1967. évi 35. törvényerejű rendelet

az új (időközi) választásokról, valamint az országgyűlési képviselők és a tanácstagok jogi helyzetének rendezéséről igazgatási területváltozás esetén

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa az országgyűlési képviselők és a tanácstagok választásáról szóló 1966. évi III. törvény 55. és 56. §-ában szabályozott - az általános választások közötti időben sorra kerülő - időközi választásokra vonatkozó rendelkezések végrehajtását, valamint az igazgatási területváltozással kapcsolatban az országgyűlési képviselők és a tanácstagok jogi helyzetét az alábbiak szerint szabályozza:

Általános rendelkezések

1. § (1) Ha valamely országgyűlési képviselő, illetőleg tanácstag helye megüresedik, az Országgyűlés, illetőleg a tanács megbízatásának idejére új országgyűlési képviselőt, illetőleg új tanácstagot (a továbbiakban: képviselőt, tanácstagot) kell választani (1966. évi III. tv. 55. és 57. §).

(2) Választást kell tartani akkor is, ha az igazgatási egység területének megváltozása (a továbbiakban: igazgatási területváltozás) következtében új tanács alakul, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa az igazgatási egység területén választást rendel el. E választás során megválasztott tanács megbízatása a legközelebbi általános tanácsválasztásig tart.

2. § A választások előkészítésénél és lebonyolításánál az országgyűlési képviselők és a tanácstagok választásáról szóló 1966. évi III. törvényben (a továbbiakban: Törvény) foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

3. §[1] A választások előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos - e törvényerejű rendeletben nem említett - határidőket afővárosi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg ha a választás kitűzése a Népköztársaság Elnöki Tanácsának hatáskörébe tartozik, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa állapítja meg.

Az időközi választásokra vonatkozó rendelkezések

4. §[2] (1) A képviselő, illetőleg a helyi tanácstag helyének megüresedése esetén a szükségnek megfelelően, de egy éven belül új képviselőt, illetőleg helyi tanácstagot kell választani.

(2) A megüresedéstől számított hatvan napon belül az időközi választás időpontjára javaslatot tesz

a) országgyűlési képviselőválasztás esetén a fővárosi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottsága - a Hazafias Népfront Országos Tanácsának Elnöksége útján - a Népköztársaság Elnöki Tanácsához,

b) helyi tanácstag választása esetén a helyi tanács végrehajtó bizottsága a fővárosi, illetőleg a megyei tanácshoz.

(3) Az időközi választást képviselő helyének megüresedése esetén a Népköztársaság Elnöki Tanácsa, helyi tanácstag helyének megüresedése esetén a fővárosi, illetőleg a megyei tanács - legalább harminc nappal a választás napja előtt - tűzi ki. Ha valamely fővárosi kerületben, városban vagy községben képviselő és helyi tanácstag időközi választására egyaránt szükség van, a helyi tanácstag választását a képviselőválasztás napjára kell kitűzni.

(4) A fővárosi és a megyei tanácstag időközi választására a Törvény 64. §-ának (2) bekezdése az irányadó.

5. § (1)[3] A választást a képviselők és a tanácstagok általános választása alkalmával összeállított és a választásra helyesbített névjegyzék alapján kell lebonyolítani.

(2) A választók névjegyzékének helyesbítésénél a Törvény rendelkezéseit kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a helyesbítést nem összeírás útján, hanem hivatalból kell elvégezni.

6. § (1)[4] A névjegyzéket a választás napja előtt legalább tizenöt nappal a tanács hivatali helyiségében három napra közszemlére kell tenni. Egyidejűleg minden választó részére a névjegyzékbe való felvételéről írásban értesítést kell küldeni.

(2) A választók névjegyzékének helyesbítésére, valamint a névjegyzék közszemlére tételének időpontjára az illető választókerület lakosságánalt figyelmét a helyben szokásos módon fel kell hívni.

7. § (1) A választás napjának kitűzését követő tíz napon belül közzé kell tenni azoknak a választókerületeknek a területi beosztását, amelyekben választást tartanak.

(2) Ha igazgatási területváltozás következtében új tanács alakul, illetőleg a tanács megszűnik, és a Népköztársaság Elnöki Tanácsa választást rendel el, a választókerületeket a választás napjának kitűzése előtt kell kialakítani.

8. § (1) A választás lebonyolítása és törvényességének biztosítása, továbbá a választások levezetése az Országgyűlés, illetőleg a tanácsok megbízatásának idejére alakult illetékes választási elnökség és választókerületi bizottság feladata.

(2) A választási elnökségek és a választókerületi bizottságok új tagjainak kijelölésére és megerősítésére a Törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

9. §[5] Az országgyűlési választókerület jelöltjét, (jelöltjeit) a Hazafias Népfront Országos Tanácsának Elnöksége a választás napja előtt legalább tíz nappal bejelenti az Országos Választási Elnökséghez. A helyi tanácsi választókerület jelöltjét (jelöltjeit) ugyancsak a választás napja előtt legalább 'tíz nappal jelenti be a Hazafias Népfront helyi bizottsága a fővárosi kerületi, városi, illetőleg községi választási elnökséghez.

10. § (1) A választás napja előtt legalább tizenöt nappal ki kell alakítani a szavazókört (szavazóköröket).

(2) A szavazás lebonyolítására a választás napja előtt legalább tíz nappal szavazókörönként szavazatszedő bizottságot kell alakítani.

11. § A választás napját, a szavazás kezdetének és befejezésének időpontját, a szavazóhelyiségek pontos megjelölését, illetőleg a szavazókörök területi beosztását hirdetmény útján vagy egyéb módon, legkésőbb a választás napja előtt öt nappal közölni kell a választókkal. Ezzel egyidejűleg kell a lakosság tudomására hozni a választókerület (választókerületek) jelöltjének (jelöltjeinek) személyi adatait.

12. § A képviselők, illetőleg a tanácstagok megválasztását az Országgyűlés, illetőleg a tanács a választást követő első ülésén erősíti meg.

A képviselők és a tanácstagok jogi helyzete igazgatási területváltozás esetén

13. § (1)[6] Ha valamely helyi tanács működési területéhez tartozó választókerületet teljes területével más helyi tanács működési területéhez csatolnak, a választókerület tanácstagja annak a helyi tanácsnak lesz a tagja, amelyikhez a választókerületét átcsatolták.

(2)[7] Ha a választókerületnek csak egy részét csatolják át más helyi tanács működési területéhez, az ezt elrendelő szerv dönt arról, hogy a választókerület tanácstagja az eredeti választókerület területének átcsatolt vagy át nem csatolt részében - mint önálló választókerületben - lesz-e a megfelelő helyi tanács tagja.

(3) A területátcsatolást elrendelő szerv dönt arról is, hogy az eredeti választókerület területének tanácstag nélkül maradó részén - mint új, önálló választókerületben - választást kell-e tartani, vagy ezt a területet a szomszédos tanácstag választókerületéhez kell-e csatolni.

(4)[8] Ha a várost, községet más megyéhez csatolják, a városi, községi tanács által választott megyei tanácstag annak a megyei tanácsnak lesz a tagja, amelyikhez a várost, községet átcsatolták. Ez a rendelkezés megfelelően irányadó akkor is, ha az átcsatolás megyétől a fővároshoz vagy a fővárostól megyéhez történik.

(5)[9] Ha több községi tanács együttesen választott egy megyei tanácstagot, az egyik községnek más megyéhez való átcsatolása esetén az átcsatolást elrendelő szerv dönt arról, hogy a megválasztott tanácstag a továbbiakban melyik megyei tanácsnak lesz a tagja.

14. § (1) Ha az igazgatási területváltozás következtében új tanács alakul vagy a tanács megszűnik, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa határoz afelől, hogy az igazgatási egység területén választást kell-e tartani, vagy pedig a tanács a jelen § (2) bekezdése alapján alakul-e meg.

(2)[10] Ha az (1) bekezdés alapján választást tartani nem kell, a tanácstagok a megalakuló új tanácsnak, illetőleg annak a tanácsnak lesznek a tagjai, amelynek területéhez a választókerületüket illetőleg a helyi tanács területét átcsatolták.

15. §[11] A 13-14. §-ban szabályozott eljárással érintett tanácsok tagjainak száma - a következő általános választásig - a Törvény 13. § és 61. § -ában meghatározott kerettől eltérő is lehet.

16. § (1)[12] Ha a helyi tanácsi választókerületek területe módosul, az érintett országgyűlési választókerületek területe külön intézkedés nélkül megváltozik.

(2) A 13. § (2) és (3) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján jár el a Népköztársaság Elnöki Tanácsa abban az esetben, ha az országgyűlési választókerület területének jelentős részét átcsatolják.

17. §[13] Ha új helyi tanács alakulása esetén tanácsválasztást nem kell tartani, az új tanács első ülését - az igazgatási területváltozást követő tizenöt napon belül - a fővárosi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottsága hívja össze.

18. §[14]

19. § (1) Ha az igazgatási területváltozás következtében valamely tanács végrehajtó bizottságában egy vagy több tag helye megüresedik, illetőleg a tanácstagok számának változása folytán a tanács a végrehajtó bizottsági tagok számának felemelését vagy csökkentését tartja szükségesnek, a végrehajtó bizottság kiegészítéséről, illetőleg tagjai számának felemeléséről vagy csökkentéséről a legközelebbi tanácsülésen kell határozni.

(2)[15]

20. § Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1971.10.06.

[2] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 1. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[3] Módosította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1971.10.06.

[4] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 2. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[5] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 3. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[6] Módosította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1971.10.06.

[7] Módosította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1971.10.06.

[8] Beiktatta az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 4. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[9] Beiktatta az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 4. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[10] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 5. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[11] Módosította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1971.10.06.

[12] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[13] Megállapította az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 7. § -a. Hatályos 1971.10.06.

[14] Hatályon kívül helyezte az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1971.10.06.

[15] Hatályon kívül helyezte az 1971. évi 26. törvényerejű rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1971.10.06.

Tartalomjegyzék