Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1963. (V. 19.) Korm. rendelet

az új ipari termékek termelői áráról

Annak érdekében, hogy az árrendszer fokozottabban segítse elő a korszerű és gazdaságosan előállítható termékek gyártását, valamint a minőség javítását, a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a következőket rendeli:

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatok és a szövetkezetek (szövetkezeti vállalatok) ipari termékeire, kivéve az egyedi gyártású termékeket.

(2) Nem vonatkozik ez a rendelet a mezőgazdasági termelőszövetkezetek (termelőszövetkezeti csoportok) által előállított ipari termékekre.

(3) A rendelet hatálya alá tartozó olyan termékek árát, amelynek kiszámítását jogszabály vagy árhatósági rendelkezés a termelőre bízza azzal, hogy a kiszámított ár hatósági jóváhagyás nélkül érvényesíthető, a megfelelő termékcsoportra előirt módszer szerint kell kiszámítani.

2. § A rendelet alkalmazása szempontjából új termék az a belföldön előállított termék, amelynek hatóságilag megállapított vagy hatósági rendelkezés folytán alkalmazandó ára nincs, vagy csupán a külföldről behozott változatára érvényes ára van és árát meg kell állapítani.

Az új termékek termelői árának megállapítása

3. § (1) Az árhatóság az új termék termelői árát megállapíthatja:

a) a műszaki használhatósági és egyéb hasznos tulajdonságok alapján, a korábban forgalomban levő termékek árához való arányosítás útján;

b) iparági (normatív) rögzített előállítási költségek és nyereség felszámításával;

c) az indokolt vállalati előállítási költségek és a termelő vállalat hasonló termékeinél az utolsó gazdasági évben elért átlagos nyereség, illetőleg veszteség felszámításával.

(2) Az Országos Árhivatal elnöke mind az iparági normatívákban [(1) bekezdés b) pont], mind pedig az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott nyereség (veszteség) mértékétől eltérést engedhet.

(3) Az egyes termékek tekintetében alkalmazandó árkiszámítási eljárást (pl. paraméter, különbözeti árvetés, vállalati teljes árvetés, árvetési séma) az illetékes miniszter (az országos hatáskörű szerv vezetője) az Országos Árhivatal elnöke által jóváhagyott szakmai irányelvekben szabályozza.

4. § (1) Az új termék termelői árát úgy kell megállapítani [3. § (1) bekezdés], hogy a korszerűséggel, valamint a minőség javításával járó előnyök a termelő és felhasználó (átvevő) között célszerűen megosztásra kerüljenek. Amennyiben ez átmenetileg a termelés magasabb költségei miatt nem lehetséges, a vállalatok kölcsönös érdekeltségét - ha a gazdasági célszerűség indokolja - a pénzügyminiszter az illetékes árhatóság vezetőjével egyetértésben megfelelő forgalmi adózási és más pénzügyi intézkedések révén biztosíthatja.

(2) Az Országos Árhivatal elnöke megváltoztathatja az elavult termékek termelői árát, ha azzal a gazdaságosan előállítható új termék gyártására, illetőleg felhasználására a vállalati érdekeltséget növelni lehet.

5. § (1) Az új terméket előállító termelő ármegállapítási kérelméhez megfelelő számítási és bizonyító anyagot (dokumentáció) köteles csatolni, amelyből kitűnnek a termék hasznos tulajdonságai, eltérései a már forgalomban levő változtatástól, korszerűsége és azok az egyéb körülmények, amelyek az árjavaslatot indokolják. Az ármegállapítási kérelemhez csatolni kell továbbá:

a) az arányosítási módszer [3. § (1) bekezdés a) pont] alkalmazása esetén a műszaki paraméter alapjául szolgáló számítási anyagot, továbbá a szakmai árvetési irányelveknek megfelelően készített árvetést;

b) az iparági normatív módszer [3. § (1) bekezdés b) pont] alkalmazása esetén a szakmai irányelvek alapján kiszámított előállítási költségeket tartalmazó árvetést;

c) a vállalati előállítási költségeken alapuló módszer [3. § (1) bekezdés c) pont] alkalmazása esetén a szakmai irányelveknek megfelelő vállalati árvetést.

(2) Az előbbi bekezdésben foglalt szabályoktól az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) javaslatára az Országos Árhivatal elnöke eltérést engedélyezhet.

(3) Az új termékek termelői ármegállapítására vonatkozó, a termelő vállalat által kidolgozott árjavaslatot a jelentősebb megrendelők véleményével együtt kell az árhatósághoz benyújtani. A megrendelői vélemények bemutatása alól az iparági (szakmai) árképzési irányelvekben felmentést lehet adni.

6. § (1) A lakossági fogyasztásra nem kerülő fontosabb új termék hatósági árát - ha azt vállalati árvetés alapján [3. § (1) bekezdés c) pont] állapították meg - az árhatóságnak az ármegállapítást követő egy éven belül felül kell vizsgálnia. Felülvizsgálhatja az árhatóság az egyéb módszerrel [3. § (1) bekezdés a)-b) pont] megállapított árat is, ha a termelési feltételekben, illetőleg az ármegállapítás alapjául szolgáló paraméterekben vagy a termelés költségeiben lényeges változás következett be.

(2) A felülvizsgálat alá tartozó fontosabb termékek körét és a felülvizsgálati eljárást az illetékes miniszter (az országos hatáskörű szerv vezetője) az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben szabályozza.

A felhasználók védelme a minőségrontás ellen

7. § (1) Ha a termelő már forgalomban levő termék minőségét vagy használhatóságát csökkenti azáltal, hogy a terméket minőségileg gyengébb anyagból vagy anyagösszetétellel, vagy a szükséges munkaműveletek elhagyásával állítja elő és a minőségi változás a termék minőségi osztályához igazodó árában nem jut kifejezésre, új árvetést kell készítenie és az illetékes árhatóságtól ármegállapítást kell kérnie.

(2) Ha a termékre országos szabvány van és az előbbi bekezdésben említett gyártmány a szabványtól eltér, az ármegállapítási kérelemhez csatolni kell a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökének az eltérésre adott engedélyét. Ha a terméknek szabványa nincs, a minőség megváltoztatásához a szakfelügyeletet gyakorló minisztérium (országos hatáskörű szerv), fogyasztási cikk esetén pedig ezenfelül még a Belkereskedelmi Minisztérium hozzájárulását is meg kell szerezni és az ármegállapítási kérelemhez mellékelni.

(3) Az ármegállapítás iránt előterjesztett kérelemben elő kell adni, hogy a minőség megváltoztatása átmeneti jellegű-e, illetőleg, hogy a termékből változott minőségben mekkora mennyiség és mennyi időn át kerül forgalomba.

(4) Az árhatóság az előző bekezdések szerint eléje terjesztett kérelem alapján új árat állapít meg, ha a termék minőségében vagy használhatóságában bekövetkezett változás azt indokolttá teszi. Ha új ár megállapítására az árhatóság megítélése szerint nincs szükség, a termelő érdekeltségét a minőségileg vagy a használhatóság tekintetében gyengébb termék előállításában megfelelő pénzügyi intézkedésekkel kell csökkenteni.

Hatálybalépés

8. § (1) Ez a rendelet 1963. augusztus 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 18/1958. (II. 21.) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról az árhatósági jogkört gyakorló miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) gondoskodnak.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese

Tartalomjegyzék