Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1964. (V. 27.) EüM-BM-KPM együttes rendelet

a gépjárművezetés engedélyezése előtti és a gépjárművezetők időszakos, alkalmassági orvosi vizsgálatáról

A honvédelmi miniszterrel egyetértésben a következőket rendeljük:

Az alkalmassági orvosi vizsgálat célja

1. §

A gépjárművezetői vizsgára bocsátás előtti alkalmassági orvosi vizsgálat (a továbbiakban: előzetes alkalmassági orvosi vizsgálat), valamint a gépjárművezetők időszakos alkalmassági orvosi vizsgálata során - az élet- és vagyonbiztonság fokozott védelme érdekében - meg kell állapítani, hogy a vizsgált személy nem szenved-e olyan betegségben, testi vagy szellemi, illetőleg érzékszervi fogyatékosságban, amely őt a gépjárművezetésre alkalmatlanná teszi.

Előzetes alkalmassági orvosi vizsgálat

2. §

(1) A közúti közlekedés szabályairól szóló 2/1962. (IX. 29.) BM-KPM számú együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) Függeléke I. részének 3. cikke 1. pontjában meghatározott orvosi vizsgálatot a 3. §-ban megjelölt egészségügyi szervek végzik.

(2) Az egészségügyi szerv (véleményező orvos) az előzetes alkalmassági orvosi vizsgálatot

az érdekelt személy kérelmére, vagy

a KPM Autóközlekedési Tanintézetének, illetőleg a Magyar Honvédelmi Sportszövetség illetékes szakosztályának, vagy

segédmotoros kerékpár, valamint rokkant személyek részére szolgáló gépjárművezetésre irányuló kérelem esetében a rendőrhatóság megkeresésére

végzi el.

3. §

(1) Az előzetes alkalmassági orvosi vizsgálatot:

1. annál, aki állás vállalására jogosító vezetői engedélyt kíván szerezni, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Pályaalkalmassági Vizsgáló Állomása;

2. annál, aki állás vállalására nem jogosító vezetői engedélyt kíván szerezni

a) ha az érdekelt személy olyan vállalattal áll munkaviszonyban, amelynél az egészségügyi szolgálat keretében legalább napi három órai munkaidővel üzemi orvos működik, az üzemi (műhelykörzeti) orvos,

b) ha az érdekelt személy olyan munkahelyen dolgozik, ahol üzemi orvos egyáltalában nem, vagy napi három óránál kevesebb munkaidővel működik, úgyszintén, ha az érdekelt személy munkaviszonyban nem áll, az állandó lakóhelye szerint illetékes járási, városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya (csoportja) által a munkaalkalmasság első fokú orvosi elbírálására kijelölt egészségügyi intézmény illetékes orvosa;

3. a fegyveres erők és a fegyveres testületek állományában szolgálatot teljesítő személynél, továbbá a fegyveres erők és a fegyveres testületek polgári alkalmazottjánál, ha állás vállalására nem jogosító vezetői engedélyt kíván szerezni, a fegyveres erők, illetőleg a fegyveres testületek egészségügyi szolgálatának illetékes orvosa (egészségügyi szerve) végzi.

(2) Az (1) bekezdésben említett egészségügyi szerv szakvéleményét írásban közli a vizsgált személlyel, illetőleg a vizsgálatot kérő szervvel.

Időszakos alkalmassági orvosi vizsgálat

4. §

(1) A KRESZ Függelékének 7. cikkében megjelölt három évnél rövidebb idő alatt köteles a gépjárművezető időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatra megjelenni, ha

a) az alkalmassági orvosi vizsgálatot végző egészségügyi szerv az újabb időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatra három évnél rövidebb határidőt állapított meg;

b) a munkáltató olyan körülményt (pl. eszméletvesztés, egyensúlyérzék zavara) észlelt, amely a gépjárművezetésre való további alkalmasságát kétségessé teszi;

c) a rendőrhatóság szükségesnek tartja;

d) olyan beosztásban dolgozik, amelyben az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálat a KRESZ előírása szerint kétévenként kötelező (autóbusz-, villamos- és trolibuszvezető).

(2) Az egészségügyi szerv az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot az (1) bekezdés b) pontja esetében a munkáltató megkeresésére, az (1) bekezdés c) pontja esetében a rendőrhatóság megkeresésére, egyéb esetekben pedig a gépjárművezető kérelmére végzi el.

(3) Az (1) bekezdés b) pontja esetében a munkáltató köteles a gépjárművezetőt időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatra küldeni.

5. §

(1) Az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot annál a gépjárművezetőnél:

a) aki olyan vállalattal áll munkaviszonyban, amelynél legalább napi három órai munkaidővel üzemi egészségügyi szolgálat működik, az üzemi (műhelykörzeti) orvos,

b) aki olyan munkahelyen dolgozik, ahol üzemi orvos egyáltalán nem, vagy napi három óránál kevesebb munkaidővel működik, vagy aki munkaviszonyban nem áll, a gépjárművezető állandó lakóhelye szerint illetékes járási, városi, városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi osztálya (csoportja) által a munkaalkalmasság első fokú elbírálására kijelölt egészségügyi intézmény illetékes orvosa,

c) aki fegyveres erők, vagy fegyveres testületek kötelékébe tartozik, vagy alkalmazásában áll, a fegyveres erők, illetőleg a fegyveres testületek egészségügyi szolgálatának illetékes egészségügyi szerve végzi.

(2) Az egészségügyi szerv:

a) ha a gépjárművezető a gépjárművezetésre továbbra is alkalmas, szakvéleményét a vezetői engedélybe bejegyzi,

b) ha a gépjárművezetőt a gépjárművezetésre alkalmatlannak minősíti, ezt az érdekelttel, valamint a lakóhelye szerint illetékes elsőfokú közlekedésrendészeti rendőrhatósággal írásban közli.

A gépjárművezetésre való alkalmasságnak másodfokon történő elbírálása

6. §

(1) A gépjárművezetésre akár az előzetes, akár az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálaton alkalmatlannak minősített személy a szakvélemény közlésétől számított 8 nap alatt kérheti a gépjárművezetésre való alkalmasságának másodfokon történő elbírálását.

(2) A gépjárművezetésre való alkalmasságnak másodfokon történő elbírálása iránti kérelmet az előzetes, illetőleg az időszakos orvosi vizsgálatot elsőfokon végző egészségügyi szervnél lehet előterjeszteni.

7. §

(1) Az előzetes, vagy időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot másodfokon az érdekelt személy, illetőleg a gépjárművezető munkahelye, ha munkaviszonyban nem áll, állandó lakóhelye szerint illetékes munkaképesség csökkenést véleményező másodfokú orvosi bizottság végzi.

(2) A fegyveres erők, vagy fegyveres testületek kötelékébe tartozó vagy alkalmazásában álló személynél (gépjárművezetőnél) az előzetes, vagy az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot másodfokon az érdekelt személy, illetőleg a gépjárművezető szolgálati helye (munkahelye) szerint illetékes munkaképesség csökkenést véleményező másodfokú orvosi bizottság, vagy az illetékes honvédkórház felülvizsgáló bizottsága végzi.

(3) A gépjárművezetésre való alkalmasságot másodfokon elbíráló orvosi bizottság a szakvéleményét írásban közli a vizsgált személlyel, a lakóhelye szerint illetékes elsőfokú közlekedésrendészeti rendőrhatósággal, továbbá azzal az orvosi szervvel, mely a korábbi vizsgálatot végezte.

(4) A gépjárművezetésre való alkalmasságot másodfokon elbíráló orvosi bizottság szakvéleménye ellen jogorvoslatnak helye nincs.

(5) Akit a másodfokon eljáró orvosi bizottság gépjárművezetésre alkalmatlannak minősített, újabb alkalmassági orvosi vizsgálatot csak az előző Vizsgálatot követő három hónap elteltével és abban az esetben kérhet, ha orvosi bizonyítvánnyal igazolja, hogy egészségi állapotában megfelelő javulás állott be.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

8. §

A fegyveres erők és a fegyveres testületek részére az alkalmassági vizsgalatot - amennyiben az adott területen a vizsgálandók száma eléri az 50 főt - a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium területileg illetékes Mozgó Pályaalkalmassági Vizsgáló Állomása a helyszínen végzi.

9. §

Az alkalmassági orvosi vizsgálatokkal kapcsolatos eljárási szabályokat, valamint a gépjárművezetésre való alkalmasság elbírálásánál követendő irányelveket az egészségügyi miniszter külön utasításban állapítja meg.

10. §

Ez a rendelet 1964. július 1. napján lép hatályba,

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

az egészségügyi miniszter első helyettese

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Tartalomjegyzék