Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11/1963. (V. 11.) Korm. rendelet

a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 67/1953. (XII. 24.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről

1. § A 67/1958. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rny.) a következő 20/A. §-sal egészül ki:

"Rny. 20/A. §. A szolgálati idő számításánál figyelembe kell venni azt az időt is, amely alatt a dolgozó munkaviszonyának megszűnése után a betegségi biztosítás alapján táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy az 1957. évi október hó 29. napja előtt érvényben volt jogszabályok alapján megállapított időleges rokkantsági járadékban (ideiglenes rokkantsági nyugdíjban) részesült."

2. § Az Rny. 24. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

Az (1) bekezdés rendelkezéseitől eltérően a szolgálati idő számításánál figyelembe kell venni:

"a) azt az időt, amelynek alapján támasztható nyugellátási igényét a dolgozó elvesztette, de hozzátartozóinak nyugellátási igényét fenntartották, ha a dolgozó munkaviszonyának megszűnését követő öt éven belül munkaviszonyba lépett és ennek figyelembevételével legalább három évi újabb szolgálati időt szerzett;

b) a dolgozó nő szülési szabadságának a szülést megelőzően igénybe vett idejét, valamint munkaviszonyának a szülést követő hat hónapi tartamát, továbbá tíz évesnél fiatalabb beteg gyermekének otthoni ápolása címén engedélyezett fizetésnélküli szabadság idejét akkor is, ha ezekre az időkre munkabérben, illetőleg a betegségi biztosítás alapján munkabérpótló készpénzszolgáltatásban nem részesült."

3. § Az Rny. 27. §-ának (2) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:

A nyugellátásra jogosultság szempontjából nem számít a szolgálati idő megszakításának az az idő, amelynek során a dolgozó az 1952. évi január hó 1. napja előtt érvényben volt jogszabályok alapján betegség esetére önkéntesen vagy önkéntes továbbfizetéssel biztosított volt, ha e biztosítása megszűnését követő öt éven belül - legkésőbb az 1956. évi december hó 31. napjáig - újabb szolgálati időt szerzett vagy mezőgazdasági termelőszövetkezetbe tagként belépett."

4. § Az Rny. 28. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az a dolgozó, akinek fizetésnélküli szabadságot engedélyeztek, az (1) bekezdés szerinti elismerési díj fizetését attól az időponttól számított három hónapon belül kezdheti meg, amelytől ez az ideje az Rny. 24. §-a (1) bekezdésének f) pontja szerint szolgálati időként figyelembe nem vehető."

5. § Az Rny. 32. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az Rny. 87. §-ában említett bizottság megállapíthatja a munkabérátlagot abban az esetben is, ha a (2) bekezdés rendelkezései szerint számítandó munkabérátlag lényegesen eltér attól a munkabértől, amelyet a dolgozó a nyugdíj megállapítását megelőző hatvan hónap során harminc hónapnál (kilencszáztizenhárom naptári napnál) rövidebb időn át kapott. Ebben az esetben az említett bizottság a munkabérátlagot a hatvan hónapnál annyi naptári nappal hosszabb időtartam figyelembevételével állapítja meg, hogy a munkabérátlag szempontjából számításba vett naptári napok száma kilencszáztizenhárom naptári nap legyen."

6. § Az Rny. a következő 32/A. §-sal egészül ki:

"Rny. 32 A. § (1) Ha a dolgozó nyugdíjának megállapítását megelőző hatvan hónap során neki felróható okból munkaviszonyban nem állott, nyugdíját utolsó munkaviszonyának megszűnését megelőző hatvan nap során kapott munkabére havi átlagának alapulvételével kell megállapítani.

(2) A munkabérátlagnak az (1) bekezdés szerinti számításánál egyebekben az Rny. 32. §-ának rendelkezéseit azzal kell megfelelően alkalmazni, hogy a munkabér számításbavételénél nem a nyugdíjazás időpontjában, hanem az utolsó munkaviszony megszűnésekor érvényes munkabérszabályokat kell figyelembe venni."

7. § Az Rny. 52. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő (3) - (4) bekezdés lép:

"(3) Az (1) bekezdésben említett dolgozó a Tny. 2. §-ának (1) bekezdésében megjelölt életkor betöltésekor öregségi teljes nyugdíjra jogosult abban az esetben is, ha balesti járadékának első megállapítása óta legalább tíz évi szolgálati időt szerzett. A nyugdíjkiegészítés szempontjából azonban ilyen esetben is az 1929. évi január hó 1. napja óta szerzett szolgálati időt kell figyelembe venni.

(4) A nyugellátásának az (1) - (3) bekezdés szerinti megállapításánál csak hatvanhat százalékos munkaképességcsökkenésnek megfelelő balesti járadék összegét lehet a munkabérhez hozzászámítani."

8. § Az Rny. 55. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az Rny. 51-54. §-ainak korlátozó rendelkezéseit nem lehet alkalmazni arra a Tny. hatályba lépése előtt érvényben volt jogszabályok alapján megállapított nyugellátásban részesülő dolgozóra, aki kizárólag szilikózisból eredő munkaképességcsökkenése alapján is jogosult a Tny. rendelkezései szerint rokkantsági nyugdíjra."

9. § Az Rny. 56. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az Rny. 55. §-a (2) bekezdésének rendelkezései alapján Tny. szerinti rokkantsági nyugdíjra jogosult dolgozó halála esetén hozzátartozóinak igényét akkor is ennek a rendelkezésnek a figyelembevételével lehet elbírálni, ha az említett dolgozó Tny. szerinti rokkantsági nyugdíj megállapítását haláláig nem kérte."

10. § Az Rny. a következő 59/A. §-sal egészül ki:

"Rny. 59/A. § A Tny. 41. §-ának rendelkezése nem zárja ki III. csoportbeli rokkantsági nyugdíj megállapítását, ha azt a hatvanadik életévét betöltött férfi, illetőleg az ötvenötödik életévét betöltött nő az Rny. 6. §-ának (2) bekezdésében szabályozott feléledés címén kéri."

11. § Az Rny. 64. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 64. § (1) A nyugellátást legkorábban a jogosultság beállásától lehet folyósítani. Az igénybejelentés hónapjától visszafelé számított három hónapnál hosszabb időre azonban a nyugellátást folyósítani nem lehet. A kivételeket, valamint a nyugellátás folyósításának megindítására (az első ízbeni folyósítás kezdő napjára) vonatkozó részletes szabályokat a munkaügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben rendelettel állapítja meg."

12. § (1) Az Rny. 70. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a nyugdíjas részére olyan összegű nyugellátást fizettek ki, amely a nyugdíjast nem illette meg, a nyugdíjas a különbözetet visszafizetni köteles. A visszafizetésre kötelezésről a nyugdíjast határozattal kell értesíteni. Ha a nyugellátás jogalap nélküli felvétele a nyugdíjas terhére nem róható, a nyugdíjast a határozat kézbesítésétől visszafelé számított legfeljebb három hónap alatt felvett nyugellátás visszafizetésére lehet kötelezni."

(2) Az Rny. 70. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az (1) bekezdés szerinti határozat ellen a kézbesítést követő naptól számított tizenöt napon belül az Rny. 87. §-ában megjelölt bizottsághoz felszólalásnak van helye. A felszólalás benyújtásának halasztó hatálya nincs. Ha a bizottság azt állapítja meg, hogy a nyugdíjas részére jogalap nélküli kifizetés történt, határozatában a nyugdíjast a jogalap nélkül felvett nyugellátás visszafizetése alól nem mentesítheti. A bizottság határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs."

13. § Az Rny. a következő 71/A. §-sal egészül ki:

"Rny. 71, A. § (1) Szüneteltetni kell a nyugellátás folyósítását arra az időre, amíg a jogosult -beleszámítva az őrizetbevétel idejét is - előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti, ha ez az idő egy hónapnál hosszabb.

