27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet

a középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról és az oktatási tanácsokról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. számú törvényerejű rendelet (Tvr.) 23. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I.

A középfokú oktatási intézményekről szóló törvényerejű rendelet végrehajtásával kapcsolatos rendelkezések

(Tvr. 1. §-hoz)

1. §

Gimnázium és szakközépiskola létesítéséhez, megszüntetéséhez és szüneteltetéséhez, valamint a szakközépiskola szakmai jellegének megváltoztatásához szükséges jóváhagyás tárgyában a művelődésügyi miniszter - a megyei (megyei jogú városi, fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága elnökének meghallgatásával - gimnázium esetében az Országos Tervhivatal elnökével, szakközépiskola esetében a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben dönt.

(Tvr. 2. §-hoz)

2. §

Gimnázium közvetlen irányítását, valamint - a Tvr-ben megállapított jogkörben - egyház által fenntartott gimnázium állami felügyeletét a tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi szakigazgatási szerve látja el.

(Tvr. 3. §-hoz)

3. §

(1) A művelődésügyi miniszter a más miniszter által fenntartott és irányított szakközépiskola szakfelügyeletét a tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szerve útján gyakorolja; a felügyelet módját a művelődésügyi miniszter szabályozza.

(2) A tanács által fenntartott szakközépiskola közvetlen irányítását a végrehajtó bizottság művelődésügyi szakigazgatási szerve látja el.

(3) A szakmai tantárgyak és a szakmai gyakorlatok szakfelügyeletének módját valamennyi szakközépiskolára kiterjedően a művelődésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben szabályozza.

(Tvr. 5. §-hoz)

4. §

(1) Az osztályok és az egyes osztályokba felvehető tanulók számát a gimnáziumok tekintetében a művelődésügyi miniszter, a szakközépiskolák tekintetében pedig a felügyeletet gyakorló miniszter az Országos Tervhivatal által a munkaügyi miniszterrel és a képzésben érdekelt miniszterekkel egyetértésben meghatározott tervszámok keretében az illetékes megyei (megyei jogú városi, fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága elnökének egyetértésével - országos beiskolázású szakközépiskola esetében meghallgatásával - állapítja meg.

(2) A magyar nyelv kötelező oktatása mellett más oktatási nyelv alkalmazásához a művelődésügyi miniszter előzetes jóváhagyása szükséges. Ez nem érinti a nemzetiségekhez tartozó tanköteles gyermekek oktatására vonatkozó rendelkezéseket.

(3) A gimnáziumban és szakközépiskolában külön fiú- és külön leány osztály szervezését a közvetlen irányítást ellátó szerv vezetője engedélyezheti.

(Tvr. 6. §-hoz)

5. §

(1) A kollégium (diákotthon), tanulószoba és menza szervezését és működését, továbbá a megállapított kereteken belül a juttatások és a térítés feltételeit a művelődésügyi miniszter szabályozza.

(2) A kollégium felügyeletét a fenntartó szerv közvetlenül, szakfelügyeletét pedig - a tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi szakigazgatási szerve útján - a művelődésügyi miniszter látja el.

(Tvr. 7. §-hoz)

6. §

(1) Az igazgató munkáját igazgatóhelyettes, a gazdasági ügyek intézésében gazdasági vezető (gondnok), az ügyviteli teendők ellátásában adminisztrátor segíti.

(2) A szakközépiskolában gyakorlati oktatásvezetőt (műhelyfőnököt) és gyakorlati oktatókat kell alkalmazni. Indokolt esetben oktatásvezetőhelyettes (műhelyfőnökhelyettes), abban a szakközépiskolában pedig, amelyben iskolai műhely van, anyagbeszerző, könyvelő és egyéb ügyviteli dolgozó is alkalmazható.

(3) Abban a gimnáziumban, amelyben iskolai műhely van, műhelyvezető, anyagbeszerző és gyakorlati oktató alkalmazható.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott munkakörökben alkalmazható dolgozók számát a felügyeletet gyakorló miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

7. §

(1) A gimnázium és a szakközépiskola vezető, oktató-nevelő és egyéb munkaköreinek betöltéséhez szükséges képesítést a művelődésügyi miniszter - szakközépiskola vonatkozásában a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterrel egyetértésben - állapítja meg. Az így megállapított képesítési követelmények alól a felügyeletet gyakorló miniszter adhat felmentést.

(2) A közismereti és a szakmai előkészítő tantárgyak oktatását ellátó nevelők továbbképzéséről a művelődésügyi miniszter gondoskodik.

(3) A szakmai elméleti és gyakorlati tárgyak oktatását ellátó nevelők továbbképzését a képzés szakiránya szerint illetékes miniszter a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben szabályozza és szervezi meg.

(Tvr. 8. §-hoz)

8. §

(1) A tanulók felvételéhez esetleg szükséges egyéb feltételeket a gimnáziumokban a művelődésügyi miniszter, a szakközépiskolákban a felügyeletet gyakorló miniszter a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben szabályozza.

(2) Az általános iskolát végzettek felvételének rendjét a művelődésügyi miniszter a felügyeletet gyakorló miniszterekkel egyetértésben állapítja meg.

(Tvr. 9. §-hoz)

9. §

A gimnáziumi egyéni tanulás rendjét a művelődésügyi miniszter szabályozza.

(Tvr. 10. §-hoz)

10. §

A középfokú oktatási intézmény tanulója másik középfokú oktatási intézménybe a művelődésügyi miniszter által a képzésben érdekelt miniszterekkel egyetértésben szabályozott feltételek mellett léphet át.

11. §

A szakmunkástanuló-iskolát (intézetet) végzettek középiskolai tanulmányaiba beszámítható idő mértékét és a továbbtanulás feltételeit a művelődésügyi miniszter - a szakközépiskolákat illetően a szakmunkástanuló képzésben érdekelt, valamint a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterekkel egyetértésben - szabályozza.

12. §

(1) A szakmunkástanuló-iskolát (intézetet) végzettek középfokú iskolai továbbtanulásának elősegítése érdekében a szakmunkástanuló iskola (intézet)

a) oktató-nevelő munkájában a művelődésügyi miniszter által a 14-18 éves fiatalokat oktató intézmények számára kiadott nevelési tervet kell alkalmazni;

b) óratervét a munkaügyi miniszter a művelődésügyi miniszterrel és a szakmunkásképzésben érdekelt miniszterekkel egyetértésben adja ki;

c) közismereti tárgyainak óraszámát és tantervi anyagát a munkaügyi miniszter, illetőleg a szakmunkásképzésben érdekelt miniszterek véleményének meghallgatásával a művelődésügyi miniszter határozza meg és gondoskodik a közismereti tárgyak tankönyveinek (jegyzeteinek) elkészítéséről, valamint kiadásáról is.

(2) A szakmunkástanuló-iskola (intézet) óratervét a művelődésügyi miniszter az ismeretanyagok óratervi arányai, valamint a szakközépiskolai továbbtanulás szempontjából vizsgálja.

(Tvr. 11. §-hoz)

13. §

(1) A gimnázium óratervét, tantervét, tankönyveit és tankönyvpótló jegyzeteit, rendtartását és nevelési tervét (alapdokumentumokat) a művelődésügyi miniszter írja elő.

(2) Szakosított tantervű gimnáziumok és osztályok a művelődésügyi miniszter előzetes engedélyével szervezhetők, szervezésük módját és feltételeit a művelődésügyi miniszter szabályozza.

(3) A gimnáziumi tankönyvek kiadásának módját a művelődésügyi miniszter határozza meg.

(Tvr. 12. §-hoz)

14. §

(1) A gimnázium egyes osztályaiban a gyakorlati foglalkozás szervezeti formáját és annak jellegét a megyei tanács végrehajtó bizottsága hagyja jóvá.

(2) A gyakorlati oktatással kapcsolatos bérjellegű kiadásokat mind az iskolai, mind az üzemi tanműhelyi oktatás esetén - a tanulókkal a termelő munka során foglalkozó szakmunkások bérének kivételével - az iskola viseli.

(Tvr. 13. §-hoz)

15. §

A gimnáziumi érettségi vizsga szabályait a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

(Tvr. 14. §-hoz)

16. §

A szakközépiskolai ágazatok szakmai csoportok szerinti bontását a képzés szakiránya szerint illetékes miniszter a felügyeletet gyakorló miniszterekkel, a művelődésügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben állapítja meg.

17. §

(1) A szakközépiskolák képzési célját, óratervét, tantervét, tankönyveit és tankönyvpótló jegyzeteit, nevelési tervét, rendtartását (alapdokumentumait) az Országos Oktatási Tanács meghallgatásával biztosított kellő egyeztetés után a művelődésügyi miniszter hagyja jóvá, használatukat és bevezetésüket engedélyezi. Az alapdokumentumokban érvényesíteni kell az oktatás-nevelés elvi-politikai, pedagógiai és szakmai egységességét.

(2) A közismereti tantárgyak tantervi anyagának és tankönyveinek (jegyzeteinek) kidolgoztatásáról a művelődésügyi miniszter gondoskodik.

(3) A szakmai előkészítő tantárgyak tantervi anyagát és tankönyveit (jegyzeteit) a művelődésügyi miniszter a képzés szakiránya szerint elsősorban illetékes miniszterrel együttműködve dolgoztatja ki.

(4) A szakmai elméleti és gyakorlati tantárgyak tantervi anyagát és tankönyveit (jegyzeteit) a képzés szakiránya szerint elsősorban illetékes miniszter a művelődésügyi miniszterrel együttműködve dolgoztatja ki.

(5) A szakközépiskolai tankönyvek (jegyzetek) kiadásának rendjét a művelődésügyi miniszter szabályozza.

18. §

A közgazdasági szakközépiskolák tantervi anyagának és tankönyveinek (jegyzeteinek) kidolgoztatásáról - a 17. § (3) és (4) bekezdésétől eltérően - a művelődésügyi miniszter gondoskodik, és ennek során a tervgazdaságtan, statisztika, illetőleg a számvitel és egyéb pénzügyi jellegű tantárgyak tantervi anyagát, valamint tankönyveit (jegyzeteit) az Országos Tervhivatal elnökével, a Központi Statisztikai Hivatal elnökével, illetőleg a pénzügyminiszterrel együttműködve készítteti el.

(Tvr. 15. §-hoz)

19. §

(1) A gyakorlati oktatással kapcsolatos bérjellegű kiadásokat mind az iskolai, mind az üzemi tanműhelyi oktatás esetén az iskola viseli.

(2) Az üzemekben folyó gyakorlati oktatás dologi és egyéb kiadásaihoz az iskola hozzájárulást térít. A térítést az iskola költségvetésében kell előirányozni.

(Tvr. 17. §-hoz)

20. §

A tanulók nyári szakmai gyakorlatának részletes szabályait a képzés szakiránya szerint illetékes miniszter a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

(Tvr. 18. §-hoz)

21. §

A szakközépiskolai érettségi vizsga szabályzatát a művelődésügyi miniszter - a szakmai jellegű tárgyak kijelölését és a vizsga lebonyolítását illetően a képzésben érdekelt miniszterekkel egyetértésben - állapítja meg.

22. §

(1) A szakközépiskolai végzettséggel betölthető munkaköröket a szakközépiskolai ágazatok szerint a képzésben érdekelt miniszterek az Országos Tervhivatal elnökével és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben határozzák meg.

(2) A szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal rendelkező személy a képzése irányának megfelelő szakterületen szakmunkásként vagy betanított munkásként is alkalmazható.

(3) A tanfolyami rendszerű technikusképzés módját a képzés szakiránya szerint illetékes miniszter szabályozza. A technikusi oklevelet a szakközépiskola adja ki.

(Tvr. 19. §-hoz)

23. §

(1) A gimnáziumok esti és levelező tagozatának működési szabályzatát a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

(2) A művelődésügyi miniszter határozza meg, hogy munkaviszonyban nem álló személy milyen feltételek mellett vehető fel a dolgozók gimnáziumába.

(Tvr. 20. §-hoz)

24. §

szakközépiskolai esti és levelező oktatás bevezetését, a tanulók felvételének feltételeit és az oktatás rendjét a művelődésügyi miniszter a képzésben érdekelt miniszterekkel egyetértésben szabályozza.

(Tvr. 21. §-hoz)

25. §

(1) A szakkörök célját, feladatait, működését a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel - a szakmai jellegű tantárgyakhoz kapcsolódó szakkörök tekintetében ezenfelül a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterrel - egyetértésben a művelődésügyi miniszter szabályozza.

(2) Az iskolai sportkörök célját, feladatait, működését a Magyar Testnevelési és Sportszövetség a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben határozza meg.

(3) A középiskolai tanulmányi versenyek célját, feladatát, rendjét a művelődésügyi miniszter a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterekkel és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel egyetértésben szabályozza.

26. §

A középiskolai tanulók közhasznú munkájának rendjét a művelődésügyi miniszter és a munkaügyi miniszter az egészségügyi miniszterrel és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel egyetértésben szabályozza.

II.

Országos Oktatási Tanács és megyei oktatási tanácsok

27. §

(1) A művelődésügyi miniszter tanácsadó testületeként Országos Oktatási Tanácsot (a továbbiakban: Tanács) kell alakítani.

(2) A Tanács tagjai: a

Művelődésügyi Minisztérium,

Pénzügyminisztérium,

Országos Tervhivatal,

Munkaügyi Minisztérium,

Belkereskedelmi Minisztérium,

Egészségügyi Minisztérium,

Élelmezésügyi Minisztérium,

Építésügyi Minisztérium,

Földművelésügyi Minisztérium,

Kohó- és Gépipari Minisztérium,

Könnyűipari Minisztérium,

Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium,

Külkereskedelmi Minisztérium,

Nehézipari Minisztérium,

Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal,

Központi Statisztikai Hivatal,

Országos Erdészeti Főigazgatóság,

Országos Vízügyi Főigazgatóság,

Magyar Testnevelési és Sportszövetség és a Szövetkezetek Országos Szövetsége

képviselői.

28. §

A Tanács mint tanácsadó és koordináló testület

a) biztosítja az oktatás-nevelés elvi, politikai, pedagógiai, módszertani és szakmai egységessége érdekében a vonatkozó irányelvek és rendelkezések alkalmazásának, illetőleg végrehajtásának egyöntetűségét;

b) állást foglal az oktatás-nevelés olyan tartalmi kérdéseiben, amelyekben az oktatási intézmények felett felügyeletet gyakorló több minisztérium (országos hatáskörű szerv) érdekelt és a döntés joga a művelődésügyi minisztert illeti meg;

c) koordinálja az iskoláztatási tervszámok bontását;

d) részt vesz az iskolarendszer szervezetét, irányításának rendszerét érintő és más lényeges oktatáspolitikai kérdésekben a Minisztertanács döntése alá tartozó javaslatok előkészítésében.

29. §

(1) A Tanács elnöke a művelődésügyi miniszter, alelnöke a munkaügyi miniszter.

(2) A Tanácsban a minisztériumokat és országos hatáskörű szerveket az illetékes miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője által kijelölt miniszterhelyettes (elnökhelyettes) képviseli.

(3) A Tanács üléseire esetenként, tanácskozási joggal a napirendre tűzött kérdések megoldásában érdekelt más állami szervek, valamint társadalmi szervezetek képviselőit is meg lehet hívni, szakértőként pedig mások is meghívhatók.

(4) A Tanács ügyrendjét maga állapítja meg.

(5) A Tanács működésével járó ügyviteli feladatokat a művelődésügyi miniszter által megbízott titkár látja el. A Tanács működési kiadásait a Művelődésügyi Minisztérium költségvetéséből kell fedezni.

30. §

(1) Minden megyében és Budapesten megyei (fővárosi) oktatási tanácsot kell alakítani. A tanács elnöke a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának az oktatási ügyek felett felügyeletet gyakorló elnökhelyettese.

(2) Azokban a megyékben, ahol a megye székhelye megyei jogú város, a megyei és a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága - a megyei tanács végrehajtó bizottsága elnökhelyettesének vezetésével - közös oktatási tanácsot alakít.

31. §

(1) A megyei (fővárosi) oktatási tanács a megyei (megyei jogú városi, fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának javaslattevő és tanácsadó testületeként működik a területén levő valamennyi oktatási intézményt érintő kérdésben (pl. iskolai és diákotthoni helyiségek, műhelytermek gazdaságos kihasználása, tanerők arányos foglalkoztatása, beiskolázás).

(2) Az oktatási reform végrehajtásával összefüggő kérdésekben a megyei (fővárosi) oktatási tanács koordináló tevékenységet lát el.

32. §

(1) A megyei (fővárosi) oktatási tanácsot a végrehajtó bizottság elnöke alakítja meg az érdekelt szakigazgatási szervek vezetőinek, továbbá a megye (megyei jogú város, főváros) területén működő oktatási intézmények vezetőinek és az oktatási intézmények oktató-nevelő munkáját elősegítő ipari, mezőgazdasági és egyéb üzemek és intézmények képviselőinek bevonásával.

(2) A megyei (fővárosi) oktatási tanács ügyrendjét a művelődésügyi miniszter által kiadott egységes irányelvek alapján maga állapítja meg. A tanácsok működésével kapcsolatos ügyviteli feladatokat a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi (oktatási) osztályának vezetője látja el.

(3) A megyei (fővárosi) oktatási tanács működési kiadásait a megyei (fővárosi) tanács költségvetéséből kell fedezni.

III.

Hatálybalépés

33. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról e rendeletben megállapított hatáskörükben - az egyes §-okban megjelölt esetekben az érdekeltekkel egyetértésben - a művelődésügyi miniszter, az érdekelt miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői), továbbá a megyei (fővárosi) oktatási tanácsok vonatkozásában a megyei (fővárosi) tanácsok végrehajtó bizottságainak elnökei gondoskodnak.

Kállai Gyula s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék