39/1967. (X. 12.) Korm. rendelet

a szesz adóztatásáról, valamint a szesz előállításával, forgalomba hozatalával és jövedéki ellenőrzésével kapcsolatos rendelkezési jogról

1. § (1) Az ország területén előállított vagy külföldről behozott szesz felett - amíg az adót le nem róják - kizárólag az állam rendelkezik (szeszjövedék).

(2) E rendelet alkalmazásában szesznek kell tekinteni minden olyan etilalkohol tartalmú anyagot, amelyet bármilyen eljárással választottak ki, illetőleg állítottak elő, vagy amelyet a benne levő etilalkohol kiválasztása nélkül szeszként használnak fel. A bort, a gyümölcsbort és a sört csak akkor kell szesznek tekinteni, ha szesztartalma a 22,5 fokot meghaladja.

2. § (1) A szesz előállításával, kiválasztásával, finomításával, víztelenítésével és regenerálásával (a továbbiakban: szesz előállítása), továbbá feldolgozásával és felhasználásával, valamint raktározásával, forgalomba hozatalával, kivitelével és behozatalával (a továbbiakban: szesz forgalomba hozatala) csak az ilyen tevékenység folytatására létesített állami vállalat, illetőleg olyan állami vállalat, szövetkezet, szövetkezeti vállalat (a továbbiakban: vállalat) vagy magánszemély foglalkozhat, aki erre engedélyt kapott.

(2) Az ország területén átvitt szeszt is jövedéki ellenőrzés alatt kell tartani.

3. § A szesz előállítására alkalmas készüléket a pénzügyi szervnél be kell jelenteni. A bejelentési kötelezettség alól a pénzügyminiszter kivételeket állapíthat meg.

4. § Az ország területén előállított, illetőleg a külföldről behozott szesz után a külön jogszabályban megállapított adót, az indokolatlan szeszhiány miatt pénzbírságot kell fizetni.

5. § (1) A szesz előállítására jogosult (2. §) a szeszt - a (2)-(4) bekezdésekben említett kivételektől eltekintve - korlátozás nélkül értékesítheti.

(2) A nyersszeszt és a borpárlatot a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által kijelölt vállalatnak kell átadni.

(3) Bérfőzés keretében kifőzetett, megadózott és a főzetőt megillető pálinkát a főzető saját háztartásában elfogyaszthatja, vagy továbbeladásra jogosult részére eladhatja; mezőgazdasági termelőszövetkezet a tagjai részére kioszthatja, vagy amennyiben továbbeladásra jogosult, a fogyasztók részére forgalomba hozhatja.

(4) A bérfőzés keretében kifőzött és természetbeni adóként visszahagyott pálinka forgalomba hozatalára a pénzügyminiszter és a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter együttesen kiadott rendelkezése az irányadó.

6. § (1) Az adócsalás bűntettéről, illetve a pénzügyi szabálysértésről külön jogszabályok rendelkeznek.

(2) Pénzügyi szabálysértés esetében el kell kobozni

a) a szabálysértés tárgyát képező szeszt;

b) a szesz előállítására alkalmas készüléket, ha nem jelentették be, tekintet nélkül arra, hogy szesz előállítására használták-e.

7. § (1) Az adócsalás bűntettével vagy pénzügyi szabálysértéssel (vámbűntettel, vámszabálysértéssel halmazatban is) elvont (megrövidített) adót az köteles fizetni,

a) akit a cselekmény elkövetőjének kell tekinteni;

b) aki az adózás alól elvont szeszt az elkövetőtől átvette, jóllehet tudta vagy a körülményekből tudnia kellett volna, hogy azt az adófizetés alól elvonták.

(2) Az alkalmazott által munkakörében vagy hatáskörében elkövetett cselekménnyel elvont (megrövidített) adót a munkáltató vállalat (szövetkezet) köteles megfizetni.

(3) Ha az adó megfizetésére több személy köteles, a fizetési kötelezettség őket egyetemlegesen terheli.

(4) Ha a megrövidített adóösszeget kétséget kizáró módon megállapítani nem lehet, azt becsléssel kell megállapítani.

8. § (1) Ez a rendelet 1968. január 1-én lép hatályba, végrehajtásáról a szesszel kapcsolatos gazdálkodási tevékenység tekintetében - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, az adóztatás, az ellenőrzés, valamint az adó elengedésének feltételei tekintetében - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a pénzügyminiszter gondoskodik.

(2) E rendelet hatálybalépésével a szeszjövedékről szóló 66/1951. (III. 10.) MT rendelet hatályát veszti.

Timár Mátyás s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese