyőri szakasz, illetve a járási (járási jogú városi, városi kerületi, a továbbiakban: járási) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya írásbeli nyilatkozatával kell igazolni.

3. § A mezőgazdasági termelőszövetkezet tagjainak háztáji gazdaságában termelt, valamint munkaegység vagy munkabér címén szerzett borát a termelőszövetkezet termelői borkimérése forgalomba hozhatja, ha az ilyen címen a szemleívek 6zerint a tagok rendelkezése alatt álló, a kedvezményes adótétel alá eső rész levonása után fennmaradó összes mennyiségnek legalább 70%-át a szövetkezet állami pincegazdaságnak átadta.

4. § (1) A termelői borkimérési (poharazási) engedély egy gazdasági évre - november hó 30. napjáig - érvényes és a belkereskedelmi miniszter előzetes hozzájárulásával évenként meghosszabbítható.

(2) Ha a szövetkezet november 30. napjáig az engedély meghosszabbítását kérte, kérelmének jogerős elbírálásáig a borkimérési tevékenységet a korábbi engedély keretei között folytathatja.

(3) Az 1962/63. gazdasági évre új termelői borkimérési engedély nem adható ki. A következő gazdasági évekre a belkereskedelmi miniszter külön rendelete az irányadó.

(4) Az engedély meghosszabbítása során

a) az engedély poharazási engedéllyel kiegészíthető;

b) engedélyezhető a telephely áthelyezése, ha az új telephelyen a bor kimérésére közellátási szempontból nagyobb szükség van;

c) a szövetkezet átszervezése következtében -a jogutódlás igazolása mellett - az engedély átírható.

(5) Az a szövetkezet, amely 70%-os szerződéskötési kötelezettségének eleget tett, a belkereskedelmi miniszter előzetes hozzájárulásával engedélyt kaphat alkalmi rendezvények tartamára termelői borkimérésre (poharazásra).

5. § (1) Ha a szövetkezet a bor forgalomba hozatalára vonatkozóan az 1959. évi 23. törvényerejű rendelet, az ennek alapján kiadott jogszabályok, vagy e rendelet rendelkezéseit megszegi, engedélyét vissza lehet vonni.

(2) Visza kell vonni az engedélyt, ha a területileg illetékes állami pincegazdaság vagy a Vendéglátóipari Országos Szövetkezeti Központ a járási tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya útján igazolja, hogy a szövetkezet 70%-os szerződési kötelezettségét a szerződésben megszabott határidőre nem teljesítette,

6. § (1) Az engedély kiadása, meghosszabbítása és visszavonása tárgyában az üzlethely szerint illetékes járási tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi szakigazgatási szerve határoz.

(2) A határozat ellen fellebbezésnek van helye. A jogerős határozat egy-egy példányát meg kell küldeni a Belkereskedelmi Minisztériumnak, a pénzügyőri szakasznak, a járási rendőrkapitányságnak és a termelés helye szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának.

(3) A termelői borkimérési engedély meghoszszabbítása. áthelyezése vagy jogutódlás folytán történő átírása iránt előterjesztett kérelemhez csatolni kell:

a) a szövetkezet megalakulásának és szabályszerű működésének igazolására szolgáló engedélyt;

b) annak igazolását, hogy a szövetkezet 70%-os szerződéskötési kötelezettségének eleget tett;

c) az üzlet helye szerint illetékes járási rendőrkapitányság igazolását arról, hogy az üzlethelyiség rendőrségi szempontból kifogás alá nem esik;

d) a járási tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi szervének igazolását arról, hogy az üzlethelyiség a közegészségügyi követelményeknek megfelel.

(4) A kérelemben meg kell jelölni a felelős üzletvezető nevét. Az üzletvezető alkalmazására a Földművelésügyi Minisztérium, illetve a Szövetkezetek Országos Szövetsége által kiadott rendelkezések irányadók.

7. § Az engedélyben fel kell tüntetni a szövetkezet nevét, telephelyét (a termelés helyét), az üzlethelyiség címét, a felelős üzletvezető nevét, az új termésig forgalomba hozni kívánt saját termésű, valamint a 3. § szerint forgalomba hozható bor mennyiségét és az engedély számát.

8. § (1) A szövetkezet a termelői borkimérési tevékenységéről a 2/1960. (I. 22.) PM rendelet 26. §-ában megszabott nyilvántartást kötelei vezetni.

(2) A termelői borkimérés működését a kereskedelmi szakigazgatási szervek, az Állami Kereskedelmi Felügyelet és a pénzügyőrség köteles ellenőrizni. A pénzügyőrség ellenőrzési tevékenysége - az egyéb jogszabályokban előírt feladatán kívül - arra terjed ki, hogy a termelői borkimérésben csak az e rendelet szerint megengedett mennyiségű bort hozzák-e forgalomba, hogy a szövetkezet milyen borkészlettel rendelkezik és az engedély kereteit nem lépi-e túl.

(3) A járási tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi szakigazgatási szerve a termelői borkimérési tevékenységet folytató szövetkezetekről üzlethelyiségenként a Belkereskedelmi Minisztérium külön rendelkezése szerint nyilvántartást köteles vezetni,

9. § (1) A termelői borkimérési (poharazási) engedély kiadványi illeték alá esik.

(2) A termelői borkimérési tevékenység folytatásához az e rendeletben megszabott engedélyen túl külön működési engedély [113/1959. (K É 33.) BkM utasítás] nem szükséges.

(3) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. A 9/1958. (VII. 27.) BkM, a 7/1961. (VII. 20.) BkM, a 10/1961. (X. 7.) BkM és a 2/1962. (I. 17.) BkM hatályát veszti.

Sebes Sándor s. k.,

a belkereskedelmi miniszter első helyettese