Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1963. (VII. 7.) BM rendelet

a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormánya között a határsávforgalom szabályozásáról Prágában, 1962. évi október hó 16-án létrejött egyezmény végrehajtásáról

A Magyar Népköztársaság Kormánya és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormánya között a határsávforgalom szabályozásáról Prágában, 1962. évi október hó 16-án létrejött egyezmény (a továbbiakban: egyezmény) kihirdetéséről szóló 1963. évi 15. törvényerejű rendelet 3. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (1) A határsávforgalomban való részvétel kedvezményében az a magyar állampolgár részesíthető, akinek állandó lakóhelye a határforgalom sávjába tartozó községek jegyzékében felsorolt községek valamelyikében van és aki ellen büntetőjogi vagy vámszempontból kifogás nem merült fel. A határsávforgalom keretében a Csehszlovák Szocialista Köztársaságba utazó magyar állampolgár a határforgalom sávjába tartozó községek jegyzékében felsorolt csehszlovák községek közül annak a területére utazhat, illetve annak a területén tartózkodhat, amely a határátlépési engedélyében fel van tüntetve.

(2) A határforgalom sávjába tartozó községek jegyzéke megtekinthető a területileg illetékes rendőrőrsön.

(3)[1]

(4) A határsávforgalom keretében az államhatárt e rendelet 1. számú mellékletében felsorolt határátkelőhelyek közül azon lehet átlépni, amely a határátlépési engedélyben fel van tüntetve. Valamely munkafeladat vagy szolgálati megbízás elvégzése céljából kiadott határátlépési engedéllyel rendelkező személy munkahelyének felettes hatósága indokolt esetben kérheti annak engedélyezését, hogy ez a személy az államhatárt határátkelőhelyen kívül léphesse át. Az erre irányuló kérelmet a tervezett határátlépés helyéhez legközelebb eső határőrségi alakulatnál vagy határőrkerületi parancsnokságon kell előterjeszteni és a kérelemben meg kell jelölni a határátlépés pontos helyét és időpontját, a kérelemhez mellékelni kell a határátlépési engedélyt.

2. § (1) Ha a határsávforgalom keretében a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban tartózkodó magyar állampolgár balesetet szenved vagy megbetegszik és emiatt az egyezményben előirt határidőn belül visszatérni nem tud, késését az illetékes csehszlovák közbiztonsági (rendőri) szerv igazolásával igazolja.

(2) Ha a határsávforgalom keretében a Magyar Népköztársaság területén tartózkodó csehszlovák állampolgár balesetet szenved vagy megbetegszik és emiatt az egyezményben előírt határidőn belül visszatérni nem tud, részére a késést igazoló iratot - orvosi bizonyítvány alapján - a tartózkodási hely szerint illetékes járási, városi rendőrkapitányság adja ki.

3. § Az egyezmény 10. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett kifogást a bűnüldöző szervek, a Határőrség és a Vámőrség tehet. Kifogás esetén erről az illetékes csehszlovák szervekhez való továbbítás céljából a határátlépés helye szerint illetékes határőrkerületi parancsnokot kell értesíteni.

4. § Az egyezmény 13. cikkében említett legeltetés vagy itatás engedélyezése a területileg illetékes határőrkerületi parancsnok hatáskörébe tartozik. Az erre vonatkozó kérelmet az egyezmény 13. cikkének (2) bekezdésében említett bizonylat mellékelésével a tervezett határátlépés helyéhez legközelebb eső határőrségi alakulatnál vagy határőrkerületi parancsnokságon kell előterjeszteni.

5. § Az egyezmény a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság között érvényben levő növényvédelmi, illetőleg állategészségügyi egyezményeken alapuló rendelkezések hatályát nem érinti.

6. § (1) Elemi csapás esetén, ha csehszlovák mentőosztagok segítségül hívása indokolt, a helyi államigazgatási, gazdasági vagy egyéb szervek erre vonatkozó kérelmének közvetítése céljából a legközelebbi határőrségi alakulatot vagy rendőri szervet kell szóban vagy távbeszélőn értesíteni.

(2) Az egyezmény 15. cikkének (3) bekezdésében leírt esetben az egészségügyi és állategészségügyi dolgozók - határátlépés előtt és visszatérés után - jelentkezni tartoznak a határátlépés helyéhez legközelebb eső határőrségi alakulatoknál.

7. § Egyes utak és földek használatának rendjét az egyezmény 17. cikke alapján létrejött megállapodás (2. számú melléklet) tartalmazza.

8. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1963. július 8. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni.

Pap János s. k.,

belügyminiszter

1. számú melléklet a 2/1963. (VII. 7.) BM rendelethez

A HATÁRÁTKELŐHELYEK JEGYZÉKE

2. számú melléklet a 2/1963. (VII. 7.) BM rendelethez

UTAK ÉS FÖLDEK HASZNÁLATA

I. Rész

Az utak használata

1. cikk

1. A közúti átmenő forgalom a Magyar Népköztársaság területén a következő útszakaszokon bonyolódik le:

a) államhatár (IV-5 határkő) - Bernecebaráti

- államhatár (IV-15 határkő), 8 kilométer hosszúságban a Vyskovce-i egységes földművesszövetkezet dolgozóinak, gazdasági gépeinek, felszereléseinek, trágyájának, vetőmagjának és termésének szállítása céljából;

b) államhatár (VIII-15/5 határkő) - Somoskő

- Somoskőújfalu - államhatár (VIII-5 határkő), 4 km hosszúságban a dobogói bányából a dolgozók és anyagok szállítására, a Banska Bystrica-i kerületi építőipari egyesülés számára, valamint a Filakovo-i csehszlovák állami gazdaság dolgozóinak, gazdasági gépeinek, eszközeinek, trágyájának, vetőmagjának és termésének szállítása céljából;

c) államhatár (IX-5 határkő) - Cered - államhatár (IX-1 határkő), 6 kilométer hosszúságban a Tachty-i egységes földművesszövetkezet dolgozóinak, gazdasági felszereléseinek, eszközeinek, trágyájának, vetőmagjának és termésének szállítása céljából;

d) államhatár (XIV-11 határkő) Krasznokvajda község irányában 40 métert és vissza az államhatárra a Buzica-i egységes termelőszövetkezet dolgozóinak, gazdasági gépeinek, eszközeinek, trágyájának, vetőmagjának és termésének szállítása céljából;

e) államhatártól (XIV-11 határkő) az államhatár mentén (XIV-19 határkő) 5 1/4 kilométer hosszúságban a Turna nad Bodvou-i csehszlovák állami gazdaság dolgozóinak, gazdasági gépeinek, felszerelésének, trágyájának, vetőmagjának, termésének és fájának szállítása céljából.

2. A közúti átmenő forgalom a Csehszlovák Szocialista Köztársaság területén a szükség szerint később megállapítandó útszakaszokon bonyolódik le.

2. cikk

A személyi- és anyagszállítás géperejű járműveken, esetleg fogatokon vagy kerékpárokon történik.

3. cikk

1. A közúti átmenő forgalomban részt vevő személyeknek rendelkezniük kell a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság közötti határforgalomban használatos és helyileg korlátozott távolságra szóló határátlépési igazolvánnyal.

2. A gépjárművek vezetőinek határátlépési igazolványába be kell jegyezni az átmenő forgalomban használt gépjárművek forgalmi rendszámát.

3. A határátlépési igazolványok nem kerülnek láttamozásra.

4. cikk

1. A közúti átmenő forgalomban részt vevő gépjárműveknek rendelkezniük kell a magyar illetve a csehszlovák állami biztosítónál kötött, a nemzetközi forgalomban használatos szavatossági biztosítással.

2. Az államhatár átlépésekor a gépjárművezetőknek a nemzetközi biztosítási lapot magukkal kell vinniük.

5. cikk

A gépjárművezetők és a hajtók a másik állam területén kötelesek betartani az ott érvényes közúti közlekedési szabályokat.

6. cikk

1. A gépjárművek és a fogatok a közúti átmenő forgalom során nem állhatnak meg a másik állam területén. Megállás csak közlekedési baleset vagy a közlekedési eszköz műszaki meghibásodása, illetve a biztonsági és vámszerveknek utasítása esetén történhet. Közlekedési baleset esetén, ha abban a jármű is részes vagy elháríthatatlan műszaki hiba esetében a vezető vagy a hajtó köteles értesíteni az illetékes biztonsági szerveket.

2. A közúti átmenő forgalomban részt vevő közlekedési eszközökön szállított személyek a másik állam területén a közlekedési eszközökről csak a jelen cikk 1. bekezdésében említett esetekben szállhatnak le.

3. A közúti átmenő forgalomban részt vevő személyek a másik állam területén kötelesek betartani az illetékes biztonsági és vámszervek utasításait.

7. cikk

A közúti átmenő forgalomban részt vevő személyek az államhatáron semminemű árut nem vihetnek át. Vámkezelés nélkül magukkal vihetnek élelmiszert a megfelelő vámelőírások által megállapított mennyiségben. Magukkal vihetnek továbbá vámkezelés nélkül közlekedési eszközöket, gazdasági gépeket, trágyát, vetőmagot, termést és kitermelt anyagot.

II. Rész

Földek használata

8. cikk

1. A Silica-i csehszlovák egységes földművesszövetkezet és a keletbükki állami erdőgazdaság közötti megegyezés alapján a csehszlovákiai szövetkezeti tagok szénabetakarítást végezhetnek a Magyar Népköztársaság kijelölt területén. Ezt a szénát a Csehszlovák Szocialista Köztársaság területére átszállíthatják az államhatáron a XII-17 és XII-18 határkövek közötti szakaszon 6 és 18 óra közötti időszakban.

2. A csehszlovák szövetkezeti tagok a szénatermeléshez szükséges felszereléseket, trágyát, mező gazdasági gépeket és szállítóeszközöket az államhatáron átszállíthatják.

9. cikk

A másik állam területére földhasználat céljából átlépő személyeknek határátlépés esetén a határsávforgalom szabályozásáról 1962. évi október hó 16-án kötött egyezménynek megfelelő állandó határátlépési engedéllyel kell rendelkezniök.

III. Rész

Zárórendelkezés

10. cikk

A közúti átmenő forgalom és a földhasználat során esetlegesen fellépő hiányosságokat a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság határmegbizottai megtárgyalják és megszüntetésük céljából intézkedéseket tesznek.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 13/1989. (XII. 29.) BM rendelet 19. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.01.01.

Tartalomjegyzék