1/1965. (II. 25.) FM rendelet
a mezei pocok ellen társadalmi védekezés elrendeléséről
A növényvédelemről szóló 1964. évi 17. számú törvényerejű rendelet 6. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az egészségügyi miniszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a művelődésügyi miniszterrel, az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetőjével és az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A tömegesen elszaporodott és jelentős népgazdasági kárt okozó mezei pocok irtása érdekében, e veszélyes kártevő ellen az ország egész területén társadalmi védekezést (a továbbiakban: védekezést) kell folytatni. A nagyobb veszélyre tekintettel a védekezést az időleges munkakötelezettségre vonatkozó rendelkezések (Munka Törvénykönyve 139-140. §-ai) szerint kell végrehajtani,
2. §
A védekezést a mező- és erdőgazdasági termelőüzemeikben, egyénileg termelők területén, a fertőzött erdőszegélyeken, a termények tárolását végző üzemek, raktárak körül levő, nem lakott területeken, valamint az utak, vasutak, csatornák és töltések füves, cserjés, fásított részein, az időjárástól függően az 1965. évi március hó 5-től április hó 15-ig terjedő időben kell végrehajtani.
3. §
(1) A védekezést a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága a mezőgazdasági osztálya (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) útján szervezi és irányítja. A védekezés minél eredményesebbé tétele érdekében, a munkák szervezését és végrehajtásának irányítását a társadalmi szervek bevonásával kell végezni.
(2) A megyei mezőgazdasági osztály a védekezés végrehajtására 1965. március hó 5-ig ütemtervet köteles készíteni. Az ütemtervben a védekezési munkára kirendelhető munkaerő létszámát községenként (városonként) kell megállapítani és a kirendelt munkaerőt munkacsapatokba kell szervezni. A munkákra az érdekelt termelőkön kívül - a vonatkozó jogszabályok korlátai között - a veszélyeztetett terület lakosságát kell kirendelni, beleértve a 16. életévüket betöltött fiatalokat is.
(3) A megyei mezőgazdasági osztály köteles a járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályának (a továbbiakban: járási mezőgazdasági osztály) dolgozóiból, valamint a megyei növényvédő állomás szakembereiből a védekezés helyszíni irányítására és ellenőrzésére felelősöket kijelölni.
4. §
(1) A védekezés céljára a Növényvédelmi Szolgálat által térítés nélkül rendelkezésre bocsátott pocokirtó szer tárolásáról, felhasználásra történő kiadásáról és helyi szállításáról a községi (városi) tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik.
(2) A községi (városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági szakigazgatási szerve az elvégzett munkákról és a felhasznált pocokirtó szerről a járási mezőgazdasági osztálynak a védekezés befejezése után 8 napon belül köteles írásban jelentést tenni. A jelentéseket a járási mezőgazdasági osztály összesíteni és a megyei mezőgazdasági osztálynak megküldeni köteles.
5. §
A védekezést a mellékelt szakutasításban foglaltak szerint kell megszervezni és végrehajtani.
6. §
A védekezésben kitűnt, legjobb eredményt elért KISZ-csapatokat megyénként (megyei jogú városonként és a fővárosban) jutalomban kell részesíteni. A jutalmak kifizetéséhez szükséges összegeket a Földművelésügyi Minisztérium Növényvédelmi Szolgálata bocsátja rendelkezésre A jutalomra való jogosultságot és a jutalom összegét a megyei mezőgazdasági osztály vezetője a megyei (megyei jogú városi, fővárosi) KISZ-szervezet vezetőségével együttesen állapítja meg.
7. §
Azzal szemben, aki a védekezés során a mezei pocok keresésére és irtására szervezett közös munkában való részvételt megtagadja, illetőleg a kirendelésnek nem tesz eleget, szabálysértés miatt, az 1964. évi 17. számú törvényerejű rendelet 14. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján kell eljárni.
8. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Losonczi Pál s. k.,
földművelésügyi miniszter
Melléklet az 1/1965. (11. 25.) FM számú rendelethez
Szakutasítás
a mezei pocok elleni védekezés társadalmi úton történő végrehajtására
1. A Földművelésügyi Minisztérium Növényvédő Szolgálata a cinkfoszfid hatóanyagtartalmú Arvalin pocokirtó szert (a továbbiakban: Arvalin) díjtalanul bocsátja rendelkezésre. Az Arvalin átvételéről és az elszámolásáról a megyei tanács mezőgazdasági osztálya köteles gondoskodni.
Az Arvalin megyénkénti elosztására - a megyei mezőgazdasági osztályok által bejelentett igények alapján - intézkedés történt.
2. Az Arvalin községenkénti (városonkénti) elosztása a megyei mezőgazdasági osztály feladata. Az elosztást a fertőzött terület nagyságának, valamint a fertőzés mértékének alapján kell végezni. Figyelembe kell venni, hogy a területen található pocoklyukaknak átlagban csak mintegy 20-30%-a lakott, továbbá, hogy az arvalinozást nem kiszórással, hanem a járatba való bejuttatással kell végezni. Az Arvalin elosztásánál és felhasználásánál a takarékossági szempontok figyelembevételével kell eljárni oly módon, hogy az a szakszerűség rovására ne essék.
3. Az Arvalin községenkénti (városonkénti) terítéséről a megyei mezőgazdasági osztály az Agroker Vállalattal, a megyei növényvédő állomással, az Állami Gazdaságok Megyei Igazgatóságával és a termelőszövetkezetekkel egyetértésben, azok szállítóeszközeinek igénybevételével köteles gondoskodni.
4. A községi (városi) tanács vb. mezőgazdasági szakigazgatási szerve (a továbbiakban: községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv) köteles a védekezés végrehajtására munkacsapatokat szervezni, azok működési területét megjelölni és a munkacsapatok helyszíni irányítására és Arvalinnal történő ellátására munkacsapatvezetőket kijelölni.
5. A védekezést úgy kell megszervezni, hogy az a sűrűbben lakott megyékben 6, a ritkábban lakott megyékben pedig legfeljebb 8-10 nap alatt elvégzésre kerüljön, és a munkaerő igénybevétele az egyéb (közúti, építőipari stb.) szervek munkájában fennakadást ne okozzon. A közlekedési vállalatoknál és a postánál foglalkoztatott dolgozókat - amennyiben a közlekedés és a hírközlés folyamatos lebonyolítása azt szükségessé teszi - a társadalmi védekezés alól mentesíteni kell.
Megyén belül a helyszíni irányítás és ellenőrzés megkönnyítése és eredményesebbé tétele érdekében a rendelkezésre álló időn belül a védekezés járásonként (városonként) külön napra, illetőleg napokra ütemezhető.
6. A védekezés megkezdésének időpontját a legalkalmasabb kora tavaszi időjárásnak, valamint a megfelelő talajállapotnak a figyelembevételével a megyei tanács végrehajtó bizottsága állapítja meg.
A vasúti pályák mentén, valamint a vasutak és a közutak területén a védekezési munkálatok végrehajtása során fokozott gondot kell fordítani a forgalom zavartalanságának biztosítására, a biztonságos munkavégzésre és a vonatkozó szakutasítások megtartására.
7. A mérgezési veszély és az állatelhullások megakadályozása céljából a védekezést a helyben szokásos módon, előzetesen több alkalommal közhírré kell tenni.
8. A védekezési munkák végrehajtásának meggyorsítása és az Arvalinnal való takarékosság érdekében célszerű a pocokjáratokat a védekezést megelőzően 2-3 nappal betaposni.
9. A tanulóifjúságot - lehetőséghez képest -a tavaszi szünet idején kell a védekezési munkákba bevonni. Megfelelő időjárás esetén a pocokjáratok betaposásának munkálataiba a 10-16 év közötti ifjúság is bevonható.
10. Az arvalinozást a munkacsapatoknak a számúkra kijelölt határrészen csatárláncban haladva, kivétel nélkül valamennyi útjukba eső területen (vetés, szántás, szántatlan terület, rét, legelő, gyümölcsös, dűlőút, útmenti part, árok, töltés stb.) el kell végezniök. Az általános védekezés során nem szabad csak egyes táblák (pl. őszi vetés, évelő pillangós takarmány stb.) kezelésére szorítkozni, mert az csak részleges eredményre vezetne.
11. Az Arvalint erre a célra fából vagy nádból készített eszközökkel (egyik végén laposra faragott fadarabka, kanál stb.) kell a járatba helyezni, lyukanként 4-5 szemet adagolva, s ezt követően a járat nyílását betaposni nem szabad.
12. A védekezés befejezése után a jelentésben a kezelésben részesített terület nagyságát (kat. holdban), a védekezés elvégzésére fordított munkanapok számát, a felhasznált és a megmaradt Arvalin mennyiségét fel kell tüntetni.
13. A védekezés után visszamaradó Arvalin mennyiségek összegyűjtéséről a megyei Agroker Vállalat köteles gondoskodni.
Óvórendszabályok
A védekezési munkák megkezdése előtt a községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv köteles a védekezésben résztvevőket kioktatni a végzendő feladatra, valamint "A növényvédőszerek csomagolására, szállítására, forgalombahozatalára és felhasználására vonatkozó egészségvédelmi és balesetelhárító (munkavédelmi) óvórendszabályok" legszigorúbb betartására; ennek során különösen az alábbiakat kell szem előtt tartani:
Az Arvalint szállítás közben csapadéktól, átnedvesedéstől gondosan óvni kell. Ha mégis átnedvesedett, akkor ezt követően csak nyitott ablakok mellett tárolható. Amennyiben a tárolóhelyiségben fokhagymára emlékeztető szag érezhető, ott embereknek tartózkodniok nem szabad.
Az Arvalin "erős méreg" amelyet csak lezárt, de jól szellőztetett, száraz és olyan raktárhelyiségben szabad tárolni, ahol sem élelmiszer, sem egyéb, az Arvalinnal összetéveszthető vagy összekeverhető anyagot nem tartanak. Az Arvalint tartalmazó raktár kulcsát a községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv által erre kijelölt felelős személy őrzi.
Az Arvalin kiméréséhez csak olyan edényeket, mérleget és egyéb eszközöket szabad felhasználni, amelyeket más célra nem használnak. A védekezés befejezése és a maradék Arvalin elszállítása után a fenti eszközöket csak meleg szappanos vízzel való teljes megtisztítás után szabad egyéb célra használni. Ennek megtörténtéig a kiméréshez szolgáló eszközöket az Arvalinnal együtt a lezárt helyen kell elkülönítve tartani.
A kimérést oly módon kell végezni, hogy a porképződés, illetve a keletkező por belégzése elkerülhető legyen. Nagyobb mennyiségek kimérésénél, vagy porképződésnél a helyiségben tartózkodóknak por elleni légzésvédőt kell viselni.
A társadalmi munkában résztvevőknek kiadagolt Arvalint csak megfelelő felirattal és méregjelzéssel ellátott duplafalú papírzsacskóban szabad kiadni. Az Arvalin szétosztásához nem szabad egyéb edényt, különösen étkezéshez használt edényt felhasználni.
Az Arvalin szétosztásánál felhasznált papírzacskókat, valamint az Arvalinnak a lyukakban való elhelyezésénél felhasznált eszközöket naponta, a munka befejezése után össze kell szedni és azokat a védekezési munkák teljes befejezése után elégetéssel meg kell semmisíteni.
Az Arvalin kihelyezése közben a védekezésben résztvevők nem étkezhetnek és nem dohányozhatnak. Az étkezés és dohányzás csak a munka befejezése után, gondos melegvizes-szappanos kézmosást követően engedhető meg.
A napi munka befejezése után kézmosási és tisztálkodási lehetőséget biztosítani kell és ellenőrizni kell, hogy azt a védekezési munkákban résztvevők szabályszerűen el is végezzék.
A védekezési munkában résztvevőket figyelmeztetni kell arra, hogy az Arvalint kézzel érinteni nem szabad és az elhullott rágcsálóknak puszta kézzel való érintése vagy összeszedése is fertőzés veszélyével járhat, ezért tilos.
Arvalint csak a lakott területen kívül szabad felhasználni, és azt nem szabad víznyerő területen, vagy kút közelében - 10 méter távolságon belül - lerakni. Az arvalinozott területekre 16 éven aluli gyermekek a védekezéstől számított 14 napig nem mehetnek; ezért a községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv arvalinozott területek őriztetéséről és a 16 éven aluli gyermekek távoltartásáról megfelelő módon köteles gondoskodni. A községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv gondoskodni köteles arról is, hogy az arvalinozott területekre legelő állat vagy baromfi ne járjon. A fenti idő alatt esetleg elhulló háziállatok vagy vadak húsát fogyasztani veszélyes és tilos.
Az illetékes körzeti orvost a védekezés megkezdéséről a községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv értesíteni köteles. Mérgezés előfordulása esetére a védekezésben résztvevőket ki kell oktatni arra, hogy Arvalin lenyelése esetén elsősegélyként azonnal hánytatást kell végezni.
Meg kell akadályozni, hogy a munkában résztvevők, a védekezés befejezése után Arvalint vigyenek magukkal; ezért az arvalinozás naponkénti vagy végleges befejezésével az Arvalin-maradványokat a munkacsapat vezetője köteles összegyűjteni és tárolás céljából a községi mezőgazdasági szakigazgatási szervnek átadni.