(2) Az előzetes fogvatartás (őrizetbevétel, előzetes letartóztatás) idejére szüneteltetett nyugellátást a büntető eljárás befejezése után egy éven belül előterjesztett kérelemre meg kell fizetni, kivéve, ha a bíróság a jogosultat jogerősen javító-nevelő munkára, vagy egy hónapot meghaladó végrehajtható szabadságvesztésre ítélte.

(3) A javító-nevelő munkára ítélt nyugdíjas nyugellátását a munkaviszonyban álló nyugdíjasokra vonatkozó rendelkezések szerint kell folyósítani, illetőleg szüneteltetni."

14. § Az Rny. 83. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 83. § Az államhatalom és az államigazgatás szervei (intézetei, intézményei), továbbá a munkáltatók a nyugdíjmegállapító és folyósító szervek által a nyugellátások megállapításához és folyósításához szükséges adatok (igazolások) közlése végett hozzájuk intézett megkeresésnek (felhívásnak) nyolc napon belül kötelesek eleget tenni."

15. § Az Rny. 85. §-a a következő (2) - (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A nyugellátást az igénybejelentés napjától kell megállapítani. Ha azonban a nyugellátást az igénybejelentés napját megelőző időponttól lehet folyósítani, a nyugellátást attól a naptól kell megállapítani, amelytől a folyósítást meg lehet indítani..

(3) Ha a nyugellátásra jogosultság az igénybejelentést követően, de még az igény jogerős elbírálása előtt állott be, az igénybejelentés időpontjának a jogosultság beállásának napját kell tekinteni."

16. § Az Rny. 88. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem lehet keresettel fordulni a bírósághoz a nyugellátás összegszerűségének, a rokkantság, foglalkozási betegség fennállásának, a rokkantság, illetőleg a munkaképességcsökkenés mértékének és annak megállapítása ellen, hogy a dolgozó munkaképességcsökkenése, illetőleg halála a balesettel (foglalkozási betegséggel) okozati összefüggésben áll-e. Nem lehet továbbá keresettel fordulni a bírósághoz az 1954. évi október hó 1. napja előtt érvényben volt jogszabályon alapuló nyugellátási ügyekben sem. Ha a másodfokon hozott határozat az öregségi vagy a rokkantsági teljes nyugdíjra vonatkozó jogosultságot megállapította, a nyugdíjkiegészítés kérdésében a bírósághoz fordulni nem lehet."

17. § (1) Az Rny. 90. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Rendbírságot köteles fizetni a munkáltató vagy az adatközlésre kötelezett más szerv, ha a kért adatok közlésének elmulasztása, illetőleg késedelmes vagy a valóságnak meg nem felelő közlése miatt jogalap nélkül folyósítottak nyugellátást."

(2) Az Rny. 90. §-ának jelenlegi (2) bekezdése (3) bekezdésre változik.

18. § Az Rny. 95. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 95. § (1) Az, aki a dolgozó munkaképességcsökkenéséért vagy haláláért felelős, az emiatt megállapított nyugellátás összegét, valamint a nyugellátás megállapításával kapcsolatos eljárási költségeket megtéríteni köteles. A felelősség megállapítására - ha a jogszabály kivételt nem tesz - a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésen kívül okozott károkért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a felelősség abban az esetben is fennáll, ha a dolgozónak vagy hozzátartozójának vagyoni kára nincs.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti megtérítési kötelezettség természetes személyt terhel, méltányos esetben mérséklésnek van helye."

19. § Az Rny. 102. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseitől eltérően a Tny. rendelkezései szerint lehet megállapítani a baleseti járadékot és a rokkantsági nyugdíjat, ha az igénylő szilikózisból eredő munkaképességcsökkenés alapján jogosult baleseti járadékra, illetőleg rokkantsági nyugdíjra."

20. § Az Rny. 135. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az Rny. 129. §-a (1) bekezdésének aj pontjában megjelölt társadalmi munkát végző személyek után nyugdíjjárulékot fizetni nem kell."

21. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1963. május 1. napjától kell alkalmazni; egyidejűleg az Rny. 40. §-ának (3) bekezdése, valamint 60. §-a hatályát veszti.

Kállai Gyula s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese