Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1965. (XII. 16.) MüM rendelet

egyes munkaviszonyt érintő kérdésekről

A munkaviszonyt érintő egyes kérdések szabályozásáról szóló 1964. évi 29. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 33/1964. (XII. 18.) Korm. számú rendelet 16. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a 7. § (3) bekezdése tekintetében pedig az igazságügyminiszterrel is egyetértésben - a következőket rendelem:

Munkaruha

1. §

A 9/1964. (XII. 24.) MüM számú rendelet 21. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Ha a szakmunkás tanuló a gyakorlati képzése keretében őt foglalkoztató vállalattal létesít a szakmunkásvizsga letételét követően munkaviszonyt és ott munkaruhára jogosító munkakörben végez munkát, akkor a szakmunkástanulói minőségben kapott munkaruhára a kihordási idő elteltéig a munkaviszony keretében is jogosult."

Anyagi felelősség

2. §

(Az Mt. V. 191. §-ához)

A vállalat kártérítésre (hiánymegtérítésre) kötelező határozata alapján az Mt. V. 143. §-ának (1) bekezdésében foglalt esetekben bírósági végrehajtásnak van helye, ha a dolgozó tizenöt napon belül panaszt nem nyújtott be [Mt. V. 190. § (3) bek.]. A végrehajtási lap kiállítását a dolgozó lakóhelye szerint illetékes járásbíróságnál kell kérni.

Munkaügyi viták elintézése

3. §

[Az Mt. V. 234. §-ának (2) bekezdéséhez]

(1) Az állami gazdaságok számára a gazdaság központjában kell munkaügyi döntőbizottságot alakítani, ha szakszervezeti bizottságuk a központban működik. Önálló munkaügyi döntőbizottságot kell azonban alakítani a gazdaságok olyan kerületeiben, amelyekben helyi irányítás van és önálló szakszervezeti bizottság működik.

(2) Az állami erdőgazdaság igazgatója - a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben - határozza meg, hogy az erdőgazdaság központjával nem azonos helységben levő, munkahelyi bizottsággal rendelkező termelő egységnél kell-e munkaügyi döntőbizottságot alakítani. Ha a termelőegységnél munkaügyi döntőbizottság nem szervezhető, a panaszt az erdőgazdaság központjának munkaügyi döntőbizottsága bírálja el.

(3) Az alsó- és középfokú oktatási intézményekben - önálló szakszervezeti bizottság működése esetén is - csak akkor kell munkaügyi döntőbizottságot alakítani, ha az ott, valamint az igazgatásilag oda tartozó egyéb intézményeknél és szervezeti egységeknél (pl. óvoda, tagiskola, napközi otthon, tanulószoba stb.) dolgozók létszáma együttesen a negyven főt eléri.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglaltak alapján történő intézkedésről a járási tanácsnál működű közös munkaügyi döntőbizottságot és a területi munkaügyi döntőbizottságot értesíteni kell.

4. §

(1) A megyei (fővárosi) bíróságoknál szervezett munkaügyi döntőbizottság illetékessége a megyei (fővárosi) bíróságra, valamint a területén levő járásbíróságokra (városi, kerületi bíróságokra) terjed ki.

(2) A megyei (fővárosi) főügyészségeknél szervezett munkaügyi döntőbizottság illetékessége a megyei (fővárosi) főügyészségre, valamint a területén levő járási (városi, kerületi) ügyészségekre terjed ki.

5. §

[Az Mt. V. 237. §-ának (1) bekezdéséhez]

(1) Fegyelmi és anyagi felelősséggel kapcsolatban felmerült munkaügyi vita esetén az ügy előzményeit tartalmazó vállalati iratokat (a fegyelmi eljárásról készített jegyzőkönyvet, káreseti jegyzőkönyvet, leltárértékelést stb.) minden esetben csatolni kell a munkaügyi döntőbizottság irataihoz.

(2) Az (1) bekezdésben említett iratokat a munkaügyi döntőbizottság elnökének a tárgyalás előkészítése során kell bekérnie, és azokat a vállalat köteles haladéktalanul a munkaügyi döntőbizottság rendelkezésére bocsátani; ha pedig a panaszt a vállalat terjeszti elő, az iratokat már ahhoz csatolnia kell.

(3) Fellebbezés, illetőleg felülvizsgálati kérelem benyújtása esetén a munkaügyi döntőbizottság az ügyre vonatkozó összes irattal együtt az (1) bekezdésben említett iratokat is köteles megküldeni a területi munkaügyi döntőbizottsághoz, illetőleg az Mt. 145. § (2) bekezdésében felsorolt ügyekben a járásbírósághoz.

6. §

A 9/1964. (XII. 24.) MüM számú rendelet 4. számú mellékletét képező munkaügyi döntőbizottsági határozat-minta utolsó bekezdésének szövege a következőképpen módosul:

"E határozat ellen a kézbesítést követő tizenöt napon belül a Munkaügyi Döntőbizottságnál két példányban benyújtandó fellebbezésnek, felülvizsgálati kérelemnek* van helye."

Munkakönyv

7. §

(1) Az 1/1954. (MTHK 10.) MTH számú utasítás (a továbbiakban: Utasítás) 10. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha a határozott időre vagy a meghatározott munkára szóló munkaviszony esetén a munkaszerződés lejártával a felek megállapodnak újabb hasonló jellegű munkaviszony létesítésében, illetőleg az addig fennállott munkaszerződés meghosszabbításában, a munkakönyvbe a munkaviszony megszűnésének napjaként az újabb idő eltelte szerinti napot kell beírni."

(2) Az Utasítás a következő 15/E. §-sal egészül ki:

"15/E. § Ha a fegyelmi úton elbocsátott dolgozó az Mt. V. 182. § (1) bekezdése alapján a fegyelmi büntetés hátrányos következményei alól mentesül, kérelmére a munkakönyvnek a "kilépett", illetőleg - az 1965. évi január hó 1. napját megelőző időből származó - "azonnali hatállyal elbocsátva" bejegyzést tartalmazó rovatában jelzést (pl. csillagot) kell tenni, a lap alján, a jelzés magyarázataként pedig a következő megjegyzést: "Az Mt. V. 182. § (1) bek. rendelkezése alapján mentesült." E megjegyzést a beírás időpontjának megjelölésével, valamint aláírással kell ellátni és le kell bélyegezni. Ha a dolgozót - az Mt. V. 182. § (2) bekezdése alapján - a vállalat mentesíti, a jelzés magyarázataként a következő megjegyzést kell tenni: "A ...... számú igazgatói határozat szerint az Mt. V. 182. § (2) bekezdése alapján .................. időponttól kezdődően mentesítve"."

(3) Az Utasítás a következő 17/A. §-sal egészül ki:

"17/A. § (1) A szabadságvesztését töltő vagy előzetes letartóztatásban levő dolgozó munkaviszonyának megszűnése esetében a vállalat köteles a dolgozó munkakönyvét a büntetésvégrehajtási intézet parancsnokságának felhívására az intézethez megküldeni.

(2) Az (1) bekezdés szerint átadott munkakönyvet a szabadságvesztés, illetőleg az előzetes letartóztatás tartama alatt a büntetésvégrehajtási intézett őrzi."

Munkavállalói igazolási lap

8. §

(1) A 11/1964. (XII. 24.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: Rendelet) a következő 1/A. §-sal egészül ki:

"1/A. § Ha a munkaviszony megszüntetésére az Mt. V. 47. § (1) bekezdés d) és e) pontjaiban felsoroltak miatt vagy bírói ítélet folytán (Mt. 48. §), továbbá ha jogszabálynak meg nem felelően [Mt. V. 50. § (3) bek.] kerül sor, a munkavállalói igazolási lap megjegyzés rovatába "Munkaviszony megszűnés a fegyelmi elbocsátással azonos következményű" bejegyzést kell írni."

(2) A Rendelet 2. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az alkalmazó vállalat a munkavállalói igazolási lap átvétele napján köteles a nyomtatvány "D" oldalán levő rovatokat kiállítani és a kilépés szerinti vállalatnak megküldeni. Ennek elmulasztása a 4. §-ban foglalt következményekkel jár."

Hatálybalépés

9. §

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter

Tartalomjegyzék