16/1968. (IV. 9.) Korm. rendelet
a dohány termeléséről, feldolgozásáról, forgalomba hozataláról és jövedéki ellenőrzéséről
1. §
(1) A dohány termelése, feldolgozása, forgalomba hozatala, behozatala és kivitele, valamint a dohánypótszerek iparszerű előállítása és forgalomba hozatala felett kizárólag az állam rendelkezik (dohányjövedék).
(2) Az ország területén átvitt dohányt is jövedéki ellenőrzés alatt kell tartani.
2. §
Dohányt csak a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által kijelölt vállalattal (a továbbiakban: kijelölt vállalat) kötött mezőgazdasági termékértékesítési szerződés alapján szabad termelni.
3. §
A termelő köteles az egész dohánytermését - a hasznavehetetlen hulladékkal és törmelékkel együtt - a kijelölt vállalatnak átadni, a kijelölt vállalat pedig köteles azt teljes egészében átvenni.
4. §
(1) Dohány feldolgozására, valamint dohánygyártmány és forgalomba hozatalra szánt dohánypótszer (a továbbiakban: dohányipari termék) előállítására kizárólag a kijelölt vállalat jogosult. A kijelölt vállalat egyes előkészítő munkák elvégzésével a termelőt megbízhatja.
(2) Dohány feldolgozására alkalmas gépet és egyéb eszközt csak a kijelölt vállalat részére szabad előállítani és átadni, illetőleg külföldről behozni. Ilyen eszközt a kijelölt vállalaton kívül - az (1) bekezdés keretei között - csak a termelő tarthat birtokában.
5. §
(1) Csak a kijelölt vállalat által előállított és az értékesítő szervnek átadott, valamint a külföldről engedély alapján behozott dohányipari terméket szabad forgalomba hozni.
(2) Hazai és külföldi előállítású dohányipari terméket csak a kijelölt vállalat, továbbá az hozhat forgalomba, aki arra a belkereskedelmi minisztertől engedélyt kapott.
(3) Dohányt feldolgozatlan állapotban fogyasztók részére forgalomba hozni nem szabad.
6. §
(1) A dohány és dohányipari termék után a külön jogszabályban megállapított adót kell fizetni.
(2) Az adócsalás bűntettéről, illetőleg a pénzügyi szabálysértésről külön jogszabályok rendelkeznek.
(3) Az adócsalással, illetőleg a pénzügyi szabálysértéssel elvont adót az köteles megfizetni,
a) akit a cselekmény elkövetőjének kell tekinteni,
b) aki az adózás alól elvont dohányt, dohányipari terméket az elkövetőtől átvette, jóllehet tudta, vagy a körülményekből tudnia kellett volna, hogy azt az adófizetés alól elvonták.
(4) Az alkalmazott (szövetkezet tagja) által munkakörében vagy hatáskörében elkövetett cselekménnyel elvont (megrövidített) adót a munkáltató vállalat (szövetkezet) köteles megfizetni.
(5) Ha a megrövidített (veszélyeztetett) adóösszeget kétséget kizáró módon megállapítani nem lehet, azt becsléssel kell megállapítani.
7. §
Az elkobzott dohányt és dohányipari terméket a kijelölt vállalat részére kell átadni. Ha az elkobzott termék további felhasználásra nem alkalmas, a kijelölt vállalat az átvételt megtagadhatja, ebben az esetben a terméket meg kell semmisíteni.
8. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a dohány termelésével és feldolgozásával kapcsolatos gazdálkodási tevékenység tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, az adóztatás és az ellenőrzés tekintetében a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben a pénzügyminiszter, a fogyasztók részére való forgalomba hozatal tekintetében pedig a belkereskedelmi miniszter gondoskodik.
(2) E rendelet hatálybalépésével a dohányjövedékről szóló 65/1951. (III. 10.) MT rendelet - a 11., 12. és 13. §-ai kivételével - hatályát veszti.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke