2/1966. (III. 13.) BM rendelet
a vízirendészeti feladatok ellátásáról
A vízirendészeti feladatoknak a Belügyminisztérium hatáskörébe utalásáról szóló 1004/1958. (II. 4.) Korm. határozat alapján az alábbiakat rendelem.
1. § (1) A vízirendészeti feladatok [1004/1958. (II. 4.) Korm. határozat] ellátására - a főfolyókon (Duna, Tisza) és a Balatonon - a rendőrség szervezetén belül vízirendészeti szervek működnek.
(2) A vízirendészeti szervek közvetlen irányítását, felügyeletét és ellenőrzését a Dunán a Budapesti Rendőrfőkapitányság, a Tiszán a Szolnok 1 megyei, a Balatonon a Somogy megyei Rendőrfőkapitányság, főfelügyeletét pedig az egész ország területén a Belügyminisztérium látja el.
2. § (1) A vízirendészeti szervek vízirendészeti rendőrkapitányságokra, vízirendészeti rendőrőrsökre (kirendeltségekre) és vízirendészeti körzeti megbízottakra (csoportokra) tagozódva látják el szolgálatukat.
(2) Vizirendészeti rendőrkapitányság működik Budapesten, Szolnokon és Siófokon. Vízirendészeti rendőrörs működik:
a) a Dunán: Komáromban, Nagymaroson, Budapesten, Dunaújvárosban, Pakson és Mohácson,
b) a Tiszán: Tiszapalkonyán, Szolnokon, Csongrádon és Szegeden.
c) a Balatonon: Siófokon, Balatonföldváron, Fonyódon, Keszthelyen és Balatonfüreden.
Vízirendészeti kirendeltség működik: Budapesten az északi és déli kikötőkben.
Vízirendészeti körzetmegbízottak, csoportok működnek: Győrben, Gönyűben, Szőnyben, Szigetszentmártonban, továbbá Ercsiben, Baján, Tokajban, Tiszaörvényben és a Velencei tavon Gárdonyban.
(3) A vízirendészeti rendőrkapitányságok illetékessége az alábbi területekre terjed ki:
a) a budapesti vízirendészeti rendőrkapitányság területe: a Dunának az országhatártól országhatárig terjedő szakasza, ideértve a hajózható mellékágakat is.
b) A szolnoki vízirendészeti rendőrkapitányság területe: a Tiszának Timár község (555 fkm) és a déli országhatár közötti szakaszára.
c) a siófoki vízirendészeti rendőrkapitányság területe: a Balaton egész területe, valamint a Siócsatornának Siófok államigazgatási határáig terjedő szakasza.
(4) A vízirendészeti rendőrkapitányságok illetékességi területén kívül eső vizek - folyóvizek, vízfolyások, állóvizek - területén a vízirendészeti feladatok ellátása a területileg illetékes rendőrkapitányságok feladata.
3. § (1) Vízirendészeti ügyekben első fokon:
a területileg illetékes vízirendészeti rendőrkapitányságok járnak el. A vízirendészeti rendőrkapitányságok illetékességi területén kívül eső területeken az a járási (városi, kerületi) rendőrkapitányság jár el, amely területileg egyébként illetékes.
(2) Vízirendészeti ügyekben másodfokon:
a) a budapesti vízirendészeti rendőrkapitányság illetékességi területén a Budapesti Rendőrfőkapitányság,
b) a szolnoki vízirendészeti rendőrkapitányság illetékességi területén a Szolnok megyei Rendőrfőkapitányság,
c) a siófoki vízirendészeti rendőrkapitányság illetékességi területén a Somogy megyei Rendőrfőkapitányság jár el,
d) a vízirendészeti rendőrkapitányságok illetékességi területén kívül eső vizek - folyóvizek, vízfolyások, állóvizek - területén a területileg illetékes megyei rendőrfőkapitányság jár el.
4. § A vízirendészeti rendőrkapitányság vízijárműveinek megkülönböztető jelzésére a Dunabizottság előírásainak megfelelő rombuszt kell alkalmazni, melynek középső részén a vízijárművek betűjelzése és száma van feltüntetve.
A betűjelzés a Dunán "D", Tiszán "T", Balatonon "B". A vízijárművek alapszíne a Dunán, Tiszán kék, a Balatonon fehér.
5. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba: ezzel egyidejűleg a 2/1959. (VI. 2.) BM rendelet hatályát veszti.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter