Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1964. (VI. 28.) OT-PM-ÉM együttes rendelet

a lakóépületek átadás-átvételének megszigorításáról, a hibák bejelentéséről, felméréséről és kijavításáról

A lakóépületek hibáinak bejelentésével kapcsolatos eljárás egységesítése, a szavatossági igények időbeni érvényesítése és a hibáknak a lakáshasználók lehető legkisebb mérvű zaklatásával járó kijavítása céljából - az 1/1961. (XII. 9.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelet kiegészítéseként - a Központi Döntőbizottság elnökével egyetértésben az alábbiakat rendeljük el.

A rendelet hatálya

1. §

Az 1964. július hó 1. napja után átadás-átvételre kerülő lakóépületek, illetőleg lakások átadás-átvételére, a hibák bejelentésére és kijavítására az 1/1961. (XII. 9.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelet (a továbbiakban: Vhr.) rendelkezéseit ebben a rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni, feltéve, hogy a kivitelezésre irányuló szerződés megkötése és teljesítése során a szerződő felek - jogszabály rendelkezése folytán - a 45/1961. (XII. 9.) Korm. számú rendeletnek és a Vhr-nek az építési szerződésre vonatkozó rendelkezéseit alkalmazták.

A lakóépületek átvételének szempontjai

2. §

A Vhr. 124. §-a a következő bekezdéssel egészül ki:

"(6) A lakóépületet [3/1964. (VI. 28.) OT-PM-ÉM számú együttes rendelet 1. §-a] - az előző bekezdésben foglaltaktól eltérően - az építtető csak akkor köteles átvenni, ha a szerződésben meghatározott munkák elkészültek és

a) csak a rendeltetésszerű használatot nem gátló, kisebb jelentőségű hibák, illetve hiányok fordulnak elő, feltéve, hogy azok kijavítása, illetve pótlása - a 133. § (6) bekezdésében említett kivételtől eltekintve - 30 napon belül megtörténhet, vagy

b) olyan hibák vannak, amelyek kijavítása nem lehetséges, feltéve, hogy a kijavítás elmaradása a rendeltetésszerű használhatóságot, szilárdságot, illetve tartósságot nem csökkenti."

Az átadás-átvételi eljárás során megállapított hibák kijavítása, illetve hiányok pótlása

3. §

A Vhr. 133. §-a az alábbi bekezdésekkel egészül ki:

"(5) A lakóépület átadás-átvételi eljárása során felvett jegyzőkönyvben feltüntetett, a kivitelező által elismert hiba kijavítását, illetve hiány pótlását a kivitelező köteles haladéktalanul, még az átadás-átvételi eljárás során megkezdeni. Ha e munkákat az eljárás befejezése után is folytatni kell, a kivitelező ezek befejezésére az átadás-átvételi jegyzőkönyvben 30 napnál nem hosszabb határidőt köteles vállalni.

(6) Ha a lakóépület rendeltetésszerű használatát nem gátló, kisebb jelentőségű, külső (pl. homlokzati, tereprendezési) munkát igénylő hibák kijavítása, illetve hiányok pótlása a téli időjárás miatt 30 napon belül nem lehetséges, a felek ennél hosszabb határidőben is megállapodhatnak."

A rejtett hibák bejelentése és kijavítása

4. §

A Vhr. kiegészül az alábbi 135/A. §-sal:

"Vhr. 135/A. § (1) A lakóépület rejtett hibáinak bejelentésére és kijavítására vonatkozóan - a Vhr. 135. §-ában foglaltaktól eltérően - a következő (2)-(5) bekezdésekben foglaltak az irányadók.

(2) A lakóépület kezelője a lakóépületben észlelt rejtett hibát haladéktalanul köteles az építtetőnek bejelenteni. A lakás használója a rejtett hibát akár a lakóépület kezelőjének, akár közvetlenül az építtetőnek is bejelentheti.

(3) A bejelentéseket az építtető a lakóépület kezelőjének bevonásával - szükség szerint a helyszínen - köteles felülvizsgálni. Ha az építtető megállapítása szerint a rejtett hiba a lakások, a nem lakás céljára, illetve a közös használatra szolgáló helyiségek rendeltetésszerű használatát gátolja, vagy a késedelem nélküli kijavítást a hiba jellege szükségessé teszi, a kivitelezőt a rejtett hibáról a bejelentéstől számított 5 napon belül köteles értesíteni. Egyéb esetekben az építtető az utófelülvizsgálati eljárás megkezdéséig bejelentett rejtett hibák miatt szavatosságiigényeit az utófelülvizsgálati eljárás során érvényesítheti.

(4) A kivitelező köteles haladéktalanul közölni az építtetővel a helyszíni eljárás időpontját, amely az értesítés kézhezvételétől számított 5 napnál későbbi nem lehet. Az építtető ennek alapján köteles a helyszíni eljárásra meghívni, illetve arról értesíteni

a) a lakóépület kezelőjét (lakásszövetkezet esetében az igazgatóságot, társasház esetében az Országos Takarékpénztárt és a társasház közös képviselőjét);

b) a lakóbizottság elnökét és

c) azokat a lakáshasználókat, akiknek a lakásában hibát észleltek.

(5) Az építtető és a kivitelező köteles a helyszíni eljárás során jegyzőkönyvet felvenni és a hiba kijavítására kötbérterhes határidőt megjelölni. Egyebekben a Vhr. 133. §-ának (2)-(4) bekezdéseiben foglalt rendelkezéseket kell alkalmaznia."

Utófelülvizsgálati eljárás

5. §

A Vhr. kiegészül az alábbi 135/B. §-sal:

"Vhr. 135/B. § (1) Az építtetőnek a lakóépület átadás-átvételére irányuló eljárás befejezésétől számított tizenegyedik hónapban utófelülvizsgálati eljárást kell lefolytatni.

(2) Az utófelülvizsgálati eljárás célja a lakóépület esetleges rejtett hibáinak együttes felmérése, illetve rögzítése annak érdekében, hogy

a) az építtető szavatossági igényeit kellő időben érvényesíthesse;

b) a kivitelező a hibákat a lakások használóinak minél kisebb mérvű zavarása mellett, egyszerre javíthassa ki.

(3) Az utófelülvizsgálati eljárást az építtető köteles előkészíteni. Az előkészítés kiterjed:

a) a lakóépület kezelőjének, illetve a lakások használóinak a hibák bejelentésére való felszólítására;

b) az építtető által a helyszínen - a bejelentések figyelembe vételével - végzett hibafelmérésre;

c) a hibafelmérés során észlelt hibák, valamint a lakóépület kezelője, illetve a lakás használója által korábban bejelentett, de a kivitelezővel még nem közölt hibák jegyzékének (hibajegyzék) összeállítására;

d) az eljárás kitűzésére és az azon résztvevők meghívására.

(4) A hibajegyzék az utófelülvizsgálati eljárás alapirata. A lakáshasználók felesleges zaklatásának elkerülése céljából a hibajegyzéket olyan gondossággal kell összeállítani, hogy annak alapján az utófelülvizsgálati eljárás rövid idő alatt lefolytatható legyen.

(5) A meghívót az eljárás megkezdésének időpontját megelőzően legalább 15 nappal kell kézbesíttetni.

(6) Az eljárásra meg kell hívni a) a generálkivitelezőt,

b) a generáltervezőt,

c) a Vhr. 135/A. §-ának (4) bekezdésében említett szerveket és személyeket.

(7) A meghívónak tartalmaznia kell az utófelülvizsgálati eljárás helyét és megkezdésének időpontját. A generálkivitelező meghívójához a hibajegyzék 4 példányát mellékelni kell.

(8) A generálkivitelező a hibajegyzék alapján szükség szerint gondoskodik az alvállalkozók meghívásáról. Az alvállalkozók részére a meghívót az eljárás megkezdésének időpontját megelőzően legalább 8 nappal kell megküldeni, és csatolni kell ahhoz a hibajegyzéket, vagy annak az alvállalkozót érintő részét.

(9) Az utófelülvizsgálat az építtető és a generálkivitelező közös eljárása, annak lefolytatása és vezetése azonban az építtető kötelessége.

(10) Az eljárás során a meghívottak jelenlétében jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyhez a hibajegyzék egy példányát mellékelni kell.

(11) Ha az eljáráson az alvállalkozó meghívás ellenére nem jelenik meg, utóbb nem kifogásolhatja a generálkivitelező által vállalt kijavítási kötelezettséget és határidőt.

(12) A jegyzőkönyv készítéséért az építtető felelős. A jegyzőkönyvben fel kell tűntetni az építtetőnek a rejtett hibákkal kapcsolatos véleményét, a kivitelezőnek a jegyzőkönyvben foglaltakra vonatkozó észrevételeit és az eljárásban résztvevők nyilatkozatait. A jegyzőkönyvet az eljáráson résztvevőknek alá kell írniok. Ha valamelyik résztvevő a jegyzőkönyv tartalmával nem ért egyet, ellenvéleményét a jegyzőkönyvben feltüntetheti.

(13) Az építtetőnek a jegyzőkönyvet annak felvétele után a jelenlévőknek azonnal át kell adnia, a távolmaradottaknak pedig a felvétel napját követő első munkanapon postára kell adnia. A meghívott, de meg nem jelent alvállalkozóknak a jegyzőkönyvet a generálkivitelező köteles megküldeni.

(14) Az utófelülvizsgálati eljárás lefolytatása és ennek alapján a rejtett hibákból eredő szavatossági igények érvényesítése nem érinti az utófelülvizsgálati eljárás után észlelt hibákért fennálló szavatosi felelősséget.

(15) A kivitelezővel szemben a lakóépület hibái miatt a szavatossági jogok gyakorlása, valamint a szerződésszegésből eredő egyéb igények érvényesítése az építtető feladata."

Hatálybaléptető rendelkezés

6. §

E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 47/1962. ÉM számú utasítás (megjelent: sokszorosítva) hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

az Országos Tervhivatal elnökhelyettese

Dr. Kardos Géza s. k.,

pénzügyminiszterhelyetettes

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter

Tartalomjegyzék