Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

58/1967. (XII. 19.) Korm. rendelet

a találmányokkal kapcsolatos egyes átmeneti rendelkezésekről

1. §

Szolgálati találmány

(1) Szolgálati találmány annak a személynek - pl. kutatói munkakörben alkalmazott dolgozónak - találmánya, kinek munkaviszonyból vagy szerződésből folyó kötelessége, hogy szaktudását olyan új eljárások, termékek kidolgozására is fordítsa, mint amelyeknek tárgykörébe a találmány tartozik.

(2) A szolgálati találmányra a szabadalmat elsősorban a munkáltató, illetőleg a szerződés alapján erre jogosult (a továbbiakban: munkáltató) igényelheti.

(3) A szabadalmi bejelentés megtételére a feltaláló is jogosult, a bejelentés másolatát azonban köteles egyidejűleg a munkáltatóhoz eljuttatni. A munkáltató ennek vételétől számított egy hónapon belül írásban közölheti az Országos Találmányi Hivatallal és a feltalálóval, hogy a szabadalomra igényt tart. E határidő elmulasztása esetén a munkáltatót a jogáról lemondottnak kell tekinteni.

(4) A szabadalmi lajstromban fel kell tüntetni a találmány szolgálati jellegét.

(5) Ha a munkáltató a szabadalomra nem tart igényt, a találmányból eredő minden jog a feltalálót illeti meg. Ez a szabály érvényes arra az esetre is, ha a szabadalmaztatási eljárás során a munkáltató az Országos Találmányi Hivatal ismételt felhívása ellenére sem pótolja a szabadalmi bejelentés hiányait. Ilyen esetben az eljárást a feltaláló bevonásával kell folytatni.

(6) A találmány szolgálati jellegével kapcsolatos viták tekintetében a szabadalmi jogszabályok rendelkezései irányadók.

2. §

Díjazás

(1) A szabadalomtulajdonost, illetőleg a szolgálati találmány feltalálóját a találmány hasznosítása esetén találmányi díj illeti meg. A találmányi díj alapja - az oltalmi időn belül -a hasznosítástól számított öt év hasznos eredménye.

(2) Ha a hasznos eredmény pénzben kifejezhető, a találmányi díj annak 2-10 százalékáig terjedhet. E díjkulcstól szerződésileg el lehet térni.

(3) Ha a hasznos eredmény pénzben nem fejezhető ki, a díj nagyságában valamennyi körülmény figyelembevételével kell megállapodni.

(4) A díjazással kapcsolatos, a jelen jogszabály által nem szabályozott kérdésekben a hasznosítási szerződés rendelkezései irányadók.

(5) Szolgálati találmány hasznosítása esetén a találmányi díj iránti igény - más megállapodás hiányában - csak a munkáltatóval szemben érvényesíthető.

3. §

Találmányi díjak elszámolása, újításokkal kapcsolatos rendelkezések alkalmazása

(1) A találmányi díjakat nem bérjellegű költségként kell elszámolni.

(2) A hasznos eredmény tekintetében az újításokról szóló 57/1967. (XII. 19.) számú kormányrendelet 2. §-ának (1) bekezdésében, a találmányi díj megállapítása tekintetében a 10. § (4) és (5) bekezdésében, a kísérleti- és hasznosítási szerződés tekintetében a 7. § (5) bekezdésében, a költségtérítés tekintetében a 12. §-ban, a vállalatok között a találmányok átadásának ellenértékével kapcsolatban felmerülő viták eldöntése tekintetében a 14. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a találmányokkal kapcsolatban megfelelően alkalmazni kell.

4. §

A feltaláló erkölcsi elismerése

Nagyjelentőségű találmány szerzőjének a miniszter, az Országos Találmányi Hivatal elnöke és a Szakszervezetek Országos Tanácsa együttesen "kiváló feltaláló" kitüntetést adományozhatnak. A kitüntetés a rendszeres feltalálói tevékenység elismeréseként is adományozható,

5. §

Szakvélemény beszerzése

A vállalatok találmányi ügyekben kötelesek az Országos Találmányi Hivatal, a felügyeletet gyakorló szerv, vagy a Szakszervezetek Országos Tanácsa megkeresésére szakvéleményt adni. A szakértői díj összegszerűsége tekintetében - megállapodás hiányában - a bírósági szakértők díjazására megállapított rendelkezések irányadók.

6. §

Adó, illetékmentesség

(1) A találmányi díjakat az általános jövedelemadóra vonatkozó jogszabályok szerint kell adóztatni. Ezen túlmenően a találmányi díj - a községfejlesztési hozzájárulás kivételével - semmiféle adó és illeték alá nem esik.

(2) Találmánnyal kapcsolatban folyamatba tett polgári peres eljárás - az iparjogvédelmi pereket kivéve - továbbá a kísérleti, illetőleg hasznosítási szerződés, illetékmentes.

(3) Az állam a közvetlen tulajdonát képező szabadalmak után évi illetéket nem fizet.

7. §

Nyilvánosságra hozatallal kapcsolatos szabálysértés

(1) Az Országos Találmányi Hivatalhoz találmányként bejelentett javaslatot nyilvánosságra hozni mindaddig nem szabad, amíg azt az Országos Találmányi Hivatal közzé nem tette, vagy a nyilvánosságra hozatalra engedélyt nem adott.

(2) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés megsértése szabálysértést képez, amelyet 3000 forintig terjedhető pénzbírsággal kell sújtani.

8. §

Hatálybaléptető rendelkezések

(1) E rendelet az 1968. évi január hó 1. napján lép hatályba.

(2) Ha a megvalósítás a hatálybalépés napja előtt már megtörtént, vagy a felek a megvalósítási szerződést már meg kötötték, az ügyben a megvalósítás, illetőleg a szerződéskötés időpontjában érvényes rendelkezéseket kell alkalmazni. Egyébként a folyamatban levő ügyekben már e rendelet szabályai szerint kell eljárni,

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék