1/1964. (IV. 23.) BM rendelet
a folyóvizekben, vízfolyásokban, valamint állóvizekben való fürdés és a balatoni viharjelzés szabályozásáról
A közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsszervek Osztályának vezetőjével, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
Az ország területén levő folyóvizekben, vízfolyásokban, valamint a természetes és mesterséges tavakban (a továbbiakban: vizek) fürödni csak e rendeletben meghatározott feltételek megtartása mellett szabad.
2. §
(1) Az 1. §-ban meghatározott vizeken a területileg illetékes városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztálya, illetőleg községekben a végrehajtó bizottság elnöke (továbbiakban: igazgatási osztály) köteles az igényeknek megfelelő kiterjedésű fürdésre alkalmas fürdőhelyet minden év május hó 15 napjáig kijelölni.
(2) A fürdésre kijelölt területet jól látható és mindenki által felismerhető módon (vízen és parton) körül kell határolni.
3. §
A fürdőhely kijelölésére
a) a révkapitányságok illetékességi területén arévőrs parancsnokát;
b) más területen a területileg illetékes rendőrőrs parancsnokát;
c) a területileg illetékes állami közegészségügyi felügyelőt vagy az illetékes körzeti orvost;
d) a határvíznél pedig a határőrség illetékes őrsparancsnokát
is meg kell hívni.
4. §
(1) A 2. § alapján kijelölt fürdőhelyen, amennyiben az üzembentartó díjat szed be (belépődíj), köteles a fürdő megnyitásától az üzemidő befejezéséig mentőőrt beállítani.
(2) Amennyiben a fürdőhelyen belépődíjat nem szednek, az illetékes igazgatási osztály - a fürdőhely látogatottságától függően - dönt a mentő-őr beállításáról.
5. §
(1) Mentőőrnek csak olyan úszni tudó személyt lehet alkalmazni, aki a vízből mentés eszköz nélküli és eszközzel történő ellátásában és alkalmazásában, valamint elsősegély nyújtásában járatos.
(2) A mentőőrt el kell látni mentés céljára alkalmas vízijárművel. A vízijárművet fel kell szerelni egy darab mentőövvel, 25 m hosszú dobókörtével ellátott kötéllel és az elsősegély nyújtáshoz szükséges mentőládával.
(3) A vízijárművet megkülönböztetés végett el kell látni 50x50 cm nagyságú fehér alapú zászlóval, melyen 25x25 cm hosszú, 5 cm széles vöröskeresztet kell elhelyezni.
6. §
A fürdésre ki nem jelölt helyeken csak akkor lehet fürödni, ha az nem esik a 7. § tiltó rendelkezései alá.
7. §
(1) Az 1. §-ban meghatározott vizekben tilos fürödni hajóútban, továbbá hidak, zsilipek, vízkivételi művek, duzzasztó, bukógátak, kompátkelőhelyek, egészségre ártalmas vízbeömlések 100 méteres körzetében, valamint kikötőkben, hajóállomások, lekötők területén. Menetben levő hajókról, hajóutat jelző bolyákról vízbe ugrani tilos.
(2) Tilos fürödni - a kijelölt fürdőhelyeket kivéve - a városok belterületén levő vizekben és a határvizekben, valamint mindazokon a helyeken, ahol ezt tiltó tábla jelzi.
8. §
A fürdést tiltó tábla elhelyezése a területileg illetékes igazgatási osztály feladata. Az ilyen tábla elhelyezésére a révkapitányságok illetékességi területén a révkapitányság vezetője, más területen pedig az illetékes járási (városi) rendőrkapitányság vezetője tehet javaslatot.
9. §
(1) A siófoki révkapitányság minden év május hó 1-től október hó 1-ig a Balaton területén a vihar közeledését sárga színű, a vihar rövid időn belüli bekövetkezését pedig piros színű rakéták fellövésével jelzi.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott vihar jelzésen kívül a kikötők mólóján levő árboc rúdon a vihar közeledését félárbocra húzott, a vihar rövid időn belüli bekövetkezését pedig egész árbocra húzott kosárral is jelzi a révkapitányság.
(3) A sárga színű vihart jelző rakéta fellövése után a kishajónak minősülő vízijárműveket csak a partmenti használatra lehet kiadni. A vizen levő kishajókkal pedig csak a parttól számított 100 méter távolságon belül (partközei) szabad közlekedni.
(4) A piros színű vihart jelző rakéta fellövése után a kishajókat használatra kiadni nem szabad, A vízen levő kishajókkal pedig legrövidebb időn belül a parton vagy a kikötőben ki kell kötni.
10. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az 5/1952. (III. 19.) BM számú rendelet hatályát veszti.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter